Jakie pasze dajecie swoim koniom?

Burza a czy ja też mogę tabelkę?  :kwiatek:
Ochwatowca nie mam ale pasze dla ochwatowców są zazwyczaj w cukier ubogie, też mi sie przyda!
Sama rozważałam Marstall Vito + chevinall ale muszę to jeszcze przemyśleć, żeby nie przedobrzyć.
Moja kulka jak tylko ma czegoś za dużo - zaraz jej się przypomina, że przecież ma zapalenie mieszków włosowych.
Odkąd odstawiłam chevinal i zostawiłam tylko sieczkę z lucerny dla cukrzyków + siano - bąbli brak.
Kupiłabym worek na spróbowanie ale się cackam bo jak mi w połowie znowu coś wylezie to co ja z tą paszą zrobię.  😵
Euphorycznie, to samo- proszę mail 🙂 i jeśli o coś uzupełnicie to potem też chcę 🙂
Vito i Chevinal to żadne przedobrzenie, pytanie czy Vito pełnoporcjowo. Świetnie smakuje i pachnie ale niestety dla nas za 'ubogi' trochę. Jak to co- Vito jest super meszem, będziesz dawać raz na tydzień przez zimę 🙂
Burza mam w profilu maila ale podeślę wiadomością. Wstawiłam aktualne zdjęcie Kulki w wątku dla grubasków - chyba nam nie trzeba przytyć?
No właśnie podobno to nie jest przedobrzenie ale ALE - sieczka Baileys Light Chaff + chevinal to było jednak za dużo.  😵 🙄
Kusi mnie to Vito jak nie wiem, bo podoba mi sie składkowo bardzo!
anai, ja ostatnio dawałam prolinen i byłam mega zadowolona. Moje konie jedzą je bez problemów (a te poprzednie co miałam musiałam sprzedać, bo się totalnie wypięły oba) i cenę mają spoko.
Witam  😉 w temacie pasz jestem raczej zielona, ale ze względu na wzmocnienie naszych treningów stwierdziłam, że na samym owsie, jabłkach i marchwi koń sportowy żyć nie może. Moja Ruda to klacz wielkopolska (jeżeli to ważne, to dorzucę informacje o tym iż w ćwierci jest anglikiem, a w połowie ma rasy niemieckie[KWPN, HOL]) codziennie chodzi na pastwisko, 5 razy w tygodniu jeżdżona. Ogółem skaczemy, na zawodach L, ale w domu tak do 120-110cm. Czasem zdarzy nam się wyżej pojedynczą przeszkodę. Ujeżdżeniowo to jakieś imitacje łopatek, trawersów, ustępowań i kontrgalopów  😉 Rano i wieczorem 2 miarki owsa, a w południe jedna z dodatkami marchwi i jabłek. Od tego tygodnia zaczynam przygodę z papką (ześrutowane zboża), ale chciałabym też dodać jej do jadłospisu jakieś paszę.
Tutaj brałam pod uwagę dwa, a mianowicie HippoVet Kräuter Musli, HippoVet Sports Musl lub Pro-Linen Day Complex Sport Musli .
Jeszcze sieczka jabłkowa Dengie Hi-Fi Apple  😉
Ktoś coś? Jestem wdzięczna za każdą odpowiedź i dobrą radę. Dostałam już takowe od koleżanki ze stajni, ale na jednej opinii się decyzja nie kończy 😀
smartini   fb & insta: dokłaczone
12 października 2015 17:08
z sieczek dengie sportowym dawaliśmy alfa oil, bardzo fajna sieczka
Z Dengie przerobiłam kilka sieczek i najbardziej zadowolona jestem z tych z linii Alfa-A, aktualnie koń wcina już chyba 3. z rzędu worek Alfa-A Oil. Jabłkową pod koniec drugiego worka jadł mało chętnie. Z podanych musli nie skarmiałam żadnego, ale widziałam Kräuter Musli i na pewno jest to bardzo fajna pasza, obłędnie pachnie ziołami 🙂
Ja z sieczek Dengie karmiłam
- czerwoną z olejem - chętnie zjadana, nie pyląca,
- pomarańczową jabłkową - każdy kolejny worek smakował mniej,
- zieloną dla wrzodowców - czad, bardzo dobrze reguluje wszystkie procesy trawienne,
- fioletową bez melasy - koń nie jadł jej wcale,
- żółtą zwykłą - bardzo smakowała koniom, nie pyliła.

🙂
Ja z sieczek Dengie karmiłam
- czerwoną z olejem - chętnie zjadana, nie pyląca,
- pomarańczową jabłkową - każdy kolejny worek smakował mniej,
- zieloną dla wrzodowców - czad, bardzo dobrze reguluje wszystkie procesy trawienne,
- fioletową bez melasy - koń nie jadł jej wcale,
- żółtą zwykłą - bardzo smakowała koniom, nie pyliła.



U mnie wszystkie wymienione dokładnie tak samo, testy na 5 koniach i fioletowej nie jadł żaden.

Od siebie do listy dopiszę jeszcze:
- granatowa lucerna bez melasy - dają ją od dłuższego czasu 2 koniom w treningu i jednemu młodemu (2,5 roku) chętnie zjadana, konie wyglądają dobrze.
- różowa z hoof w nazwie - fajna, sucha, nie pyli, pachnie czosnkiem - chętnie zjadana - daję koniowi z tendencją do tycia i "palcowania" od zeszłego roku, jest to jedyna pasza jaką je ten koń i poprawił się i z wyglądu i w ruchu też.

Edit. poprawka jasności treści
Klacz 10 lat, dostaje siano do oporu, 1,5 miarki (kg) owsa na dzień + elektrolity Sukces. Koń z tych dobrze wykorzystujących paszę. Przy tej ilości owsa ma za dużo energii i zaczyna odstawiać cyrki. 😉 Chcę zmniejszyć owies do 1 miarki na dzień (kiedyś tak dostawała, energii miała w sam raz, ale schudła) i włączyć jakąś paszę /musli /wysłodki. Niestety nie znam się zbytnio na żywieniu koni 🙁 i nie wiem co wybrac. Zastanawiam się nad paszami PAVO  (SpeediBeet - wysłodki, Nature's Best / Cerevit - musli czy Condition / Care4Life / DailyPlus - pasza). Co najlepiej wybrać? Proszę o radę  :kwiatek:
Karmiłam Cerevitem, o ile to to musli o którym myślę i koń zjadał chętnie, ale szału nie było. Po 4 workach wróciłam do Hiligh Improvera, lepszy skład i widać po koniu że mu służy.
ale tak chyba trudno porównywać Cerevita z pasza kondycyjną, przecież jedno jest musli podstawowym a drugie na przytycie.
Cerevit miał być jako utrzymanie tego co wypracowaliśmy, ale to nie było to. Ja raczej miałam konia odchudzić i wspomóc wypracowanie mięśni. Bo po zimie tłuszcz się przelewał...na wyslodkach się tak roztył. Mięsni zero, ponieważ najpierw staliśmy po kontuzji 2 miesiące, potem zamarzło podłoże. Hiligh + praca + zmiana stajni (hala w zimie) dał super efekt. Nie mam już grubego konia i rzezbimy dalej.
Arroch Jak koniom w treningu służy ta lucerna?
Zastanawiam się nad zakupem tej sieczki i podawaniem jej z olejem lnianym.
Potrzebuję dodać energii mojej kulce a muszę to robić ostrożnie bo ona dobrze wykorzystuje paszę.

Edit: a tak sobie myślę, podpuszczona trochę rozmową - susz z lucerny w formie pelletu ktoś dawał?
Tak samo dobre jak sieczka?  👀
Euphorycznie  Bardzo dobrze się sprawdza, na brak energii nie narzekam a oleju nie podawałam od maja. Konie wyglądają dobrze i mają moc, jeden pracuje dużo w terenie (3 razy w tyg.), trafił do mnie z rajdów + elementy ujeżdżenia na placu, drugi trening ujeżdżeniowy + małe podskoczki dla zabawy. Dostają nie cały kilogram tej lucerny na posiłek ok 800g (miarka szufelka) i 400g granulatu (duży kubek) i tak jadły od maja do początku października + elektrolity. Teraz nie chodzą już na trawę więc wróciłam do wysłodków dodatkowo + suplementacji fosforem.

Edit. co do granulatu z lucerny to ja nigdy nie podawałam, ale jeśli jest tak samo dobry jak sieczka to fajna opcja na "wydmuchującego" konia, ale ja po przebojach z wrzodami wolę podawać sieczkę ze względu na długość żucia
Arroch Myślałam o podawaniu sieczki + oleju na jeden posiłek oraz wysłodków na kolację.
Plus dwa, trzy razy w tygodniu gluta.
Rudzik   wolę brzydkiego konia, niż piękną sukienkę
14 października 2015 11:22
julka177 podawałam cervit i natures best przez długi czas, w końcu pozostałam przy cervicie, bo tańszy a efekt był porównywalny. Konie się błyszczą, mają energii w sam raz, przy regularnej pracy wyglądają bardzo dobrze.
DailyPlus to sieczka, nie pasza podstawowa. Można ją podać jako wypełniacz żłobu, moja klacz dostaje 1,5 kg cervit dziennie i dailyplus dla spowolnienia pobierania paszy (jest nerwowa przy jedzeniu). Na dodatek ta sieczka jest niskokaloryczna, więc raczej na odchudzanie. Condition z kolei ma specyficzny zapach, konie szybko zaczęły wybrzydzać i wróciłam do cervita. Trzymam się jej wiernie i tylko na zimę dodaję wysłodków, żeby mi nie spadły z masy
Rudzik a oprócz Cervita dostaje też owies?  😉

W końcu kupiłam wysłodki HIPPOLYT i zastanawiam się jak je podawać. Klacz będzie dostawała po 1/3 miarki owsa na posiłek (1kg na dzień) i mam zagwozdkę ile wysłodków. Myślałam żeby dać na śniadanie i kolację po 0,5 miarki suchych, tylko pytanie ile z tego wyjdzie, już po napęcznieniu.  😉 Jak myślicie? 😉

Zastanawiałam się też nad kupieniem Cervita albo musli Polen Hippolyta i jeszcze to jej dawać, ale na razie dam jej wysłodki i zobaczę co z tego wyjdzie.  😉
Rudzik   wolę brzydkiego konia, niż piękną sukienkę
14 października 2015 16:32
nie daję owsa. Klacz dostaje 1,5 kg cervit plus 0,5 kg wysłodków SpeediBeet plus 0,5 kg sieczki DailyPlus dziennie, rozbite na dwa posiłki. Nie ważne ile ci wyjdzie po namoczeniu, skarmia się ważąc suchą masę wysłodków, z resztą powinnaś mieć opisane na opakowaniu ile producent zaleca. Ja zaczynałam od zalecanej porcji i ewentualnie modyfikowałam dawkę w zależności od upodobań konia.

Nie mogę powiedzieć, że wysłodki dodały energii, w zeszłym roku stała na nich całą zimę. One raczej służą podtrzymaniu masy (te Pavo konkretnie). Teraz skarmiam nimi też kucyka, który mocno schudł po chorobie, ale na brak energii nie narzeka.

Pamiętaj, że wysłodki musisz zbilansować odpowiednią dawką fosforu (np z owsa lub paszy) w stosunku 2:1
Dostaje elektrolity Sukces, które zawierają m.in. 4% fosforu. Wystarczy to? Nie pomyślałam  😵. Bo tak w ogóle dlaczego przy wysłodkach trzeba ten fosfor bilansować i uzupełniać?  😉
julka177, bo zawierają dużo wapnia?
julka177, w wątku o wysłodkach masz dokładnie wytłumaczone jak bilansuje się stosunek wapń fosfor przy ich skarmianiu.
Nie wiem czy tutaj, coś słyszałam o paszy dla klaczy trudno się zaźrebiających. Czy ktoś może mi podpowiedzieć o co chodzi? Dziękuję.
Polecacie jakąś pasze dla konia po naderwaniu ścięgien ?  😅
smartini   fb & insta: dokłaczone
22 października 2015 11:54
Arroch Jak koniom w treningu służy ta lucerna?
Zastanawiam się nad zakupem tej sieczki i podawaniem jej z olejem lnianym.
Potrzebuję dodać energii mojej kulce a muszę to robić ostrożnie bo ona dobrze wykorzystuje paszę.

Edit: a tak sobie myślę, podpuszczona trochę rozmową - susz z lucerny w formie pelletu ktoś dawał?
Tak samo dobre jak sieczka?  👀


U nas okolo 12 koni dostawalo dengie alfa oil, zjadaly za każdym razem, żaden nie wybrzydzał, nie pyliła.
Generalnie zadowoleni wszyscy byliśmy, sama swojemu koniowi bede od przyszłego roku podawać.

W pelecie nie podawałam ale podajemy w 'waflach' - guidolin wafer fioc, lucerna i dodatki, kiedys wrzucalam tutaj. Swietna pasza
Czy możecie polecić jakąś dobrą paszę dla 8 msc kuca walijskiego. Młody wkrótce będzie u mnie a zupełnie nie mam pomysłu na jego karmienie a nie chcę czegoś zawalić żeby się nie zemściło w przyszłości. Starsza kobyła głównie na wysłodkach + otręby pszenne  + różne dodatki ale jakoś nie wydaje mi się żeby to wystarczyło małemu więc myślę o jakiejś pełnoporcjowej paszy. Tylko co? Pavo???
smartini   fb & insta: dokłaczone
01 listopada 2015 22:42
Czy możecie polecić jakąś dobrą paszę dla 8 msc kuca walijskiego. Młody wkrótce będzie u mnie a zupełnie nie mam pomysłu na jego karmienie a nie chcę czegoś zawalić żeby się nie zemściło w przyszłości. Starsza kobyła głównie na wysłodkach + otręby pszenne  + różne dodatki ale jakoś nie wydaje mi się żeby to wystarczyło małemu więc myślę o jakiejś pełnoporcjowej paszy. Tylko co? Pavo???


akurat zamawiałam w opti pasze i mi się rzuciło w oczy propozycja Saracena dla źrebiąt, odsadów i młodzieży rosnącej
http://www.opti-shop.pl/pl/p/Level-GROW-Mix-20-kg/231
Gdzie mozna kupić w mniejszych opakowaniach sianokiszonke dla koni, ale tez nie w cenie, aby z torbami pójść 🙂 jakies rozsądne ceny i sianokiszonka moze być bezmarkowa 😉
Coś z wolno uwalnianą energią bez owsa i z niską zawartością skrobi?
Najlepiej bez melasy?  👀
Euphorycznie, http://www.animavet.pl/saracen-re-leve-20-kg.html ma wprawdzie melasę, ale ma niską zawartość skrobi.
Brandon XL :  http://hippovetpl.shoper.pl/pl/p/Brandon-XL-low-carb-25-kg/179
Aby odpisać w tym wątku, Zaloguj się