sznurkersi - czyli natural w roznych odcieniach

Nieważne czy chcesz dla metki, nic mi do tego  🙂 ja mam kilka eskadronow i w sumie jakiejś większej różnicy między nimi a innymi czaprakami, ale jak jeżdżę ta wszyscy się patrzą bo mam Eskadrona a nie jakiś inny. Po prostu, jak ktoś lubi markowe rzeczy to ok, kupuje sobie i nic nam do tego :-)
Hej sznurkersi, wybiera się ktoś może do Karpacza?  [[a]]http://www.pdmpromocja.pl/jnbt/public/cache/uploads/Mary%20Kitzmiller%20essential%20Karpacz%2024%2008%2015.pdf[[a]]
hej! błądzę po wątkach voltowych i nie wiem gdzie napisać... może tu😉 czy ktoś z Was słyszał lub miał do czynienia z p. Andrzejem Kalitowskim? Facet koło 50tki. Zajawiony na jak najnaturalniejszą pracę z koniem. chyba jest z Oświęcimia, ale raczej pozwiedzał trochę stajni w ostatnim czasie. Jeżeli ktoś gościa kojarzy to bardzo proszę o informację najlepiej na pw😉
Hej, mam pytanie z innej beczki 👀
Byłam ostatnio na Rancho Anka poszukując pensjonatu, właściciele mili i otwarci, stajnia zrobiła na mnie miłe wrażenie no i człowiek ma szansę czuć się normalnie a nie jak dziwak 😉.
Ale mając kilka przykrych doświadczeń z pensjonatami szukam informacji jak faktycznie tam wyglądają warunki opieki nad koniem? Może ktoś z Was tam stał lub stoi? 🤔
będę wdzięczna za jakiekolwiek info 🙂
Luczek   Gwiazda Internetu <3
11 października 2015 21:19
Jakaś reaktywacja? Chętnie bym popisała na naturalowe temaciki  😡  😎 🤣
cześć od niedawna mam swoją własną klacz właściwie to od 13 dni 🙂 nie mam bladego pojęcia o naturalu nie miałam z tym styczności, ale myślę że dobrze byłoby spróbować. Stąd moje pytanie jak zacząć ?
MNicole, Warto zacząć od ustępowania od nacisku, z każdej strony w każdą stronę.
Jest to niezbędna podstawa komunikacji z koniem.
I wcale nie trzeba nazywać tego "naturalem". 🙂
świetnie ale jeśli koń moim zdaniem próbuję dominować i ma gdzieś, nie umie ustać spokojnie i w dodatku przy czyszczeniu odsadza się, to co zrobić z taką delikwentką ?
MNicole, wziąć do niej trenera, który konia wychowa...
albo... wykupić drogie ubezpieczenie 😉
MNicole Albo raz konkretnie pogadać z kobyłą i ustalić ,kto rządzi w tym związku. 😉 Tylko jak, po tej rozmowie wyjdzie że rządzi ona to pozamiatane .  😵 .  Na pewno  jak spróbujesz metod tzw . naturalsa  to właśnie rozmowa tak się skończy i dużo ryzyko że po dyskusji wyjedziesz na laczkach jak nie jeden guru od naturalsa  . 😂. Decyzja należy do Ciebie  🥂  ❓
MNicole, Dokładnie to co napisałam:
Podstawą komunikacji z koniem jest ustępowanie od nacisku. (W "naturalu" udziwnione i inaczej ponazywane, ale chodzi o dokładnie to samo).
Czyli szkolenie konia zaczyna się od prowadzenia, zatrzymywania, czyszczenia i wszystkich codziennych czynności  pielęgnacyjno stajennych, ze szczególnym uwzględnieniem tego żeby koń zawsze odsuwał się od człowieka, a nie człowiek od konia.

Jakie jest Twoje doświadczenie z końmi i co to za klacz? Gdzie ją trzymasz?
edzia69   Kolorowe jest piękne!
12 października 2015 17:58
Nicole , Gaga Ci dobrze napisała, potrzebujesz kogoś, kto Ci pomoże, a zabawy w natural, to czasem droga donikąd, bo w tej grze musisz być lepsza od konia. Nie radzisz sobie z koniem klasycznie, mało prawdopodobne, żebyś wygrała z koniem "naturalnie". Tu nie pomoże magiczny sposób, potrzebna jest kompleksowa praca nad koniem, czasem wygaszanie złych nawyków trwa całe tygodnie, a bywa, że dłużej. Nasza klacz, kupiona z miejsca gdzie mało widziała przestała bać się krów i drobiu dopiero po roku, a i teraz woli być dalej od krowy niż bliżej.
cześć od niedawna mam swoją własną klacz właściwie to od 13 dni 🙂 nie mam bladego pojęcia o naturalu nie miałam z tym styczności, ale myślę że dobrze byłoby spróbować. Stąd moje pytanie jak zacząć ?


Jak chcesz zacząć to zapisz się na kurs/lekcję prywatną z instruktorem np. Kasią Jasińską albo Justyną Rucińską.
Nie wiem co się zmieniło ale dzisiaj po wzięciu ją na okólnik klacz chodziła za mną cały czas jak pies, stała spokojnie i nawet odważyłam się wsiąść na nią na oklep bez ogłowia bez siodła nic i nic się nie stało, jestem w totalnym szoku, czyżby możliwe było to że klacz ma swoje humory i jednego dnia jest inna a drugiego urodzony anioł, czy może stres jej minął bo stała w końcu z 3 innymi końmi na padoku w dodatku prawie spała na stojącą 😉. spotkał się ktoś z czymś takim ? nie zrobiłam tylko jednego nie przywiązałam jej do niczego ani razu i nakarmiłam solidnie jabłkami.
Tak to na pewno te jabłka
Jeśli koń nie przyzwyczajony to zafundowałaś jej ból brzucha który odwrócił uwagę od innych spraw
Gratulacje
Oby tak dalej, wszak weterynarze i trenerzy muszą z czegoś żyć. A i służbie zdrowia rośnie szansa na spotkanie z Tobą 😉
Ech...
Dopiero dziś napotkałam a wiecznie aktualne:
"green&green = black&blue" 🙁
MNicole, ja ci to napiszę trochę bardziej dobitnie, niż dziewczyny 😉 Jeśli zawołasz klasyka, to załatwicie problem w 10% czasu i 10% pieniędzy, niż byś zrobiła to z naturalem. Naprawdę nie wiem, czemu w Polsce natural jest jeszcze w modzie, na Zachodzie już dawno się ogarnęli i zdali sobie sprawę, że to taki przeżytek i... przepraszam, za brzydkie określenie, ale - sr*** w banie 😉 Może dlatego, że na Zachodzie jest więcej uczelni o tematyce końskiej, ludzie są mocniej wyedukowani, więc nie dają się na to nabierać. Z tego, co piszesz, łatwo wywnioskować, że jesteś osobą mało doświadczoną, a niestety taką bardzo łatwo zrobić w balona, wciskać kity, a niestety - branża jeździecka, a w szczególności naturalsowa jest pełna osób, które wręcz czekają na naiwne, kochające swoje konie duszyczki, aby je zbałamucić i wycisnąć z nich kasę. Mamy już wątek "czemu naturalsi wzbudzają tyle kontrowersji" i radzę ci przejrzeć kilka ostatnich stron, byś sie przekonała, że wcale to takie fajne i dobre dla konia nie jest. Niestety, mamy mnóstwo holywoodzkich filmów o koniach, które wyrobiły mit o jakiejś magicznej więzi między końmi, a ludźmi - owszem, więź i przywiązanie z koniem można mieć, ale zupełnie inną, niż na filmach, a konie mają zupełnie inną mentalność i psychikę, niż to pokazują filmy Disneya 😉

Owszem - niektóre ELEMENTY z naturala mogą być przydatne - tak, jak Julie pisała, od ustępowania od nacisku. I to chyba jedyna z gier Parelliego, z której korzystam. Reszta - to takie czary-mary, gadanie, dorabianie ideologii do czegoś, co jest oczywiste i nie trzeba do tego wydawać kursów za tysiące złotych 😉
Zastanawiam się, czemu ustępowanie od nacisku jest kojarzone z naturalsami, skoro każdy klasyk przestawia sobie konia tak samo, delikatnym gestem czy głosem.
Zaraz nie wytrzymam.  👿

Czy mogłybyście zostawić wątek dla naturalsów - naturalsom?
A nie przychodzicie tu hejtować i się natrząsać. Idźcie sobie do kontrowersji i tam siejcie ferment... a nie, przepraszam, stamtąd wszyscy uciekli.

No.
Murat-Gazon, nie wytrzymasz, to popuść
w wątku o arabach nie możemy pisać
w wątku o kontrowersjach najwyraźniej też
tutaj również...
Może jako samozwańczy szef re-volty określisz dokładnie kto co może czytać i gdzie pisać?

Dodam ponadto, że w takiej sytuacji oczekuję oczywiście, ze naturalsi i arabiarze nie będą wchodzić do żadnych innych wątków poza własnymi.

😵 😵
Gaga wiesz... chodzi mi o to, że jak jest np. wątek folblutów, to nie wpadają tam ludzie przekonywać miłośników folblutów, żeby się natychmiast przesiedli na konie innych ras, bo coś tam.
Zatem z tej samej reguły wynikałoby, że skoro to jest wątek naturalsów, to tutaj się nie powinno wpadać i nawracać ludzi.
I zdaje mi się, że sporo osób podobnie rozumie wątki tego rodzaju. Są dla fanów czegoś, więc dajmy im być fanami tego czegoś.
Ot tyle.
Murat-Gazon, czyli uważasz, ze połączenie dzieciaka bez pojęcia + znarowionego konia + naturalsu z porad internetowych to taki super pomysł?? Nie, no gratuluję podejścia po prostu...
Właśnie straciłam do Ciebie resztki szacunku...
Co ja uważam, to jest zupełnie inna sprawa.
Nie byłam na tyle nierozsądna, żeby zaczynać publicznie rozmowę na ten temat, i wycieczki personalne pod moim adresem są raczej nie na miejscu.
Nie napisałam słowa o autorce pytania i jej koniu, ani o mojej opinii na ten temat.




Murat-Gazon, mi wystarczy, ze Twoim zdaniem każdy kto nie popiera naturalsów powinien z tego wątku spadać...Jakie osobiste wycieczki? Napisałam jedynie, że po tym co piszesz Ja przestałam Cię szanować - zdaje się  że póki co mam prawo do własnego zdania 🤔
MNicole, Napisz coś więcej o sobie i o koniu.
Gaga zasadniczo gdyby każdy, kto nie popiera czegoś, wpadał do dowolnego wątku i nawracał wszystkich, którzy to popierają, to w żadnym wątku na żaden temat nie można by było niczego spokojnie napisać bez ryzyka, że zaraz wpadnie grupa kontrdyskutantów. Zupełnie nie rozumiem, dlaczego w przypadku wątków o tematach X, Y, Z ta zasada jest jakoś ogólnie dorozumiana i z grubsza przestrzegana, a dla tego jednego wątku ma nagle nie obowiązywać.
Ale ok, widocznie na naturalsów można napadać zawsze i wszędzie.
Na przyszłość będę wiedzieć.

Murat-Gazon, ok w takim razie rozumiem, że od tej chwili do żadnego wątku klasycznego już nie wejdziesz, tak? Kompletnie do żadnego...?

ikarina, jest jakiś podział kto gdzie może wchodzić i o czym pisać? Może stwórzmy osobny wątek na ten temat (chociaż to moim zdaniem bez sensu) bo tego szkoda na taki off...

Gaga, a czy widziałaś, żebym ja w jakimkolwiek wątku stricte tematycznym urządzała jakieś "akcje uświadamiające, bo ja myślę inaczej, więc cały świat powinien"? Zresztą, ja się w klasycznych wątkach prawie nie odzywam, bo się nie znam, a jak  się odezwę, to głównie po to, żeby o coś zapytać. Więc takie obostrzenia to nie do mnie.
Po prostu nie rozumiem wpadania do wątku naturalsów i natrząsania się z osoby, która zadała pytanie o to, jak zacząć pracę, bo chciałaby spróbować. Jej prawo.
Ale mam wrażenie, że się totalnie nie rozumiemy, o co mi właściwie chodzi.
Murat-Gazon, a kto tu urządza akcje uświadamiające? Wszyscy piszą: bierz trenera mniej lub bardziej dobitnie... Ja mam wrażenie, że się ostatnio czepiasz tylko po to aby się przyczepić...
Teraz to o tyle nie ma znaczenia, że chyba i tak dziewczyna się spłoszyła i uciekła  😉
Czego się czepiam "ostatnio"? Jakoś nie przypominam sobie, żebym się specjalnie czepiała kiedykolwiek.
Aby odpisać w tym wątku, Zaloguj się