praca

CzarownicaSa   Prosiak statysta, który właściwie nie jest ważny.
28 czerwca 2015 21:30
Nie wiem, czy to dobry watek 👀

Jesli Polska firma chcialaby wystawic fakture zagranicznej firmie- jak sie za to zabrac? To musi byc jakas specjalna faktura czy wystarczy, jak vedzie przetlumaczona? :kwiatek:
CzarownicaSa, u nas wystawiamy faktury po polsku, ale firmom z Czech i Słowacji głównie 😉 natomiast widziałam faktury wystawiane polskim firmom w języku tych drugich firm, np po włosku. no i jeśli firma jest w UE, to podaje się kwotę netto z zaznaczeniem, że podatek vat rozlicza nabywca. nie wiem, czy coś pomogłam, na pewno musiałabyś dokładniej poszukać, bo nie chcę cię wprowadzić w błąd teraz 😉
CzarownicaSa   Prosiak statysta, który właściwie nie jest ważny.
28 czerwca 2015 21:58
Dzieki :kwiatek: Chodzi o fakture Polska-Irlandia.
Nie wiem, czy to dobry watek 👀

Jesli Polska firma chcialaby wystawic fakture zagranicznej firmie- jak sie za to zabrac? To musi byc jakas specjalna faktura czy wystarczy, jak vedzie przetlumaczona? :kwiatek:


my wystawiamy po Polsku
faktura musi mieć tzw IBAN
i chyba nie ma VATU

ale dopytam księgowej
CzarownicaSa   Prosiak statysta, który właściwie nie jest ważny.
29 czerwca 2015 08:31
Dziękuję! :kwiatek:
Przygód poszukiwawczych ciąg dalszy...

Firma, dla której wykonałam zlecenie zdalne wciąż nie odpisała. Ale zlecenie przeze mnie wykonane zostało już wykorzystane i wrzucone na stronę ich klienta. Tylko jakoś tak o zapłacie zapomnieli. 😎
Z kolei uczelnia, do której aplikowałam na stanowisko asystenckie ma jutro dać znać, co z tą drugą ofertą. Doszukałam się tylko informacji, że pani, do której trafiło moje CV zajmuje się pionem rekrutacji studentów. Ciekawa jestem, do jakich zadań szukają pracownika.
A z pozostałych firm cisza. O tyle dobrze, że mój M. ma więcej szczęścia, i dzwonią do niego z agencji, do których oboje składaliśmy CV. Powiem Wam, że to fajnie motywuje takie wspólne składanie dokumentów i szukanie sobie nawzajem ogłoszeń. 🙂
desire   Druhu nieoceniony...
29 czerwca 2015 11:44
mundialowa, głowa do góry. :kwiatek:
a co do braku zapłaty za wykonanie zlecenie - szkoda słów.  😲 może za droga jesteś.  😁

Co do rozmów - ja na jednej, jedynej (i mam nadzieje, że była to taka pierwsza i ostatnia) rozmowie czułam się jak intruz. Serio, rekrutujący myśleli, że ludzie to debile, bo szukają pracy.  🤔wirek:
desire, zgodzili się na moje stawki za tekst bez żadnych negocjacji. Poczekam do jutra, może się jednak odezwą, a jeśli nie, to sama będę ich napastować.

Ale, nie zapeszając, dostaliśmy właśnie zaproszenia na rozmowy w agencji, na której nam zależało. Ja idę jutro, M. w czwartek. 🙂
busch, Nieźle, nieźle.... Zacznę częściej czytać Wykop.

mundialowa, Aaaa, to trzymam kciuki za rozmowę! :kwiatek:
Sankaritarina, na wizazu czytałam o podobnym numerze, dziewczyny dostawały na maila link do testu rekrutacyjnego, ale żeby ten test pobrać, też musiały wysłać sms, płatnego sporo oczywiście
delta   Truth begins in lies.
29 czerwca 2015 12:17
[quote author=CzarownicaSa link=topic=13.msg2384160#msg2384160 date=1435523453]
Nie wiem, czy to dobry watek 👀

Jesli Polska firma chcialaby wystawic fakture zagranicznej firmie- jak sie za to zabrac? To musi byc jakas specjalna faktura czy wystarczy, jak vedzie przetlumaczona? :kwiatek:


my wystawiamy po Polsku
faktura musi mieć tzw IBAN
i chyba nie ma VATU

ale dopytam księgowej
[/quote]

IBAN to międzynarodowy numer konta - do wystawienia faktury za granicę trzeba mieć NIP europejski, kiedyś nie od razu się go dostawało, teraz chyba już każdy NIP jest europejski (ale nie jestem 100% pewna). Faktura idzie bez podatku. Z Polskich firm dostawaliśmy faktury po polsku i w Belgii nie mieliśmy żadnego problemu z rozliczeniem, sami wystawialiśmy faktury w języku kraju klienta.
CzarownicaSa, jeśli wewnątrz UE to wystawiasz z 0% VAT, działa tu tak zwany "reverse charge":
http://www.podatki.abc.com.pl/czytaj/-/artykul/reverse-charge-a-podatek-vat
Sankaritarina, dziękuję! :kwiatek: Siedzę i przygotowuję się do rozmowy - jutro niczym mnie nie zaskoczą. 😁
CzarownicaSa, u nas dokładnie jest taki dopisek na fakturze "Na podstawie art. 17 ust. 1 pkt 7 ustawy o VAT podatek rozlicza nabywca" a pod nr konta jest dopisany Swift code http://www.swift-iban.com/kod-swift.php

a NIP europejski to nie jest teraz zwykły NIP pisany z kodem kraju na początku? PL, CZ, SK, BG itd?
CzarownicaSa   Prosiak statysta, który właściwie nie jest ważny.
29 czerwca 2015 13:53
Bardzo, bardzo dziękuję wszystkim za pomoc! :kwiatek: Przekazuję dalej komu trzeba 🙂 Jeszcze raz dzięki! :kwiatek:

a NIP europejski to nie jest teraz zwykły NIP pisany z kodem kraju na początku? PL, CZ, SK, BG itd?


jest, tyle, że to nei tak, że sobie dopisujesz PL przed NIP-em - trzeba poprosić o wydanie NIP-UE. Tyle,ze teraz się zmieniło, i wystąpić można w tym samym okresie co jest rozliczenie transakcji a nie koniecznie przed, jak było kiedyś.
epk, no tak, wiedziałam, że jakieś wymogi muszą być 😉 ale jak ktoś ma nadany NIP europejski, to w swoim kraju może wpisywać bez kodu, a tylko dopisuje go na zagranicznych fakturach, co nie?
calore, niby tak, ale tak na serio to raczej niepraktykowane, bo zazwyczaj masz jeden system do wystawiania faktur, to nie będziesz co chwila zmieniać wyglądu NIP 😉
no wiadomo, zależy tylko czy ktoś regularnie wystawia zagraniczne faktury, czy akurat raz jeden musi 😉
Taka sytuacja - jedna z międzynarodowych firm oferuje staż, w formie bycia "Ambasadorem" firmy. Polega on na 2 miesięcznym stażu, gdzie zmieniamy dział co 2 tygodnie i próbujemy wszystkiego po trochu (płatny). Potem, przez kolejne 10 miesięcy jesteśmy ambasadorem firmy wśród studentów - pomagamy przy targach pracy na uczelniach, organizujemy szkolenia dla organizacji, ogólnie - reprezentujemy firmę w środowisku studenckim. Te 10 miesięcy nie jest płatne - opłacają jedynie bilet komunikacji miejskiej i multisport, praca jest zdalna. Opłaca się? Iść w to?
Jeśli nie masz w tym czasie nic innego do roboty i jest to zgodne z Twoimi planami na przyszłość to ja bym w to weszła. Potraktuj ten staż, a potem to ambasadorowanie jako inwestycję w siebie, będziesz mieć dobry wpis na CV.
dziś jest mój ostatni dzień w starej pracy, od jutra zaczynam nową.
oczywiście cieszę się, ale przyniosłam ciacho, napisałam pożegnalnego maila i jakiś taki... sentyment mnie złapał. Mimo, że to było tylko 5 miesięcy. Nie lubię po prostu powitań i pożegnań 🙁
Ale... od jutra czekają mnie nowe, ciekawsze (mam nadzieję!) wyzwania 😅
grzesiek.1993, jeśli to duża firma w branży, która Cię interesuje to opłaca, bo daje kontakty.
wendetta, w jakiej branży teraz?
yegua, sektor / branża i dział nadal ten sam, ale specjalizacja ciut inna i co za tym idzie, zakres obowiązków 😉
wendetta, powodzenia! 🙂

U mnie wciąż kiszka. Wczoraj byłam na przewidzianej przeze mnie niemal całkowicie rozmowie. Pani zaskoczyła mnie jedynie układaniem drewnianych klocków na dzień dobry. 😁 Ale jakaś zdołowana stamtąd wyszłam. 🙁 Niby nie zagięła mnie żadnym z pytań, niby pokazałam swoją wiedzę teoretyczną, jak i praktyczną, case'a rozwiązałam bez zająknięcia i z miny rekruterki wywnioskowałam, że ją pozytywnie zaskoczyłam, ale mimo to jakoś nie wierzę, żeby zadzwonili. Choć trochę pociesza mnie fakt, że rekruterka pamiętała moje nazwisko, bo ponoć ktoś polecał mnie wcześniej, zanim zaczęła się oficjalna rekrutacja. I bardzo miło usłyszeć, że w branży już gdzieś krąży moje nazwisko i doświadczenie. 🙂
Dziś kolejna rozmowa, na to samo stanowisko co wczoraj, więc wiedzę mam, ale informacji o firmie w sieci mało. Niby z mojej branży, a pierwszy raz o nich słyszę.
A co do wykonanego przeze mnie zlecenia zdalnego, to dziś udało mi się skontaktować z właścicielem firmy i wystawić fakturę. Podobno jutro ma mi dać znać odnośnie wyników rekrutacji.
Scottie   Cicha obserwatorka
02 lipca 2015 12:38
Mam pytanie, co do urlopu, który mi przysługuje, bo nie mogę się połapać w przepisach, jak to teraz jest.

Skończyłam studia na stopniu licencjackim w 2012 roku i zaraz po tym rozpoczęłam studia magisterskie, które skończę w lipcu 2015 roku. W sierpniu 2013 roku rozpoczęłam pracę, więc za trochę ponad miesiąc stukną mi 2 lata na etacie.

Czy od sierpnia 2015 będzie mi przysługiwało 26 dni urlopu, czy dopiero 2 lata po obronie pracy dyplomowej na studiach magisterskich, czyli od lipca 2017 roku?
2 lata po obronie, jesli pracujesz w trakcie studiow - to staz sie nie sumuje.
faith
A jestes pewna?
Bo ja mialam licencjat tylko skonczony i policzyli mi 20 dni urlopu normalnie. Czyli co ma magisterka do mojego stazu pracy?
http://praca.trojmiasto.pl/Wymiar-urlopu-dla-licencjata-i-magistra-n78564.html
No ze 20 policzyli to tak powinno byc.
Ale faktycznie pewna juz nie jestem, to chyba zalezy czy biora pod uwage studia jako ciaglosc czy nie. Ja mialam zrobiona inz + mgr, 4 miesiacevprzerwy, prace zaczelam na magisterce i 26 dni uzyskalam dopiero 2 lata temu jak doracowalam te 2 lata w kazdym razie,
Aby odpisać w tym wątku, Zaloguj się