Reproduktory, nasienie, krycie klaczy - co polecacie ?

[quote author=Skaner-A link=topic=5087.msg2386701#msg2386701 date=1435943135]

U mnie problem obecnie tkwi w tym iż nie ma w pl ogiera maści izabelowatej koni wierzchowych, nie mam mozliwości kontynuowania hodowli w sposób logicznie przemyslany aby uzyskać do celowo konie palomino WIERZCHOWE. Oczekuje odpowiedzi od Pzhk jakiego repreduktora (IZABEL, CREMELLO) są w stanie wskazać nam abyśmy mogli kontynuowac hodowlę koni wierzchowych w rasie wlkp. Ogier Ontario w 2012 roku podczas kwalifikacji był koniem z najlepszą techniką skoku (opinia 1 członka komisji oraz przeczytałem taka opinie w czasopiśmie końskim, dla zainteresowanych mam skan) , odpadł za głowe i słabe przygotowanie oraz historyjke że jest synem od klaczy w modnej zaprzęgowej maści (nie chodząca w zaprzęgu) oraz ojciec który zawiódł Holandie  🤔wirek:.  
[/quote]

Próbowałeś go uznać przez MPMK ? Dobrze skakał, więc pewnie by dał radę. PZHK powinien spełniać postulaty hodowców, ale czy wszystkie? Bo jeśli ktoś sobie wymyśli hodowlę sportowych koni wlkp maści szampańskiej to też mu PZHK ma wskazać ogiera? Są w ogóle za granicą skaczące cremello holsztyńskie, hanowerskie czy oldenburskie ? Jeśli są to można wystąpić do PZHK o uznanie i się nimi pobawić. Najlepiej by było utworzyć specjalną księgę dla koni kolorowych i byłby spokój.

Jeśli się narzeka na PZHK to trzeba wiedzieć, na kogo konkretnie i co z tym zrobić. Jeśli źle pracuje specjalista czy inspektor OZHK czy WZHK, to zmienić go albo przywołać do porządku może tylko prezes OZHK, którego wybierają hodowcy. Jeśli tego nie robi, trzeba odwołać albo zmienić prezesa. Nie ma innej rady. Biuro PZHK w Warszawie nie ma żadnych uprawnień do kontroli pracy specjalistów w terenie pod tym względem. Może sobie najwyżej zupełnie prywatnie z nim pogadać. Może cofnąć uprawnienia dla danego OZHK jeśli wykryje przekręty i nieprawidłowości formalne, tak jak było  w Warszawie i Łodzi.
Jeśli  źle pracuje biuro PZHK w Warszawie, to z kolei może interweniować prezes PZHK, którego też wybierają hodowcy. I tu też jest podobna sytuacja.

Wiele nieporozumień bierze się stąd, że mało kto wie o tym, że PZHK nie może wszystkiego sobie robić tak jak chce, czy jak chcą hodowcy. Każda zmiana np. przepisów czy regulacji w ZT jeśli dotyczy spraw uregulowanych w programach hodowlanych musi być sprawdzona pod względem prawnym i zgodności z normami UE przez ministerstwo rolnictwa i zatwierdzona, albo nie. PZHK może zmieniać ilość osób w komisji, bo tego nie ma w programie, czy miejsce ZT, bo tego też nie ma, ale nie może bez zgody ministra zmienić szeregu do sków luzem, bo to już w programie jest. Takie mamy prawo i to może zmienić Sejm a nie PZHK.

Jeżeli jest problem i coś trzeba szybko zmienić, to jest to trudne, nie ze strony PZHK, tylko ministerstwa. Ministerstwo nie chce rozpatrywać pojedynczych zmian czy poprawek (choć powinno, bo czasem dużo od tego zależy) tylko jak się ich nazbiera to wtedy zmienić cały program.  Tak jest im wygodniej. dlatego nawet jakaś głupota potrafi zająć kilka miesięcy albo więcej, bo ministerstwo jest bardzo zapracowane ważniejszymi w ich mniemaniu sprawami a hodowla koni to są dla nich jakieś duperele.

Największym problem jest jednak w tym, że obecne ministerstwo jest bardzo źle nastawione do hodowli koni, a nawet wrogo. I do prywatnej, i do swojej, czyli ANR. Uważa, że rząd nie powinien się tym zajmować. Może i ma rację, ale dopóki sąsiednie rządy zajmują się i wspierają tę branżę aż huczy, to i nasz powinien choć trochę. Ministerstwo w zasadzie interesują tylko zimnioki - bo jest z tego kasa dla rolnictwa i araby - bo tam można się polansować. Dlatego ministerstwo wybuli kupę kasy na wariackie wyścigi organizowane przez kolegę, bo lud się cieszy i popularność partii wzrasta, a nie da na nagrody dla hodowców lub zawodników, bo tam dużo ludu nie ma i nie wzrasta popularność.

Więc Skaner-A jak już chcesz wieszać, to powieś też  w stajni  w miejscu gdzie ci najwięcej much siada portret ministra.
heykowski ,masz rację,  ministerstwo jest wrogo nastawione, bo za sznureczki pociąga Bruksela, a w Brukseli rządzą niestety  Niemcy i Francja, podejrzewam , że żaden z tych krajów nie chce sobie pod bokiem hodować konkurencji. I tu jest problem, a drugi to spadek , po komunizmie, czyli niski poziom moralny  narodu :/
Minister Sawicki jest chyba w ogole zle nastawiony do rolnikow, nie tylko hodowli koni...
titina, o tym poziomie moralnym masz racje. Kanada to jest spoleczenstwo zlozone z wielu narodowosci, a poczucie wlasnej wartosci jako Kanadyjczycy maja niesamowite. Albo w USA proud to be American ogolnie i proud to be np Californian lokalnie. A u nas... szkoda gadac, wstyd bo jest sie Polakiem, wstyd bo cos tam, ja sie ostatnio dowiedzialam, ze powinnak sie wstydzic ze jestem wetem, bo to zlodzieje i nieuki... Morale narodu wlasciwie jednolitego narodowosciowo i religijnie, porazka.
Czy jakaś dobra dusz mogłaby mi napisać co sądzicie o ogier ze larron? Mało info o nim w Google albo nie umiem szukać.
na Mazurach, chyba w okolicach Mycyn jest stawka koni po nim, na bdb matkach- podobno przyzwoite, sporo mocno malowanych🙂
gacek🙂 chcesz to wyślę ci na prv 6 szt zdjęć z różnych matek, filmiki też mam  😎
Czy ktoś może mi coś powiedzieć o potomstwie ogiera wlkp Hektor po Ekwadorze? Wyszukiwarka nic mi nie wypluwa...
W bazakoni sprawdzałaś? http://www.bazakoni.pl/hektor-ekwador-habanera#_=_ są nawet zdjęcia koni po nim.
konikmorski, dzięki, nie wpadłam na najprostsze rozwiązanie 😉
konikmorski, bardzo proszę  🙂
Karla🙂,  ale przyzwoite do małego sportu, czy lepszej rekreacji?

Jestem zainteresowana kobyła po nim żeby wziąć na matkę i tak się zastanawiam.
Podobno szalu nie ma tylka nie urywa😉 poprawne i przyzwoite ruchowo, nic wiecej nie wiem, bo byly luzem ogladane.
[quote author=Skaner-A link=topic=5087.msg2386317#msg2386317 date=1435869006]
Zinedine, podczas ZT był za słaby a dzisiaj wiemy wszyscy gdzie jest  🤔
[/quote]
kilka dni temu urodził się ogierek palomino po Zinedine. Skaner, trzymaj za niego kciuki, może będziesz miał sportowego ogiera do krycia kolorowych klaczy 😉
Megane, ten cukiereczek to właśnie hodowli Skanera🙂 ja osobiście trzymam mocno kciuki za tego malucha
Skaner-A   Gold Palomino
13 lipca 2015 17:11
dziękuje, no chyba najbardziej popularne moje źrebię a życie pokaże co dalej.  :kwiatek:

http://equista.pl/editorial/659/hodowla-niezwykle-zrebie-po-ogierze-zinedine#.VaFo61Ghcz0.facebook
Aaaaa... no to gratulacje 😉 widziałam wpis na fb i od razu o Skanerze pomyślałam, a to jego hihi, ale ja głupia  😂
... tfu, tfu.... brzydal  :kwiatek:
Gratulacje Skaner-A. Powiem szczerze, że bardzo mi się ten źrebak podoba, bo nie dość że papierowo fajny to i po prostu bardzo poprawny, po prostu śliczny - tfu, tfu, tfu!
Zgadza się, to fajne źrebie 😉
Czy jakaś dobra dusza może powiedzieć coś na temat ogiera Consens i Sommerhit ? Warto nimi kryć 🤔
Czy jest ktoś w stanie wypowiedzieć się o niemieckim ogierze Uccello - http://www.sporthorse-data.com/d?i=10469573 ? Głównie chodzi o przekazywane wady genetyczne.
Jak zakończyliście sezon? Co użyliście w hodowli?
W tym roku dochowałem sie źrebaka po Don Olymbrio (Jazz x Ferro) - klaczka całkiem przyzwoita. Będzie do wzięcia od listopada...
Ogier hodowli holenderskiej - startuje i stacjonuje w duńskiej stajni Blue Hors. Matka "własnej produkcji" po Vittorio/Cabrol ale swietnie sie rusza, na cztery źrebaki dała trzy czempiony wystaw (czwarty jeszcze nie oceniany).
melehowicz, pochwalisz się jakimiś zdjęciami?

Ja w tym roku ostatecznie nic, późno było już, nie mogłam się na nic zdecydować. Ale może to i lepiej, kobyła będzie mieć rok przerwy.
U nas Cornet Obolensky, 2 x Koh-I-Noor, La Calidad, Chepettano, Flipper D'Illo
gajara18   "Konia strzeż się z tyłu, psa z przodu, a kobiety
12 sierpnia 2015 17:32
Hej :-)
Dawno mnie tu niestety nie było ,plany jak to plany niestety musiały zejść na dalszy tor .
Wreszcie jestem w domu i mam czas na konie .
Obserwowałam przez ten cały czas moją kucke i objawów rujowych nie zaobserwowałam ,byłam w kilku stajniach .
Z odwiedzin innych koni nie wiele wyszło zarżała czasem raz na powitanie ich i nic .
Czy jest sens ją kryć teraz ? Jeśli nie to jak się przygotować do krycia w przyszłym roku ? I co bym musiała zrobić najpierw by określić kiedy ją zawieść do ogiera ?
Gajara, poczytaj wątek "Ciąźa, wyzrebienie, zrebak" ten temat, to temat o ogierach, polecaniu,  dopasowaniu , co dany ogier sobą reprezentuje, itp.  :kwiatek:
gajara18   "Konia strzeż się z tyłu, psa z przodu, a kobiety
12 sierpnia 2015 23:31
Moje pytania bardziej dotyczą krycia klaczy co jest zawarte w temacie wątku ,do ciąży to jeszcze nam daleko .
Ale zerkne też do tamtego wątku dzięki jeszcze tam mnie nie było :-)
Gajara, ja zaczelabym od weta, zrobilabym badanie. Wet oprocz sprawdzenia, czy klacz jest zdrowa, okresli mniej wiecej w jakiej fazie przedrujowej/rujowej  jest klacz. ew kolejne badanie w terminie zblizonym owulacji. To tak na teraz, aby zobaczyc, czy w ogole jest sens sie martwic i wyczekiwać.
Przed kryciem tez badanie, okreslenie +/- terminu owulacji i zawiezienie klaczy czy to do kliniki czy do ogiera na ciut dłuzej niz u klaczy z widocznymi objawami rujowymi. Oczywiscie mozna wspomoc klacz hormonalnie. Moją woziłam na 5 dni max, tylko, ze u mnie wszystko dokladnie bylo widac. 😉
Badaj teraz, bedziesz miala.pewnosc, czy wszystko wygląda dobrze, czy nie.
Poczytaj wątki, temat poruszany raz na 20 stron 😉
Edit: a mała arabka Ci sie grzeje?
Kolejny ogier polskiej hodowli uznany w Niemczech - http://www.bazakoni.pl/idryssexizaurus-arktos-iza bardzo ciekawy rodowód matki tego ogiera... Szkoda że jej źrebaki muszą być docenione dopiero za granicą...

Co ciekawego w rodowodzie  od strony matki? chętnie poczytam
w jakim związku został uznany ten koń?
Karla🙂 - takie szybkie tłumaczenie z niemieckiego:

licencjonowana w ZSSE do ksiąg stadnych Palomino (Reitpferdepedigree)
wpisany do księgi stadnej Palomino
Źrebięta otrzymywania dokumentów dla niemieckiego Palominobücher (np ZfDP - o, Berlin-Brandenburgia - o, ZSSE, itp)
Ponadto, można odbierać dokumenty z stowarzyszenia UE, np gorącokrwiste AES, NRPS, Zangersheide m.in.
Ciekawą cechą Idryss: AAEE gwarantowana Farbvererber, testowany wyłącznie Palominos i Buck Skórki mogą potwierdzić, nie Smoky Blacks!
Od Idryss jest Cremello, jest każdej klaczy (Czarny, lis, brązowy) ze 100 procentowym prawdopodobieństwem jeszcze podświetlane źrebięta (Palomino, Gniadosza) świadków!

Aby odpisać w tym wątku, Zaloguj się