Kącik Ujeżdżenia

A niektóre tylne kopytka przekraczają ślad po przednich kopytkach w kłusach wyciągniętych.

Z ostatnich nowinek....  Totilasa wycofano z zawodów.
A można gdzieś dzeko obejrzeć, i innych polskich zawodników?
Znalazłam tylko Mystery.
Obejrzałam wreszcie przejazd Stelli. Ładny, dojrzały przejazd, najlepsze chyba ciągi w kłusie, poprawione pasaże, amazonka chyba zrobiła co tylko mogła a nawet więcej. Szkoda dwóch błędów technicznych: 6 kroków cofania i pomyłce w liczbie zmian co tempo (nie liczyłam, komentatorzy liczyli).
Ale... co by to zmieniło? To jest tak, jakby koń został zakwalifikowany do grupy "około 65", i to 65 + dostał. Jeden sędzia ponad 68, inny zaledwie 62. I to ok. 65- leciało od początku do końca. Komentatorzy (FEI tv) trochę czepiali się "fałszywego" zgięcia szyi i nosa za pionem, ale...
No koń jest długi, nie jest tak energiczny ani wyniosły jak konkurencja 🤔 Jedyne co dałoby się znacząco poprawić to rytm piaffów, bo u Stelli przód i zad są jakby od dwóch różnych koni.
Nie jestem pewna, czy ta ocena była sprawiedliwa, czy taka "na odwal". Mnie podobało się bardziej niż kilka innych koni "65".
A gdzie mogę zobaczyć kartę ocen Dżeko i Mystery? Zalinkowany jest tu Totilas,więc próbowałam przez to ale wywala mnie do tabelki wyników,bez ocen za ruchy  😕
halo, problem Gandy polegał na uwaleniu na przodzie (zdanie osoby będącej w Aachen 😉 ) i stąd potraciła trochę punktów,właśnie za wyniosłość.
Dla mnie A.Łukasik jest przesuper jeźdźcem z pięknym dosiadem,myśłę że mogłaby być w czołówce gdyby miała w zandrzu taką "lightfooted" maszynę jak pierwsza piętnastka.
DressageLife, żeby była aż uwalona na przodzie to nie... Ale bardzo płaska. Nawet nie w akcji kończyn, tylko... no, jamnik. Dokraczający i ok, ale już mały dodatek nieszczęsnej budowy zadu (nie było bardzo widać tego odgięcia) i "przełamana" szyja - i wrażenie "na przodzie" było. Faktycznie nie mogła być uwalona na przodzie, koń uwalony nie jest w stanie zrobić takich ładnych zmian co tempo jak zrobiły.
No ona jest tak, powiedzmy sobie szczerze: mocno nieszczęśliwie zbudowana.Stąd też ten turboprzód w piaffie i marny przy tym zad
Ale szczerze to bardziej podoba mi się Ganda niż Dżeko,choć na pewno to mocno kontrowersyjna opinia.
Z maskowaniem budowy sporo się poprawiło, to już nie jest ten "odgięty sucharek" co był.

Przejazd Żanety był taki z werwą, ale mniej dokładny. Tutaj fatalne są... przednie nogi. W GP jest masa ruchów, w których widać, że koń nie prostuje nóg do końca, że nadgarstki "wystają". A to jest brzydkie. Oceny nie szły tak równo jak u Stelli, ruchy w których było widać tę przypadłość zostały ścięte, było takie falowanie ocen.

Pecha to miała Ukrainka. Koń się ciut spłoszył w narożniku, kopnął/poruszył płotek. Zaburzenie było niewielkie, ale... płotek musiał zranić skórę 🙁 Została zatrzymana po 1 piruecie 🙁
Pojawił się już Dżeko i Ganda. 🙂
Averis   Czarny charakter
15 sierpnia 2015 12:07
Bardzo podoba mi się umieszczenie filmu w kategorii "śmieszne" 😉
Charlotte ofc pierwsza, Gal eliminacja, Undercover przygryzł język i była krew. 🙁
Dopiero teraz obejrzałam Dżeko 🙁 I boję się, że to już po międzynarodowej karierze tej pary 🙁
Oglądając spójrzcie, co się dzieje z ocenami po "stępie wyciągniętym". Przez "numer z Totilasem" Dżeko też zostanie "dobrze" zapamiętany. Teraz nie ma opcji, żeby jego amazonka miała dobrą prasę.
halo, no niestety 🙁 Od jakiegoś czasu kibicowałam im, bo Dżeko fajnie się moim zdaniem zapowiadał. Początkowo mieli bardzo ładny wynik, nawet komentatorzy dobrze o niej mówili.
Wręcz rozwijają mi się spiskowe teorie 🙁 Zachodzę w głowę, czy coś takiego można zrobić... specjalnie??? Właśnie żeby uzasadnić bezsens dalszego istnienia pary? Czyli - sprzedać konia?
Ale o czym wy mowicie?
halo, jestem mega fanką Twoich prawd forumowych (w tym słynnego psucia pleców dla uzyskania pasażu), ale żeby specjalnie gorzej pojechać konia, żeby go sprzedać - no to mnie przerosło na maksa i nie jestem w stanie ogarnąć umysłem teorii z żaden strony.
Zawsze mi się wydawało, że zawodnicy starają się na zawodach (szczególnie tej rangi) dać z siebie wszystko. Szczególnie, jeśli zamierzają sprzedać konia (na co się nie zanosi).

Dzeko jest młody, ma 9 lat i nieduże doświadczenie w konkursach tej rangi. Wynik stąd, że mamy niedoliczone zmiany co tempo (13, a nie 15, mnożnik razy dwa, a same zmiany były bardzo ładne), piaf z ruchem do przodu (oceny w dół, również mnożnik razy dwa). Nie ma szans na uzyskanie super wyniku końcowego.
No i co z tego? Koń ma dopiero 9 lat. Komentarz do przejazdu jest taki, że koń wygląda na zadowolonego z tego, co robi i nie sprawia wrażenia, żeby był pod większą presją. Gdyby nie błędy, to byłby przejazd spokojnie na 69-70%.

Gdzie tu jest koniec kariery? halo, może czas skoczyć od kompa na jakiś chłodniejszy prysznic - za gorąco czy coś? :roll:

Żaneta mi się bardzo podobała, fajny i równy przejazd. A Ganda chodzi w górnym zakresie swoich możliwości - ale też popsuła piaf i wyjście z niego do pasażu (uuuu, pewnie koniec kariery się szykuje)...
uff czyli nie tylko ja nie pojęłam o co chodzi 😀 tzn. pojęłam ale wydało mi się to niemożliwe, że to o to chodzi  👀
no właśnie,o czym?
to że stępy i galopy były kiepskie,to było widac.no ale co zrobisz jak kon ci sie zatka na czworoboku? nic.
Mnie się też to nie mieści w głowie, no teoria od czapy.
Ale też nie mieści mi się w głowie, że na czworoboku ME można w stępie wyciągniętym zaprezentować konia jakby był kulawy.
To po stępie oceny walnęły na łeb na szyję. Z 71 zrobiło się 66, później spadło o "drobne".
Dżeko to elegancki koń, nie dziwne że piaffy ma "młodzieńcze".
Stępy też są x2 🙁
halo oceny, które wyświetlają się na filmiku były aktualizowane z opóźnieniem, to nie tak, że "nagle spadło". Warto zobaczyć całą kartę ocen http://results.aachen2015.de/show/7/event/34/competition/1/result/51/
Umberia, oceny są trafne. Oprócz tego stępa. Dżeko nie miał szans na dobre noty za piaffy. Lotne też ma prawo mieć nie utrwalone. Tu się rozwinie, na pewno.
Ale jeszcze liczy się (na przyszłość) - wrażenie, reputacja. Które tylko w świecie idealnym mogą nie rzutować na percepcję sędziów. Nie na oceny stricte. Tylko na to, co i jak sędziowie postrzegają.
Bardzo chcę się mylić a przyszłość pokaże jak będzie. To cudny koń i umiejętna amazonka.
Ja chyba też nie ogarniam. Koń jest własności Milczarkowej, tak? Będzie chciała go sprzedać, to sprzeda - chyba nie musi mieć ku temu specjalnego pretekstu? Jeśli trafi się kupiec/perspektywa na lepszego konia/cokolwiek innego... Więc jakie "udowodnienie bezsensu dalszego istnienia pary"? Specjalnie źle pokazać konia w stępie, żeby co... żeby sprzedać za mniej? 😂 Tak bardzo logiczne... 😎
Poza tym - młody koń, pierwsze wspólne zawody tej rangi. Jak długo Dżeko startuje na poziomie DR? I co, że niby sędziowie im z góry przypną łatkę i będą w przyszłości na nich krzywo patrzeć, bo akurat coś nie poszło? Tak, na pewno nie zdają sobie sprawy z tego, że koń ma jeszcze czas... 🤔wirek:
A ja myślę że z wyjątkami,sędziowie nikomu nie przypinają łatki,jest dobrze: jest ok ocena,jest źle: jest nie ok ocena.
Faktem jest że im bardziej uznane nazwisko,tym mimo błędów oceny są lepsze,ale ogólnie rzecz biorąc nie ma co demonizować.
ElaPe   Radosne Galopy Sp. z o.o.
15 sierpnia 2015 23:00
Dżeko oceniony sprawiedliwie, nie kryje się za ocenami żaden spisek zakrojony na zniszczenie przyszłości tej pary 😲 🤔wirek: 🤔 (no żeby takie coś wymyśleć to trzeba mieć niezłą wyobraźnię)

Oceny poleciały w dół za piaffy i przejścia do pasażu, stęp wyciągnięty z niewielkim wyciągnięciem szyi w dół - za to wszystko jest mnożnik x2 no i te zmiany co tempo niedoliczone.

A Dżeko bardzo się podoba, komentatorzy chwalili go.

Komentatorzy mówili o czwartej parze w naszej ekipie, że nie zostali dopuszczeni bo wykryto na przeglądzie kulawiznę. Kto to ta czwarta para?
eee... 🤔 Nie było IV pary,bo Ragtime sprzedany.
Dla mnie minusem występu Dżeko był galop.Płaskie zmiany co 2,miejscami płaskawy galop a miejscami skaczący jak kózka.Mocnym akcentem-kłusy wyciągnięte.
W przejeździe za piaf są czwórki i za lotne co tempo też czwórki, najgorsza nota za stęp, na który tak halo pomstujesz, to 6 - a są i siódemki. Szałowy nie był (a może konia coś w stępie obsiadło po prostu?), koń mało wydłużył ramę, ale spekulowanie że koń był kulawy (???) to jakieś poważne nadużycie.

W Aachen z wszystkich startujących koni były tylko trzy 9-latki - włącznie z Dzeko. Ma chłopak czas na doszlifowanie się.

Szkoda w sumie, że nikt nie podkreśla innego polskiego akcentu - dwóch polskich i przygotowanych w Polsce koni, czyli Harmonii i Randona, które zresztą wcale niegłupio wypadły, robiąc powyżej 65%.
EuroSport podkreslal w swojej relacji. Ale tej polskojezycznej oczywiscie.
ElaPe   Radosne Galopy Sp. z o.o.
15 sierpnia 2015 23:26
Zastanawia mnie czemu piaffy od zawsze są piętą achillesową polskich par ujeżdżeniowych
Dobra, niech będzie, że Dżeko w stępie obsiadły muchy, chętnie przyjmę to wyjaśnienie.

ElaPe, nawet wybitny koń, żeby dobrze robić piaffy musi ten rok-dwa pochodzić GP.
maliniaq   Just do your job.
16 sierpnia 2015 07:14
Wracając do Totilasa- pojawił się artykuł dotyczący przyczyny nieregularności zauważonej w jego przejeździe: http://www.dressage-news.com/?p=32377
Aby odpisać w tym wątku, Zaloguj się