COPD

BASZNIA   mleczna i deserowa
25 lipca 2015 15:09
Wzrasta bardzo.
Wzrasta nawet do 30. Gdzie w spoczynku ma 8-12.Podobnie u zdrowych koni- tez szybciej dużo oddychają.

U nas ventipulmin całkiem wstrzymuje kaszel. Wszystko płynie swobodnie. Zobaczę jak będzie teraz
...

Trymamy kciuki. Ja dzis 2 kaszlakami bylam na zawodach, z 50 stopni, ja umarlam, pozlo zle ale zero odbicia na oddychaniu 😍
Studiuje wątek.zawzięcie odnośnie inhalacji i juz głupieje . Blanka pokazała nam ten cudowny sprzęt za 4000 na który mnie nie stać a wy macie pełno różnych działających tańszy lch wynalazków i jest ich aż za dużo, bo się polubiłam i zupełnie nie wiem co by się nam nadało. Jesteśmy po zastrzyków, teraz na syropie i jest jako tako. Ale marzą mi się inhalacje, bo już od maja zastrzyki.regularnie musimy brać.czy możecie polecić.jakieś rozwiązania? Trwały i porządny sprzęt ale za mniej niż parę tysięcy...
kivik przeczytaj ten wpis !! Koniecznie!
https://www.facebook.com/eqmental/posts/808279672598002
Masz tam wszystko w pigułce jak można wspomóc alergika - kaszlaka
Fajna stronka  🙂 Zastanawia mnie jedno zdanie odnośnie żywienia https://www.facebook.com/eqmental/posts/754522431307060 " Otrąb pszennych KATEGORYCZNIE nie należy stosować przy przewlekłych chorobach płuc takich jak rozedma czy RAO, gdyż przyspieszają włóknienie nabłonka przez co utrudniają komórkową wymianę gazową! "
Serio? Ktoś się z tym spotkał, są badania? Bo musze czymś bilansować wysłodki i teraz nie wiem jak..
kivik przeczytaj ten wpis !! Koniecznie!
https://www.facebook.com/eqmental/posts/808279672598002
Masz tam wszystko w pigułce jak można wspomóc alergika - kaszlaka


Bardzo dobrze napisane🙂 dziękuję za link. U nas objawy pojawiły się na wiosnę i to w bardzo nasilone postaci a koń na dworze całą dobę. Ale walczymy. Kupiłam ją w zeszłym roku na jesień, objawów nie było, a na tuv nie robiliśmy endoskopii. No i mamy🙂 według Blanki choruje juz wiele lat. Bardzo mnie Wasze wpisy tutaj podbudowuja, że sobie radzicie i jak można konia wspomagać🙂
Fajna stronka  🙂 Zastanawia mnie jedno zdanie odnośnie żywienia https://www.facebook.com/eqmental/posts/754522431307060 " Otrąb pszennych KATEGORYCZNIE nie należy stosować przy przewlekłych chorobach płuc takich jak rozedma czy RAO, gdyż przyspieszają włóknienie nabłonka przez co utrudniają komórkową wymianę gazową! "
Serio? Ktoś się z tym spotkał, są badania? Bo musze czymś bilansować wysłodki i teraz nie wiem jak..


Jak szukałam ratunku w ziołach przyjrzałam sie różnego rodzaju opracowaniom.
Otręby pszenne - czyli zmielone łuski ziarna przenicy - czyli odpadek😉 zawierają kwas fitynowy, który zaburza wchłanianie wapnia, cynku i żelaza. Dlatego powinno sie wzbogacać diete o te skladniki kiedy stosujemy otręby.
Zgrubienie ścian pęcherzyków płucnych ma miejsce przez zwłóknienienie rozpulchnionej stanem zapalnym ściany nabłonkowej pęcherzyka płucnego, ktora wcześniej wydzielała śluz. Przy fiecie z otrębami proces ten zachodzi szybciej. Moje konie dostawały otręby pszenne dość regularnie. U mnie spowodowało to pogłębienie kaszlu. Dodatkowo jak je sie źle namoczy beda dalej wiązać wode i wysuszać gardło i tak podrażnione kaszlem. Posiadają ogromne ilości Fosforu a ten powinien być dobrze zbilansowany z Wapniem na korzyść tego drugiego. Długotrwałe stosowanie może spowodować zaburzenie gospodarki mineralnej. Sa nieocenione przy oczyszczaniu organizmu ale raz na jakiś czas.

Co do mieszania z wysłodksmi - Otręby pszenne można zastąpić ryżowymi lub siemiem lnianym
Cena troche inna 😉

Siemneniem tez? Pierwsze słysze. Ktoś coś wie?
Jeszcze raz, bo faktycznie skrutowo napisałam

1. Wysłodki podajemy namaczane. Jezeli wczesniej ugotujemy siemie, można z nim je wymieszać.

2. Przeciwskazania do stosowania otrab przy RAO i innych schorzeniach układu oddechowego na tle alergicznym.
Zaburzają gospodarkę wapniem a ten jest nieoceniony przy łagodzeniu objawów alergii. Niepowstrzymywana alergia pogłębia stan zapalny i skutki alergii tj. nadmierne wydzielanie śluzu w pęcherzykach plucnych i upośledzenie ich funkcji.
Zniszczony pęcherzyk nieregeneruje sie także z roku na rok jest ich coraz mniej do wymiany gazowej.
[quote author=EquiMental link=topic=138.msg2397014#msg2397014 date=1437863498]
kivik przeczytaj ten wpis !! Koniecznie!
https://www.facebook.com/eqmental/posts/808279672598002
Masz tam wszystko w pigułce jak można wspomóc alergika - kaszlaka


Bardzo dobrze napisane🙂 dziękuję za link. U nas objawy pojawiły się na wiosnę i to w bardzo nasilone postaci a koń na dworze całą dobę. Ale walczymy. Kupiłam ją w zeszłym roku na jesień, objawów nie było, a na tuv nie robiliśmy endoskopii. No i mamy🙂 według Blanki choruje juz wiele lat. Bardzo mnie Wasze wpisy tutaj podbudowuja, że sobie radzicie i jak można konia wspomagać🙂
[/quote]

A myślałaś o testach i odczulaniu na alergen?
EquiMental Czyli rozumiem ze chodzi tylko o to zaburzanie stosunku wapń-fosfor tak? Ja sie martwie w drugą stronę- podaje wysłodki i sieczke z lucerny ponieważ dobrze działa na wrzody. Czyli dużo wapnia. Do tego musli które ma 1,0% wapnia i 0,55% fosforu oraz owies. I ciagle sie boje ze bedzie za dużo wapnia. Do tej pory dodawalam otreby pszenne do wysłodków.

escada przeoczyłam informacje.. czy Ty robiłas w swoim inhalatorze (w masce) otwory? Na razie jestem zupełnie zielona w tym temacie, ale ciezko mi sobie wyobrazic ze kon sie w tym nie udusi...?  😉
Evson

Również o to, że otręby zaburzają wchłanianie wapnia. Btw Siemie na wrzody jest ekstra😉
Co do przedawkowania Wapnia to nie bałabym się o to, bo akurat jego powinno być jaknajwiecej. Niby bilans minimalny wapnia do fosforu to 1,1:1 ale rownież wyższe stosunki sa wskazane. 
Evson, nie, maska jest bez otworów.

Skończył się ventipulmin i dziś 5 kaszlniec na jeździe w pierwszym klusie...
To dobrze czy zle 😉?
No raczej źle, natomiast ma jeszcze 4 tygodnie sterydów, wiec liczę ze to reakcja na odstawienie ventipulminu. Po ostatnim tez kaszlala dwa dni, a potem była poprawa. Obserwujemy dalej.
EquiMental, ale podlinkuj źródło informacji, które wrzuciłaś. Bo to prawda jest owszem, ale też prawdą jest ze fosfór jest bardzo potrzebny w organiźmie. Namoczone otręby już nie są tak "zjadliwe" i jeżeli dostarcza się odpowiednią ilość wapnia to otręby nic nie zaburzą. Nie trzeba dawać otrąb i wysłodków razem, można dać otręby przy innym posiłku czy  następnego dnia i też będzie dobrze, oczywiście nie na kilogramy. Z kolei jak daje się wapno  - w owsie, lucernie, wysłodkach - to trzeba dać i fosfór i magnez. A siemię to raczej nie ma fosforu.  Jest jeszcze w pestkach dyni.

A taka ciekawostka: u człowieka biodostępność fosforu z produktów roślinnych jest niewielka. Czy wiesz czy były badania odnośnie koni?
escada, a jeździsz przed inhalacją czy po?
Hej. Od 3 czerwca mam u siebie islanda. Nawet po krótkim bieganiu kaszle i leci mu białe ,,coś" z nosa. Od czasu kiedy jest u mnie mieszka prawie cały czas na dworze. tylko gdy jest burza, wichura lub bardzo, bardzo leje to go zamykam do stajni, a w stajni stoi na słomie. Na codzień w lato dostaje trawe przez cały czas, bo stoi na pastwisku, dostaje teżowies i trochęsłomy. Dawałam mu czosnek przez długi czas, ale nie działał. U poprzedniej właścicielki w lutym (?) był przeziębiony. Czy kupić mu to ( pisaliście o tym coś prędzej) http://www.opti-shop.pl/pl/p/-Shake-No-More-Gold-1l/293 ? Podobno badania i szczepionki kosztują nawet 2000  😕 nie wiem czy jużdzwonićdo weta czy odczekaćkupić mu jakieśzioła czy coś i zapewnić wszystko mu
EquiMental, ale podlinkuj źródło informacji, które wrzuciłaś. Bo to prawda jest owszem, ale też prawdą jest ze fosfór jest bardzo potrzebny w organiźmie. Namoczone otręby już nie są tak "zjadliwe" i jeżeli dostarcza się odpowiednią ilość wapnia to otręby nic nie zaburzą. Nie trzeba dawać otrąb i wysłodków razem, można dać otręby przy innym posiłku czy  następnego dnia i też będzie dobrze, oczywiście nie na kilogramy. Z kolei jak daje się wapno  - w owsie, lucernie, wysłodkach - to trzeba dać i fosfór i magnez. A siemię to raczej nie ma fosforu.  Jest jeszcze w pestkach dyni.

A taka ciekawostka: u człowieka biodostępność fosforu z produktów roślinnych jest niewielka. Czy wiesz czy były badania odnośnie koni?


Z podlinkowaniem bedzie trudno, bo to przeczytalam jakies trzy lata temu "namacalnie" w książce "Żywienie Koni" a w książkach Immunologicznych na studiach przedstawione były również mechanizmy działania i zależności.
Książka ta równoeż podawała ilości F w owsie wiec dowalać go jeszcze otrębami jest dyskusyjne. F jaki i Ca (i wiele innych pierwstków) jest niezbędny do prawidłowego funkcjonowania organizmu. Zarówno niedobory jak i nadwyżki będą szkodliwe, tak jak np. Długotrwałe podawanie sterydów i zbyt szybkie ich zdjęcie, może spowodować choroby jatrogenne. Zaburzony bilans F, Na, Ca,  K czyli podstawowych pierwiastków "pomp" będzie prowadziło do niepożądanych reakcji organizmu.

Ja mogę podać na wzór przykład moich koni. Mam taki fart, że pięć jest alergicznych i jak następowały nawrotu choroby i kaszlu przy podawaniu dobrej jakości otrąb. Nie wierze, że przy takiej ilości koni to przypadek.
Druga sprawa, że producenci otrąb dla koni zamieszczają na ich opakowaniach informacje, ze należy robić przerwy w podawaniu bądź dodatkowo suplementować Ca przy karmieniu nimi.
Trzecia - specjalistyczne pasze dla koni z alergiami nie posiadają w swoim składzie otrąb pszennych.

Wyciągnęłam z tego wnioski😉

P.s. W przypadku koni zdrowych otręby zdają egzamin jako "napychacz" i je odpowiednio dawkuje, ale zawsze zwiększam ilość siana oraz dodatkowo konie dostaja krede pastewna.
Hej. Od 3 czerwca mam u siebie islanda. Nawet po krótkim bieganiu kaszle i leci mu białe ,,coś" z nosa. Od czasu kiedy jest u mnie mieszka prawie cały czas na dworze. tylko gdy jest burza, wichura lub bardzo, bardzo leje to go zamykam do stajni, a w stajni stoi na słomie. Na codzień w lato dostaje trawe przez cały czas, bo stoi na pastwisku, dostaje teżowies i trochęsłomy. Dawałam mu czosnek przez długi czas, ale nie działał. U poprzedniej właścicielki w lutym (?) był przeziębiony. Czy kupić mu to ( pisaliście o tym coś prędzej) http://www.opti-shop.pl/pl/p/-Shake-No-More-Gold-1l/293 ? Podobno badania i szczepionki kosztują nawet 2000  😕 nie wiem czy jużdzwonićdo weta czy odczekaćkupić mu jakieśzioła czy coś i zapewnić wszystko mu


Odczekanie to najgorsza decyzja. Najpierw zdiagnozuj co mu jest. Czy na tle bakteryjnym, wirusowym czy alergicznym. Badania nie są mega drogie tylko trzeba wiedziec co i jak. Jak chcesz to dawaj na PW aby nie zaśmiecać wątku😉
EquiMental,  Z kolei jak daje się wapno  - w owsie, lucernie, wysłodkach - to trzeba dać i fosfór i magnez.


W owsie jest przewaga fosforu nad wapniem.

Nie lubie wspierac sie internetem bo to niekiedy skarbnica głupoty, ale to opracowanie wyglada sensownie😉
http://monz.pl/fulltxt.php?ICID=973801
Ok, najpierw spróbuje orientacyjnie podliczyc bilans wapnia do fosforu w posiłkach mojego konia i zobacze czy te otręby są nam w ogole potrzebne  🙂


Jeszcze jedno pytanie- czy do inhalacji solą fizjologiczną lub tą wodą solankową moze byc taki sam nebulizator jaki kupie do sterydów (jesli beda konieczne- we wtorek mamy weta) ??
Epk wczoraj jakieś 2 h po inhalacji, bo są co 12 h czyli 8 i 20. Jest zaraz po jedzeniu wiec nie mam jak wsiadać po zazwyczaj. Poza tym to Inhalacje sterydem, nie sądzę żeby działały rozrzedzajaco na wydzielinę bo są na zimno.
EquiMental, oczywiście z owsem masz rację, ma więcej fosforu  niż wapnia. Ale źródło badań bardzo przydałoby się, bo jednocześnie badania pokazały, że fosfór z owsa jest bardzo mało biodostępny dla trzody i bydła, więc nie można mówić o nim jako o źródle fosforu.  Czy dla koni też - wiesz coś o tym?
Co do pasz - to tu pasza zalecana też dla alergików, z otrębami:
www.consult-s.pl/vitalmusli.html
Oczywiście nie lecznicza.

Może problemem jest ilość i sposób zadawania otrąb? gdzieś czytałam o dawaniu 2-3 miarek na raz i to codziennie.
Otręby mają swoją wartość, nie są zapychaczem tylko, więc ja nie wyrzucałabym ich tak z diety konia. wszystko z głową i umiarem. Też mam alergika i żadnych pogorszeń przy dawaniu otrąb. Ale fakt - nie daję codziennie i nie w takich ilościach jak podałam wyżej.
Ja gdzieś we wcześniejszych wypowiedziach napisałam, że zdrowym koniom otręby podaje suplementując je kreda.
Co do badań, mi wystarczy fakt, ze konia na SAMYM owsie (czyli F) nie uchowasz - prędzej padnie, a na SAMYM sianie jak najbardziej.

Ziarna zbóż mają kiepsko przyswajalne białko dla zwierząt i skrobie. Stąd jej znikome ilości lub brak w paszach.

Polecam książki wet. o Immunologii - no chyba na studiach mnie nie okłamywano😉

Otręby pszenne są paszą z wyboru. Mają właściwości oczyszczające, rozwalniające oraz mega chłoną wodę. Jeżeli koń ma wrzody tak jak w przypadku użytkowniczki Evson, pełnią role zapychaczs, gdyż ze względu na dużą zawartość włókna dłużej w nim przebywają i układ pokarmowy jest zajęty. Świetnie też sprawdzają się w odkarmianiu koni i jako element do wymieszania z sypkimi witaminami. Zalecane spożycie otrąb pszennych to 0,5 kg dziennie. Przy skarmianiu w dzien w dzien konia alergika mozna zaszkodzić. Tak jak pisałam raz na jakiś czas są ok jako detox😉 ale nigdy bez kredy. A czesto o tym sie zapomina.

Mam książkę w której mogą być omówione zasady przyswajania składników z pasz, bo coś sobie przypominam - przrczytalam kiedys i mam to za pewnik. Znajde rozdzial to zacytuje jota w jote ale to za jakis czas, bo troche z czasem u mnie kiepsko😉 na revolcie jakis czas jestem i nie odzywalam sie dopoki nie moglam komus pomoc😉

Pozdrawiam
EquiMental tylko ze przy wrzodach otreby nie są polecane ponieważ zakwaszają żołądek . Podobnie jak ziarna. Dodaje niewielka ilsoc otrebów jak podaje wysłodki, ze wzgledu na to ze sytuacje z wrzodami mamy juz bardzo fajnie opanowaną. Jednak wysłodki i lucerna są zbawienne dla konskiego zołądka dlatego nie chce teraz ze wzgledu na fosfor specjalnie zwiekszac owsa lub otrab, a rezygnowac z wyslodkow i sieczki. Ale w mojej ksiazce o zywieniu jest ten informacja ze makuch lniany ma rowniez duzo fosforu, wiec dołącze makuch, wyrzuce otreby a jeszte uzupełnie fosforem w suplemencie  🙂
Epk wczoraj jakieś 2 h po inhalacji, bo są co 12 h czyli 8 i 20. Jest zaraz po jedzeniu wiec nie mam jak wsiadać po zazwyczaj. Poza tym to Inhalacje sterydem, nie sądzę żeby działały rozrzedzajaco na wydzielinę bo są na zimno.


Kaszel jest naturalną pożądaną reakcją organizmu. To jedyny sposób na "wyrzucenie" ciała obcego z płuc. W tym przypadku jest to nadmierna wydzielina. Są różnorodne metody leczenia i każda jest uzależniona od stosowanych leków. Steryd ma za zasanie zahamować toczący się w płucach proces zapalny ale nie usunie wydzieliny (nie ma tak pięknie jak na reklamach lekow wykrztusnych, ktore pieknie klamia). Wydzielina sie nie wchłonie - musi zostać mechanicznie usunięta. Kaszel w niskim ustawieniu głowy powinien pomagać.
Jestem przeciwnikiem podawania nazw lekow ad forum, gdyz ludzie czesto chca przyoszczedzic i diagnozuja sami na oko, ida do lekarza z prosba o recepte i lecza sami. A to machina zaleznosci. Po co rozrzedac sluz jak go zachamujemy lekami przeciw kaszlowymi i nie podamy czegos aby zahamowac wydzielanie kolejnego?
Dlatego jak masz jakies watpilwosci i nie chcesz dzwonic do wet prowadzacej (a to najbardzuej zalecam) mozesz napisac do mnie.

Pozdrawiam
EquiMental tylko ze przy wrzodach otreby nie są polecane ponieważ zakwaszają żołądek . Podobnie jak ziarna. Dodaje niewielka ilsoc otrebów jak podaje wysłodki, ze wzgledu na to ze sytuacje z wrzodami mamy juz bardzo fajnie opanowaną. Jednak wysłodki i lucerna są zbawienne dla konskiego zołądka dlatego nie chce teraz ze wzgledu na fosfor specjalnie zwiekszac owsa lub otrab, a rezygnowac z wyslodkow i sieczki. Ale w mojej ksiazce o zywieniu jest ten informacja ze makuch lniany ma rowniez duzo fosforu, wiec dołącze makuch, wyrzuce otreby a jeszte uzupełnie fosforem w suplemencie  🙂


Sa różne szkoły leczenia wrzodów😉 wszystko zależne od stopnia rozwoju choroby.
Otreby pszenne w odpowiedniej ilosci pomagaja przy stanach zapalnych w żołądku, ale to nie ten wątek😉
P.s. Chyba wiem z jakiej ksiażki korzystasz😉
EquiMental, będę wdzięczna jak znajdziesz trochę czasu i podrzucisz źródło o wpływie otrąb na włóknienia w płucach (bo to jest dla mnie temat ważny)  i o przyswajaniu składników z pasz. Może na pw?

Skrobia nie jest białkiem, tylko polisacharydem. Ale rzeczywiście nie jest wskazana dla konia, bardziej niż białko.
Aby odpisać w tym wątku, Zaloguj się