Kącik Ujeżdżenia

no właśnie w końcu nie wiem jak z tą koszulą..
biała koszula i czaprak to już tradycja... zresztą, dziwnie bym sie czuła zakładajac do fraka koszule kolorową, jakiś taki absmak. Jeżeli nie chcesz kupować specjalnie 'jeździeckiej' białej koszuli na zawody, to ubierz zwykła klasyczną koszulę, której na codzień juz nie nosisz.
scirocco, możesz założyć nawet czerwony t-shirt, plastron i tak będzie biały, a na to frak - więc w sumie co za różnica?
Tak, już nie ma wymogów co do koszuli (został jeszcze w WKKW, he he - nikt nie zwraca na to uwagi).
A plastron może być także w kolorze fraka, jak oficerki i rękawiczki.
Ja mam m.in. różową i nie ma problemu, spod fraka i plastronu nie widać. I na zawodach widzę, że coraz więcej kolorów się pojawia.
Facella   Dawna re-volto wróć!
20 sierpnia 2015 18:14
Moja znajoma na dekorację wyjechała w zwykłym T-shircie (pod frakiem) i plastronie. Była święcie przekonana, że nie wyjedzie, przebrała się całkiem i tylko w pośpiechu naciągnęła bryczki na tyłek, frak na grzbiet. Nikt nawet nie zauważył, że nie ma koszuli.
Obserwując rozprężalnie przed konkursami widzę mnóstwo ludzi bez fraków w kolorowych koszulach. Część nawet plastrony odpina i zakłada dopiero przed wjazdem na czworobok/parkur razem z frakiem.
Na rozprężalni ME też królowały kolorowe koszulki.
halo, a jakie koszulki powinny byc na wkkw 🙂?
Hmm, a tak mi się nasuneło - fraki dalej czarny lub granatowy, czy dopuszczone są jakiekolwiek inne kolory?
Zorilla, w przepisach nadal "stoją" białe 😁
keirashara, w zasadzie wszystkie ciemne. Można jechać np. na bordowo, szmaragdowo.
No bo po co w plastronie jeździć na rozprężalni, dynda tylko i wkurza jak fraka nie ma 🙂
A co do fraków to też różne kolory się pojawiają i często bardzo fajnie to wygląda 🙂
Dzięki  :kwiatek: Jakoś nigdy nie wypatrzyłam innych kolorów niż czarń i granat, a popełniłam w ciagu pół roku kosmicznie drogie skórkowe brązowe rękawiczki i czarno-brązowy kask, kask kaskiem, ale rękawiczki kurzą się w szafie, więc zaczełam się zastanawiać, czy brązowy frak przejdzie, żebym mogła je ubierać  😁
O, nawet w Strzegomiu ktoś na brązowo jechał 🙂
Ola Matkiewicz, ale jak widzisz rękawiczki miała białe 😉. Oczywiście rękawiczki mają być białe/kremowe lub tego samego koloru jak frak, ale hmmm, dziwnie wyglądają te w kolorze fraka. I tak mało tradycyjnie.

Swoją szosą podobno w WKKW nietaktem są białe - zwyczajowo mają być w kolorze fraka. Prawda to?
epk w WKKW w ogóle nie ma określonego koloru rękawiczek po prostu mają być, ale moim zdaniem w kolorze fraka to jest TO🙂
Magdzior, łeee, okropność 😉
Dla mie najlepiej wyglądają jednak białe rękawiczki no i absolutnie kocham długie fraki.  😍
Mi się właśnie ostatnio odmienia z totalnego tradycjonalizmu - czarny klasyczny fraczek, białe rękawiczki, biała koszula z długim rękawem, czaprak biały bez dodatków, jak skokowo coś próbowałam to też białe ochraniaczki, koń nawet na zawody za stodołą zapleciony w koreczki. I coś ostatnio ściąga mnie ku brązowemu i lekkiemu szaleństwu. W sumie rękawiczki mam koniakowe z czarnymi wstawkami, a jeśli chodzi o frak to celowałabym w coś ciemniejszego, chyba nie byłoby problemu? Z resztą, to i tak rozważania, bo teraz dużo firm szyje z softshelu, którego nie cierpię i pewnie trochę potrwa, zanim cokolwiek kupie 🙄
Pewnie, że białe rękawiczki są super, ale wiecie, szukam pretekstu do ubrania brązowych, a na codzień mi ich szkoda. Człowiek to jednak durny jest  😂
keishara ja Cię rozumiem- sama zmieniłam już cały sprzęt (prócz kasku jeszcze 😉 ) na brązy 🙂 i wcale nie uważam, że różne odcienie brązu na jednym koniu do siebie nie pasują 🙂
Na ujezdzeniu fraki tylko czarne, granatowe, szare lub brazowe. Nie mozna jechac w bordowym jak halo napisala. Przynajmniej na tych zawodach na ktorych bylam, w innych kolorach niz wypisalam nie bylo wolno. Ostatnio znajoma jechala w takim ciemnym morskim i sedziowie wyjatkowo zgodzili się ja puscic. A na wkkw które jezdzi nikt nie zwraca na to uwagi.
Koszule moga byc kolorowe.
Co do koloru rękawiczek, to pamiętam, jak ktoś mi doradził, że możecie nosić białe tylko wtedy, kiedy absulutnie jesteście pewni tego, że ręka dobrze "wygląda" - w sensie, że jest stabilna, nie robi różnych dziwnych rzeczy w czasie jazdy. Biały kolor sprawia, że wszystko, co robicie z dłońmi jest bardziej "jaskrawe", dużo lepiej to widać, niż w ciemnych rękawiczkach. Tak więc - jeśli macie ręce, jak imadła albo jak misie żelusie, to lepiej zakładajcie czarne 😁
Tak więc - jeśli macie ręce, jak imadła albo jak misie żelusie, to lepiej zakładajcie czarne 😁


albo zamiast jechać na zawody potrenujcie jeszcze...
Nie no, to podstawa. Ale wiadomo - niektórzy jadą na upartego 😁
keirashara, Kaarina,

W Przepisach dyscypliny ujeżdżenia na zawody krajowe i międzynarodowe klik

Artykuł 427 - UBIÓR

10. Zawodnicy cywilni: Poniższe przepisy obowiązują na zawodach CDI3*/CDI4*/CDI5*/CDI-W, CDIO, Mistrzostwach, Igrzyskach Regionalnych i Olimpijskich: wymagany jest czarny lub granatowy frak lub inne ciemne kolory określone w międzynarodowej skali HSV. Kolory mające wartość dla „V ” mniejszą niż 32 % z modelu HSV, mogą zostać zaadaptowane do użytku przez Departament Ujeżdżenia FEI. Kolory kontrastowe i lamówki są dozwolone.

Kask ochronny lub cylinder** czarny lub tego samego koloru co frak
bryczesy białe lub kremowe
plastron lub krawat białe, kremowe lub tego samego koloru co frak
rękawiczki białe, kremowe lub tego samego koloru co frak,
buty do jazdy czarne lub tego samego koloru co frak


[img]https://encrypted-tbn3.gstatic.com/images?q=tbn:ANd9GcQy8cDnUCCg5S6UCBtu91C_ATpJm6JcfWnJCbchwzlJOlcsa0MX[/img]

W żadnych przepisach ujeżdżeniowych nie widziałam wytycznych dotyczących stroju na zawodach ZO czy ZR. Z tego co widziałam, sędziowie stosują zasady jak w linku wyżej (choć obowiązują tylko na CDI3*/CDI4*/CDI5*/CDI-W, CDIO, Mistrzostwach, Igrzyskach Regionalnych i Olimpijskich). Nie rozumiem niechęci do zieleni, fioletu, bordo, skoro powszechnie akceptowane są brązy i szarości, a jako jedyne 'pewniki' w przepisach są wymienione tylko czerń i granat. Nigdzie nie wdziałam zapisu, na podstawie którego można powiedzieć, że na ZO/ZR nie można wystartować w dowolnym kolorze, lub trzeba startować w określonych kolorach. Jeżeli ktoś spotkał taki przepis, będę wdzięczna za info 🙂.

Ale jest nadzieja na żarówiasty frak, gdzie przepisy jasno na to zezwalają! Tylko trzeba wystartować w GP Freestyle 😉
FEI Dressage Rules klik
For Grand Prix Freestyle only, any single colour tailcoat will be allowed.
Kaarina, jesteś pewna, że chodziło o FRAK (tailcoat)? A nie o marynarkę (jacket)?
Frak może być w dowolnym ciemnym kolorze (dolna, 1/3, część walca kolorów pokazanego przez disco, do 32% Value), a w jasnym po akceptacji przez FEI. Value 0 to czarny, value 255 to możliwie najbardziej jaskrawy czysty kolor. Można sobie sprawdzić np. w photoshopie jakie barwy obejmuje value do 84 (około). W zasadzie wszystkie znacząco "zgaszone" czernią (z żółtej wyjdzie oliwkowa, nie można pomarańczu, ale można terakotę, trawiasta zieleń odpada, ale mocny szmaragd dozwolony...).

Marynarka może być TYLKO granatowa lub czarna. Wg przepisów FEI. Ale polskie Wprowadzenie do Przepisów określa, że może być w każdym kolorze zgodnym z art. 427, czyli jak powyżej.
Czyli - jeśli nie chodziło o marynarkę na zawodach międzynarodowych (CDI *, **) to dość smutne, że sędziowie nie aktualizują swojej wiedzy o przepisach.
A ja sprawiłam sobie ten frak:

i lakierowane,granatowe oficerki do tego i według HSV wpisuje się w rozpiskę kolorów,a zapytałam dwóch różnych sędziów i oboje mieli inne zdanie 😉
I gdyby ktoś miał na oku kask w tym kolorze,to bardzo byłabym wdzięczna za link na priv 🙂
DressageLife Masz zdjęcia całego zestawu, razem z tymi oficerkami? Poowiedz, że tak!  😜
DressageLife - o mamiuniu, ale szał! Zdecydowanie nie zginiesz w tłumie  😁 Ciekawa jestem tych granatowych oficerek, pokażesz? 😀 Ostatnio właśnie widziałam, fakt, ze na skokowych podobną kombinacje kolorystyczną - malinowa koszula i granatowy czarprak w malinową lamówką i haftami i powiem szczerze, że jak sama nie jestem fanką takich kolorów, to bardzo ładnie i wbrew pozorą elegancko się to prezentowało 🙂

halo - Dobra, teraz zgłupiałam - co jest frak, a co marynarka?  😵 W sensie, tak z potocznego na język przepisów - jaskółka to frak, a krótki frak to marynarka? Czy marynarka to takie super krótkie coś jak na zdjęciu Magdzior? Coś takiego to będzie frak czy marynarka? Wiem, że potwornie żółtodziobowe pytanie, ale nie moge tego doszytać w przepisach co jest określone jako co.
keirashara, może wrzuć w google słowo frak i ci wyskoczy. Serio. Czy jeździecki czy "cywilny" to wygląda dość konkretnie - długie poły ma. To w czym jeździ się najczęściej to marynarka jeździecka - tak zresztą określona w przepisach, np. punkty 3.1 i 3.2 przepisów dyscypliny ujeżdżenia. To, że zwyczajowo mówimy na to krótki frak hmm, no cóż 😉. Niemniej jednak frak to frak.
Coś takiego to będzie frak czy marynarka?

a może żakiet 😉 ?
Aby odpisać w tym wątku, Zaloguj się