siodła bezterlicowe

kasik, mimo wszystko wg mnie łatwiej dopasować bezterlicówkę jeśli ogólnie leży niż terlicówkę. Generalnie gównie jeżdżę na Wintecu, ale jak komuś go  daję, to beztelicowe pasuje mi na 60% koni jakie przewija się przez stajnie. Żadne terlicowe nie ma takiej statystyki 😉
Czy ktoś z Was posiada (lub widział, testował) Freeforma z wycięciem na kłąb?
Z tego, co kojarzę, są chyba dwa "stopnie" tego wycięcia. Czy różnica jest duża?
Czy takie siodło różni się konstrukcją od tego "standardowego"? Czy będzie równie dobrze pasować na bezkłębowca?
Bardzo proszę o podzielenie się wrażeniami  :kwiatek:

Acha, jeszcze... Kiedyś chyba była mowa o przedstawicielu Freeforma na Polskę.
Na teraz znajduję tylko coś takiego: http://www.stajniaequus.pl/siodla_freeform.php
Jakieś opinie?
Czy lepiej szukać siodła za granicą?
EKornik ja widziałam, nawet zakładałam na mojego mocno wykłębionego konia, ale nie siedziałam w tym siodle. Na konia pasowało, wycięcie było spore, zostawiało dużo miejsca na kłąb, ale ja potrzebowałam czegoś innego dla siebie.
Na co dzień to siodło było dla totalnie niewykłębionego hucuła i też się sprawdzało.
Czy ktoś z Was użytkuje Startreka lub Trekkera? Zastanawiam się nad tymi siodełkami ale niestety ciężko je kupić używane a ceny nowych są kosmiczne 🙁
Ja mam startrekka comfort mogę udzielać odpowiedzi jak coś. Swoja drogą pokochałam to siodło i nie wiem czy nie będę musiała się z nim rozstać  🙄 zaczynam mieć już dosyć spraw siodłowych, aż mi się jeździectwa odechciewa...
Ja znowuż Trekkera i kocham go miłością wielką, koń też.  🙂
Czy ktoś z Was posiada (lub widział, testował) Freeforma z wycięciem na kłąb?



Mam z tym większym wycięciem, musiałabyś się wrócić do moich starych postów. Były fotki siodła. Chyba u mnie w galerii też jeszcze są, zobacz sobie.

Używam kilka lat i jestem zadowolona, z siodłem nic się nie dzieje.
Ja kilkakrotnie woziłam się w Startrekk i było superowo. Lepiej niż w Barefoocie, który też w sumie był bardzo fajny. Ale ten Startrekk był ekstra.
No dla mnie Startrekk jest nieporównywalny z Barefootem. Stabilny, w brew pozorom dość usadzający (mój model nie ma poduszek kolanowych i wcale mi ich nie brak), a wykonanie jest kapitalne, skóra doskonałej jakości (chociaż ja wolałabym syntetyka ale to z przyczyn praktyczno - ideologicznych). Ma wiele zalet m.in. regulacja rozmiaru siedziska i regulowane rozstawy łęku, przy czym końcówka łęku jest elastyczna więc nie wbija sie koniowi na sztywno w ciało tylko pracuje. I przy tych wszystkich plusach cholera na moim koniu oczywiście muszą się pojawić minusy, ale to juz temat na całą epopeję  😵

edit. dodaje zdjęcia bo chyba ten model sie tu nie pojawił nigdy  👀







Jak widać mój koń kończy sie zanim sie na dobre zacznie  😵 i kolejne siodło jest za długie na nią, ręce opadają...
kasia-pala - to wersja "short" czy normalna?
Konik faktycznie króciutki...

Ava - dzięki!
Na fotkach masz chyba tylko futerko pod siodłem?
Czy specjalny pad też jest?

Jak w ogóle wygląda sprawa "podkładania" freeformów?
Pad z panelami, jak w pozostałych? Takie chyba polecają...
kasia-pala, co to za model? Fajnie wygląda. 🙂
Jakiego popręgu do niego używasz?
Startrekk Comfort wersja normalna, Można by w sumie dokupić same panele short, ale ja juz się i tak spłukałam na to siodło i juz dodatkowych wydatków nie przewiduje. Konia mam cholernie krótkiego z długim stosunkowo kłębem i do tego bardzo wąska jest w klacie i z duzym brzuchem (to od naszych "częstych" jazd). Zaczynam żałować sprzedaży freemaxa, może nie ta jakość, bez paneli ustawianych,  zmiany rozmiaru siedziska itp ale pasowało na nią względniu jako jedyne siodło  😵 no ale tereny z górkami i skokami w ujeżdżeniówce na dłuższą metę męczą...
Popręg normalny ujeżdżeniowy neoprenowy. Pod siodło podkładam pad barefoota (bo mam 😉 wiem że tutaj nie trzeba ale taki hopel mi powstał po milionie przerobionych siodeł), ale spostrzeżenie mam, że z padem sie lekko przesuwa przy wsiadaniu, a bez już nie - pewnie to kwestia futra nie?
Ava - dzięki!
Na fotkach masz chyba tylko futerko pod siodłem?


Mam Mattesa z wsadzonymi wszystkimi wkładkami tzn. przednimi i tylnymi. Nie mam specjalnego padu.
O, ja się woziłam w tym samym Startrekku Comfort, nie wiem tylko czy był "short" czy nie  😍
leosky   im więcej wiem, tym bardziej wiem, że mało wiem.
22 października 2015 19:09
co prawda kupuję zwykłego Barefoota Cheyenne Dry Tex ale cieszę się strasznie. Zwłaszcza z VPS 🙂  😅
kupował ktoś z was tutaj:
http://www.siodlabarefoot.pl/
Ja kupowałam, wszystko fajnie, miły kontakt, szkoda, że na początku tylko e-mailowy. Czasem trzeba parę dni na odp poczekać.
Jeśli mają siodło w magazynie to sprawę załatwisz nawet do tygodnia czasu 🙂
leosky   im więcej wiem, tym bardziej wiem, że mało wiem.
23 października 2015 08:09
dzięki za odpowiedź

edytuje bo przyszło siodło. I mam pytanie do obeznanych. Czy ta górna część w barefoot cheyenne dry tex trochę siądzie w miarę użytkowania? Na fotkach siodeł używanych widzę że siodła są bardziej głębokie.
Siadzie, futro się musi uklepać 😉
Mam od dawna barefoot cheyenne ale jakoś średnio się w nim odnajduje na ujezdzeniowe, a w terenie jest super. Czy barefoot London, niby ujezdzeniowy, będzie lepszy? W cheyenne ciężko mi jakoś łydki przykładać a uda jak w szpagacie. Na startrekki mnie nie stać🙁
Trekkera polecam. Można wychaczyć na e bayu niemieckim za nie duża kwotę 🙂 wygląda zupełnie jak terlicowe 🙂 sama wymienilam barefoota na trekkera głównie ze względu na wagę siodła i barefoot moim zdaniem wypada blado na tle trekkera 🙂
Mój mąż ma od pół roku bezterlicowe Chezz a'la hiszpańskie. Muszę powiedzieć, że byłam zaskoczona kiedy przyszło bo panele są grube, mocno wypełnione- nie potrzeba dodatkowego padu do bezterlicówek (my mamy po prostu futrzany czaprak)- i są na rzepy więc można poszerzać kanał lub zwężać. Wygląda super stylistycznie i było kupione używane na niemieckim ebayu więc było tanie. Niestety są tylko 16" i 17,5"- mąż ma 17,5 i tybinka jest na niego za krótka więc zostanie chyba do zdjęć 😉. Jednak jeśli chodzi o jakość i o to jak leży na koniu to mogę z czystym sumieniem firmę polecić 🙂
http://www.chezz-sattel.de/chezz-lite-edition-17_5_/index.html
Przeczytałam cały wątek  😂  👍
Ale dalej nie jestem przekonana do zakupu bezterlicówki w ciemno. Czy ktoś z Warmińsko-Mazurskiego (mieszkam w Olsztynie) miałby pożyczyć jakieś siodło bezterlicowe? Szczególnie interesują mnie freemaxy Jump i Dressage, ale nie pogardzę Barefootem i innymi  😉 Jeśli tak to proszę o kontakt na priv - ustalimy jakieś sensowne warunki pożyczenia siodła.
Dodam, że mam dostęp do kamery termowizyjnej, także będę mogła zdać dość dokładną fotorelację (o ile ogarnę wstawienie zdjęć do wątku  :wysmiewa🙂, która będzie mogła w jakiś sposób udowodnić na ile skutecznie siodła bezterlicowe rozkładają ciężar.
zabeczka17   Lead with Ur Heart and Ur Horse will follow
20 stycznia 2016 19:05
Kamera termowizyjna nie jest miarodajnym narzędziem przy sprawdzaniu rozłożenia ciężaru ciała przez siodło jakiekolwiek- nie tylko bezterlicowe.
Termowizja nie jest wiarygodna - masz tylko 1 s. na fotkę po ściągnięciu siodła inaczej wychodzi obraz zafałszowany.
Ciepłota która nas najbardziej interesuje  jest ,,zwiewana" z grzbietu.
przykład?
Po próbnej jeździe min 30 min zsiądź z siodła z prawej strony, ściągnij je- zrób fotke.
Następnego dnia zsiądź z lewej strony, ściągnij siodło- zrób fotke.
Sama zdziwisz się kiedy zobaczysz zdjęcia i  po której ze stron wyszły naciski i przeciążenia.

Zabeczka, może masz rację, ale zdjęcia na pewno nie zaszkodzą i dadzą jakiś obraz sytuacji, jeżeli jest wyraźne przeciążenie w jakimś miejscu to naprawdę wyjdzie 😉 Bo przy niedobranych terlicówkach, to temperatura maksymalna to było ponad 26 stopni i wyraźnie było widać nacisk na kręgosłup 😉 Z tego co wiem pani Maria Soroko, końska fizjoterapeutka, stosuje metodę termograficzną przy sprawdzaniu dopasowania siodła, więc może coś jednak jest na rzeczy.
Ale koniec już o tym, niech każdy ma swoje zdanie i tyle, bo nam się z tego za duży off topic zrobi  🤬
zabeczka17   Lead with Ur Heart and Ur Horse will follow
21 stycznia 2016 17:24
Masz racje ,każdy ma swoje zdanie bazujące na  swojej wiedzy.
Dla mnie termowizja przy takich ,,badaniach" to ściema, a  opieram to na doświadczeniach osób które się tym tematem dogłębnie zajęły.
Wspomniana Maria Sroko może być i fizjoterapeuta nawet samej królowej brytyjskiej a wrażenia na mnie nie zrobi fakt że używa teromowizji w takich przypadkach jak dopasowanie siodła.
Termowizja jak dla mnie nie jest miarodajna w badaniu bezterlicówek.
Natomiast jest przydatna w wielu innych tematach związanymi z konmi i nie tylko.
Witajcie  🙂

Jeżdżę na bezkłębowym ogórku z meeega brzuchem - hucuł krótki jak cholera a uparty jak dwie cholery 😁
Siodła terlicowe, praktycznie każde jakie na niego zakładałam blokuje mu łopatkę, stąd pomysł bezterlicówki. Kupiłam Barefoot Cheyenne i mam jeden problem. Dzisiaj przymierzałam to siodło pierwszy raz i:
- siedzę jak na wielbłądzie, z 10 cm wyżej niż w klasycznej terlicówce, ale czytałam, że z czasem siodło opadnie
- strasznie latają mi nogi - początkowo leciały mi w tył, po przesunięciu rzepu z puśliskami do przodu, było lepiej, ale do stabilności daleko
Czy to kwestia przyzwyczajenia, nauczenia się prawidłowego dosiadu w tym 'fotelu'?
I nie chodzi tu raczej o brak klocków kolanowych, bo na co dzień jeżdżę westowo na dużo bardziej ogarniętej od hucka kobyle 🤣
Czy ktoś.ze Śląska miałby do użyczenia na przymiarkę freemaxa dressage?
kasiakliczkowska mam pytanie o siodło chezz. Czy to siodło, które ma Twój mąż jest syntetyczne? (podałaś link do wersji lite czyli syntetyków). Jeśli tak, to jak oceniasz materiał - czy jest miękki, czy wygada na trwały? Czy to jest coś podobnego do winteców?

Mam chezz iberico od 4 lat i jestem bardzo zadowolona, koń też znacznie lepiej używa pleców niż wcześniej w barefoocie, ale to jest wersja skórzana. Teraz chciałam kupić na drugiego konia ten nowszy model, z terlicą 2 generacji, ponieważ zgodnie z zapewnieniem producenta ma on więcej miejsca na kłab, a w przypadku tej drugiej kobyły byłoby to istotne. Zastanawiałam się nad wersją lite bo dużo tańsza, ale nie byłam pewna co to za materiał. To skórzana jako nowe było dość sztywne ale po krótkim okresie wjeżdżania się w siodło fajnie się ułożyło.

I podpisuję sie pod tym co napisałaś, dzięki panelom na rzepy można dobrze dopasować do kształtu, panele są szerokie, dobrze rozkładają ciężar a jednocześnie siodło pracuje z grzbietem. A przy tym leży stabilnie nawet na koniu w typie ogórka bez kłebu, na którym barefoot wjeżdżał na uszy, a i mnie się lepiej siedzi niż w barefoocie.
fialar,

No niestety takie są uroki Barefoota Cheyene. Nieznosiłam tego siodła z wyżej wymienionych powodów  😀iabeł:
Ja wciąż jestem zakochana w moim Sensation Hybrid. Siędzę blisko konia, dobrze usadzona, nic mi nie lata, bajka... 🥂
https://www.nickerssaddlery.com/
frynia my tez mamy wersję skórzaną, nie zwróciłam uwagi, że w linku był syntetyk, moja wina.
Aby odpisać w tym wątku, Zaloguj się