Podłoże do jazdy - jak zrobić?

Orientuje sie ktoś z was jaki jest koszt (mniej wiecej) wykonania oświetlenia ujeżdżalni zewnętrznej? Wymiany około 40/20. 


My mamy dwie lampy matalohalogenowe. Ich koszt to było coś około 500zł. W zupełności wystarczają nam dwie
Donia Aleksandra z tego co ja się dowiedziałam, to jeśli kwarc jest kopny to znaczy że jest za suchy. Bo suchy kwarc właśnie kopny się robi. W jednej ze stajni w której miałam okazję być zaraz po zrobieniu kwarcowego podłoża, tak to wodą potraktowali że aż przelane było, jeden dzien nie można było wjechać, a potem już było ok, ale regularnie trzeba podlewać 🙂
Windka dzięki 🙂 a o jakiej mocy są te lampy?
Należy tylko pamiętać że oprawy z lampami metalohalogenkowymi powinny być montowane na właściwej wysokości do danej mocy. Np. 400 W - 6 m, 100 W - 8,5 m.
szalonamiałas rację. Po polaniu dużo lepszy 🙂 Póki co koń zapada się tak pół kopyta/ całe . Myślę że z czasem piach się ubije  i będzie idealnie.
Nie, nie ubije się. Gdy przeschnie  zrobi się znów bardziej kopny. Trzeba stale polewać, także zimą, tylko wtedy dodaje się środek przeciw zamarzaniu. W prawidłowo polany kwarc kopyto się nie zapada. Oczywiście trzeba go co jakiś czas wyrównać i zwalcować.
z ciekawości co to za środek? Na  normalny piach też jest stosowany?
Nie wiem, właściciel pensjonatu kupuje.
zkonmiprzezzycie   Jeździec klasy Grand Prrrr...:)
18 listopada 2015 21:14
Czy plac kwarcowy z 30 cm warstwą kwarcu będzie dobrze funkcjonował? chodzi mi głownie o to czy nie zrobi się piaskownica?
Czy plac kwarcowy z 30 cm warstwą kwarcu będzie dobrze funkcjonował? chodzi mi głownie o to czy nie zrobi się piaskownica?


Będzie super pod warunkiem regularnego polewania. Codziennie jeśli nie ma deszczu i 2 x dziennie w upały
dakota00 Te nasze lampy to 400W jeśli się nie mylę.

Tak się zastanawiam nad tym kwarcem. Gdzie jest faktyczna zaleta jego? Sprężystość/twardość? Jak suchy to sie pyli jak zwykły piach a nawet chyba gorzej bo drobniejszy. Polewać trzeba 2 razy dziennie bo wody nie trzyma
Ja mam piasek z kopalni, nie kwarcowy, dość drobny. Latem jak nie jest polany to jest grząsko i się pyli ale jeździć się da. Normalka. Teraz mam polane perfekcyjnie bo leje od paru dni, drenaż wszystko ładnie odciąga, jest twardo, nie ma ćtapy. Kopyto zagłębia się teraz w piasku na maks 2 cm. Nauka dla mnie że muszę mocniej polewać ujeżdżalnię w sezonie. Aż chce się jeździć. Fizelinę chciałabym wysypać dla lepszej sprężystości, żeby podłoże było bardziej zwarte i dłużej trzymało wodę latem. Może mam na mózgu jakaś klapkę dziś, ale dlaczego miałabym chcieć (kiedyś...może... jak wygram w totka) wymienić piasek na kwarc?

Pytanie mam jeszcze co do sypania placu solą czy innymi środkami. Jest sens robić to na ujeżdżalni zewnętrznej? Trzeba by powtarzać procedurę chyba dość często. Poza tym to chyba wychodzi dośc drogo. Nie mogę sobie przypomnieć nazwy tego środka do sypania...
W stajniach w Europie zach. rezygnują z kwarcu na rzecz innych nawierzchni, mniej kłopotliwych i mających mniej skutków ubocznych.
Tak też słyszałam. Zamiast piasku można już sypać skrawki tkanin tapicerskich czy obić samochodowych?

Ja spróbowałam z gumą, ale niestety jako dodatek do piasku wyszło mi kopnie. Musiałabym dodać więcej gumy a zdjąć warstwę piasku. Wcale nie wychodzi to atrakcyjnie cenowo a wcale nie jest powiedziane że twardośc takiego podłoża jest odpowiednia. Za to tam gdzie fizelina.... miodzio  🏇
domiwa   W poszukiwaniu prawdy, mojej prawdy...
19 listopada 2015 21:45
Wyskocze z pytaniem. Zmienilismy podloze na naszej hali. Jest to piasek bardzo podobny wlasciwosciami do polanego kwarcu, tylko dluzej trzyma wilgoc . Na przygotowane wczesniej podloze- utwardzona warstwa piasku z cementem(powstala skorupka) polozylismy wloknine drogowa. Na to poszlo 10 cm piasku. Podloze jest swiezo wysypane, 2 razy polane, wyrownane itd. Jednak sa miejsca gdzie kon sie zapada. Nie trzyma to za nogi, ale jednak wolalabym,zeby kon sie nie kopal. Czy jest to kwestia,ze podloze jest swiezo wysypane? Woda jeszcze wsiaka i potrzeba jej wiecej,zeby cala 10 cm warstwa dobrze sie nawodnila ? Czy to sie jeszcze podczas rownania, walowania, polewania uklepie, siadzie?Czy 10 cm to duzo? W osrodkakach gdzie uzyli tego piasku (sprawdza sie super) zazwyczaj dawali 8-12 cm. W internecie mowia o 10-15 cm, a i czytalam o 30 cm. Czy pomoze tylko zebranie ilus cm?Chociaz jak zbiore to moga sie dobrac do wlokniny;/ Pomocy... 🙂
Działamy dalej z podłoże. Dzisiaj zaczęliśmy polewanie. W mokrym miejscy  rewelacja! 😀 Idzie  niestety jak  krew z nosa, bo plac o wymiarach 30x 50m polewamy z węża. Czym wy polewaliście? 
Mozii   "Spełnić własną legendę..."
21 listopada 2015 10:54
Fajnym patentem są armatki wodne. W jednej stajni widziałam też inny patent- końcówki z węży strażackich. Z tym, że to się nie obraca, ale na małej powierzchni dawało radę 😉 My do polewania hali zastanawialiśmy się jak można domowym sposobem zrobić natryski z góry. Podobnie jak w szklarniach. Próbował ktoś coś takiego?  👀
My używany zraszaczy ogrodowych. Jest z tym nieco zachodu bo trzeba porzestawiać z kąta w kąt.
Windka a możesz jakieś konkretne polecić? bo my kupiliśmy takie zwykłe  , niby zasięg do 15 m, ale w rzeczywistości chyba z 5m 🙄 no i strasznie długo trwa zanim jedno miejsce poleje.
Donia a wodę bierzecie z sieci czy ze studni/zbiornika? U nas do podlewania najlepiej sprawdził się zbiornik, do niego pompa zanurzeniowa, węże w52 i prądownica, duże cisnienie, dużo wody, parę minut i po sprawie 🙂
Jeden mamy taki http://allegro.pl/ogrodowy-zraszacz-pulsacyjny-z-regulacja-do-waz-i5075045291.html  Obejmuje koło 20m i jeszcze kawałek.

Drugi chyba taki http://e-centrumogrodnicze.pl/produkt/woda-w-ogrodzie/zraszacze-nawadniajace/zraszacz-wahadlowy-premium-250-gardena--8151--1965.html Podłoże mokre jest szybciej ale niestety trzeba go przestawić z 6 razy na placu 20x40

Może masz małe ciśnienie i dlatego tak słabo leci z tego zraszacza?
Szalona woda z kranu w tym roku. W przyszłym będziemy studnie kopać drugą i stamtąd ,b o majątek na nawadnianie by poszedł.
Windka  na to wygląda 🙁
zkonmiprzezzycie   Jeździec klasy Grand Prrrr...:)
23 listopada 2015 11:06
czy jest jakiś sposób żeby piasek kwarcowy nie zamarzał? słyszałam ze czymś się go polewa  🤔 🤔 🤔
Mozii   "Spełnić własną legendę..."
23 listopada 2015 12:27
W jednej z dużych stajni, w której stałam z koniem szła normalnie sól drogowa na kwarc. Tylko w takim wypadku konieczna ostra dbałość o kopyta 😉
zkonmiprzezzycie   Jeździec klasy Grand Prrrr...:)
23 listopada 2015 12:55
dzisiaj było u nas -3 i plac zamarzniety a jeszcze zima porządnie nie przyszła  😵
Jest specjalny proszek mozna kupic w cartransie.
"Specjalny proszek" to chlorek wapnia. Można go kupić ... wszędzie (np. w Castoramie, LM, w necie).
zkonmiprzezzycie   Jeździec klasy Grand Prrrr...:)
24 listopada 2015 13:51
_Gaga  🙇  🙇 dziękuję bardzo  :kwiatek:
i na jak długo wystarcza takie posypanie?
A do nas jedzie taki piękny walec  😍
Genialny! Gdzie takie promocje mają? 🙂
Aby odpisać w tym wątku, Zaloguj się