Kącik WEGE :-)

jasminowa Duze stezenie dla D3, to 10.000, 20.000. 2tys. powinnismy brac zima hurtem wszyscy w naszym klimacie!
Konkretnie zdaje się ze od 800-2000, więc jakby nie patrzeć górna granica tego co należy suplementować. Po co większa dawka w takim razie skoro ta wystarcza (większości nawet 1000IU wystarczy)?
No to ja melduję, że idę na całość  🤣
Tzn przechodzę powoli na weganizm - zjadamy z chłopakiem resztki zapasów, bo nie chcemy wyrzucać, ale nie kupujemy już nic z nabiału.
Jajka zamierzam jeść kiedyś jak będę miała swoje naprawdę szczęśliwe kury, co do których będę pewna  😉

Przy okazji na weganizm ze mną przechodzi mój chłopak własnie, mimo, że nie namawiałam i początkowy plan był taki, że ja wegetarianka a chłopak mięso będzie jadł. Ale zainteresował się tematyką, pooglądał, poczytał i w sumie o weganiźmie zaczął mówić jeszcze przede mną. Także strasznie fajnie, będzie mi łatwiej  🙂

A w weekend byliśmy na krakowskim minifeście ciast i lodów wegańskich - skoro nie czuć różnicy, to po co przepłacać?  😜
ovca   Per aspera donikąd
01 grudnia 2015 15:45
Pandurska ja czytałam składy. Jogurty jak dla mnie ok-owsiane, jaglane, sojowe, ryżowe, żadne nie miały w składzie niczego niepokojącego. Ser faktycznie, zero wartości, ale jak często jadam pizzę z wegańskim serem? Raz na kilka miesięcy? 😉
Nie są to może zdrowotne bomby, ale zjedzone raz na jakiś czas szkód nie narobią.

Nav w krakowie jest mnóstwo pyyyyysznych wegańskich knajp  😜 nie wiem czy w przyszłym roku nie wybiorę się do Was na kilka dni żeby...jeść (chociaż we Wroclawiu też nie mamy powodów do narzekania w tej kwestii 😉 )
pytanie z innej beczki... czy dostanę gdzieś sprzęt na konia z ekoskóry, skóry syntetycznej ? najbardziej chodzi mi o ogłowie i siodło...
pytałam na końskim dziale, ale nie dostałam odpowiedzi...
z góry wielkie dzięki 😉 🙂
Jak usmażyć baklazan zeby nie nasiakl tluszczem? Zawsze pieklam a dzis mi się nie chciało inpostanowilam usmażyć.. Taki o bez panierki, w plasterkach. Wyszedł okropny bo cały nasiakl oliwa 🙁
ovca   Per aspera donikąd
04 grudnia 2015 20:40
branka najlepiej na patelni grillowej bez tłuszczu, albo teflonowej ale na bardzo małej ilości bardzo mocno rozgrzanego tłuszczu.
madmaddie   Życie to jednak strata jest
08 grudnia 2015 12:28
Dziewczyny, macie jakis sprawdzony przepis na pasztet z cieciorki ale bez kaszy?
Diakonka   Jestem matką trójki,jestem cholerną superwoman!
13 grudnia 2015 17:07
[url=http://Pasztet z ciecierzycy po polsku z suszonymi grzybami, ogórkiem kiszonym i siemieniem lnianym]http://www.jadlonomia.com/przepisy/pasztet-z-ciecierzycy-po-polsku/[/url]
rybka   Różowe okulary..
13 grudnia 2015 19:07
Dziewczyny pomocy.... Szukam dietetyka w Warszawie lub jakiś porad (wujka googla męczyłam, ale mi nie pomógł) wege jedzenia dla osób po usunięciu pęcherzyka żółciowego? generalnie wiem co mogę jeść ale nie mam pomysłu na potrawy... 😕
a czego nie mozesz jesc?
madmaddie   Życie to jednak strata jest
13 grudnia 2015 21:27
Diakonka, dzięki 🙂
rybka   Różowe okulary..
14 grudnia 2015 10:49
a czego nie mozesz jesc?

Prawie niczego 😉 Żartuję, ale takie było moje pierwsze odczucie, a więc żadnych tłuszczy (roślinnych też nie), orzechów, kasz, surowych warzyw (oprócz niewielkiej ilości sałaty i pomidora bez skórki), tłustych ryb (ja jadam ryby czasami), nic smażonego, żółtek jaj, oczywiście mięs tłustych(ale ich nie jadam od 18 lat żadnych), grochu, fasoli, mleka powyżej 0,5 %, żadnych serów (oprócz białego chudego), żadnych grzybów, nic co jest z octem, ciemnego pieczywa, żadnych ziarenek oleistych, cytrusów, surowych owoców (oprócz banan i ananasa) no to chyba tak pokrótce.
rybka Z takimi restrykcyjnymi zaleceniami trudno ci bedzie o zbilansowana diete wegetarianska. Mowie serio. Ze wzgledow zdrowotnych sklanialabym sie ku jedzeniu miesa (serio!). Na liscie produktow zakazanych masz praktycznie wszystkie, najwazniejsze zrodla bialka. Zero tluszczy? Niemozliwe dla ludzkiego organizmu jest funkcjonowanie bez?! Moj dziadek byl latami na diecie "woreczkowej" i nie mial az takich zakazow  🤔
kurde, rybka, przekichane...  🙂
rybka   Różowe okulary..
14 grudnia 2015 15:28
Ten zakaz jest tylko na miesiąc po operacji, później powoli będę mogła wracać do swoich nawyków. Dieta jest tak restrykcyjna, bo to była klinika jednego dnia, mało inwazyjne usunięcie, bo laparoskopią, ale wymagana jest miesiąc dieta mega restrykcyjna, a później powoli powrót do normalnej z ograniczoną co do tłuszczy. Mięso mi nie przejdzie, no nie  przejdzie przez usta... ja mięsa nie jadam, bo mam do niego obrzydzenie, co nie przeszkadza przyrządzać mi je i jadać ryby. Jedynie nie mam pomysłów aż tak wiele jak to sobie trochę urozmaicić, bo no ile można jeść owsiankę, bułkę z białym serkiem i ryż z jabłkiem... z tego powodu szukam jakiegoś pomysłu/osoby, która trochę pomoże mi co zrobić z dozwolonych produktów, aby przez ten miesiąc nie jeść ciągle tego samego. Bo już wymyśliłam, że na Wigilie zrobię galaretkę z krewetkami  i marchewką, ot taka nowa Polska tradycja 😉
aaa to dobrze ze tylko miesiac! W takim razie przezyjesz, na dobra sprawe mozesz zafundowac sobie jezusowy 40todniowy post  😁 glupi zart, wiem wiem  😁
rybka To trzeba bylo sie doprecyzowac! Uff, jak sobie pomyslalam, ze to na stale, to  😲 😲 A miesiac to cialo pociagnie. Nie mam jednak problemu, co ci podpowiedziec. Jakies w miare monotonne, ale zbilansowane posilki, zeby sie nie wyjalowic do konca.
rybka   Różowe okulary..
14 grudnia 2015 20:11
Możecie mi dać jakieś przepisy na buraczki (umiem tylko buraczki z jabłkiem i cytryną) lub coś z białka jajka co można zrobić, lub jakieś pulpety z rybą, ale bez żółtka i tłuszczy? a może znacie jakiś przepis na zupę warzywną ale zabielaną, no właśnie czym? Jogurtem 0%- da się, nie zważy się ? A może coś z pomidorów jakiś sos, znów bez oliwy?

Nie mam pomysłu.


nerechta - żart dobry, tylko mnie śmiać się nie wolno - szwy na brzuchu   🤣

Ps. Przepraszam, że nie doprecyzowałam, ze to tylko miesiąc, to dla mnie już tak oczywiste,  że jakoś tak mi umknęło 😉
buraki bardzo lubię pieczone i potem skropione cytryną.
Sos z pomidorów można bez oliwy, doprawić zblendowane pomidory bazylią, czosnkiem i powinno być ok
Galaretki wege na świąteczny stół. Ze spóźnionymi życzeniami 🙂
ovca   Per aspera donikąd
27 grudnia 2015 09:59
U mnie w tym roku było szaleństwo wegańskie na święta  💃
na Wigilię: barszcz, uszka, pierogi ze słodką kapustą, pierogi z kapustą i grzybami, wegańskie ruskie, gołąbki z kaszy gryczanej zawijane we włoską kapustę z sosem z leśnych grzybów, kapusta z grochem, kapusta z grzybami, makiełki, "ryba" po grecku (dla siostry- ja nie znoszę), paszteciki drożdżowe z kapustą, focaccia z grzybami, pasztet z orzechów i soczewicy
na słodko: tofurnik, piernik, makowiec, ciasto czekoladowe z gruszką i karmelem, strucla z orzechami i druga z powidłami

😍 chyba będziemy to wszystko wyjadać przez najbliższy miesiąc 😉 chciałam jeszcze zrobić wegański bigos ale przy takiej ilości jedzenia gotowanie czegoś jeszcze byłoby bez sensu...
madmaddie   Życie to jednak strata jest
30 grudnia 2015 14:52
zastanawiam się: czy dobrym pomysłem będzie zamrożenie selera naciowego? przeważnie jest w przepisie jedna czy dwie łodygi, z resztą nie mam co zrobić i się psuje :/
Hej, piszę z prośba o pomoc 🙁 Pierwszy raz zrobiłam badanie krwi (od trzech lat jestem weganką) i kilka rzeczy wyszło poza normą. Wyniki pojawiły się w bazie przychodni, ale do lekarza mogę pójść najszybciej w poniedziałek. Wszystko sprawdziłam w googlu, ale tam opisy są dośc lakoniczne i nie jestem pewna jak bardzo powinnam się martwić. Chciałam więc podpytać czy wśród Was nie ma kogoś, kto zinterpretowałby dla mnie wyniki morfologii?
Gillian   four letter word
02 stycznia 2016 07:22
Pokaż 🙂
Napisałam PW. Dziękuję!
Przerzucam się na wege jedzonko i mam takie pytanie - zakładając, że posiłki mają zbilansowane makro, to czy powinnam i tak zadbać o suplementacje?
Jest to o tyle istotne, że idzie sesja, wiec muszy być w najlepszej możliwej kondycji psychicznej 😉

Tak, "roślinożercom" potrzebna jest witamina B12. I (to przy okazji, bo dotyczy całej populacji) warto brać D (zwłaszcza teraz, zimą).
Dziękuję!
JARA   Dumny posiadacz Nietzschego
04 stycznia 2016 19:39
ovca, czym "zaklejasz" ciasto do pierogów? 🙂
ovca   Per aspera donikąd
05 stycznia 2016 09:32
JARA od zawsze w mojej rodzinie lepi się pierogi tylko z mąki i wody. Najlepsza jest mąka poznańska, a przed lepieniem kula z ciasta musi z 10-15 minut odpocząć pod szmatką 😉
Aby odpisać w tym wątku, Zaloguj się