Siodło skokowe

Perlica na stronie mozna duzo napisać, a nie zawsze mozna się wszystkiego dowiedzieć, także to chyba normalne, ze chciałam zaczerpnąć informacji z "pierwszej ręki" i dokładne się dowiedzieć, zeby sobie samemu nie zmyślić 😉
Jeśli chodzi ci o siodła, ktore wcześniej testowałam, to były to prestige: power jump, roma jump, Versailles, carisma D, meredith i Paris. Początkowo bardzo spodobał mi się power jump, ale nie jest na wełnie, roma i Versailles przeciętniaczki, meredith kompletna tragedia, w gorszym chyba nigdy nie siedziałam, Paris całkiem w porządku, jednak erre ma lepszy balans i środek ciężkości. A jeśli chodzi o moje siodło, to klepię się w ortopedycznym kiefferze Ludger beerbaum 🙂
kotbury mowię to, co usłyszałam od kilku osób, czyli ze siodło na wełnie mogę przerobić na wiele sposób (erreplus, prestige), a tych bez wełny, zrobionych na drewnie - nie moge (cwd, bd). W tych na drewnie mogę zmienić tylko rozstaw leku podobno, a i tak byłby problem w tymi dwoma firmami ze względu brak dystrybutora w Pl. Polecano mi siodło na wełnie, troche poczytałam i wzięłam - tyle w temacie. 🙂 Kazdy ma swoje preferencje.


dużo czytałaś, ale nie wszystko dobrze kojarzysz 🙂
terlica to jedno, a budowa poduszek to drugie.
Firmy mają wiele konfiguracji. Z Twoich wypowiedzi można wnioskować,że wszystkie siodła wykonywane na terlicy drewnianej to samo zło. Jeśli siodło ma poduszki lateksowe to faktycznie dopasowanie może być problematyczne...bo tylko można wprowadzić zmianę rozstawu przedniego łęku,a przy każdej modyfikacji przedniego łęku musi być koretka poduszek. W przypadku paneli wypychanych wełną jest większa możliwość działania...ale to ważne! nie każda firma tak wykonuje panele aby była taka możliwość. I tu może być zonk, bo nie będzie materiału aby tą korektę móc zastosować. ps. nie wiem czy rozumiesz.
[quote author=evczii link=topic=1249.msg2426995#msg2426995 date=1443454300]
kotbury mowię to, co usłyszałam od kilku osób, czyli ze siodło na wełnie mogę przerobić na wiele sposób (erreplus, prestige), a tych bez wełny, zrobionych na drewnie - nie moge (cwd, bd). W tych na drewnie mogę zmienić tylko rozstaw leku podobno, a i tak byłby problem w tymi dwoma firmami ze względu brak dystrybutora w Pl. Polecano mi siodło na wełnie, troche poczytałam i wzięłam - tyle w temacie. 🙂 Kazdy ma swoje preferencje.


dużo czytałaś, ale nie wszystko dobrze kojarzysz 🙂
terlica to jedno, a budowa poduszek to drugie.
Firmy mają wiele konfiguracji. Z Twoich wypowiedzi można wnioskować,że wszystkie siodła wykonywane na terlicy drewnianej to samo zło. Jeśli siodło ma poduszki lateksowe to faktycznie dopasowanie może być problematyczne...bo tylko można wprowadzić zmianę rozstawu przedniego łęku,a przy każdej modyfikacji przedniego łęku musi być koretka poduszek. W przypadku paneli wypychanych wełną jest większa możliwość działania...ale to ważne! nie każda firma tak wykonuje panele aby była taka możliwość. I tu może być zonk, bo nie będzie materiału aby tą korektę móc zastosować. ps. nie wiem czy rozumiesz.
[/quote]

A czego tu nie rozumieć? Nie jestem jakaś niedorozwinięta 😀 Tak się składa, że wypowiadam się tylko na temat tych siodeł, o których rozmawiałam z innymi i które testowalam, nie mowię o szerzej pojętych siodłach na drewnie, bo reszta mnie nie interesuje kompletnie. Nigdzie nie napisałam, że siodła na drewnie to zło, napisałam tylko ze te, ktore mi proponowano są złe dla mnie, bo bez możliwości odpychania itd. Po prostu one takie są. Nigdzie nie napisałam, ze mowię ogolnie o tego rodzaju siodłach ogolnie, tylko konkretnie o danych firmach bądź modelach, ba to różnica. I o możliwość braku materiału do dopychania raczej nie muszę się martwić, ponieważ mam to tak jakby "zapewnione" przez firmę, ale tego raczej nie trzeba wyjaśniać 🙂 Chociaz fannie by było, jakbym nie musiała zbyt często korzystać z tej usługi...
kotbury mowię to, co usłyszałam od kilku osób, czyli ze siodło na wełnie mogę przerobić na wiele sposób (erreplus, prestige), a tych bez wełny, zrobionych na drewnie - nie moge (cwd, bd). W tych na drewnie mogę zmienić tylko rozstaw leku podobno, a i tak byłby problem w tymi dwoma firmami ze względu brak dystrybutora w Pl. Polecano mi siodło na wełnie, troche poczytałam i wzięłam - tyle w temacie. 🙂 Kazdy ma swoje preferencje.


Hej MYLISZ POJĘCIA

Mylisz "derwno" - terlicę drewnianą, z "wełna" - wypełnienie paneli.

Tłumaczę jeszcze raz:
TERLICA - może być drewniana albo karbonowa
WYPEŁNIENIE - możesz mieć z wełny albo z lateksu.

Możesz mieć siodło, które jest jak ty to mówisz "na drewnie" (czyli mieć terlicę drewnianą) i równocześnie mieć wypełnienie z wełny czyli być "na wełnie". Taką kombinację spotyka się nader często w ujeżdżeniówkach. wtedy 99% korekt robi się kształtem paneli.
Czasem nawet siodła "na wełnie" nie dopasujesz do konia, bo jak się okaże, że koń ci się np. tak przebuduje, że potrzebne będzie mocne wypchanie paneli, to może skóry zabraknąć na panelu (od spodu) i wtedy muszą być wymienione caaałe panele - na nowe.

Co do paneli to oprócz wełny i lateksu są jeszcze inne rozwiązania.
Np. Kentaur ma tzw. sandwich, czyli "kombinacja wypełnienia lateksowego i wełnianego, dająca dużą wygodę końskiemu grzbietowi, idealnie równą, dobrze przylegającą powierzchnię panelu oraz zalety wypełnienia wełnianego - dobrą absorbcję wstrząsów i zachowanie możliwości indywidualnego dopasowania".
Z kolei Equipe ma lateks z możliwością korekty dzięki temu, że "producent połączył poduszki ze specjalnymi kieszeniami, w których można umieszczać filcowe wkładki. W ten sposób można bardzo dokładnie dopasować spodnią część siodła do pleców konia, czy to podnosząc tył, czy dodatkowo wypełniając siodło po słabszej stronie konia, jeśli mamy do czynienia np. z asymetrią grzbietu".
Oczywiście, że można, można łączyć różne wypełnienia, można zrobić wypełnienie powietrzem- system cair - ale chodziłlo mi o takie łopatologiczne skorygowanie pomylenia pojęć, które bija z postów Evczi.
Oczywiście, że można, można łączyć różne wypełnienia, można zrobić wypełnienie powietrzem- system cair - ale chodziłlo mi o takie łopatologiczne skorygowanie pomylenia pojęć, które bija z postów Evczi.


Ale czy ty nie rozumiesz, że ja mówię o siodłach ktore TESTOWAŁAM i ktore mi PROPONOWANO? A nie ogolnie o drewnie? Czyli, na chłopski rozum, proponowano mi te na drewnie i jak mowię, że nie mozna ich dopychać itd to znaczy, że nie są na wełnie, tak? Nawet nie wspomniałam o innych siodłach drewnianych wiec nie rob ze mnie kretynki i nie próbuj mi wciskać czegoś, czego nie mowilam 🙂
abbigail   jak konia kocham... już nigdy się nie będę nudzić
29 września 2015 18:24
Baby, bez kłótni!  😀  😉  Do mnie właśnie jedzie wyczekane, wymarzone HB Contact  😀  😀  😀  Już tak się nie mogę doczekać, że chyba znowu całą noc nie będę spała  😀
Baby, bez kłótni!  😀  😉  Do mnie właśnie jedzie wyczekane, wymarzone HB Contact  😀  😀  😀  Już tak się nie mogę doczekać, że chyba znowu całą noc nie będę spała  😀


A ja jeszcze jakies dwa tygodnie muszę poczekać na swoje... A już po prostu oczy mi wychodzą na samą mysl o nowym siodełku, juz sie tak nie moge doczekać... Pochwal się koniecznie jak już przyjdzie 🙂
Jest gdzieś jakiś profesjonalny schemat jak wygląda dobrze dopasowane do jeźdźca siodło? Mam na myśli rozmiar?
Ponoć jak usiądziesz w siodle to do końca tylnego łęku powinna zostać wolna przestrzeń na szerokość dłoni. A poza tym to się dobiera wagowo, choć moim zdaniem nie jest to optymalna miara - przykładowo Prestige podaje 16'' dla jeźdźca o wadze 41-55 kg, 17'' dla 56-79 kg, 18'' dla 80-120 kg.
Wagą też bym się nie sugerowała, ja z moją wagą 48 kg i długimi nogami mam 17 cali, 16 moze byłoby na mnie dobre na upartego, ale jednak dające mniej swobody i komfortu. No i tybinka na pewno krótsza, nie licząc wersji przedłużanej 🙂 Słyszałam, że ijezdzeniowcy często biorą siodło rozmiar większe, żeby wlasnie mieć duzo miejsca i swobody, ale czy to prawda... Najawszniejsze, żeby dobre się czuło w siodle 🙂
Mam właśnie wątpliwości co do dopasowania siedziska- czy powinien być luz czy powinno być na styk?
Ostatnio rozmawiałam na ten temat z pasowaczem siodeł - powiedział, że większość polskich skoczków jeździ w za małych siodłach przez co nie siedzą w równowadze, bo wychodzą poza miejsce, które producent przewiduje jako środek ciężkości jeźdźca + zbyt mocno obciążają tylny łęk, przez co cierpią plecy konia w tym odcinku. Ponadto noga jeźdźca, który siedzi na tylnym łęku, automatycznie idzie do przodu i łydka ustawia się w nieprawidłowym miejscu.
Inna jest też budowa tyłka kobiecego i męskiego. Kobiety mają zazwyczaj więcej ciała w tym miejscu i kobieta o takim samym wzroście i wadze, co facet może potrzebować większego siedziska. Do tego dochodzą takie rzeczy jak długość uda itp. itd.
Moim zdaniem przy każdej marce siodła (a nawet modelu!) trzeba wsiąść i sprawdzić, jaki rozmiar jest w tym przypadku ok.
malinowaa   Życie zaplątane w końską grzywę...
30 września 2015 18:53
Słuchajcie, łęk L w Daw-Magu odpowiada jakiemu łękowi w siodłach firmy Wintec/Bates?  :kwiatek:
Moim zdaniem gdzieś koło czerwonego łęku Winteca wypada.
A korzystał ktoś kiedyś może z usług pasowania przy zamawianiu kentaurów z yard-equites?
OK., kurcze.... a te siodła to w ogóle występują szersze?? Toć konie w treningu raczej mają plecy a przeglądając stronę producenta, eBay itd. dochodzę do wniosku, że jest tylko medium lek. ??
Jesli chodzi o CWD to poza jednym starszym ujeżdżeniowym ja też nie spotkałam się z naprawdę szerokim egzemplarzem. Może jak potrzebujesz szersze siodło to dają Ci w zestawie podkładkę podnoszącą tył i załatwione  😎

Zamawiasz, czekasz, płacisz krocie i dostajesz potem takie kwiatki:
(przesunięcie siodła do tyłu nie wystarczy)


Widziałam parę Devoucoux z oznaczeniem arcade ouverte (szerokie), ale żeby były one naprawdę szerokie to nie mogę powiedzieć.
Moon   #kulistyzajebisty
02 października 2015 10:51
OK., o fuck!  🤔 Toć i dla mnie - laika ad. pasowania siodeł - to siodło leży... że w ogóle nie leży! O.o

Klami, śledzę czasem ten wątek - nie zazdroszczę rozterek, ale jak tak czytam, to chyba przyjdzie ci jeździć na oklep  😫
zdecydowanie za wąskie  🙁
OK., ja widziałam dwa CWD (w obu siedziałam), mam jedno, ale starsze niż to na foto. Oba to CHYBA model XRT. Oba są zdeeecydowanie szersze niż 34 Prestige. Na Pamira używam go z futrem, natomiast Prestige Paris 34 na cienkim czapraku był mocno ciasny. Mogę zrobić porównanie obu siodeł na foto od przodu.

Tu osiodłany byle jak, do szmato-zdjęć. Bez futra i właściwie bez dopięcia popręgu.
Nirv, powinnaś to napisać Klami 🙂
Miałam ostatnio w domu dwa cwd (2013 i 2014) z tym samym oznaczeniem łęku a sprawdzając miarką był centymetr różnicy między imbusami.
Trafiają się szersze egzemplarze. Generalnie wszystko robią na zamówienie, przez co siodło trzeba mierzyć. Ja się spotkałam z wąskim antaresem a jak wsadziłam na konia to nagle okazał się tak szeroki, że nawet podkładka nie pomogła.  Tutaj na zdjęciu moje cwd 2g ( te starsze ) a w tym czasie prestige o rozstawie 35 był na nią za wąski a cwd leżało perfekcyjnie. 
OK. gdzie jest oznaczenie łęku w cwd?
Do mnie przyszły już siodła na testy, mam Erre i Passiera Eventing z małym klockiem 😀 zobacyzmy bo decyzję muszę już podjąć.

Chciałam wam tylko powiedzieć że mi się teraz trochę obraz dopasowanych siodeł zmienił. Od kiedy rozmawiam z pasowaczem z Niemiec to pojęcie "dobre" musiałam trochę przerobić. Według nich, pod siodło muszą się mieścić 4 palce. Dla mnie to już było trochę ciasnawe do tej pory, myślałam że póki łęk nie dotyka pleców w żadnym miejscu to jest ok.

Tu macie przykład Prestiga 32 który jest dobry na mojego konia i Passiera który jest za szeroki:







xxagaxx, już  jakiś  czas  temu  słyszałam,  że  obecnie wiele  osób  na fali  dopasowywanie  sprzętu  "lepiej  szerszy  łęk z futerkiem  bo koniowi  plecy się  rozbudują"  jeździ  w sporo za szerokich  siodłach  😉 to by się  zgadzało  z tym,  co piszesz.
xxagaxx, i jak Erre? Jaki model? Wrażenia z jazdy ?
anai, to swoją drogą, ale nawet, dla mnie ten prestige wydawał się za mały. A okazuje się że leży idealnie (pod względem łęku). Siwy nie jest dużym koniem, ma spory kłąb, ale też jest z niego teraz kawał mięśniaka, dla mnie 32 Prestiga to raczej wąski rozstaw, więc byłam w szoku że pasuje na niego.

Perlica dzisiaj dopiero odpakowałam kartonik. Wygląda dość fajnie, nie wiem jaki to model, właśnie próbuje sprawdzić czy jest to gdzieś napisane na siodle.
lusia722   poskramiacz dzikich mustangów i jednorożców
02 października 2015 19:54
Jak tu Was czytam to się okazuje, że u mnie to dopiero mutanty 😁
Klami zapytaj na zawodach użytkowników CWD, sporo osób ma.
xxagaxx przy miejscu do przełożenia puśliska powinnaś mieć napis modelu np. JD, JPro.

Ja mam na testy erre JD i JPro oba super, chociaż w pro siedziało mi się na prawdę dobrze.  🙂
Aby odpisać w tym wątku, Zaloguj się