literatura końska

Jeżeli chodzi o literaturę to o drazkach juz nigdzie nic nie znajdziesz w polskiej.  Może sa jakieś zagraniczne opracowania ale listę książek mam za długą żeby już się drazkami przejmować. Jest profil na fb gdzie wrzucaja mega super filmy z różnymi konfiguracjami drążków.  Czacha dymi 🙂
Poszukuję książki, gdzie ładnie byłby pokazane końskie mięśnie. Mam "Konia kształtuje jeździec"  i "Biomechanika ruchu konia" - jest fajna, ładnie opisuje, ale ja chciałabym widzieć. Mam "Atlas anatomii klinicznej "- to też jeszcze nie to, bo wszystkiego po trochu a ja chcę konkretnie mięśnie. Mam też "Anatomia i fizjologia" G. Higgins i zastanawiam się, czy może jej "Jak porusza się Twój koń" byłoby satysfakcjonujące? Po prostu chciałabym się nauczyć który mięsień gdzie leży i jak się nazywa. Ktoś coś podpowie? Mogą być książki weterynaryjne, cokolwiek. Aha, i szukam "papierowego" wydania, nie żadnych elektronicznych.
Wiecie może czy gdzieś jest dostępna Diagnostyka weterynaryjna Kulczyckiego? A może ktoś może się podzielić tą pozycją?
Może ma ktoś na sprzedaż książkę Abc powożenia? Szukam szukam i nigdzie nie ma  😵
Poleci ktoś jakąś pozycję, gdzie jest opisane dokładnie prostym językiem używanie dosiadu, pozycja w siodle, pomoce jeździeckie, ułożenie ciała w siodle itd. Takie elementarne rzeczy nie dla całkowicie początkujących 👀
Poleci ktoś jakąś pozycję, gdzie jest opisane dokładnie prostym językiem używanie dosiadu, pozycja w siodle, pomoce jeździeckie, ułożenie ciała w siodle itd. Takie elementarne rzeczy nie dla całkowicie początkujących 👀


Harmonia Jeźdźca i konia
Dosiad naturalny
Świadoma jazda konna
Wszechstronne szkolenie koni
Równowaga w ruchu
Hehe chciałam wymienić dokładnie te same pięć książek co drabcio  😀
drabcio Chainsy jak myślicie która książka jest napisana najprostszym językiem?
Wszystkie, prosciej się nie da, w harmonii i dosiadzie naturalnym masz natomiast bardzo duzo odniesień do wyobraxni (wyobraź sobie ze twoje nogi to drzewa i siegasz korzeniami do ziemi) świadoma jazda konna to też praca nad wyobraźnią, natomiast we wszechstronnym szkoleniu koni masz już bardziej - zeby zagalopwoać daj jedną nogę tak drugą tak + dokładne opisy z przykładami
drabcio bardzo ci dziękuje za opinię, chyba postawię na świadomą jazdę konną  😉
czytając wszystkie polecam ci kolejność w jakiej wymieniłam, ksiażki się wzajemnie bardzo uzupełniają (równowagę w ruchu można ew dać po harmonii)
Czy którąś z książek wymienionych przez drabcio miałby ktoś ze Szczecina pożyczyć? :kwiatek:
Risa 😀 Ja bym zaczęła od "Harmonia jeźdźca i konia". Moim zdaniem książka "Świadoma jazda konna" była nieco skomplikowana na pierwszy rzut oka (przez niespotkane wcześniej nazewnictwo, które mi troszkę przeszkadzało na początku), a w książkach Sally Swift wszystko wyłożone prosto i na wyobraźnię - mnie przynajmniej pomogło - szczególnie w kłusie  🙂 Generalnie wszystkie te książki są napisane prostym językiem. "Równowaga w ruchu" ma fajny wstęp - troszkę ludzkim układzie ruchu i różnicach w budowie, które mogą wpływać na zachowanie w siodle itd. - ale to takie serio "podstawowe podstawy", żadna tam anatomia skomplikowana czy coś 😉 Dosiad naturalny ok - ale tylko po przeczytaniu najpierw "Harmonii..." 🙂 "Wszechstronne szkolenie koni" to już chyba godny polecenia klasyk 😉
Edit: literówka
Poszukuję innych książek Mary Wanless niż Ride with yout mind. Ponoć wyszły "Dla dobra jeźdźca", "Dla dobra konia" i "Szkolenie świadomej jazdy konnej". Widział ktoś kiedyś?  :kwiatek:
Świadoma jazda konna w praktyce jest w przygotowaniu przez wydawnictwo swiadome jeździectwo , w tej chwili w języku polskim jest dostepna tylko Świadoma jazda konna
Piszę licencjat na temat ewolucji koniowatych i we wstępie chciałabym wymienić - oprócz pozycji naukowych - kilka tytułów popularnonaukowych. Czy któraś z Was natknęła się na wzmianki o ewolucji konia w którejś z książek?
W których książkach jest dobrze opisany sprzęt jeździecki? poszukuję do pracy na uczelnie. 🙂
Z książek które mam - "Rząd doskonały" - J. Gołąb oraz "Sprzęt i akcesoria jeździeckie" Carolyn Henderson. Pierwsza książka traktuje o mniejszej ilości sprzętu - w sumie tylko siodła i ogłowia różnego rodzaju, za to moim zdaniem jest szczegółowo opisana i do wszystkiego jest zdjęcie. W drugiej jest więcej sprzętu, jakieś patenty, owijki itd., za to opisane bardzo pobieżnie. Mnie bardziej spodobała się pierwsza 😉
Poszukuję książki, gdzie ładnie byłby pokazane końskie mięśnie. Mam "Konia kształtuje jeździec"  i "Biomechanika ruchu konia" - jest fajna, ładnie opisuje, ale ja chciałabym widzieć. Mam "Atlas anatomii klinicznej "- to też jeszcze nie to, bo wszystkiego po trochu a ja chcę konkretnie mięśnie. Mam też "Anatomia i fizjologia" G. Higgins i zastanawiam się, czy może jej "Jak porusza się Twój koń" byłoby satysfakcjonujące? Po prostu chciałabym się nauczyć który mięsień gdzie leży i jak się nazywa. Ktoś coś podpowie? Mogą być książki weterynaryjne, cokolwiek. Aha, i szukam "papierowego" wydania, nie żadnych elektronicznych.


Jeśli chodzi o książki weterynaryjne, to na pewno znajdziesz to czego szukasz w podręcznikach do anatomii zwierząt. Jednak one trochę kosztują a ponadto podejrzewam, że będzie Cię interesować tylko część o koniu, a resztę sobie odpuścisz.
Mogę polecić pierwszą część podręcznika 'Anatomia zwierząt' Krysiaka, Kobrynia i Kobryńczuka. W tej części masz bardzo dokładnie opisany aparat ruchu czyli kości i mięśnie. Minusem jest to, że rysunki pozostawiają wiele do życzenia. Mięśnie są opisane na ok 200 stronach, cała książka liczy ich ponad 500.
Jeśli zależy Ci na ładnej szacie graficznej, zdjęciach, rycinach przyjemnych dla oka to mogę zaproponować "Anatomię zwierząt domowych" Koniga z tym, że w tej pozycji omówiona jest cała anatomia i to są już niemałe pieniążki (nowy ok 3 stówy). Konig jest potężny, mięśnie to tylko parędziesiąt stron.
W których książkach jest dobrze opisany sprzęt jeździecki? poszukuję do pracy na uczelnie. 🙂

rząd doskonały i sprzet i akcesoria jeździeckie, których recenzje znajdziesz kilka stron temu

Piszę licencjat na temat ewolucji koniowatych i we wstępie chciałabym wymienić - oprócz pozycji naukowych - kilka tytułów popularnonaukowych. Czy któraś z Was natknęła się na wzmianki o ewolucji konia w którejś z książek?

Hipologia Grabowskiego, hipologia Hofmana, żywienei koni Meyera, Psychologia treningu koni, wstep do psychologii konia, reszta w weterynaryjnych 😉
zonglerka7 spotkałam się jedynie w książkach typu atlas ras, na pewno "Księga koni" Elwyn Hartley Edwards, Warszawa 1994 (akurat stoi na półce). Całe dwie strony A4, parę rycin, dość merytorycznie.
Dzięki piękne  :kwiatek:
Dziękuję bardzo 😉
zonglerka7 Przypomniało mi się, że w ksiażce Margit Zeitler-Feicht "Zachowania Koni" jest rozdział o ewolucji  🙂
Arawis Dziękuję Ci serdecznie :kwiatek: W pierwszej kolejności sprawdzę tę pierwszą część "Anatomii Zwierząt". Pół biedy rysunki, myślę, że jak porównam z resztą książek i atlasem anatomii to mnie bardziej oświeci. A może i tego Koniga ktoś gdzieś będzie mógł pożyczyć do wglądu. No im więcej czytam tym bardziej ciekawa jestem, więc dziękuję jeszcze raz za wskazówki! 🙂
Chainsy  :kwiatek:
czy posiada ktos tegoroczny Gallop maj i czerwiec?
Bischa   TAFC Polska :)
12 stycznia 2016 21:44
Czy mozecie polecic jakas godna polecenia, ciekawie napisana ksiazke na temat dobrostanu koni? Glownie chodzi mi o ich padokowanie.

edit: polecenia, nie przeczytania 🤣
o padokowaniu trochę jest w 'bez kopyt nie ma konia', min paddock paradise etc. niedługo ma się pojawić książka w j. pol na ten temat. Prawdziwy świat koni również zachęca zawartością, ale jeszcze nie miałam czasu się wczytać 🙂
Bischa Odnośnie ogólnych książek dot. dobrostanu polecam:
Margit H. Zeitler-Feicht - Zachowania koni. Przyczyny, terapia i profilaktyka - serio fajna książka, jak dla mnie to bardzo wiele tłumaczy - nawet sprawy oczywiste stają się bardziej logiczne i oczywiste 😉
Jo Bird - Hodowla konia w zgodzie z naturą - też fajna, okołokońska książka. Jest rozdział o pastwisku i wybiegu.
Słusznie drabcio mówi: w kopytowych książkach też jest coś o padokowaniu - zarówno w "Bez kopyt nie ma konia" jak i w "Kopyta doskonałe" 🙂
Hej! 🙂 Mogłabym prosić o wysłanie mi jakiś książek wiedzowych o koniach w pdf na email? Mój email: izabela.foksinska@gmail.com Z góry dziękuję! 😀
Aby odpisać w tym wątku, Zaloguj się