Koniki polskie

Bo to są najlepsze koniki na świecie  😉
omnia   żeby zobaczyć świat, trzeba przejść przez próg
27 czerwca 2015 10:33
koniki są super. Dziś byłyśmy na spacerze - wreszcie trochę kłusa i galopu. kucyk szedł jak maszynka. Dostałam parę bryków przy zagalopowaniu ale co tam. zakochuje się w rasie coraz bardziej 🏇
Nasz Muin w postawie prawie zootechnicznej   😉
Pół roku pracy, dieta i pastwisko od rana do wieczora  🏇
za duże zdjęcie.
co rozumiesz pod "dieta" w kontekscie laczenia z pastwiskiem od rana do wieczora?
moje nie dostaja nic, poza pastwiskiem wlasnie (i to takim "se"-nie sama trawa do pasa) i są jak kapsulki z tluszczem.
z czego sie oczywiscie nei ciesze, bo ochwacone przez to w trupa.
moze to nie tylko przez pastwisko teraz (i zawsze bylo to samo) a bledy zywieniowe (w ogole karmienie ich) w poprzednich latach (nie dalo sie wytlumaczyc, zeby ich nie karmic). ale w tym roku nastapilo apogeum 🙁
Dieta to znaczy trawa i siano. Poprzedni właściciel karmił dodatkowo owsem 🙁
A pastwisko z drugim wałachem i 4 klaczami - urządzają sobie gonitwy to i spalają część żarełka 😀
desire   Druhu nieoceniony...
31 lipca 2015 11:40
RomanAG, a kręgosłup konika cały i zdrowy?
i nie rozumiem co ma owies do złej diety, mój kn mieszka u weta (dosłownie) i dostaje owies - jakoś ochwat ani nic innego nam się nie przypałętało a wygląda o wiele lepiej i zdrowiej..
desire, tylko jak taki kn jest niepracujacy lub prawie niepracujacy, a ma mega łake, to futrowanie go dodatkowo owsem i innymi niestety doprowadza do otylosci, zespolu metabolicznego i ochwatu. tak niestety u nas bylo 🙁
co do sprzetu, uzykowania itd konika romana to nawet nie chce glosu zabierac.... z przyczyn oczywistych
desire   Druhu nieoceniony...
31 lipca 2015 12:15
horse_art, muszę dodać, że mój konik ma już ponad 25 lat 😉 i nie pracuje jakoś ciężko pod siodłem. 🙂
po prostu po kontuzji tak ciężko było mu przybrać na masie, że jak zaczął dostawać prócz siana/sianokiszonki owsa to jego waga się unormowała i masa na szczęście się trzyma.
znajomy ma stadko koników polskich i chodzi tam sobie z nimi też moja babcia emerytka. Są całodobowo na niezbyt dobrej trawie (ale na dużym obszarze) Wszystkie sa grube! Tzn zimą chudną do kondycji "może być" latem zbliżają się do zbaleronowienia....Nie dokarmiane, zimą nieiwielkie ilości siana i słomy (jedzą zmarzniętą trwawę i krzaki)
nie pracują, jedna klacz karmi źrebaka. Też jest gruba!
Dla konika pastwisko to jest full wypas, za wyjątkiem koni ciężko pracujących (albo mających kłopoty zdrowotne) nie potrzeba im dokarmiania
dotyczy to większości kucy, ja swoim pracującym daję po garstce śruty, żeby dać dodatek mineralny. Również Nicponiowi, który jest w treningu skokowym
desre ja nie generalizuje kwestii owsa. Stwierdziłem tylkoże mój go nie dostaje.
Co do stanu fizycznego to po to się robi zdjęcia w takiej postawie, aby można było to ocenić.
na tyle na ile widze na tym zdjęciu to jest ok
na pewno jest lepiej niż wcześniej :-)
Dziękuję za obiektywną ocenę.
Cicho tu ostatnio.
Odświeżam przy okazji naszej piątej rocznicy 🙂 Zleciało.

My zrobiliśmy sobie leniwy weekend 🙂
Była wycieczka do lasu.
I trochę zabawy
badania robione na konikach - warto potwierdzić co zauważamy, nie dac się propagandzie mówiącej, że np. nagradzanie jedzeniem to zło 😉))
http://konzdrowyjak.com.pl/aby-trafic-do-konskiego-serca/
To co jesienią jest najleprze, to weekendy z myszatym  🏇
[center] OK, wystarczy już. Nie wiem, czy wiesz, ale faktycznie, to, co ty wyprawiasz z tymi siodłami tzw "handmade" to jest znęcanie się nad końmi i takie zachowanie nie będzie promowane na naszym forum. Jeżeli jeszcze raz zobaczę zdjęcie tego twora - potwora, albo jeśli jeszcze raz usłyszę, jak te siodła są super i wspaniałe, będzie trwały ban.

Na dzień dzisiejszy - uciszenie. Proszę ten czas spędzić na lekturze pierwszej lepszej książki o fizjonomii konia, proszę również przeczytać wątek o dopasowaniu siodeł oraz inne siodłowe wątki, żeby się dowiedzieć, jaki wpływ ma siodło na organizm konia.
[/center]
RomanAG, chryste...
dopasuj oglowie, zaloz szeroki popreg a nie taki paseczek wrzynajacy sie w cialo (przeciez to boli! no cale siodlo i jeźdźca trzyma!) i jakies lekcje jazdy niech ta osoba wezmie bo patrzenie boli tak samo jak tego konia (co i po napieciu, postawie, glowie -mimice, ogonie, ....,innych - widac). i moze jednak normalnie siodlo, a nie wynalazek - w pasowanie na konia i czy krzywde robi nie wnikam (poza popregiem) ale osobie mocno nie służy, nie pomaga, nie radzi sobie w nim.
ale...pod kulbake (bo to kulbaka prawda) jes KONIECZNA amortyzacja - czy dobry pad czy wezlniany koc zlozony na kilka cm. a najlepeij jeszcze skorzano -filcowy czaprak i pod koc. to nie jest ozdoba. to ma funkcje...
To co koń ma na głowie to kantaro-ogłowie. W celu dopasowania robiłem krutrze paski wędzidłowe.
Kulbaka, czyli siodło ławkowe ma grube podbicie na wzór niemieckiego siodła oficerskiego. Pojazddaje się tylko potnik.
Popręgi, bo są dwa, wzorowane na rozwiązaniach wojskowych i mongolskich. Nie są mocno zaciągane. Pomiędzy poręg a mostek klatki piersiowej wsówam dłoń.
Co do stylu jazdy, to jaki koń taka jazda 🙂 Koniowi bliżej do Mongolii niż do Angli.  🤣
desire   Druhu nieoceniony...
19 listopada 2015 11:29
RomanAG, ja pi2#$%e na krzywde konia takie wytłumaczenia...  😵
Mój prawie 26 letni konik polski chodzący raz w tygodniu pod siodłem, pomimo swej sztywności na początku jazdy, nie jest aż tak pospinany i czujący dyskomfort jak ten Twój, na którym eksperymentujesz, a coś czuje, że jest o połowę młodszy od mojego!
Swoją drogą chciałabym zobaczyć jak ten koń wygląda w postawie zootechnicznej, założe się, że bardziej prawidłowo i lepiej umięśniony jest mój emeryt..  🤔wirek: 🥂
Oby kręgosłup jeźdźca i konia za rok nie wołał o pomoc. Chociaż po koniu już widać, że coś nie gra.  
I uwierz, jeździłam u ułanów i pod kulbaki (tak jak horse_art wspomniała) dawaliśmy koce wełniane, złożone na kilka cm albo grube pady ! A siodła to były kulbaki a nie jakieś niewiadomo-co-samorobione-konia-okaleczające...  🤬 🤔
Rudzik   wolę brzydkiego konia, niż piękną sukienkę
19 listopada 2015 11:51
desire, ale Romanowi bliżej do mongoła niż Ułana. Widać nawet po pisowni...
😵 Rozumiem, że koniem będziemy teraz tłumaczyć, za przeproszeniem, g####any dosiad jeźdźca?  :bum:
Przytyki osobiste są co najmniej niesmaczne.
Zdjęcie zootechniczne było prezentowane, lecz po pewnym czasie admin je wykasował.
Dyskusję o moich siodłach proponuję kontynuować we właściwym wątku.

A czymając się konwencji tego wątku - czyż koniki polskie nie wyglądają przeuroczo w scenerii leśnej 💘
Rudzik   wolę brzydkiego konia, niż piękną sukienkę
19 listopada 2015 12:16
dosiad gówniany, bo pożal-się-boże siodło nie daje szansy nauki prawidłowego dosiadu, a i koń obolały, vide sztywny więc nauka niełatwa w takim zestawieniu.
edit. sprawa tego konia nie jest Twoją osobistą odkąd pokazujesz wyraźnie, że naruszasz przepisy Ustawy o Ochronie Zwierząt, w części, w której traktuje ona o znęcaniu się.
efeemeryda   no fate but what we make.
19 listopada 2015 12:26
to samo miałam napisać jak zobaczyłam zdjęcie... to "siodło" jest pół metra nad koniem ! To jest zabójstwo dla kręgosłupa.
Już lepiej na oklep jeździć  😫
efeemeryda z takim podejściem, tłumaczeniem (z doopy) i wiedzą to lepiej nie jeździć w ogóle IMHO.  😵
Moderatora - zanim zacznę strzelać.  🤬
RomanAG, pod takie siodlo tez dawalo sie odpowiednia amortyzacje, sa tez takie wojskowe na klasyczne wzorowane, ktore mialy wypelnienie na lawkach. ale twoje zapewne nie ma. wiec trzeba grube cos pod. i nei ma tlumaczenia. tak jak popreg. nie mowilam o zalozeniu 2, tylko o tym, ze przedni jest za wąski!!! gdzieś ty widzial u wojskowego taki sznureczek?? a tylny moj drogi powinien byc luzny....
jak sie chce tlumaczyc swoje bledy historia czy czyms ...to trzeba temat znać.
a i mozna dziwne wynalazki czy historyczne stosowac. ale tak czy siak, zawsze musi byc to bezpeiczne dla konia. a twoje nie są!
tak jak oglowie -dopasowane nie jest. czy to klasyczne sportowe, ulanskie, mongolskie czy rajdowe - nie jest i juz!

zeby bylo w temacie - nie mozna patologii tlumaczyc, tym, ze to konik....
a konik mongol? to ze co? ze oni mieli zle dopasowane? i bylo ok? g. prawda!
w takim zestawie by nie przezyly 1/10 drogi, pracy jakie tamte wykonywaly... moze dlatego, ze sprzet i dosiad jednak lepsze?
wiec nie rób wstydu - nie porównuj...
RomanAG, Mówisz, że jaki koń taka jazda... 😁
To co powiesz na to: klik  ❓ Nasza wspaniała forumowa Jasnowata, która już w prawdzie z koników polskich wyrosła, ale miło popatrzeć na jej niegdysiejsze osiągnięcia z Jasnym. Szkoda, że nie ma zdjęć w swojej galerii.

I kilka fotek różnych koników:









(Mam nadzieję, że nikt z powyższych zdjęć się nie pogniewa, że ich użyłam dla przykładu :kwiatek: )

I jeszcze mój były konik polski Murza.



Niestety nie mam zdjęcia w ruchu. Przyznaję, że zdjęcie w stój, w kaloszach i bez kasku to może nie najlepszy przykład, ale to jedyne zdjęcie jakie mam, żeby ogólnie pokazać jak wyglądał. Wsiadłam tylko na chwilę w celu zrobienia zdjęć w zaplecionej grzywie. 😉
Tu moja podopieczna zdająca na nim BOJ: klik Flim kręcony kalkulatorem, ale coś tam widać. 😉


W każdym razie, moim zdaniem, JAKI JEŹDZIEC TAKA JAZDA.


to "siodło" jest pół metra nad koniem
To jest sakwa przyczepiona do tylnego łęku chyba. Siodło leży na grzbiecie. Może wcale nie jest tragiczne, trzeba by z bliska zobaczyć. Na pewno jakiś dobry pad by się przydał.
czyli siodło ławkowe ma grube podbicie na wzór niemieckiego siodła oficerskiego. Pojazddaje się tylko potnik.

POTNIK, POTNIK ?! 😵
POTNIK to ty sobie mozesz pod siodło angielske dać, a pod wojskowe z ŁAWKAMI bez grubego koca sie nie obejdzie.  👿

Pokaż mi skąd wziąłeś takie bzdury.
RomanAG nie chcę się wtrącać, ale obok takiego widoku ciężko przejść obojętnie. Tu chodzi przede wszystkim o dobro konia, a wystarczy rzucić okiem na mowę ciała zwierzęcia, jest cały spięty i wyraźnie widać jego dyskomfort. Naprawdę warto poświęcać zdrowie konia dla takich eksperymentów? Już nie wspominając o reszcie... Tyle ode mnie.
horse_art Szanuję Cię za dzieła rąk. Jedna z niewielu osób na tym forum wiesz co to rękodzieło. Nie przystoi abyś Tomasz wydawsła autorytatywne opinie nie mając konkretnych danych. Zdjęcia nie są dokumentacją techniczną. Ale fajnie by było z Tobą naprawdę i żeczowo podyskutować. Z resztą na to od początku liczyłem.
Co do popręgów - dwa, a czasami trzy popręgi stosowane są w różnych siodłach  są dociągane a nie luźne.
Jeśli chodzi o nawiązanie do Mongołów - piszmy o nich w czasie teraźniejszym, gdyż oni nadal używają świetne rozwiązania. I szacunek im za to.
Styl jazdy - każdy typ siodła determinuje dosiad. Typy sipdeł zależą od przeznaczenia.
I wreszcie szkodliwość moich siodeł - już kiedyś zapraszałem na audyt do stajni w której mieszka Muin.

Na koniec.
W Polsce jest wielu ludzi którzy robią siodła dla koni występujących w Polsce.
Na świecie stosuje się bardz zróżnicowany sprzęt jeździecki. Wystarczy wejść do sklepów australijskich czy amerykańskich.
Aby odpisać w tym wątku, Zaloguj się