Kurs instruktora rekreacji ruchowej ze specjalnością j.k.

_Gaga, nie spotkałam się, prokurator faktycznie wchodził do akcji przy wypadku śmiertelnym (którego nie da się wykluczyć). Ale, że dotychczas (chyba?) nie było - nie znaczy że nie będzie.
Gdyby ktoś na skutek własnego niedbalstwa/niekompetencji poważnie "załatwił" mi dziecko - stanęłabym na uszach, żeby nie pomogło mu/jej żaden odszkodowanie "od rażącego niedbalstwa". Domagałabym się odpowiedzialności karnej.
I liczę się z tym, że jakiś rodzic może do sprawy podejść podobnie, że nie wystarczy mu "na konikach wszystko się może zdarzyć". Na szczęście dla instruktorów sporo wypadków płynie z... niesubordynacji podopiecznych.
To nie jest oczywiste, ale pewien "dupochron" tworzą... odznaki. Posiadacz odznaki raczej nie może tłumaczyć się brakiem podstawowej wiedzy i zwalać całą winę na instruktora. Natomiast wcześniej - jest problem, i szkolenie początkowe to wielka odpowiedzialność, w razie W - nie wykluczone, że karna.
_Gaga, sąd stwierdza winę, ale zanim stwierdzi cokolwiek, sprawę badają organy ścigania (stosownie do obowiązujących przepisów prawa).
Słyszałam o różnych sytuacjach, np.: poszkodowany stwierdza, że wypadek zdarzył się z winy instruktora (instruktor był pod wpływem alkoholu, nie karmił koni właściwie itd.), więc zgłasza sprawę na policję, wówczas policja prowadzi postępowanie przygotowawcze, a dopiero potem sąd stwierdza winę (instruktor został skazany, nie pamiętam dokładnie jaki był wyrok, więc nie piszę, żeby nie pisać głupot). Tego typu sprawy inicjowane są przez poszkodowanego.

Jeżeli poszkodowany weźmie kasę z nw albo z oc stajni to po sprawie. Może też być tak, że poszkodowany ,niezależnie od tego czy wziął kasę czy nie, będzie chciał "utrudnić życie" instruktorowi i właścicielowi stajni, więc zgłosi sprawę organom ścigania.
Jak to miło że są jeszcze ludzie którzy z racji poruszanych przez mnie trudnych tematów nie darzą mnie sympatią , ale potrafią być obiektywni i profesjonalni.   😎 Przywraca to mi wiarę w ludzi 🤣 i zachęca do dalszej dyskusji 😁
Juliaaa, wiem, podkreślę że znam przepisy prawa w tej kwestii. Pytam jedynie jak to wygląda w praktyce, nie w teorii.

Z troszkę innej beczki: zetknęłam się z sytuacją, w której poszkodowany wyszedł z procesem cywilnym o odszkodowanie sporo przewyższające sumę gwarantowanaz polisy OC. Ma on spore szanse spowodować kompletne bankructwo fajnego ośrodka. I tu nie o winę chodzi - bo określono zdarzenie, jako wypadek, a o sumę odszkodowania. Warto zatem np. zapoznawać rodziców / opiekunów / jeźdźców z wysokością polisy OC ośrodka, warunkując jazdę konną odpowiednim oświadczeniem woli (tj nie wnoszenia o świadczenie wyższe niż OC). Taka konkluzja

W pytanie o składanie zawiadomienia o przestępstwie, czy oskarżenie prywatne wynika z podobnych dylematów sędziowskich. Wśród sędziów czy PZJ czy FEI też panuje pogląd, że jak się czegoś nei zrobi 100% zgodnie z przepisami (np dopuści zawodnika do startu poza konkursem) i zdarzy się wypadek (nie koniecznie śmiertelny) to SG ma przerąbane. Natomiast nikt mi jeszcze nie podał przykładu tegoż "przerąbania" w znaczeniu - jakiegoś oskarżenia...

Mam zatem wrażenie że teoria teorią, aa w praktyce całosć wygląda jednak inaczej...
To tylko kwestia czasu.Świadomość społeczna rośnie , nawet dzięki takim informacją jak twoja 😎
Ilość prawników szukających swojej niszy też rośnie , dlatego trzeba się liczyć z tym że zaczną szukać możliwości na ściąganie kasy , a gdzie jej najwięcej jak nie w szkodach ubezpieczeniowych i wypadkach ?
W każdym razie uważam ze będzie to zmierzać w kierunku modelu Amerykańskiego gdzie wszyscy pozywają się o wszystko a prawnicy biorą kasę za wygraną sprawę. Wtedy łatwiej będzie się pozywać  😁
[quote author=_Gaga link=topic=71.msg2381089#msg2381089 date=1435063427]
Juliaaa, wiem, podkreślę że znam przepisy prawa w tej kwestii. Pytam jedynie jak to wygląda w praktyce, nie w teorii.

[/quote]

_Gaga dlatego podałam Ci w skrócie autentyczną sytuację - przytoczona przeze mnie sprawa dotyczyła osoby, którą znam osobiście i wiedziałam na bieżąco jakie kroki były podejmowane. Początkiem całej sprawy było złożenie zeznań na komendzie - kiedy, gdzie, co się stało, jak duży uszczerbek na zdrowiu zaistniał, kto prowadził jazdę itd.

O tego typu sytuacjach słyszałam kilka razy, ale nie widzę sensu przytaczać wszystkich, o których sobie przypomnę.

halo również Ci wyjaśniła sprawę pisząc, że cyt.: "Gdyby ktoś na skutek własnego niedbalstwa/niekompetencji poważnie "załatwił" mi dziecko - stanęłabym na uszach, żeby nie pomogło mu/jej żaden odszkodowanie "od rażącego niedbalstwa". Domagałabym się odpowiedzialności karnej." Każdy kto domaga się odpowiedzialności karnej musi zawiadomić organy ścigania o sprawie.
Juliaaa, nie chodzi mi o wyjaśnianie, tylko o dzielenie się doświadczeniami. Wydawało mi się że m.in po to jest forum. Ale temat jak widać za bardzo drażliwy aby go poruszać. Trudno;
[quote author=_Gaga link=topic=71.msg2381268#msg2381268 date=1435081994]
Juliaaa, nie chodzi mi o wyjaśnianie, tylko o dzielenie się doświadczeniami. Wydawało mi się że m.in po to jest forum. Ale temat jak widać za bardzo drażliwy aby go poruszać. Trudno;
[/quote]

Ty masz jakąś fobię . 😲 Co tu jest drażliwego. Poruszyliśmy już chyba najbardziej drażliwe tematy w środowisku więc nie wiem co jeszcze może być drażliwego. 😉 A doświadczeniami ? Juliaaa przkazała ci doświadczenia ale chyba nie wymagasz od niej personaliów danej osoby .  🙄
_Gaga sprecyzuj proszę o co Ci chodzi...

Ja rozumiem, że chodziło Ci o podanie konkretnej sytuacji, w której doszło do postępowania karnego. Podałam Ci taką sytuację i nadmieniłam, że wydarzyła się na prawdę. Takie postępowania inicjowane są na wniosek poszkodowanego i z tego co się orientuję dochodzi do nich relatywnie rzadko, bo jak poszkodowany otrzymał odszkodowanie (wszystko jedno czy z oc, czy z nnw), to sprawę się zazwyczaj zamyka (poszkodowany nie rości żadnych pretensji, odszkodowanie pokryło koszty leczenia, sport niebezpieczny, więc wszystko może się zdarzyć i tematu nie ma).

Omawianą sytuację przytaczam jeszcze raz, spróbuję tym razem prościej napisać:
1. Zuzia spadła z konia.
2. W wyniku wypadku Zuzia złamała sobie obojczyk albo rękę albo jedno i drugie (nie pamiętam dokładnie).
3. Zuzia otrzymała odszkodowanie, które pokryło koszty leczenia (miała nnw).
4. Z uwagi na fakt, że instruktor prowadził jazdy pod wpływem alkoholu, bił konie i nie karmił ich odpowiednio, Zuzia stwierdziła, że trzeba takiego instruktora ukarać, żeby już nigdy nikomu nie zrobił krzywdy. Mając na względzie powyższe Zuzia zgłosiła sprawę organom ścigania.
5. Organy ścigania zbadały sprawę.
6. Doszło do rozprawy przed sądem.
7. Podczas rozprawy Zuzia podniosła, że instruktor był prawdopodobnie pijany w czasie prowadzenia jazdy konnej, dopuszczał się przemocy w stosunku do koni, a ponadto konie znacznie schudły od kiedy nie ma poprzedniego instruktora, który w jej ocenie zajmował się końmi i klientami dużo lepiej niż obecny. Co najważniejsze, Zuzia wskazała, że spadła z konia przez instruktora - Zuzia bała się galopować, a instruktor mimo jej lęku, kazał wykonać polecenie, Zuzia kilkakrotnie odmówiła, więc instruktor ledwo stojąc na nogach, uderzył konia batem, koń stanął dęba, Zuzia spadła na ustawione na ujeżdżalni przeszkody.
8. Świadkowie potwierdzili zeznania Zuzi. Dodatkowo Zuzia dotarła do poprzedniego pracodawcy instruktora, który w charakterze świadka wstawił się na rozprawę, podniósł m.in. że zwolnił instruktora z uwagi na skargi klientów dotyczące bicia koni.
9. Sąd skazał instruktora - nie pamiętam dokładnie treści wyroku, więc nie będę pisała bzdur.

Poszkodowana w rzeczywistości ma inaczej na imię.
Juliaaa, chodzi mi dokładnie o ten cytat z Twojej wypowiedzi: W tym miejscu podkreślić należy, iż każdy wypadek, także ten, któremu uległ poszkodowany w wyniku uprawiania jeździectwa (rekreacyjnego i sportowego), stosownie do przepisów ustawy o prokuraturze, badają w pierwszej kolejności organy ścigania – policja i prokuratura.

Pytałam wielokrotnie - wydawało mi się, że również wprost: jak to wygląda w praktyce, czyli czy policja i prokuratura rzeczywiście badają wypadki (nie - śmiertelne) podczas uprawiania jazdy konnej. Czy forumowicze się z takim postępowaniem spotkali (w praktyce, nie w teorii). To wszystko. Zainspirowało mnie zapewne słowo "każdy" z Twojej wypowidzi. Szczególnie, że nie każdy wypadek jest z winy instruktora jednak.

Twój poprzedni post nie określał jednoznacznie zdarzenia z praktyki, raczej określał co można robić:
_Gaga, sąd stwierdza winę, ale zanim stwierdzi cokolwiek, sprawę badają organy ścigania (stosownie do obowiązujących przepisów prawa).


I nie pytam o konkretne wyroki itp. tylko ciekawa byłam czy zdarzają się sytuacje w których w sprawy angażuje się Państwo.
Byłam, bo Sz.P. Gadzina skutecznie wybił mi z głowy pomysły pytania o cokolwiek w tematach w których się udziela.
_Gaga przecież to logiczne, że postępowania prowadzone są na wniosek lub z urzędu.... Na chłopski rozum: jeżeli poszkodowany otrzyma odszkodowanie i nie rości żadnych pretensji, to niby skąd organy ścigania miałyby się dowiedzieć o sprawie?

Miałam na myśli każdy wypadek, który zostanie zgłoszony organom ścigania. Może powinnam to lepiej sprecyzować, ale to jest tak logiczne, że nawet o tym nie pomyślałam.
Widocznie nie dla wszystkich 😁
ElaPe   Radosne Galopy Sp. z o.o.
25 czerwca 2015 00:14
Oczywiście że nie każdy wypadek jeździecki z urzędu bada prokuratura. To jest jakiś nonsens. Moja córka złamała na jeździe rekreacyjnej rękę z przemieszczeniem, karetka do szpitala ją zawiozła, miała operację. Żadna prokuratura ani policja nie miałaby tu niczego do roboty.

Prokuratura badała natomiast wypadek ze skutkiem śmiertelnym na jeździe rekr. (pęknięcie wątroby po upadku z konia na brzózkę) w St. Miłosnej kilkanaście lat temu.
ElaPe, skoro wypadek był śmiertelny to musiała sprawę badać prokuratura...
1. Zuzia spadła z konia.
[..]


Wniosek z tego płynie taki, że ubezpieczyciele się będą zabezpieczać przed odpowiedzialnością, szukając jakiegoś mechanizmu odsiewu instruktorów i ośrodków wysokiego ryzyka lub różnicowania składek. Coś wymyślą, państwo się na wszystkich wypięło, ale kasa się musi zgadzać. W kapitaliźmie nie może być inaczej. Skoro przybywa rodziców z nastawieniem "jak cokolwiek się stanie na konisiach - procesujemy się do ostatniej kropli krwi" - to przybędzie wysokich odszkodowań. Nie ma bata, żeby rozsądny instruktor w bezpiecznym ośrodku płacił tyle, co narwany prowadzący jazdy na klepisku.

Skądinąd, kupowałem teraz dodatkowe ubezpieczenie na życie. Co ciekawe, ING nie policzyło "domiaru" mimo zadeklarowanego sportowego charakteru zabawy. 

Ł.
Mam do Was pytanie- mając uprawnienia takie jak w tytule wątku i tylko takie (bez pzj-towskich) wykupujecie jakieś dodatkowe ubezpieczenie, gdy nie działacie- nie jesteście zatrudnieni- to mnie najbardziej interesuje (+/- działacie) w firmie/stajni? Chodzi mi głównie o ubezpieczenie hmm... w razie upadku/wypadku z winy jeźdźca u Was na jeździe, gdy prowadzicie ją prywatnie. 👀
Diołem - A jakie ty masz uprawnienia ???. Bo uprawnień od 5 lat nie ma . I 1000 razy było o tym. Nawet cała dyskusja jest prowadzona pod tym kątem. Juliaaa zadała sobie masę trudu żeby wyjaśnić i napisać tak żeby największy głąb zrozumiał i dalej to nie trafia. Jak czytam ciągle te same pytania to już przestaje się dziwić że mamy taki poziom Instruktorów. 😵

Juliaaa - Podepnij sobie może ten tekst pod linkiem , bo te durne pytana o uprawnienia mogą skierować człowieka do psychiatryka . 😵 😁

Dołączam i do tego tematu , żeby już definitywnie uciąć raz na zawsze wszelkie spekulacje . 😉 I zakończyć , ciągle te same powielane od nowa pytania . 😉

[quote author=Juliaaa link=topic=97546.msg2378860#msg2378860 date=1434700397]


Wczoraj wspominałam o "informacjach w pigułce" dotyczących rekreacji, wrzucam, może się komuś przyda (te informacje były pisane dla osoby wyjątkowo głupiej, więc nie bierzcie tego do siebie):

Ustawa z dnia 25 czerwca 2010 roku o sporcie zastąpiła dotychczas obowiązujące: ustawę o kulturze fizycznej i ustawę o sporcie kwalifikowanym. W nowej ustawie o sporcie brak jest pojęcia „rekreacja ruchowa”, które uwzględniała wcześniejsza ustawa o kulturze fizycznej. Obecnie na kulturę fizyczną składają się: sport, wychowanie fizyczne i rehabilitacja ruchowa. Tym samym wszelkie aspekty działalności w sferze rekreacji ruchowej przestały podlegać regulacjom ustawowym. Zaznaczyć należy, iż nie ma w obecnym systemie prawnym żadnego przepisu szczególnego regulującego kwestię „rekreacji”. Wymóg uzyskania kwalifikacji potwierdzonych przez ministra właściwego do spraw edukacji wynikał z ustawy o kulturze fizycznej z 1996 roku. Legitymacja instruktora rekreacji ruchowej (także w specjalności jazda konna) przestała obowiązywać wraz z wejściem w życie ustawy o sporcie z 2010 roku.
Zgodnie z nowo obowiązującym prawem tj. wejściem w życie ustawy o sporcie, uzyskanie kwalifikacji zawodowych instruktora rekreacji ruchowej nie jest już regulowane ustawowo. Do potwierdzenia takich kwalifikacji nie jest potrzebne uzyskanie dokumentu „państwowego”.
Kształcenie trenerów i instruktorów sportu odbywa się w dyscyplinach sportu, w których działają polskie związki sportowe – w przypadku jazdy konnej - PZJ. Dyscypliny rekreacji ruchowej częściowo pokrywają się z dyscyplinami sportu, tak jest i w przypadku jazdy konnej. Niezależnie od tego należy rozgraniczać pojęcie „rekreacji” i „sportu”. Rekreacja to pomysł na aktywne spędzanie wolnego czasu zgodnie z zainteresowaniami danej osoby.  Istotnym elementem rekreacji jest rozrywka, oddawanie się swojej pasji, samorealizacja. Sport natomiast jest objęty opieką i nadzorem Polskiego Związku Jeździeckiego. Tym samym kształcenie trenerów, organizacja zawodów, zasady współzawodnictwa podlegają ścisłym regulacjom. Sport, w przeciwieństwie do rekreacji, oznacza rywalizację, wiąże się ze stresem i jest oparty na ściśle ustalonych zasadach uczestnictwa.
Stosownie do przepisu art. 41 ust. 1 ustawy o sporcie zorganizowane zajęcia w zakresie sportu w związku sportowym oraz w klubie sportowym uczestniczącym we współzawodnictwie organizowanym przez polski związek sportowy może prowadzić wyłącznie trener lub instruktor sportu w rozumieniu ustawy, czyli taki, któremu uprawnienia nadał polski związek sportowy (w przypadku jazdy konnej – PZJ). Z powyższego wynika, że osoba posiadająca uprawnienia instruktora sportu nadane przez PZJ, a zdobyte w wyniku zdania egzaminów o dużym stopniu trudności, może prowadzić zajęcia w zakresie sportu w klubie sportowym. Nie ma w tym przepisie słowa o prowadzeniu zajęć rekreacyjnych w jakiejś stajni, która nie jest klubem sportowym.
Śmieciowe firmy, np. PAKiS organizują kursy instruktora jazdy konnej, nawet przez internet . Wskazują, że nadają cyt.: „uprawnienia zgodnie z rozporządzeniem Ministra Pracy i Polityki Społecznej z dnia 27 kwietnia 2010 r. w sprawie klasyfikacji zawodów i specjalności na potrzeby rynku pracy oraz zakresu jej stosowania (Dz. U. Nr 82 z dnia 17 maja 2010 r., poz. 537). Ten akt prawny uwzględnia pod numerem kodu 3423 grupę zawodów - instruktorzy rekreacji ruchowej. W grupie tej mieszczą się, między innymi, takie zawody jak: instruktor fitness (kod 342301), instruktor sportów siłowych (342307), instruktor odnowy biologicznej (342304), instruktor rekreacji ruchowej (342305).” Jednak wystarczy skorzystać z internetowego systemu aktów prawnych Sejmu RP, żeby się dowiedzieć, że ww. rozporządzenie zostało uchylone (uchylone czyli nieobowiązujące!!!). Nawet jak było obowiązujące, to nie było w nim słowa o konieczności posiadania uprawnień instruktora rekreacji ruchowej o specjalności jazda konna. Ponadto, o ile firma szkoleniowa może organizować różne kursy i szkolenia według własnego uznania, a także wydawać „dyplomy” i „zaświadczenia”, przypomnieć należy, że zawód instruktora rekreacji ruchowej nie jest regulowany w obecnym systemie prawnym, więc może go wykonywać każdy!
Instruktorzy rekreacji ruchowej (samozwańczy i ci, którzy zdobyli uprawnienia przed wejściem w życie ustawy o sporcie) zajmują się prowadzeniem zajęć indywidualnych i grupowych, mających na celu aktywizację i rekreację ruchową klientów. Z kolei celem pracy instruktora sportu jest podniesienie ogólnej sprawności podopiecznych lub ich specjalistycznego przygotowania do uprawiania określonej dyscypliny sportu. Cytat ze strony Polskiego Związku Jeździeckiego: „Do najważniejszych zadań Polskiego Związku Jeździeckiego (wynikających z zapisów ustawy o sporcie) należą m.in: wspieranie aktywności fizycznej, organizowanie i prowadzenie współzawodnictwa sportowego, ustanawianie i realizacja reguł sportowych, organizacyjnych i dyscyplinarnych we współzawodnictwie sportowym, powoływanie kadry narodowej oraz przygotowanie jej do igrzysk olimpijskich, igrzysk paraolimpijskich, mistrzostw świata lub mistrzostw Europy. Opracowany w naszym związku system szkolenia ma na celu promowanie aktywności fizycznej oraz wspieranie systematycznego podnoszenia poziomu techniki jeździeckiej zawodników poszczególnych dyscyplin. Wspiera także osoby zajmujące się popularyzacją sportu jeździeckiego, umożliwiając im przejście do grona kadr zawodowych. W odniesieniu do instruktorów i trenerów wypełnia ustawowy obowiązek zapewnienia jednolitego standardu szkolenia i awansowania dla poszczególnych stopni, zachowując ich zgodność z wymogami International Group for Equestrian Qualifications (IGEQ) (organizacji zajmującej się ujednoliceniem szkoleń i podnoszeniem kwalifikacji kadr szkoleniowych).” Nie trzeba być specjalnie inteligentnym, żeby zauważyć, że nie ma tu słowa o REKREACJI!
O dopuszczeniu do wykonywania zawodu instruktora sportu/trenera decyduje uzyskanie kwalifikacji określonych prawnie. W pozostałych przypadkach, kiedy nie mamy do czynienia z zawodem regulowanym prawnie, jak jest w przypadku instruktora rekreacji ruchowej, zatrudnienie pracownika zależy wyłącznie od decyzji pracodawcy. Zatem o ile stajnia nie jest jednocześnie klubem sportowym, pracodawca ma pełną swobodę w doborze kadry instruktorskiej. Może on samodzielnie określić kryteria zatrudnienia osoby w charakterze instruktora rekreacji ruchowej w zakresie jazdy konnej – może więc wymagać śmieciowej legitymacji nadawanej m.in. przez ww. PAKiS, może też wymagać ukończenia kursu lotnictwa uznając, że jest to niezbędne dla prowadzenia rekreacyjnych jazd konnych 
Najważniejsze jest to, że ani Ministerstwo Sportu, ani Polski Związek Jeździecki nie wydają legitymacji/dyplomu/zaświadczenia dotyczącego zawodu instruktora rekreacji, w tym instruktora rekreacji ruchowej ze specjalnością jazda konna, bo niby jak mieliby wydawać skoro nie ma regulacji dotyczącej takiego zawodu 
PZU w § 7 „Ogólnych warunków ubezpieczenia odpowiedzialności cywilnej sportowców, trenerów, instruktorów sportowych, pracowników obsługi sportu, organizacji sportowych oraz podmiotów prowadzących działalność o charakterze sportowo-rekreacyjnym” wskazuje, że cyt.: „PZU SA nie odpowiada za szkody (…) wyrządzone przez osobę nie posiadającą uprawnień (licencji) do wykonywania zawodu (…)”. Ponadto w  § 9 „Ogólnych warunków ubezpieczenia odpowiedzialności cywilnej dla klienta indywidualnego oraz małego i średniego przedsiębiorcy” PZU wskazuję, że „PZU SA nie odpowiada za szkody (…) jeżeli ubezpieczony lub osoby, którymi się posługuje, nie posiadały wymaganych przepisami prawa odpowiednich uprawnień do wykonywania określonego rodzaju działalności (czynności), chyba że brak uprawnień nie miał wpływu na powstanie szkody”. Mając na względzie powyższe uznać należy, że w razie wypadku ubezpieczyciel nie może odmówić wypłaty odszkodowania poszkodowanemu z uwagi na brak uprawnień (licencji) osoby prowadzącej jazdę rekreacyjną, ponieważ zawód „instruktor rekreacji ruchowej o specjalności jazda konna” nie jest regulowany w obecnym systemie prawnym! W tym miejscu podkreślić należy, iż każdy wypadek, także ten, któremu uległ poszkodowany w wyniku uprawiania jeździectwa (rekreacyjnego i sportowego), stosownie do przepisów ustawy o prokuraturze, badają w pierwszej kolejności organy ścigania – policja i prokuratura. Według kodeksu postępowania karnego organy ścigania mogą odmówić wszczęcia dochodzenia/śledztwa, a także je umorzyć np. z uwagi na fakt, iż w fazie postępowania przygotowawczego nie doszukali się znamion czynu zabronionego. Niezależnie od powyższego, jeżeli dojdzie do rozprawy sądowej to instruktor sportu/trener/samozwańczy instruktor rekreacji musi wykazać, że ma odpowiednią wiedzę do prowadzenia jazd konnych i że dołożył szczególnej staranności podczas wykonywania swoich obowiązków zawodowych. Sąd musi ustalić przede wszystkim na kim spoczywa wina, żeby ustalić jakiekolwiek rozstrzygnięcie.



[/quote]
diołem w czym problem? Co według Ciebie znaczy prowadzenie jazd prywatnie? Jest w ogóle prowadzenie jazd państwowo? 🙂
- właściciel stajni, który Cię zatrudnia powinien posiadać oc w związku z działalnością firmy
- jeżeli chcesz mieć swoje oc - wykupujesz oc w związku z wykonywanym zawodem
- jeżeli nie masz działalności/nie jesteś zatrudniona to jak rozliczasz się ze skarbówką z kasy za jazdy? no nie rozliczasz, więc pracujesz na czarno, jak Cię nikt nie podkabluje do skarbówki, to oc wystarczy. Nie spotkałam się w żadnym wyroku, żeby sąd czy ubezpieczyciel zażądał przedstawienia rozliczenia ze skarbówką. Tak czy inaczej poszkodowany może Cię podkablować do skarbówki i wtedy jest problem (o ile oczywiście udowodni, że pracujesz na czarno).
Odpowiadając na Twoje pytanie: cyt.: "Chodzi mi głównie o ubezpieczenie hmm... w razie upadku/wypadku z winy jeźdźca u Was na jeździe, gdy prowadzicie ją prywatnie.":
- OC chroni Ciebie/właściciela stajni w związku z wykonywaniem przez Ciebie zawodu przed ewentualnymi roszczeniami ze strony poszkodowanego, kiedy jego zdaniem wypadek zdarzy się z Twojej winy- tak jak w przypadku OC dla kierowców.
- NNW z kolei ma za zadanie chronić jeżdżących przed zdarzeniami, które dzieją się z niczyjej winy- np. koń się spłoszy, zrzuci jeźdźca i ten dozna uszczerbku (NNW może wykupić sobie każdy jeździec sam, możesz też wykupić je Ty/właściciel stajni na swojego konia/swoje konie, wówczas chroni osoby, które na nim/na nich jeżdżą).

Smok10 dobry pomysł 🙂
Szkoda że na ma takiej aplikacji żeby wysłać to wszystkim  😁 Może wtedy zaczęła by się merytoryczna dyskusja a nie ciąle te same pytania . Tzn. To jak jest z tymi papierami mogę uczyć czy nie  😁 😁 😁 A kurs ? muszę robić czy nie ??? A co jak nie mam kursu ??? A ja mam uprawnienia , bo zrobiłam kurs przez internet  😁 😁 😁 Sterta głupich pytań wynikających z niewiedzy 5 lat po wejściu ustawy . 😵

P.S To przykład jak w naszym społeczeństwie ludzie nie wyobrażają sobie życia bez regulacji prawnych i nadzoru państwa oraz tego jak grupa lobystów ( osób zainteresowanych ) skutecznie blokowała dostęp do informacji oraz uprawiała dezinformację wmawiając ludziom inny stan niż jest faktycznie . Wmawiali potencjalnym klientom że muszą odbyć kurs i dostać papierek ( co by to nie znaczyło ) żeby szkolić ludzi w rekreacji . 😤 Po co ??? Tylko po to żeby wydębić parę groszy i mieć klientów na swoje kursy . 😤 Oczywiście zasłaniając się interesem szkolonych i że to dla dobra szkolonych .

Czy ja jako praworządny obywatel mam prawo i legitymację żeby wziąć sprawy w swoje ręce i wyręczać organy ścigania w łapaniu przestępców , przecież cel jest szczytny . Tylko że po pierwszym razie , przestępca byłby wolny a ja poszedł bym siedzieć . Tak samo tutaj , nie ma szczytnych celów jak oszukuje się obywateli wmawiając coś czego nie ma , nawet gdyby mieć dobre intencje . Ktoś kiedyś powiedział , ,, Dobrymi chęciami jest piekło wybrukowane '' I tak samo tutaj , jeżeli klient ma ochotę to może się szkolić ,ale musi to robić dobrowolnie a nie przekonany że nie ma innego wyjścia. 😉
podejrzewam, że kursami irr przez internet w końcu zajmie się UOKiK 🙂
podejrzewam, że kursami irr przez internet w końcu zajmie się UOKiK 🙂


W zasadzie to UOKIK powinien się zająć wszystkimi którzy podają nieprawdziwe dane w swoich ofertach po to by naciągnąć klientów . Każdym kto wprowadza ludzi w błąd, opowiadając im że uprawnienia są , że wydając legitymacje dostają uprawnienia itp. Choc to bardziej podpada pod prokuratora ,ale czywiście też  i pod UOKiK. 😉

Pierwszy do zgłoszenia https://pakis.pl/kursy/70/kurs-instruktora-rekreacji-ruchowej

Po ukończeniu kursu i zdaniu egzaminu końcowego uczestnik szkolenia otrzymuje uprawnienia instruktora rekreacji ruchowej wg poniższego wzoru. Uzyskane w ten sposób uprawnienia są zgodne z ustawą o sporcie oraz rozporządzeniem Ministra Pracy i Polityki Społecznej.

Brzydko pachnie na kilometr  😤
Korci mnie, aby zobaczyc co to za kurs hihihi... chyba podeślę pomysł bezrobotnej koleżance aby wzięła w nim udział. Skorzystam wtedy z jej loginu i zobacze jak to od środka wygląda 😉
A może by sprawę zgłosić do UOK...?

<edit>
Zadzwoniłam do tej "instytucji":  https://pakis.pl/kursy/70/kurs-instruktora-rekreacji-ruchowej
Pan z infolinii po bardzo grzecznym wysłuchaniu mnie, poprosił o opisanie problemu w mailu i obiecał odpowiedź.
No dobra, to piszę.  😀

podejrzewam, że kursami irr przez internet w końcu zajmie się UOKiK 🙂
Już wiadomo, że się nie zajmie.
Zadzwoniłam do UKOIK. Twierdzą, że to nie ich sprawa.
Skierowano mnie do PIH.
PIH się też nie zajmuje takimi rzeczami. Pani poradziła żeby rozmawiać z konkretnym Urzędem Miasta wydającym pozwolenia na prowadzenie takich kursów.  😵
W Urzędzie Miasta Gdańsk przełączają mnie od referatu do referatu.
Nie mam czasu, na razie pasuję.
Może ktoś ma więcej czasu i nie wisi mu dziecko u nogi?  😁
Prawda jest taka, że ten kto siedzi w branży ponad 5-6 lat zauważył, że od 2-3 lat jest coraz gorzej. Odchodząc od tematu czy warto/nie warto robić kursy dla "papierku" to nawet złoty certyfikat potwierdzający umiejętności od samego papieża nie ma większego sensu ze względu na 1 prosty fakt... Instruktor jazdy konnej zarabia coraz gorsze pieniądze. Tendencja jest spadkowa od jakiś 2 lat. Niedługo skończy się to tym, że instruktor jazdy konnej będzie musiał popylać na pełny etat w sklepie spożywczym, a prowadzenie zajęć będzie mógł sobie prowadzić od czasu do czasu dorywczo.
Widzę, że dużo osób jest na forum z różnych części Polski, więc ciekaw jestem czy w innych miejscach macie podobne zdanie.
Czy lepiej czy gorzej to nie ma znaczenia dla osób które robią to z pasją, ja od początku nie liczyłam na to że będzie to mój zawód i główne źródło utrzymania. Tego całego tematu też nie rozumiem, przecież wiadomo że koń nie sprawdza Ci żadnych papierów... albo umiesz jeździć albo nie, żaden kurs Ci tego nie da, tylko setki godzin w stajni.
Kara1702, Nie chodzi o to czy umiesz jeździć, ale o to czy umiesz UCZYĆ. 😉

Napisałam maila do PAKIS-u w "naszym" imieniu, czyli że reprezentuję grupę osób związanych zawodowo lub hobbystycznie z jeździectwem. Zacytowałam dużo z epistoły mojej imienniczki Juliaaa.
Ciekawe czy i co odpiszą. 😀
Kara1702, Nie chodzi o to czy umiesz jeździć, ale o to czy umiesz UCZYĆ. 😉

Jeżeli umiesz jeździć na pewno ktoś Cię tego musiał nauczyć i na pewno miało się odpowiednie wzorce. Wydaje mi się że nad to przeceniasz jakieś tam "specjalne" do tego szkolenia... o umiejętnościach trenera najlepiej świadczą jego uczniowie a nie jakieś tam kursy.
Nie rozumiem Cię. Jakie specjalne szkolenia przeceniam?
Napisałam, że umieć jeździć nie znaczy umieć uczyć.
Znam wielu świetnych jeźdźców, którzy uczyć nie umieją wcale. Co to ma wspólnego ze szkoleniami? To tylko taki luźny fakt. 😉
Nie rozumiem Cię. Jakie specjalne szkolenia przeceniam?

No wszystkie.. kwestia doświadczenia, umiejętności i indywidualnych predyspozycji a nie jakiś tam szkoleń, jakieś tam papierki stąd czy stamtąd może otrzymać każdy. Wydaje mi się że bycie dobrym jeźdźcem lub nauczycielem zależy od osobistego zaangażowania i pracy jaką w to wkładamy. A życie już nas samo rozlicza, słabi jeźdźcy nie wygrywają zawodów, słabi nauczyciele nie mają uczniów. No chyba że Ty widziałaś kiedyś słabego jeźdźca wygrywającego zawody? to sorry, cofam.. 😉
Whisperer, Ale skąd wniosek, że ja doceniam/przeceniam jakieś/wszystkie szkolenia? 🙂 Gdzie ja coś takiego napisałam?
Aby odpisać w tym wątku, Zaloguj się