Dopasowanie siodła

🙂 No nie tylko😉 Będę sprawdzać. :kwiatek:
Jak się ma rozstaw kieffera do stubbena?
Stubben 30 pasuje mi na styk - z żelem, mógłby być odrobinę szerszy. Zastanawiam się, czy 30 kieffera ma cokolwiek wspólnego z 30 stubbena?  :kwiatek:
Potrzebuję pomocy. Mój koń przez ostatnie półtora roku rozrósł się plecami o 3 rozmiary i obawiam się że to nie koniec... Sama nie wiem czy się cieszyć, że dobrze ten czas przepracowaliśmy, czy płakać, bo swojego henniga poszerzałam od zeszłorocznego zakupu (kiedy to leżał idealnie po węższym o rozmiar passierze) o dwa rozmiary. Trzeciego chyba nie zaryzykuję, bo szkoda by było, żeby przedni łęk przy tym trachnął. Jednym słowem przestajemy się mieścić w prawie wszystkie seryjnie produkowane siodła na rynku. 🤔 Robienie jakiegokolwiek siodła na zamówienie, skoro dalej plecy rozbudowują się w zawrotnym tempie mija się z celem, chyba, że przebudowywanie i poszerzanie go będzie możliwe. Ratujcie! Co może pasować na takiego ultra szerokiego konia (który nota bene wcale na takiego nie wygląda)? Ciągnie mnie w stronę Butterfly Uta Graf, albo Butterfly Kostolany, jednak oba praktycznie są nie do dostania na rynku wtórnym- i polskim i niemieckim. Myślałam jeszcze o ujeżdżeniowym HB Contact, ale nie wiem jak one wychodzą cenowo przy robieniu na zamówienie (jeśli ktoś ma taką wiedzę, poproszę o priv 👀 ). Może na przeczekanie Bates Wide? Koniecznie musi mieć szeroki kanał.
Koniecznie musi mieć szeroki kanał.


Witaj w klubie. Ja pewnie znowu wrócę w siodło westowe - tam coś szybciej znajdę.  😵
I ten wyraz twarzy jak wszystkim tłumaczę czemu mój koń MUSI mieć kanał szeroki na całej długości. Ehh.
Euphorycznie Do całego interesu mogę jeszcze dodać to, że bynajmniej mój kochany zwierz nie ma najprzyjemniejszych chodów do wysiedzenia. Chciałoby się siodełka, które by mnie trochę wspomagało, a tu lipa jak się chce postawić dobro konia na pierwszym miejscu  🤣 🏇
Weiderowa Ja niby miałam na testach uj która była dobra dla konia ale dla mnie za mała.  😵
Cholerne ciastki...  😡 Wieć teraz, po przekopaniu ogłoszeń, przeanalizowaniu zawartości Toruńskiego sklepu chyba wracam do siodeł westowych bo chyba będzie łatwiej.  😂
A co to była za ujeżdżeniówka?  👀
A ja mam następujący problem. Po latach przerwy wracam do jeździectwa (totalnie nieambitna polno-leśna rekreacja :konik🙂 więc usiłowałem dopasować do ogra moje stare siodła. Trzy angielskie i jedno rajdowe. Leżą fatalnie, ale konisko pod każdym zachowuje się spokojnie, można nawet trochę pojeździć, z galopem włącznie. No to przyszła pora na kulbakę od Daw-Maga (bodajże wzór 36). Siodło fajne, kiedyś sporo w nim jeździłem na innym koniu.
Zakładam (razem z żołnierskim czaprakiem) oglądam, testuję, chyba leży dobrze.Dopinam popręg i zaczynam ogra prowadzić za kantar, a ten zaczyna zachowywać się coraz gorzej. Faktem jest że na wybiegu latało sporo owadów od których wciąż się oganiał, ale po założeniu kulbaki zaczął zachowywać się baaardzo dziwnie. Na końcu zaczął nawet przysiadać na przednich nogach! A może pod tym czaprakiem musi być jeszcze podwójnie złożony koc (zgodnie z regulaminem WP)? W dawnych czasach zakładałem jeszcze dodatkowo pad westernowy (były koń miał duży kłąb).
tomek4495, Powiem Ci, że jeszcze się w życiu nie spotkałam z taką reakcją na siodło. Jak się zachowywał po jeździe? Na pewno z końskimi plecami wszystko ok?
Jazdy nie było, nie odważyłem się- tylko kilkumetrowy spacer na kantarze. Ale właśnie wykonałem w stajni przymiarkę tej kulbaki z dodatkiem westernowego padu i było wyraźnie lepiej. Jutro próba generalna  🏇
Nie wiem czy to prawda ale gdzieś czytałem że konie, które całe życie chodziły w siodłach angielskich mogą dziwnie reagować na siodła innego typu.
Czy ja wiem.... Mój koń na co dzień chodzi w sprzęcie angielskim, a niedawno pojeździłam w siodle westernowym i chodził tak samo. 🙂 No, może nawet bardziej "luźno" - ale mógł to być efekt lepiej rozkładanego ciężaru (no i siodło west fajne, nie jakaś "firma krzak"😉 + braku wymagania od konia czegokolwiek, bo tylko próbowałam sprzęt.
A ta kulbaka Daw Maga ciężka/lekka...? Ciężar może i robi różnicę... ale i tak wszystko widać dopiero na jeździe/po jeździe.
Averis   Czarny charakter
12 lipca 2015 10:23
tomek4495, jeżeli koń pokazuje tego typu objawy, to ja nie ryzykowałabym wsiadania w tej kulbace. I zgadzam się z przedmówczynią, że jeżeli siodło pasuje, to koń reaguje normalnie. Ma go nie boleć i nie sprawiać dyskomfortu. Tylko tyle i aż tyle.
Próba generalna poszła wyśmienicie!! Pod wojskowy czaprak podłożyłem stary westowy potnik. Koń od początku zachowywał się normalnie, a pod siodłem to po prostu bajka  🏇 💃 😅
I chyba wiem dlaczego. Kulbaka jest po prostu ciężka! A te ławki mają mimo wszystko większą powierzchnię przylegania do plecków niż siodła angielskie i rajdowe i chyba jakoś inaczej sie to rozkłada na końskim grzbiecie. I rzeczywiście żołnierze WP nie bez powodu podkładali pod te czapraki kilkukrotnie złożone koce.
Tak przy okazji. Kulbaka z Daw-Magu jest bardzo wygodna i solidnie wykonana, po "wyklepaniu" rzecz jasna 😎
Jedynym problemem były przystuły które po kilku latach trzeba było wymienić. Dlaczego? Podarły się!!! NIe wiem jak to możliwe, ale stopniowo pękały na dziurkach i darły się, aż jazda stała się niebezpieczna. Ale to jedyny minus produkcji z Daw-Magu.
No dobra jest jeszcze jeden...Dla niektórych to problem a dla innych nie, powiem tylko tyle że to siodło nie jest stuprocentową repliką. Ale takich autentycznych replik NIKT W POLSCE NIE ROBI. A jeśli kogoś takiego znajdziecie to cena powali was na kolana i wgniecie w ziemię. Dlaczego? Poszukajcie np. tutaj http://www.forum.ulani.pl/
Komuś ostatnimi czasy pasowali siodło Equipe ?? Jak oceniacie? Docieraja do mnie różne więsci odnośnie świadczenia usługi pasowania siodła oferowanej przez przedstawiciela i troche bije sie z myslami. Nie ukrywam, że wolałabym cos innego niz Equipe, ale wszystko wskazuje na to, że wybór tej marki w chwili obecnej byłby dla mnie zwyczajnie bardzo wygodny organizacyjnie.
Averis   Czarny charakter
15 lipca 2015 16:15
Słuchajcie, mam pytanie - czym najlepiej podnieść przód siodła? Wkładkami żelowymi, jakimś futrem, czy innymi magicznymi sztuczkami?
Ja stosowałam wszystkiego. Miałam konia szerokiego, mało wykłębionego i przebudowanego zadem. Pomogła jedynie zmiana siodła.
Averis   Czarny charakter
15 lipca 2015 17:46
Ale ja nie o to pytałam 😉 Teraz leży ok, by leżało zupełnie dobrze trzeba mu podnieść przód. Stąd pytanie czym najlepiej to zrobić. Tył nie lewituje 10 cm na plecami.
Averis, jak potrzeba niewiele to polecam mattesa correction (tego bez futra). Można tez samemu coś podłożyć, mi kazali nawet ścierki kuchenne 😉
Averis
U mnie przez chwilę (na czas szukania właściwego siodła) pomagała fajnie złożona na pół podkładka pod owijkę🙂.
Averis   Czarny charakter
16 lipca 2015 08:36
Dziękuję dziewczyny :kwiatek: Popróbuję i zobaczę co koń na to.
Averis, każda podkładka ruszy Ci też tył. Ładny mały ręczniczek 🙂
Czy wie ktoś ile kosztuje poszerzenie siodła u Pana Andresza oraz ile trzeba około czekać?
Zalezy jakiego siodla, okolo tygodnia.
czy ktoś w ciągu ostatnich 2 tyg dodzwonił się do P. Sebastiana ?

Od 4 tygodni nie wiem zupełnie co dzieje się z moim siodłem ...  🤔
szuwar Ja sie dodzwoniłam. Nawet parę razy... Nie wiem - wytrwałym trza być, czy jak...
A co - coś przekazać (bo może nawet dzisiaj sie z nim spotkam, hopefully)
szuwar, dziś, potwierdzam że żyje :P
Mam pytanie - czy ktoś posiada siodło wintec/bates z systemem CAIR i miał problem , że poduszki zrobiły się za miękkie, jakby uszło z nich powietrze? Nadmienię, że stało mi się tak stopniowo, nie zauważyłam, żeby nagle coś się zmieniło, jednak po konsultacji z końskim masażystą wiem, że coś jest z tym siodłem nie tak, poduszki powinny być twardsze. Co z tym zrobić? Da się u kogoś 'dodmuchać', czy jedyną opcją jest zaniesienie do zwykłego rymarza i zmiana wypełnienia na zwykłe? Mam siodło skórzane, więc pewnie by się dało... Pomocy, pilnie muszę coś z tym zrobić!
dziunka Może po prostu któraś z poduszek się rozszczelniła. Ja bym spróbowała zareklamować u producenta, a jak nie, to poszukaj opcji kupienia samych poduszek. Może da się je bez szwanku wymienić na nowe 😉
Czy w siodle euroriding diamant (czerwony znaczek) jest możliwość poszerzenia łęku? Jeżeli tak to do kogo można się zgłosić z takim problemem? Od P. Andersza otrzymałam wiadomość, że jeżeli siodło ma terlicę drewniano-metalową to nie wykonują zmian rozstawu łęku. A pewnie w tym siodle taka terlica jest. Czy się mylę? Z góry dziękuję za odpowiedź.
Aby odpisać w tym wątku, Zaloguj się