Konie maści rozjaśnionych, dziedziczenie itd

Bischa   TAFC Polska :)
01 lipca 2015 17:12
No właśnie, ciekawy przypadek...
Można by przenieść ja także do wątku [url=http://www.voltopiry.pl/forum/index.php/topic,1848.4710.html]Maściowego[/ur;], bo chyba bardziej tam pasuje?
Murat-Gazon, z tego co mi się wydaje chimery są bezpłodne, ale może ktoś mądrzejszy się wypowie. 🙂
Z tego co wiem, to czesc chimer jest plodna. To wiaze sie chyba z tym, ktore komorki sa odpowiedzialne za powstanie narzadow plciowych. Kilka lat temu bylo u nas glosno o sprawie chimeryzmu Lydia Fairchild.

Wydaje mi sie, ze chimery masci raczej nie przejazuja. Chociaz moge sie mylic. Ale wiem napewno, ze masc brindle, jesli pojawi sie wsrod konia, ktory nie jest chimera, moze byc przekazana potomstwu. Wiem, ze sa u nas conajmniej dwie hodowle pasiastych koni.

EDIT: dopisek
Majorowa już myślałam że u nas w sensie u nas w PL i miałam pytać gdzie, po czym zerknęłam nad avatar 'USA'   👀

Nasza gromadka:


I dumne mamuśki  🙂

Zairka   "Jeżeli jest Ci pisany to będzie Twój..."
06 lipca 2015 00:01
no to moje skromne stadko blondyn  🙂


Jelonki znajomej  💘
Wpadam z krótkim pytaniem: czy koń maści cremello może mieć pręgę na grzbiecie? Jeden kuc z mojej stajni został tak opisany i w sumie mam przez tę pręgę wątpliwości... 😉
Witam drodzy forumowicze 🙂
Przychodze z drobnym pytaniem, może akurat ktoś będzie wiedział. Trzy tygodnie temu kupiłam kobyłe, czteroletnią. W paszporcie ma wpisane "kara", matka podobno jest "siwotarantowata" lub "siwa" a ojciec to Colombo V i jest cały kary. Kobyłka ma jednak śmieszne obrysy wokół oczu i pyska, tak jakby miała coś po tarancie. Na grzywie pojawiło jej się kilka siwych włosów, a sam ogon jest krótszy niż u normalnego konia (tragicznie nie jest, ale wygląda jakby go sobie wycierała). Grzywa natomiast dość gęsta, nie ma z nią problemów. Przez chwile zastanawiałam się, czy możliwe jest, żeby mi wysiwiała w takim wieku, czy zwyczajnie ona podchodzi pod taranta. Wysyłam zdjęcia bo pewności nie mam i pozdrawiam 🙂
CIACH
[img]/forum/Themes/multi_theme/images/warnwarn.gif[/img] Za duże zdjęcia
karola997, nie widać zdjęć.
edzia69   Kolorowe jest piękne!
19 lipca 2015 19:30
Wpadam z krótkim pytaniem: czy koń maści cremello może mieć pręgę na grzbiecie? Jeden kuc z mojej stajni został tak opisany i w sumie mam przez tę pręgę wątpliwości... 😉

jeśli ma pręgę i coś "dzikiego" w rodowodzie to stawiam na dunalino, czyli podwójnie rozjaśnionego, ale dwoma różnymi genami[bułanym i cremowym], a nie dwoma genami cremowymi.
edzia69, dzięki :kwiatek:
edzia69   Kolorowe jest piękne!
20 lipca 2015 11:56
Chętnie zobaczyłam zdjęcie konika i jego rodowód, może być na PW.
amazonka - przepraszam, że odpisuje z duuużym opóźnieniem.

- rozważałam krycie Durano W bo pokrojowo bardzo odpowiada mojej klaczy i sprawdzony w sporcie (niestety jeszcze nie  hodowli). Problemów trochę jednak stwarza inseminacja. Rozważałam też nawet krycie Tjungske bo blisko i wg mnie bardzo dobry ogier co niwelowało by mi szanse na izabela/jelenia do szalonych 12,5 %. Ostatecznie decyzja taka, że nie pokryłam klaczy wcale i będę przymierzała się w przyszłym roku. Może znajdzie się lepszy kandydat. Maść tutaj nie jest taka istotna, chociaż wolałabym unikać karego i siwego z względu na ukrycie ewentualnego przekazania genu. Co zrobię jeśli się urodzi siwy, kary, kasztan, lub gniady... to zależy od cech jakie będzie posiadał. Jeśli będzie to dobry skoczek z dobrym charakterem to zostanie, jeśli pokraka nie nadająca się nawet do małego sportu to nawet maść nie nadrobi.

- rozumiem do czego zmierzasz, są po prostu 2 drogi do tego celu. Ja osobiście bym zmierzała podobnie jak Skaner (chociaż on w przeszłości też chyba raczej izabelami krył). Pokryłabym bardzo dobrym ogierem które bardo odpowiada danej klaczy i trzymała kciuki na urodzenie się izabela lub jelenia (klaczy), a w przyszłości od niej może przyszłościowego maścistego ogiera 😉.
A czy ktoś chciałby mnie oświecić, czy tu zaszło jakieś rozjaśnienie, gen srebrny albo coś jeszcze innego?
Grzywa jasna, ogon ciemniejszy niż reszta maści...  🙂
http://ogloszenia.re-volta.pl/konie/szczegoly/27393?q=&plec=&masc=7&rasa=&lokalizacja=&przeznaczenie=&cena=&strona=



edit:literówka
zora 90 - wydaje mi się, że może być srebrny.
amazonka* cudne stadko  🙂
Zairka Misia jest przepiękna!  😍

A tu moje palomino po kąpieli:





falabana dzięki za odpowiedź.
Rozważałam też nawet krycie Tjungske bo blisko [...]
No wiesz, po odległości wybierać ogiera  🤬  😉

Co do źrebaka to bardziej pytałam o to właśnie czy będziesz trzymać do dorosłego jeśli się urodzi gniady,kary,siwy itd Bo zakładając że taki by się urodził to znowu kusiłoby pokryć żeby uzyskać maścistego a co jeśli znowu by nie wyszedł.. kilka koni na utrzymaniu czy jednak sprzedaż młodziaków (źrebaków). Predyspozycje do np skoków ciężko określić u odsadka.

- rozumiem do czego zmierzasz, są po prostu 2 drogi do tego celu. Ja osobiście bym zmierzała podobnie jak Skaner (chociaż on w przeszłości też chyba raczej izabelami krył). Pokryłabym bardzo dobrym ogierem które bardo odpowiada danej klaczy i trzymała kciuki na urodzenie się izabela lub jelenia (klaczy), a w przyszłości od niej może przyszłościowego maścistego ogiera 😉.


Dalej podtrzymuje, że nie uważam krycia Arktosem jako krycia tylko na maść, to chyba pierwszy izabel z licencją w PL który ma ciekawy rodowód  (przynajmniej na tyle ile się orientuje). Zresztą świadczy też o tym zainteresowanie choćby naszych zachodnich sąsiadów jego potomstwem.
Z tego co mówi bazakoni Skaner od izabelki miał dwa razy potomstwo po Arktosie i raz po izabelu swojej hodowli Ontario, więc też nie 'ryzykował' z kasztanami. Z klaczą cremello jest prostą sytuacja, można zainwestować w krycie bdb kasztanem bez 'ryzyka' (specjalnie pisze w cudzysłowie).

Co do dopasowania jeszcze, to jak to jest w stadninach, w dużych hodowlach gdzie kryją w danym sezonie jednym ogierem? Przecież wychodzą całe roczniki po danym ogierze.


Skaner a Flamenco po jakim jest ogierze? Nie mogę znaleźć info.

aniara ale grzywa!  😜
Spodobałyby się mojemu maluchowi  😉


ceffyl   Niektórzy ludzie są taktowni. Inni mówią prawdę.
27 lipca 2015 23:37
karola997  jak dla mnie tarant, nakrapiana powieka i dolna warga raczej nie pozostawiają wątpliwości, ale niech się wypowie ktoś bardziej ogarnięty  😉
aniara  grzywa Brendy obłędna!  😜  a ostatnie zdjęcie Luny ....  😍
Izabel pokonujący mur 215cm - taka ciekawostka  🙂

Widziałam filmik, jest niesmowity!!
Tymczasem wrzucam mojego łobuza  :kwiatek:  😀






Widziałam filmik, jest niesmowity!!


Jest kilka filmików na youtube tej pary np. z konkursów 140cm



Ogier z Estoni http://www.sporthorse-data.com/d?i=10798019
Ten ogier z Estonii jest rasy toryjskiej. One sa kalibru naszych slazakow, tyle ze tam kroluje masc kasztanowata. Slazaki po 2 pokoleniach uzywania folbluta tez nawet niezle skakaly 🙂
tajnaa a te Jelonki znajomej po jakim ogierze?
O rany, po jakims welshu izabelowatym. Duże klacze pokryła, ale źrebaki piękne, ramowe, równe.
Ah takie buty, a matki jakich maści?


Taka opowieść o ogierze Palomino w konkursie Mercedesa:
http://www.swiatkoni.pl/news/9848,konkurs-rozstrzygniety.html


I licencjonowany syn naszego polskiego Arktosa w Niemczech:
https://www.facebook.com/pages/Idryss/443545835798400
Wygląda jak kasztan z genem flaxen
http://genetykaumaszczeniakoni.blogspot.com/2013/06/konopiasta-grzywa-i-ogon-u-kasztanow.html


A ta kucka, srebrna?


Znacie jakieś hodowle koni z genem srebrnym w Europie (oprócz stajni gdzie jest Horizon KWPN) ?



emptyline   Big Milk Straciatella
06 października 2015 16:04
amazonka*, albo pieczarkowa 🙂
Aby odpisać w tym wątku, Zaloguj się