Jakie pasze dajecie swoim koniom?

Jeżeli ta miarka nie jest minimum 2 kg to ta pasza nie ma żadnego wpływu na konia  😎
sei   . let's grow old together & die at the same time .
28 sierpnia 2015 09:39
osobiście uwielbiam sieczki Dengie. przetestowane mam i nadal są w diecie moich futrzaków Alfa-A Oil oraz Good DoEr. wcześniej na tapecie była też Healthy Tummy.
oba rude wcinają aż im się uszy trzęsą  😁

sieczki bez melasy są czasem mniej chętnie jedzone, szczególnie ta na kopyta. a senior bez melasy wg. znajomej mocno pylący był. ale to już wszystko zasłyszane opinie.
Jedyna sluszna miarka to pavomiarka! Wsystkoe miarki ze zdjecia to niemiarki!
Zorilla, cholibka ja mam miarkę Eggersamanna, czyli mam niemiarki
Eee moment - Pavo też mam, taką czerwoną o
to mam miarkę - uff  :jogin:
Dementek   ,,On zmienił mnie..."
28 sierpnia 2015 12:42
Miarka ok. 1 kg. Polecam koniom rekreacyjnym, również tym w wieku 15+ oraz skaczącym i chodzącym często w teren a także gubiącym masę.

tulipan- Koń wcześniej nie dostawał paszy. Od początku sezonu dostaje wysłodki (najpierw ekspresowe Pro Linen, teraz zwykłe), przez 3 tygodnie dodatkowo otręby ryżowe (Pro Linen), po przerwie (czekałam na dostawę paszy) dostaje Soymax Trener II i jest w porządku.

Koń pracuje najczęsciej 1-2 h dziennie, maksymalnie 4, gdy jest więcej klientów. Jeden dzień w tygodniu ma wolny.
To ja sie nie dziwie ze mase gubil jak nie dostawal paszy  😁
Dementek   ,,On zmienił mnie..."
28 sierpnia 2015 20:09
Koń nie pracował wcześniej tyle (głównie wsiadałam ja, czasem w tygodniu jedna/dwie osoby). Poza tym obciążenie jest rozkładane tak, żeby nie było np. 3 jazd z galopem na placu i drążkami+ intensywny teren- chcę, żeby koń miał mniej więcej równe obciążenie każdego dnia pracy.
Gdy zaczął się sezon, zaczął dostawać wysłodki. W celu poprawienia wyglądu konia (nabrania masy) dostała dodatek w postaci paszy.
Wcześniej koń nie tracił masy, bo miał cały czas dostęp do trawy lub siana. Pracowałam od ponad roku z ziemi i z siodła, żeby koń nabrał mięśni, których nie miał w momencie, gdy był kupowany.

Ja sie śmieje 😉 Dla mnie owies to też pasza - zabrzmiało jakby nie jadł nic 😉

edit: owiec to pasza ale nie dla koni....
Dementek   ,,On zmienił mnie..."
28 sierpnia 2015 20:38
A to przepraszam, bo nie załapałam...
Lubię czytać składy pasz. Ciekawostka:

Pro Linen day Complex 20 kg 69zł na promocji.
Skład:
płatki jęczmienne, płatki kukurydziane, kompozyt probiotyczny, wytłoki jabłkowe, mieszanina olei tłoczonych na zimno, wysłodki buraczane, algi morskie, syrop jabłkowy, kiełki kukurydzy, sól morska, otręby ryżowe, kiełki kukurydzy, melasa z buraków cukrowych, otręby pszenne, otręby owsiane.


(St.Hippolyt) HippoVet Kräuter Pellet 20kg 59zł na promocji.
Skład:
Płatki jęczmienne, płatki kukurydziane, kompozyt probiotyczny, wytłoki jabłkowe, mieszanina olei tłoczonych na zimno, wysłodki buraczane, zioła (koper włoski, rumianek, mniszek lekarski) 6%, algi morskie, syrop jabłkowy, kiełki kukurydzy, sól morska, otręby ryżowe, kiełki kukurydzy, melasa z buraków cukrowych, otręby pszenne, otręby owsiane.

........
Gdyby ktoś nie doczytał - to tak to jest to samo, tylko że Hippovet ma 6% ziół.
zoyabea bardzo ciekawe, ale jednak jest różnica, bo te 6% ziół oznacza, że o tyle samo % mniej jest któregoś / którychś innych składników...
zoyabea bardzo ciekawe, ale jednak jest różnica, bo te 6% ziół oznacza, że o tyle samo % mniej jest któregoś / którychś innych składników...


Nawet sposób użycia słów jest identyczny  😲skład witaminowy też mają PRAWIE ten sam....6% na 20 kg to są może 3 garści ziół? Może nie dodanie tych ziół przez Prolinena jest bezpiecznym sposobem na uniknięcie potencjonalnego zarzutu o kopiowanie paszy? Swoją drogą jak to jest? Taki skład może być zastrzeżony? Przecież niby każdy może skomponować sobie sam coś bardzo podobnego....

skład wit:

Pro Linen:
Skład ilościowy:

Białko surowe 10,0 %
Włókno surowe 14,0 %
Tłuszcz surowy 6,0 %
Popiół surowy 7,4 %
Energia strawna 12,0 MJ
Żelazo 50 mg
Cynk 100 mg
Mangan 50 mg
Miedź 15 mg
Kobalt 0,6 mg
Selen 045 mg
Jod 1,0 mg
Wit. A 15 000 IE
Wit. D3 1 600 IE
Wit. E 70 mg

Wapń 1,0 %
Fosfor 0,55 %
Magnez 0,30 %
Sód 0,20 %
Potas 1,0 %
Wit. B1 10 mg
Wit. B2 10 mg
Wit. B6 5 mg
Wit. B12 35 mcg
Biotyna 200 mcg
Kw. nikotynowy 36 mg
Kw. foliowy 2 mg
Chlorek choliny 16 mg
Pantotenol Ca 70 mg

Zalecane żywienie:

W zależności od intensywności treningu i wagi konia 500g - 800g na 100 kg masy ciała w pełni pokrywa zapotrzebowanie minerałowo-witaminowe.

st. Hippolyt:
Składniki/strawność w 1 kg:

Białko surowe 10,0 %

Włókno surowe 14,0 %

Tłuszcz surowy 3,5 %

Popiół surowy 7,4 %

Energia strawna 12,0 MJ/kg

Żelazo 50 mg

Cynk 100 mg

Mangan 50 mg

Miedź 15 mg

Kobalt 0,6 mg

Selen 0,45 mg

Wit. A 15 000 IE

Wit. D3 1 600 IE

Wit. E 70 mg


Wapń 1,0 %

Fosfor 0,55 %

Magnez 0,30 %

Sód 0,20 %

Wit. B1 10 mg

Wit B2 10 mg

Wit. B6 5 mg

Wit. B 12 35 mcg

Biotyna 200 mcg

Kw. nikotynowy 35 mg

Kw. foliowy 2 mg

Chlorek choliny 350 mg

Zalecane żywienie:

ok. 500g - 800g na 100 kg masy ciała w pełni pokrywa zapotrzebowanie minerałowo-witaminowe koni pracujących.
Proszę o radę w temacie musli. Potrzebuję coś dla starszej klaczy. Kon nie pracuje, typowy emeryt na łąkach.  Ostatnio spadła z wagi, myślałam o wprowadzeniu jej jakiegoś niskoenergetycznego musli do menu. Możecie coś polecić?  🙂
smartini   fb & insta: dokłaczone
13 września 2015 11:18
co do lucerny, mamy w stajni większość koni na sukcesowej, do tego w zależności od konia dostają guidolin i granulat havensa basic i wyglądają jak pączki w maśle. Razem z moim palomino
Część koni stoi na Dengie Alfa-Oil i też zjadają i dobrze wyglądają, mojego z racji zdiagnozowanych trzeszczek będę właśnie przestawiać z sukcesowej na dengie (brak dodatkowych cukrów)
Także polecam obie 😀
lusia722   poskramiacz dzikich mustangów i jednorożców
13 września 2015 11:52
My od kilu lat na Havensie.
Jakiś czas temu wprowadzili do oferty sieczkę i takie bloczki. Jestem bardzo zadowolona i moje towarzystwo też.
Lucernę z Sukcesu dostają dwa pensjonatowe i w zasadzie zależy od partii, raz jest bardzo drobna i pyląca innym razem grubsza i nie pyli aż tak.
Ja i tak wszystko mocze 🙂 Lucerne Sukcesowa dostalam nazawodach i bede testowac 🙂
Lucerne sukcesu sobie chwalę ale mesh niebardzo . Jakiś taki pył sam.
smartini   fb & insta: dokłaczone
13 września 2015 12:41
ostatnio parzyłam mesz marstalla jednemu z koni w treningu, wyglądał bosko, sama czekam na swoją porcję na testy z Bułą 😀
Ja dostałam ostatnio mesz Baileya i wygląda niemal jak mąka, po pierwszym zalaniu utworzył mesz-beton 😵 a koń, jak go dostał, rzucił się na siano i dopiero rano miała wyczyszczony żłób 🙄
.
Na_biegunach   "It's never the horse - it's always you!" R. Gore
13 września 2015 13:19
Zelmutek,
jak potrzebowałam konia odpaść to dostawał Hilight Improver Conditioning + wysłodki.
Trochę tańsza wersja na odpasienie to musli robust z intelinka, podaje jesienią i zimą. Na diecie robust+wysłodki+makuch lniany znajomi przytyli nastoletniego folbluta, którego "nigdy nie da się utuczyć". Do tego stopnia, że wzięłam go za przerośniętego quartera  🤣
Muchozol, dzięki za odpowiedź,  myślałam o besterly ale gdzieś opis przeczytałam i było napisane, że jest energetyczne dosyć. Chciałam uniknąć takiej paszy. Ty zauważasz żeby takie działanie miało?

Na_biegunach, jak tylko będę przy komputerze to przejrzę to o czym piszesz. Dziękuję!  :kwiatek:
.
Ooo to świetnie! Dzięki!
Zelmutek, a jakie ograniczenia finansowe? Moi znajomi podawali:

https://animalia.pl/spillers-senior-conditioning-mix-20kg/szczegoly/15036/

oraz:
https://animalia.pl/eggersmann-senior-musli-wellness-20kg/szczegoly/21318/

i byli zadowoleni z efektów tuczenia 😉
xxagaxx, ta pierwsza też dobrze wygląda. Tylko naprawdę ważne jest dla mnie to żeby nie grzała w głowę. Koń ma problemy z nogami i wolałabym żeby pozostał przy statecznych spacerach  😉
smartini   fb & insta: dokłaczone
13 września 2015 19:46
zelmutek, ja polecam jeszcze Guidolin Wafer Fioc, wprawdzie nie musli ale może być lekarstwem na wasze problemy 🙂
jak tylko konie spadają nam z masy to dostają właśnie to. Wolno uwalniana energia, dodaje masy, spiera budowę mięśni i takie tam, świetna pasza. Wiadomo, aqh nadmiar energii nie służy, na owsie raczej się ich nie trzyma a guidolin sprawdza się idealnie (dużo masy, mało 'czystej' energii)

bzpośrednio w sklepach niedostępna, BRONCO sprowadza z Włoch, najlepiej pytać tu 🙂 [[a]]https://www.facebook.com/Western-Riding-Center-BRONCO-Micha%C5%82-%C5%BBarnawski-208417712520333/timeline/[[a]]

o paszy (kiedyś już wrzucałam)
http://www.guidolinhorses.com/en/wafer-fioc/
Dziewczyny, bardzo dziękuję za wszystkie linki i sugestie. Będę miała lekturę na resztę wieczoru i mam nadzieję, że uda mi się wybrać coś sensownego 🙂

smartini, jeśli Guidolin jest normalnie dostępny w sprzedaży we Włoszech, nie będę miała problemu ze sprowadzeniem sobie tego 🙂 Na szczęście mam tam bliskich, którzy kilka razy do roku kursują między Polską a Włochami 🙂

smartini   fb & insta: dokłaczone
13 września 2015 20:00
we Włoszech chyba wszystkie aqh na tym stoją także problemu nie będzie 😉 warto ją sprowadzić jeśli masz takie możliwości, jest świetna 🙂
BUCK   buttermilk buckskin
19 września 2015 21:40
Zelmutek  pytasz o niskoenergetyczne musli dla  emeryta, nie grzejące styków  🤣  nie wiem czy kiedykolwiek obserwowałaś jaki poziom energii, a właściwie jego przekroczenie powoduje u Twojego konia niepożądane efekty. U mojego tym maksymalnym poziomem jest ok. 10MJ, a pracuje 5 razy w tygodniu max. po 1,5 godziny lekkiego spaceru. Pasze podane przez smartini , xxagaxx , Muchozol , Na_biegunach  są swietne, ale energetyczne, nawet bardzo. Ponizsze mają energetycznosć poniżej 10 MJ  😀  EPONA Irish Edition P ; EPONA Melassesfrei ;  Eggersmann Struktur Getreidefrei ; DENGIE Fibremix Easy ; DODSON Leisure Mix ; EPONA Irish Herbal ; BAILEYS Everyday High Fibre Mix musli ; MARSTALL  FREIZEIT  😀
P.S. kapitalne do odpasienia i nie spalające styków, a naprawdę efektywne i efektowne  🤣  sprawdzone na kościstym angliku było połączenie: wysłodki + otręby + jęczmień  😀

Sorki za wykład, ale kaloryczność to moja „zmora”  😉  ze względu na efekty utrudniające moje życie, gdy nie dość po aptekarsku podejdę do poziomu MJ przy karmieniu  😀  służę informacjami o paszach (musli, granulat, sieczka) w każdym przedziale energetycznosci  🤣 + zawartość cukrow, tluszczu, itp. 🙂  🤣


Aby odpisać w tym wątku, Zaloguj się