odrobaczanie

maliniaq   Just do your job.
29 marca 2015 07:46
Czym teraz najlepiej odrobaczać? Iwermektyna czy Panacur?
maliniaq, zależy czy chcesz dobrze, czy tanio
Tanio możesz fenbenazolem (Panacur) czy iwermektyną (w jakiej formie?) co prawda skuteczność marna, ale "obowiazek spełniony". Dobrze - to dwuskładnikiem o szerszym spectrum działania i innych substancjach czynnych  (np Equest Pramox)
maliniaq   Just do your job.
29 marca 2015 08:53
Dzięki, jutro dwuskładnik idzie w ruch  😉
bardzo duże uproszczenie, dwuskładnik teraz niekoniecznie jest potrzebny, bardziej sensownie zostawić go na jesień. Ja na wiosne odrobaczam fenbendazolem tyle że w dobrze dobranej dawce i nie jednorazowo i działa bardzo dobrze. Po odrobaczaniu jeszcze kupa do badani ale nigdy nie musiałam powtarzać😉
jasminowa, kilka razy pisałam na forum o mojej przegranej walce z inwazją strongolidów fenbendazolem właśnie... Trułam tym konie ze 2 miesiące w różnych dawkach odkażając stajnię, zmieniając i czyszcząc pastwiska itd itp... Nijak nie pomogło. Pomógł jakiś zwykły dwuskładnik - i to po jednej dawce...

Poza tym nie rozumiem rezygnacji z dwuskładnika wiosną... Fenbendazol działa tylko na nicienie (chociaż jak widać nie koniecznie), nie działa na tasiemca, gzy, nicienie płucne... czyli ma bardzo wąskie spectrum jednak...
A.   master of sarcasm :]
29 marca 2015 19:38
My uzywamy różnych środków naprzemiennie, nigdy tylko iwermektyny, fenbendazolu albo środka dwuskładnikowego. Ostatnio - jesienią - odrobaczałam equestem pramox, teraz panacurem. Po sezonie pastwiskowym zawsze podaję dwuskładnikową pastę.
Witajcie 🙂

Jak wiadomo wszystkie konie w stajni powinno się odrobaczać w jednym momencie - ja borykam się z problemem właściciela "taboreta", który swoje konie odrobacza tylko raz w ciągu roku i sam wie wszystko najlepiej, nie ma rzeczy na której się nie zna itp.  🤔wirek:
Konia mam od niedawna (listopad), odrobaczany był iwermektyna w lutym i chciałabym odrobaczać go co najmniej 2/3 razy w roku.  Jednak czy w sytuacji, gdy wszystkie konie są odrobaczane tylko raz, będzie to miało większy sens? Na pastwiska, a raczej piaszczysty padok nie wychodzą razem, ale jest on używany przez wszystkie konie.
ms_konik   Две вечности сошлись в один короткий день...
14 czerwca 2015 10:50
Karolina93,
oczywiście, że ma sens.
Twój koń będzie miał zdecydowanie uboższe życie wewnętrzne niż reszta towarzystwa.
Witam. Jak dawkować Fenbenat 4% na kg masy  ciała? Dea pisze o podawaniu podwójnej dawki przez 5 dni ale kompletnie nie wiem jaka jest ta dawka 🙁  Mój wet z hurtowni weterynaryjnej rozkłada ręce, bo konie to nie jego specjalizacja.
Z góry dziękuję za odpowiedź.
filipa, Fenbenat 4% to premix do odrobaczania ale świń
Kiedyś był też rejestrowany dla koni. Ale coś im się chyba poryćkało w rejestracjach, zresztą nie wiem.
A to mnie niezmiennie rozwala:
🙁  Mój wet z hurtowni weterynaryjnej rozkłada ręce, bo konie to nie jego specjalizacja.


Co to jest wet z hurtowni?
famka   hrabia Monte Kopytko
22 lipca 2015 10:24
pokemon, na wsi bardzo często zdarza się że wet ma swoją hurtownię i lecznicę, bo zwyczajnie do sklepu daleko, nic nadzwyczajnego
Dzwoniłam dziś do weta, który dotychczas prowadził moje konie i polecił mi fenbenat- o ile dobrze zrozumiałam. Aktualnie mam z nim utrudniony kontakt, ponieważ zwiedza Amerykę Południową - a zwiedzi ją chyba dość dokładnie, bo wraca we wrześniu. Nie mam sumienia dzwonić do niego i dopytywać o szczegóły odrobaczania.
Wygooglałam sobie ten fenbenat, przejrzałam ten  wątek (dość pobieżnie przyznaję :icon_redface🙂, wydrukowałam "tabelki " jaki preparat co wybija i... zgłupiałam.
Konie ostatnio odrobaczałam w kwietniu Paramectinem. Niestety podejrzewam, że robale nie zostały wybite albo znowu się namnożyły. W ubiegłym tygodniu badałam kał - u jednego konia wyszły słupkowce małe w dużej ilości,u drugiego znalazła się glista a u pozostałej trójki czysto 🤔
Wet telefonicznie polecił ten środek w podwójnej dawce przez 3 dni na teraz dla wszystkich koni, a po ok 4 tyg kazał profilaktycznie dobić Equimaxem. Tylko ja-pierdoła nie dopytałam o szczegóły.
Co sądzicie o takim systemie odrobaczania? Jestem w kropce  🙄
Gaga wet wspominał,że teraz ten środek jest dla świń ale kiedyś był stosowany również dla koni.
Pokemon wet z hurtowni leczy wsiowe kurki, szczepi psy a konie to nie jego bajka. Jest na zasadzie- "to pani sobie zdiagnozuje co zwierzakowi dolega a ja pani sprzedam lekarstwo, pastę czy co tam pani potrzebne."  😤 Żeby nie było niejasności- ja sama nie bawię się w lekarza. Moje konie leczy zaufany wet.

filipa, skoro koniecznie ma być fenbenato to kup Panacur. Osobiście w przypadku pozytywnych wyników parazytologicznych kału zawsze biorę preparaty dwuskładnikowe (np Equest Pramox) i powtarzam dawkę po 10 dniach.

Witam. Jak dawkować Fenbenat 4% na kg masy  ciała? Dea pisze o podawaniu podwójnej dawki przez 5 dni ale kompletnie nie wiem jaka jest ta dawka 🙁  Mój wet z hurtowni weterynaryjnej rozkłada ręce, bo konie to nie jego specjalizacja.
Z góry dziękuję za odpowiedź.

filipa,  saszetka 200g fenbenatu  dziennie  przez 5 dni,  zmieszane  z paszą.
Dziękuję bardzo za porady  :kwiatek:
dea   primum non nocere
24 lipca 2015 11:33

[quote author=filipa link=topic=292.msg2395334#msg2395334 date=1437556445]
Witam. Jak dawkować Fenbenat 4% na kg masy  ciała? Dea pisze o podawaniu podwójnej dawki przez 5 dni ale kompletnie nie wiem jaka jest ta dawka 🙁  Mój wet z hurtowni weterynaryjnej rozkłada ręce, bo konie to nie jego specjalizacja.
Z góry dziękuję za odpowiedź.

filipa,  saszetka 200g fenbenatu  dziennie  przez 5 dni,  zmieszane  z paszą.
[/quote]
Dodam jeszcze, że to dla konia ok. 500kg. Zmodyfikuj proporcjonalnie, jeśli cięższy/lżejszy.
Panacur na tę kurację bez sensu, wychodzi jakieś 4x drożej (potrzeba 10 strzykawek! to jakieś 400zł minimum). No chyba że koń proszku odmawia.
Mam pytanie Equest Pramox do jakiej maksymalnej masy konia jest (jedna dawka). Organizuje grupowe odrobaczenie i nie mogę sie doczytać na ile masy konia jest jedna turbostrzykawka.? Dziękuje za pomoc.
[quote author=marta__sz link=topic=292.msg2273291#msg2273291 date=1421916001]
Może komuś się przyda - obecnie dostępne są dwie wersje - na 575kg oraz 700kg.

[/quote]


jak wyżej 🙂
Mam pytanie.
Spotkałyście się z pomijaniem odrobaczania w danym sezonie, jeśli koń miał robione badania na obecność pasożytów i wyszło, że praktycznie ich nie ma?
Zasugerowano mi, że przy tak niskich wynikach tych badań odrobaczanie można pominąć, żeby bez sensu nie faszerować konia chemią.
Prawda to? Jest to bezpieczne dla konia?
Nie prawda. Badanie parazytologiczne kału może, ale nie musi ujawnić pasażerów na gapę. W tym momencie nie wyjdą np. larwy gza, które dopiero powoli zagnieżdżają się w środku, zatem nie będą opuszczać żywiciela (bo i po co)... Środki odrobaczające są bezpieczne. Ciężko nimi konia zatruć...
Nie mówiąc o tym, ze po pierwsze wcale nie jest powiedzianie, że koń tydzień po badaniach czegos nie złapie. A badania najczęściej sa wyrywkowe, czyli zbiera się losowo z pastwisk kupy, więc też nie zawsze wiadamo od którego konia i co jest pobrane.
Chyba że zbierasz własnemu koniowi spod ogona 😉
Ale temat gzów dał mi do myślenia, że to faktycznie chyba była rada zbyt beztroska  😎
jak mu wstawiasz woreczek pod ogon, to  masz rację  😉
plus to, że w końcu koń chodzi po pastwiskach, tam gdzie psy i koty, wiec zawsze jakieś ryzyko jest, ja odrobaczam 3x w roku i jest dobrze
bjooork   sprawczyni fermentu na KZJ-cie
11 października 2015 13:12
Dla zainteresowanych tematem odrobaczania - w USA prowadzą badania nad wykorzystaniem białka wytwarzanego przez bakterie w walce ze słupkowcami. Na razie pierwsze próby robione w labie- więc teraz warto czekać na wyniki prób klinicznych na koniach.
Hej, mam pytanie, czy środek Equest pramox jest odpowiednim środkiem na tę porę roku? Chodzi mi o wytłuczenie larw gzów. Gdzieś w internecie znalazłam informację, że moksydektyna (która jest w tym środku) zabija gzy, ale już w innym źródle nie było wzmianki o gzach. Proszę o poradę, czy mogę koniowi podać  :kwiatek:
Jeżeli badanie kału nie wykazało jaj pasożytów i obecności robali to nieodrobaczać, czy odrobaczać i czym w takim przypadku?
fanelia tutaj ulotka [[a]]http://www.zoetis.com.pl/system/files/downloads/Equest%20Pramox.pdf[[a]] według, której na gzy nie działa. Sama odrobaczyłam niedawno swoje stadko właśnie equestem przekonana, że na gzy też działa. W kilku różnych źródłach znalazłam informację, że gzy tłucze. W ulotce o tym ani słowa. Czyli wychodzi na to, że nie działa. A kupując u weta trzy razy podkreślałam, że na gzy musi działać. Iwermektyny celowo nie chciałam tym razem. Czyli wywaliłam grubą kasę w błoto.  🙄
Moksydektyna zawarta w Equest Pramox jak najbardziej działa na gzy. Zresztą w ulotce, którą podlinkowałaś masz je wymienione:
Gasterophilus intestinalis
Gasterophilus nasalis

Mój lekarz poleca zastosowanie preparatu z moksydektyną w przypadku, gdy chcemy wytłuc niektóre rodzaje słupkowców, z którymi iwermektyna czasami sobie nie radzi w zadowalającym stopniu

fanelia Equest Pramox jest preparatem dwuskładnikowym: moksydektyna i prazikwantel ( tasiemce). Dwuskładnikowy jest również np Equimax; iwermektyna i prazikwantel.
Jeśli nie będziesz chciała jednocześnie tłuc tasiemca, to możesz podać jednoskładnikową pastę z iwermektyną ( między innymi na gzy) np Iwermektyna, Grovermina, Paramectin

Dziękuję dziewczyny, już mi się rozjaśniło 🙂 Czyli mogę śmiało podawać. Chodzi mi o gzy i o tasiemca (raz w roku robię zawsze o tej porze). Dobrze wiedzieć, ze pasta się nada i nie będą to zmarnowane pieniądze.
Aby odpisać w tym wątku, Zaloguj się