kącik pomocy medycznej, czyli: czy to coś powaznego i jak temu zaradzić

busch   Mad god's blessing.
03 grudnia 2015 17:47
blucha,

-Odczyn Biernackiego świadczy o stanie zapalnym - jeśli jest za wysoki, to znaczy że akurat jest jakaś infekcja albo uraz. Szczerze pisząc nawet nie wiedziałam, że można mieć za niskie OB. Teraz sprawdziłam w internetach i m.in. może to świadczyć o alergii, ale nie mam pojęcia czy warto iść z tym do lekarza

-MONO i RDW masz 'wyjechane' o dziesiętne procentów. Takie wyniki przy braku innych objawów bardzo często są ignorowane przez lekarzy bo mogą nie oznaczać zupełnie nic.

-MONO to monocyty, jak ja robię sobie badania, to zwykle poza procentem jest też wartość bezwzględna - i generalnie wg mojego lekarza wartość bezwzględna jest bardziej miarodajna, więc jeśli norma przekroczona jest tylko w procentach, a w wartościach bezwzględnych się zmieściła, to najprawdopodobniej nie jest to żaden objaw

Skoro to była wizyta u lekarza sportowego, zakładam że nic się nie dzieje i córka czuje się dobrze - poza tym ten lekarz jednak podbił kartę, więc sam nie widział w tych wynikach nic alarmującego. Wg mnie nie ma się czym przejmować, oczywiście zawsze dla pewności do rodzinnego można się przejść i upewnić, ale pewnie 90% z nich powie, że "prosze obserwować i przyjść jak coś się będzie działo", co oznacza że w sumie wg nich nic kompletnie się nie dzieje, ale w ramach dupokrytki powiedzą, żeby jednak obserwować 😉
branka, ja miewam aurę bez bólu głowy. Wpadam na rożne przedmioty, mam problemy z mową i pisaniem. Leki przeciwmigrenowe pomagają rownież w takim przypadku.
blucha, leczy się pacjenta a nie wyniki badań. Jeśli córka czuje się super to nie ma się co przejmować, zresztą takie wyniki nie świadczą o niczym poważnym.
dziękuje  :kwiatek: właśnie o to chodzi ze czuje sie dobrze i do rodzinnego musiałabym ją ,,zaciągnąć,, ale jak nie ma takiej potrzeby to zaoszczędze jej mojego ,,jęczenia,, 🙂
Dostałam wyniki rezonansu. Większość rozumiem, a czego nie wiem to znajduję w internecie. Ale czy ktoś mi może powiedzieć co to oznacza w praktyce - jak się może rozwijać, jak się leczy / zapobiega dalszemu rozwojowi. Bo zanim uda się dostać do neurologa to pewnie trochę czasu minie

MR kręgosłupa szyjnego

Zniesiona fizjologiczna lordoza szyjna, z kifotycznym wygięciem na poziomie C3-C5, powodującym zwężenie przedniej przestrzeni oponowej i niewielkie zwężenie wymiary strzałkowego kanału kręgowego -  do 13 mm.
Tarcze międzykręgowe C4-5 i C5-6 o nieco obniżonej wysokości i uwodnieniu.
Na poziomie C4-5:  widoczne niewielkie asymetryczne lewostronne uwypuklenie krążka, powodujące dyskretną impresję na worek oponowy. Stenoza względna kanału kręgowego w wymiarze strzałkowym - 12mm.
Na poziomie C5-6: uogólnione uwypuklenie krążka, z umiarkowanym uciskiem na worek oponowy. Stenoza względna kanału kręgowego w wymiarze strzałkowym - 11mm.
Wysokości i morfologia trzonów kręgów prawidłowe.
Otwory międzykręgowe w badanym zakresie bez cech stenozy.
Rdzeń kręgowy bez zmian patologicznych.


Ktoś? Coś? Będę wdzięczna za komentarze.

 
Z tego co wiem, nic się nie leczy. Masz zwyrodnienia i tyle. Jak się nasilą do tego stopnia, że bóle będą nie do zniesienia, to operacja, ale to zwykle ostateczność przy kręgosłupie.
Zapobieganie zmianom to szeroko pojęta rehabilitacja, odpowiednie ćwiczenia do wykonywania w domu, unikanie pozycji nasilających bóle.
Dobry fizjoterapeuta ci potrzebny żeby ci dokładnie wytłumaczył co i jak.
Ascaia spokojnie, to nic poważnego 🙂 zmiany przeciążeniowe, nabywane z wiekiem i zależne od wykonywanej pracy/genów. Ja mam duuużo większą masakrę w kręgosłupie - żyję, chodzę i mam sie super.
Przede wszystkim fizjoterapia i ćwiczenia, to bardzo ważne. Ja mialam np.2cm asymetrię łopatek (w wysokości), udało mi sie to wyprostować w domu ćwiczeniami. Także nie ma tragedii, będziesz żyła 🙂
Ascaia, tez uważam, ze dobry fizjoterapeuta/ neurolog (przepisze mocne tabletki przeciwbólowe) powinien pomoc. Czasem wystarczy nawet zmiana pozycji podczas siedzenia, ustawienia pleców podczas chodzenia i wiele moze sie poprawić, a w gorszych przypadkach nawet uchronić od stołu operacyjnego 😉
Historia z biodrem/plecami wciąż się za mną ciągnie... 😵

W zeszły poniedziałek wylądowałam u lekarza ze względu na straszny ból w lędźwiach po lewej stronie. Dostałam dwie dawki ketonalu w zastrzyku i jakieś tabletki przeciwzapalne/przeciwbolówe. Ból ten wewnętrzny minął, ale od dwóch dni coraz bardziej boli mnie miejsce po zastrzyku. Był siniak, miejsce było bolące ale nie aż tak, jak jest dzisiaj. Nie mogę założyć przylegających dżinsów, leżenie na plecach i lewym boku też powoduje ból. Miejsce po zastrzyku wydaje mi się lekko spuchnięte, ale siniaka już nie ma. Macie jakiś pomysł, czemu to tak boli po półtora tygodnia od podania ketonalu? :kwiatek:
Gillian   four letter word
09 grudnia 2015 15:51
mundialowa, może był źle podany, w jakiś zrost albo za płytko.

Moja codzienność z tężyczką - tak to wygląda. Dziś ręka, wczoraj noga. Co jutro? może policzek, może powieka, nigdy nie wiem 🙂
(ręką nie ruszałam, to nie jest ściema)
Czy ktos z was mial do czynienia z kandydoza ukladu pokarmowego i jej leczeniem?
Mam dosyć głupie pytanie. Dostałam skierowanie w swojej przychodni na robienie zastrzyków przeciwzapalnych i przeciwbólowych. Dzisiaj byłam na drugim, zostały mi jeszcze trzy, problem tkwi w tym, że nie mam jutro za bardzo ochoty gnać tyle kilometrów na jeden zastrzyk. Czy mogę z takim skierowaniem pójść do przychodni gdzie nie jestem "zapisana" i mi zrobią ten zastrzyk?
Behemotowa, teoretycznie zastrzyk powinien byc zrobiony w kazdej przychodni.
Ale kazda przychodnia rzadzi sie wlasnymi prawami.
I czesto jest tak ze skierowanie dziala tylko w obrebie danej przychodni.
Najbezpieczniej zadzwonic i sie dopytac.
aszhar dziękuje 🙂 no cóż to jutro będę molestować przychodnie telefonami 😉
mundialowa, może był źle podany, w jakiś zrost albo za płytko.


Gillian, i naprawdę w takich przypadkach zaczyna boleć dopiero po półtora tygodnia od podania? To mnie najbardziej dziwi, bo że może boleć po takiej dawce to wiedziałam (ba, podczas podawania i chwilę po to aż mi się słabo zrobiło, że mnie podtrzymywać musieli).
Bischa   TAFC Polska :)
11 grudnia 2015 15:27
Szukałam dobrego tematu, ale średnio to wygląda, ale myślę, że mogę tutaj zapytać. Jeśli nie, odeślijcie mnie do odpowiedniego wątku.
Bylam we środę oddać krew do stacji krwiodastwa. Zawsze sobie biorę wyniki morfologii. Tym razem nie chcieli ode mnie krwi wziąć.
Hemoglobina i hematokryt nie znacznie poniżej normy (11,70 przy normie 12-16 i 36,80 przy normie 37-47). Patrząc na hemoglobinę, już była tendencja spadkowa i poprzednio ledwo się załapałam (biorą od 12,5 ja miałam 12,6) reszta bez zmian większych, na pewno nie spadkowych.
Dostałam nakaz brania Ascofenu+lepsza dieta, z tymże dostałam nakaz jedzenia czerwonego mięsa, wegetarianką nie jestem, ale chciałabym urozmaicić dietę czymś co wspomoże mi hematokryt i hemoglobinę. Co poradzicie? Buraki, z góry mówię odpadają (koleżanka, której ponoć pomogły przy anemii mi je poleciła), nie tykam ich, nie cierpię i do diety nie włączę 😉
Dzięki za rady :kwiatek:
Ja mam zawsze wyniki badań lekko poniżej normy (hematokryt, hamoglobina, MCV) i rodzina wciska we mnie pietruszkę, fasolę, soczewicę, ciecierzycę... I co z tego jak ja mam ZAWSZE takie badania, a robię co roku morfologię. Moim zdaniem taka już jest moja norma, tylko nikt mi nie wierzy 😀

http://salaterka.pl/najlepsze-zrodla-zelaza/
Lotnaa   I'm lovin it! :)
11 grudnia 2015 15:54
Czy ktos z was mial do czynienia z kandydoza ukladu pokarmowego i jej leczeniem?


Ja u siebie przez dłuższy czas podejrzewałam i bardzo dużo o tym czytałam. Candida jest paskudna i sprytna, niestety nie da się tego łatwo załatwić samą farmakologią. Poszperaj w necie, sporo na ten temat zostało napisane. Generalnie trzeba wywalić z diety wszelki cukier, bo ona go uwielbia. I inne proste węgle też, mąka, chleb itd. Warto odstawić owocę, chociaż na jakiś czas. Ponoć świetne efekty daje olejek z oregano. Straszne ostre jest to cholerstwo, ale da się wypić. Działanie antygrzybiczne ma też imbir i kurkuma. Często piję sobie rano wodę z cytryną i ze świeżym imbirem właśnie. Dodatkowo jest sporo suplementów, które możesz wypróbować. Ocet jabłkowy, tani jak barszcz, poprawia ilość soków trawiennych, więc warto go włączyć przed posiłkami. Olej kokosowy też jest polecany.
Ja w końcu nie wiem, czy miałam/mam przerost candidy czy nie. W badaniach nic mi nie wyszło, za to okazało się, że mam bardzo kiepską florę bakteryjną jelit, m.in. w wyniku zakwaszenia. Brałam i nadal biorę sporo bakterii, dolegliwości typu wzdęcia itp minęły, pozostaje probem z cerą. Generalnie, trzeba się starać wywalić grzyba i zaprosić dobre bakterie, chociaż - easier said than done.
Swoją drogą zakwaszenie to kolejny temat, który warto zaadresować, chociaż zdania są podzielone, czy jest to faktyczny problem, czy raczej bajdurzenie lekarzy naturalsów. Tak czy inaczej warto dużo pić, i to wody, a nie kawy i herbaty.

Bischa, a sok z buraków? Nie przełkniesz? Mam jeszcze jakiś taki błonnik buraczany, chyba z Rossmana, całkiem fajny. No i poza stekami dużo dobrych wartości ma wątróbka, jajka chyba też jakieś żelazo zawierają.
Gillian   four letter word
11 grudnia 2015 16:07
mundialowa, nie wiem, głośno myślę 🙂
Bischa , a nie zmieniło Ci się coś w trybie życia/sposobie spożywania posiłków? Ja wiecznie walczę o poziom hemoglobiny pozwalający na oddawanie krwi i jak mam okres stresów/nieregularnego jedzenia, to wyniki lecą na łeb na szyję. Może tego przypilnuj i zaprzyjaźnij się ze strączkami/zielonym 😉
Bischa   TAFC Polska :)
11 grudnia 2015 17:26
Nigdy nie miałam problemów z wynikami krwi, teraz dopiero spadło.
O wątróbka, kocham, uwielbiam 😍 A z warzyw?
Lotnaaaa, nie tknę niczego z buraków 😉 Moja mama robi buraczki z jabłkiem smażone, nie ma opcji, a jabłka kocham 😉
DeJotka, w sumie nowa praca, większość dnia poza domem, brak sił i chęci wieczorem do wymyślania czegoś bardziej skomplikowanego. To pewnie też kwestia tego.
Piertuszka ma duzo zelaza w sobie.
W necie znajdzie sie duzo przepisow na koktajle dla anemikow.
Ja znam np taki
3 banany pol peczka pietruszki sok z polowki cytryny.
Blendujesz tylko krotko i masz bombe zelazowa.
Bischa   TAFC Polska :)
11 grudnia 2015 18:05
Koktajle lubię, więc też podrzucę do "diety". Na hematokryt też pomoże? Bo, że na hemeoglobinę, to wiadomo.
Bischa,  z tego co mi wiadomo hemoglobina i hematokryt sa ze soba scisle powiazane.
Jezeli hemoglobina i hematokryt sa ponizej normy pierwsza diagnoza to niedokrwistosc.
I jezeli podczas stosowania kuracji zelazem,  hemoglobina i hematoktyt wzrosna to znaczy ze diagnoza prawidlowa.
Potrzebuję waszej pomocy.
Sprawa wygląda tak, że mojej mamie od około 2 lat puchną nogi. Są spuchnięte cały czas ale wieczorami najgorzej. Latem jest jeszcze gorzej. Nogi puchną od kolana w dół, do tego stopnia, że po wciśnięciu palca zostaje na skórze potworna dziura. Kiedy są mocno spuchnięte skóra jest mocno napięta aż boli i dotyk odczuwany jest dużo słabiej.
Mama jest takim człowiekiem, że do lekarza trzeba ją ciągnąć. Po długim przekonywaniu poszła do lekarza rodzinnego, ale wykonał tylko jakieś zwykłe badania. W sumie zbagatelizował problem. Mama uznaje, że wizyta ,,odbębniona" i już.
Jakie badania warto zrobić, jakich lekarzy odwiedzić?
galopada_   małoPolskie ;)
14 grudnia 2015 22:14
Monika228, kardiolog, endokrynolog, nefrolog. Brzmi jak obrzęki ciastowate. Powodów może być dziesiątki.

Do konkretnego specjalisty powinien pokierować rodzinny po wnioskach z badania fizykalnego i podstawowych badań lab.
Jaki lekarz może mi wystawić skierowanie na pasaż jelita (RTG z kontrastem)? Mój lekarz rodzinny powiedział, że nie jest to w jego gestii, szukał nawet w komputerze, ale nie znalazł. W szpitalu powiedzieli, że musi być skierowanie.
galopada_   małoPolskie ;)
16 grudnia 2015 09:08
espana, gastrolog 😉))
galopada a czy do gastrologa muszę mieć skierowanie od rodzinnego?
galopada_   małoPolskie ;)
16 grudnia 2015 09:21
Skierowanie od lekarza rodzinnego wymagane jest, gdy chcemy skorzystać z wizyty u:

alergologa
chirurga
diabetologa
endokrynologa
gastrologa
hematologa
kardiologa
laryngologa
nefrologa
neurologa
ortopedy
pulmonologia
reumatologa
urologa
okulisty
dermatologa
Aby odpisać w tym wątku, Zaloguj się