elektrolity

sierra: jeśli koń ma niedobór jednego pierwiastka to być może powinnaś zastosować suplementację jedynie tego pierwiastaka...podając wiele różnych możesz jeszcze zwiększyć niedobór ponieważ niektóre działają antagonistycznie...

preparat z potasem: http://animalia.pl/produkt,11104,FM_Italia_No_Kalium.html

jak masz problem z równowagą elektrolitowa to znajdz weta który zajmuje się końmi rajdowymi...taka osoba prawdopodobnie skuteczniej ci pomoże...
Piglet: dzięki!  😲 Super sprawa!  :kwiatek:

Na razie z weterynarzem szukamy "złotego środka", koń ma pozostałe parametry doskonałe, a niedobór potasu też ma bardzo niewielki, ale stały. To już trzecie badania krwi i trzeci - mały bo mały - ale jednak niedobór. Sód i Magnez, naturalnie, też ma obniżony - ale - w normie.

Lizawkę ma (i łaskawie ją liże 😉 ), dostaje b.dobrą paszę i witaminy, dlatego postanowiliśmy dać mu delikatne elektrolity do paszy, codziennie.

Jeśli to pomoże i wyjdzie wszystko w normie na powtórnych badaniach, to przynajmniej będzie konkretne rozwiązanie sytuacji, jeśli natomiast potas wyjdzie znów poniżej normy, a przez podawanie nie pracującemu koniowi dodatkowych elektrolitów wyjdą "ciekawostki" z sodem, wapniem czy magnezem itp. To będziemy szukać dalej.

Mimo to dzięki na link, podeślę wetowi!  :kwiatek:
zastanawiam się czy na czas lata, nie podawać mojej elektrolitów (jeszcze pogadam z wetem)

często latem, kiedy jest gorąco, jest 'klapnięta' niechętna do pracy, myślicie, że elektrolity mogłyby pomóc?
Koniczka   Latam, gadam, pełny serwis! :D
29 kwietnia 2009 20:09
Większości koni pomagają. 😉
caroline   siwek złotogrzywek :)
29 kwietnia 2009 22:39
często latem, kiedy jest gorąco, jest 'klapnięta' niechętna do pracy, myślicie, że elektrolity mogłyby pomóc?

własnie od tego są elektrolity 😉
margaritka   Cantair HBC, a Nerwina na emeryturze;)
30 kwietnia 2009 07:00
sierka i cos znalazlas? nerwina ma dokladnie to samo, mam kupione te elektrolity:

http://sklep.horses.pl/product-pol-1524-Day-Son-Hewitt-suplement-podnoszacy-wydolnosc-i-regenerujacy-Science-Formula-Electrolyte-Supplement.html

ale mam mozliwosc sprzedania, a chetnie bym kupila cos glownie z potasem
asior   -nothing but eventing-
30 kwietnia 2009 09:09
Dla wybrzydzaczek (jak moja i Holda Sznurki) polecam elektrolity Baileysa. Pieknie pachna jablkami i sa slodkie  🙂
caroline   siwek złotogrzywek :)
30 kwietnia 2009 09:18
hehe, mój te elektrolity wylizuje ze żłobu jak smakołyk 😎 tez polecam 🙂
a ile podajecie? jak dla 'wybrzydzaczek' to dla mojej sie nada  😁
caroline   siwek złotogrzywek :)
30 kwietnia 2009 09:22
zgodnie z zaleceniami na opakowaniu :P
Ada   harder. better. faster. stronger.
30 kwietnia 2009 09:40
A czy ktoś z was podaje elektorlity Baileysa z wodą ?

Konie piją chętnie czy wybrzydzają ?
asior   -nothing but eventing-
30 kwietnia 2009 09:42
Nie podawalam z woda, ale mysle, ze nie bedzie wiekszego problemu, bo powstaje slodka (a nie slona jak w przypadku wiekszosci elektrolitow) ciecz  😉 Moj pies wczoraj wylizal cale wieczko. 🤔wirek:
caroline   siwek złotogrzywek :)
30 kwietnia 2009 09:46
mój bez problemu pił to z woda (smak pewnie był ok, ale ostrzegam - woda robi się nieprzejrzysta od tego, niektóre konie mogą nie ruszyć takiej wody)

w kazdym razie - mój je to bez problemu z paszą, na sucho wylizuje samo ze żłoba, pił razem z woda - smakuje mu 🙂

Ada   harder. better. faster. stronger.
30 kwietnia 2009 09:55
Dzięki za odp.

Niestety mój koń nie chętnie pije Equistro Elytan, a chciałam podawać elektrolity raczej z wodą niż w paszy.
Zresztą w sumie nie dziwie się mu, sama próbowałam i za dobre to one w smaku nie są.

A co do Aqua-Aide, na stronie z opisem jest takie zdanie -"można go stosować tylko w chwilach, gdy koń się poci, lub też stale"
Czyli mogą być podawane codziennie ?

I właśnie jeszcze może ktoś mi powie jak to jest z podawaniem elektrolitów, tzn. ktoś mi mówił że nie mogą być podawane codziennie gdyż źle to wpływa na nerki.
Jednak chyba te preparaty, które są dostępne na rynku są w takim stężeniu % że nie szkodzi to zwierzakom ?
caroline   siwek złotogrzywek :)
30 kwietnia 2009 10:02
ja daję po pracy (w zal. od "spocenia" - z reguly dawałam od 4 do 8 miarek) oraz w gorące dni - ale wtedy raczej minimalną dawkę (akurat tego baileysa dawałam 1 miarkę wtedy).
dawałam też przez te pierwsze najcieplesze dni ostatnio (po 1 miarce dziennie) - kon jeszcze w zimowym futerku a na dworze ponad 25 stopni...

jeszcze jedno słówko co do dawkowania - te elektrolity mają sporo prostych cukrów (glukoza? fruktoza? nie pamietam skladu) - wiec jak sie tego da sporo, to kon nie tylko będzie odświeżony następnego dnia, ale nawet lekko wesołkowaty może byc - bo to jest spora dawka bardzo łatwo uwalnianej energii 😉


*miarek, które były w opakowaniu tych elektrolitów 😉
Ada   harder. better. faster. stronger.
30 kwietnia 2009 10:16
OK, dzięki.

Tyle że tak, mój zwierz ma wtórne poty ! Ma je po każdej jeździe (czy to trening, czy tylko krótka lekko jazda) zawsze są, trochę mniejsze lub większe. Po lożnwy również są, jak ma dzień wolny i jest na padoku to po powrocie do stajni raczej nie ma wtórnych potów jednak lekko spocona/wilgotna klatka jest.
Niestety z niego jest straszny stresol, nawet wyjście na padok jest stresujące bo przecież trzeba przejść koło jakiegoś samochody, huśtawki czy płotka.

Zakładając że wtórne poty występują codziennie (wiosną i latem) czy powinnam podawać elektrolity dzień w dzień ?
Właśnie tego nie wiem.
Może podawać codziennie ale w małej dawce ? (jednak czy to podawanie codziennie nie zaszkodzi?)
Żeby właśnie nie było tak jak mówisz że wyskocznę na księżyc na jeździe ale żeby ten niedobór był uzupełniany.
Też właśnie nabyłam Baileysa, koń wcina z owsem na mokro bez żadnego wybrzydzania.
my też aqua aide ale tylko z wodą, inna forma elektrolitów mały ma dla mnie sens szczerze mówiąc..i nie bez przyczyny na ulotce zaznaczone jest że do paszy tak czy siak zawsze na mokro oraz wytłuszczają wręcz te oto zdanie
Elektrolity podane z niewystarczająca ilością płynów mogą zwiększyć ryzyko wystąpienia odwodnienia

zwyczajnie w postaci płynnej lepiej są przyswajalne,a dosypując do wody bardzo  ładnie się rozpuszczają
btw 8 miarek to dla mnie przesada, tym bardziej że producent zaleca 1 - 2 miarki
caroline   siwek złotogrzywek :)
30 kwietnia 2009 11:15
kon ma dostep do wody, raczej trudno mówić o ryzyku odwodnienia (w sensie - wode ma, widze, ze pije, nie zmusze go do picia wiekszej ilosci 😉)
a producent mówi o 1-2 miarkach na... 20 minut pocenia (nie mam opakowania przed soba, ale tak to pamietam i tak dawkuje - ile wysiłku tyle elektrolitów), nie przypominam tez sobie zeby była na opakowaniu mowa o ryzyku przedawkowania.
kiedy kon się poci jak świnia, to i dostaje więcej elektrolitów, dla mnie to jest zasada.

a wyniki krwi i tak perfekt :P


a tak przy okazji - ktore ze skladników elektrolitów kon wypoci/wysika, a które mu się odłożą?
swego czasu zajmowałam sie konmi chodzacymi rajdy długodystansowe - powiedziano mi, ze mozna przegiąc z "dodatkami" (m.in. nosnikami, czyli wlasnie np. cukrami), ale same "czyste" elektrolity trudno przedawkować. zwlaszcza jesli kon ma zapewniony ruch.
asior   -nothing but eventing-
30 kwietnia 2009 11:19
Na ulotce napisane tak jak pisze Caroline. Zawsze i tak lepiej dac mniej, niz za duzo.
Ada   harder. better. faster. stronger.
30 kwietnia 2009 11:19
Zakładając że wtórne poty występują codziennie (wiosną i latem) czy powinnam podawać elektrolity dzień w dzień ?
Właśnie tego nie wiem.
Może podawać codziennie ale w małej dawce ? (jednak czy to podawanie codziennie nie zaszkodzi?)


Proszę o pomoc  🙄
zaba   żółta żaba żarła żur
30 kwietnia 2009 11:24
Widzę,że nikt tu jeszcze nie wspomniał o Equi-lyte FORAN  😉
Więc ja-polecam!  😀
Ja polecam DerbyMed, super są ;D
caroline, owszem, piszę tylko swoją opinię 😉 wcale nie musisz się z nią zgadzać
Czy ktoś z was miał sytuację, że koń źle zareagował na jakiś rodzaj elektrolitów, zrobił się 'gorszy', nieswój?
caroline   siwek złotogrzywek :)
05 maja 2009 20:36
[quote author=D&A link=topic=733.msg246169#msg246169 date=1241551872]
Baileys http://pasi-konik.pl/pl,product,288066,baileys,elektrolity,aqua,aide,2,kg.html
[/quote]
o tych to my tu sie ciagle rozpisujemy + wyszukiwarka prawdę ci powie 😉
Tak,tak opinie o Baileysie już czytałam,że są smakowite,dobrze działają itd.😉Przejrzałam cały wątek,ale chodzi mi głownie o porównanie Baileysa z Equipower.
Jutro prawdopodobnie odbiorę zamówione 9kg Baileysa Aqua Aide, więc jak kogoś to zainteresuje, to mogę je porównać z Surelyte Dodsona&Horella 😉  😁
Ja dziś kupiłam Elytaan Equistro i ciekawa jestem jak będzie sie sprawował 🙂 Husar sporo sie poci i gorzej znosi wysokie temperatury, wiec zobaczymy czy mu coś pomoże 🙂
Aby odpisać w tym wątku, Zaloguj się