Czemu "naturalsi" wzbudzają tyle kontrowersji?

keirashara u koni nie ma przynoszenia sobie jedzenia, ale jest "kolejność dziobania" i koń niższy rangą musi ustąpić miejsca, jeżeli wyższy rangą życzy sobie akurat teraz napić się wody albo akurat w tym miejscu się paść. Stąd konie interpretują sytuacje "żywieniowe", w których położenie uszu, tupanie, machanie głową i ogólne wkurzenie się powoduje danie im przez człowieka jedzenia, jako potwierdzenie swojego wyższego miejsca w hierarchii - "człowiek miał i oddał, bo mu kazałem".
Czyli jak najbardziej można popsuć sobie relacje z koniem i stracić jego szacunek, jeśli będzie się go nieumiejętnie karmić, w tym oczywiście także smakołykami z ręki.
co wy wiecie o koniach...

(działa link?)

sianko
Widziałam wcześniej ten filmik, cudny jest.
Ciekawe, który z tych koni jest niżej w hierarchii  😎
Był jeszcze taki, w którym w stajni kolega dokarmia głodnego przez kraty - kojarzycie? 🙂
Met, Mi nie działa link.
Met, Mi nie działa link.

Tak samo i mi nie wyświetla strony
Murat-Gazon, ale ten mechanizm działa przecież nie tylko z karmieniem, ale z czymkolwiek innym. Upraszczanie tego, nawet dla nieumiałków, do "Nie karmię z ręki to koń mnie słucha" mija się z celem, bo jeśli ktoś da sobie wejść na głowę, to koń go nie uszanuje nawet jeśli nie karmi w ogóle. Ja moje karmię z ręki i bez okazji, a nie powiedziałabym że wchodzą mi na głowę, wręcz przeciwnie. Doskonale wiedza kiedy maja luzy a kiedy muszą  wykonać polecenie, nawet przy korytku - bo przecież bywa tak że i do jedzącego konia trzeba podejść i go odsunąć albo coś zrobić przy żłobie - dla mnie sytuacja w której koń się wówczas przepycha, kuli uszy albo "straszy" jest niewyobrażalna.
Konie naprawdę nie są takie głupie. Rozumieją że człowiek włada michą, drzwiami od stajni, ilością przestrzeni do biegania i określa, kiedy jest czas wolny, a kiedy jest czas pracy - gdy włada również sposobem poruszania się. Marchewka z ręki raczej tego nie zmieni, chyba że faktycznie odbędzie się to na zasadzie "koń rozkazał - człowiek zrobił".
Julie, Liściu, może kwestia ustawień na fb? Film przedstawia dwa koniki - jeden luzem, drugi na uwięzi. Ten luzem galopem przynosi "garść" siana drugiemu 🙂
Misskiedis   Jeździj nocą, baw się i krzycz na całe gardło!
11 września 2015 16:48
Tylko że Makac mówi, że jak już ma się ustaloną hierarchię i inne takie z koniem to można mu dać marchewke z ręki, więc obstawiam, że chodzi właśnie o uniknięcie wymuszania. A najpewniej żeby móc karmić własnego nic konia z reki trzeba przejść przez 3 levele jego szkoły 😁
Parelli z kolei twierdzi, że dawać nagrody z ręki można, a nawet w przypadku niektórych koni może to przynieść doskonałe efekty, ale trzeba wiedzieć, co się robi, jak się robi i dlaczego się robi. Jak ktoś nie wie, to lepiej, żeby sobie darował, niż skończył pogryziony przez konia 😉
smartini   fb & insta: dokłaczone
11 września 2015 17:04
Jak kon jest dobrze wychowany to dawanie mu smakołyków nie wpływa na jego zachowanie w żadnym stopniu. A jak ktos nie wie jak się obchodzić z końmi to niech sie nie bierze za prace z nimi i szukanie guru od cudów na kiju tylko niech idzie do stajni sie uczyć.
Ot filozofia...
Jak ktoś nie wie, to przez płot jabłko poda "złemu" koniowi i palce straci...
Halo no i oto chodzi żeby brać odpowiedzialność za to co się oswoiło . Oswoiłem, lata sobie u mnie jak konik polny bo mam taką fantazje i uważam siebie za wcielanie dobra bo nic nie wymagam tylko daje , i nagle mnie braknie i co prosta droga na windę . Piekło koni jest wybrukowane dobrymi serduszkami i kamieniami które uważają że jak daje żreć to mam prawo wymagać. Proponuje wrócić do dzieciństwa i przeczytać ,,Małego Księcia" nic lepszego o odpowiedzialności za to co oswoiliśmy nie napisano .
Zobaczyłam dyskusje pod zdjeciem - god, it gave me cancer 😲
Obejrzałam zdjęcia i wyciągnęłam następujący wniosek:
- aby pokazać, jak złe są wędzidła, z którymi konie przyjechały, każe się jeźdźcom ciągnąć na chama za wodze - wszystkie zdjęcia pokazujące, "jak było", są na chamsko zaciągniętym ręcznym i betonowej łapie jeźdźców, do tego mam wrażenie, że część tych wędzideł jest za mała
- aby pokazać, jak rewelacyjna zmiana następuje po założeniu Mylera, wszystko jedno którego, zakłada się wędzidło starannie dopasowane rozmiarem, a jeździec jedzie na luźnej wodzy lub ewentualnie na delikatnym kontakcie na długiej wodzy
I co tu się dziwić, że na zdjęciach "najpierw" są wybałuszone oczy, zadarte głowy i otwarte pyski, a na zdjęciach "potem" ich nie ma...
Ech. Manipulacja pierwszej wody.
Chciałabym zobaczyć na żywo takie warsztaty.

Ale bełkot pana M. w odpowiedzi na proste pytanie - kto z ujeżdżeniowców w wyższych klasach jeździ na Mylerze, żeby można było popatrzeć i wyciągnąć wnioski - pierwsza klasa. Jak bełkotać długo i niezrozumiale tak, by nic konkretnego nie powiedzieć.
smartini   fb & insta: dokłaczone
18 września 2015 21:49
ależ poziom wypowiedzi xD
posdrófki dla zimnej Szkocji🙂😉
tak, z komentarza JNTB :P
Strzyga   Życzliwościowy Przodownik Pracy
18 września 2015 23:59
Nie przestsnie mnie ten cynizm zadziwiać.
ElaPe   Radosne Galopy Sp. z o.o.
19 września 2015 00:17
taa, w ujeżdżeniu takie wędzidła 🙄 Co za cwany i wyrachowany ciul z tego Makacewicza.
Ta klinika była w GH,gdzie na początku października jest L2 z Makacem  😁 😁 😁 ja to się cieszę,że jestem już w Chojnowie bo nie będzie mi dane trenować z naturalsami pod nogami ani wysłuchiwać jaka to ja głupia,że nie chce wziąść udziału w tej farsie...
Mozii   "Spełnić własną legendę..."
19 września 2015 09:52
https://www.facebook.com/media/set/?set=a.1057885244223695.1073742004.172996769379218&type=3

Czy tylko mnie ten opis wydaje się być lakoniczny i mało wyrazisty jak na JNTB?  😎
Strzyga   Życzliwościowy Przodownik Pracy
19 września 2015 11:41
Usunęli mój komentarz i zablokowali mi możliwość komentowania.
ElaPe   Radosne Galopy Sp. z o.o.
19 września 2015 14:18
Usunęli mój komentarz i zablokowali mi możliwość komentowania.


szkoda nerw na tych tępaków
Strzyga   Życzliwościowy Przodownik Pracy
19 września 2015 15:28
Wiem dlatego napisałam na fanpejdzu centuriona 😀
Hahaha padlam i nie mogę wstac! Za pomocą tego magicznego przyrządu ustalają wysokość na której koń nosi głowę. O panie.... 😵
Mało tego!
Poziom niesienia łba związany jest najczęściej z kątem wyniesienia portu ścięgierza , kątem jego rotacji ,pozycją rąk jeźdźca, napięciem wodzy etc a tu nie tylko nie widzisz jaki jest model ścięgierza (jest ich ponad 16) i z jakiego poziomu (są 4 poziomy) ale też rozwiązanie to przy odpowiednim wyregulowaniu nie oddziałuje na pysk konia ścięgierzem wogóle. System regulacji i wpięć po wyborze modelu i rozmiaru ścięgierza daje jeźdźcowi możliwość decyzji o sugerowanym koniowi ustawieniu łba, potylicy, szyi i łopatek.
smartini   fb & insta: dokłaczone
19 września 2015 18:56
Mam zepsutego konia!!! Na każdym możliwym wędzidle czy tez bez wędzidła ma głowę na tym samym poziomie  😵 Co mam zrobic? :C
smartini, wypuść na wolność i kup nowego. Ten już się nie nada - zepsuty  :emota2006092:
Strzyga   Życzliwościowy Przodownik Pracy
19 września 2015 19:11
smartini, idź na kurs do naturalsów
smartini   fb & insta: dokłaczone
19 września 2015 19:15
To mówisz, że jest jeszcze nadzieja?  🤣
Strzyga   Życzliwościowy Przodownik Pracy
19 września 2015 19:20
32 levele, 16 wędzideł, mizianie z Guru. dasz radę.
Aby odpisać w tym wątku, Zaloguj się