Dzieci, ciąże & pogaduchy o wszystkim i o niczym

Mogę, mogę...? 🙂
Wczoraj odbyły się przedszkolne jasełka, na scenie klubokawiarni Puszczyk.
Gabryś był królem Baltazarem i miał kwestię "A oto mirra, żywica z drzewa zebrana, niech chroni i leczy niebiańskiego pana".
Król Kacper (ponad 4-ro letni) zdezerterował do mamy i nic nie powiedział, mama w końcu weszła z nim na scenę i powiedziała za niego. Król Melchior (ponad 4-ro letni) wykrzyknął coś na kształt "abwghdyblyyyghh" jak dla mnie, nic nie zrozumiałam. 😉
A mój niespełna 3 letni król Baltazar powiedział co miał powiedzieć ładnie i wyraźnie, tylko zjadł słowo "chroni". 😀
Kto chce niech zobaczy, a raczej posłuchać, bo niewiele widać.
Gabryś występuje w 1.37'' filmu.

Zdjęcie mam tylko jedno, ale dostaniemy więcej, profesjonalnych, od przedszkola.


W ogóle stwierdzam, że kocham nasze przedszkole. Dzieci robią mnóstwo różnych rzeczy, na próby do Puszczyka chodzili z buta kilometr, mnóstwo zajęć plastycznych, angielski, rytmika...
W każdym miesiącu robią dzieciom ponad 200 zdjęć i wrzucają do albumu picassa dla rodziców.
W zeszłym tygodniu profesjonalna pani fotograf zrobiła dzieciom zdjęcia świąteczne:



To już oczywiście nie za darmo, trzeba sobie zamówić od niej odbitki po 10-15zł za sztukę. 😉
No, ale ogólnie fajnie jest. Nie wyobrażam sobie w tej chwili, żeby miał nie chodzić do przedszkola.
Rozwija się świetnie, robi i gada tak fajne i śmieszne rzeczy, że ja wymiękam.
Wczoraj rozsypał brokat z bombki, którą zrobili dla rodziców w przedszkolu. Ja na kolanach z odkurzaczem, a ten latał naokoło mnie i krzyczał "O matko! Ale szalony dzień!" 😁
leosky   im więcej wiem, tym bardziej wiem, że mało wiem.
19 grudnia 2015 11:09
dziewczyny jak długo może się utrzymywać temperatura podwyższona po priorixie? Wczoraj minęła 10doba od szczepienia i pojawiło się u MIli 38 maks temp.  Jak na złość sobota i nie mam jak zbadać moczu, a mamy zalecenie że jak coś się tylko dzieje z temp albo boli ją brzuch to badać mocz. Więc teraz nie wiem czy szczepienie czy ukłąd moczowy. Dziecko generalnie radosne, żywe. Po podaniu nurofenu spada temp na te niecałe 8 godzin. Jak podskoczy temp jednak pewnie na SOR pojadę i już mam serce w gardle bo mam niemiłe doświadczenia z kilkugodzinnym czekaniem z naleśnikiem w poczekalni SOR
Dzionka kupiłam przed porodem chustę kółkową bo stwierdziłam, że zacznę od czegoś prostego ale bardzo mi się to podoba i chcę niedługo kupić zwykłą chustę (tym bardziej, że taki klocuszek na jednym ramieniu jednak już czuć jak się chwilę ponosi). Tylko planuję najpierw wybrać się na spotkanie chustowe, żeby zobaczyć jaka będzie mi najbardziej pasować. 🙂
Grafi, super 🙂 Ja mam już 3 chusty, a dzidzi jeszcze brak 😁 Jedna właśnie kółkowa, ale głównie z zamiarem donoszenia dziecka z i do samochodu, i po jednej dla mnie męża zwykłej. Polecam spotkanie z doradczynią, nam bardzo klarownie wszystko wyjaśniła i motaliśmy po parę razy 3 różne wiązania aż nie doszliśmy do wprawy. Pewnie ją zaprosimy jeszcze jak się mała urodzi. Pokaż swoje dziecie w chuście! O ile nie masz zasady, że nie pokazujesz obcym oczywiście 🙂
leosky gorączka może trwać 3 doby, powyżej trzeba konsultować, jeśli spada po leku to ok. Po tej szczepionce reakcja może wystąpić nawet po 14 dniach.
Edit. No i moj pediatra zaleca zbijanie od 38,5. Przy 38 można próbować jeszcze naturalnie, tzn. Kąpiel w wodzie  o 1-2 stopnie zimniejszej niż temp ciała, okłady.
U malych dzieci 38 stopni to nie jest gorączka. To jest stan podgoraczkowy.
Bo 37,5 u malucha to normalna temperatura ciala .
Dzieci troszkę inaczej reagują na temperaturę.
Dorosły ma 38 i dogorywa, dziecko ma 38 i bawi się w najlepsze.
Temperatury do 38,5 najlepiej nie zabijać niczym. Taka temperatura jest wskazana dla organizmu.
Bo wiemy ze organizm walczy, wytwarzając przeciwciała.
Gorączke powyżej 38,5 juz można zbijac.
A są szkoły ze dopiero przy 39 wkracza przeciwgorączkowy.

leosky   im więcej wiem, tym bardziej wiem, że mało wiem.
19 grudnia 2015 13:57
dzięki dziewczny. Wiedziałam że ktoś napiszę o tym zbijaniu .) Ja wiem że wy macie rację. Ja jestem zwyczajnie matką panikarą.Jak jest 38 to ja już zbijam.  Na ulotce priorix jest napisane że w 1 przypadku na 10 jest wzrost temp - "gorączka mierzona pod pachą większa lub równa 37,5", w 1 przypadku na 100 - "gorączka większa niż 39"
http://www.stopnop.pl/images/PDF/priorix_smpc_31_08_2010.pdf



aszhar, to zależy od egzemplarza. Ja przy 37,5 umieram. Serio. A przy 38 stopniach chodzę po ścianach. Milan przy 37,5 już jest markotny i w wyraźny sposób "wzięty", a przy 38,2-38,3 już się pokładał, tulił, generalnie dziecko nie do życia. Może i nie należy 38 temp zbijać, ale nie jest na pewno tak, że 37,5 to normalna temperatura ciała u dziecka.
O Aszhar masz rację  😀 właśnie, nam się zdarzyła gorączka i właśnie tak powyżej 38,5 zbijałam jakoś intuicyjnie. Bo do tego pułapu dziecko wyglądało ok.

leosky ja wiem, że trudno zachować spokój, ale wiesz wdech wydech, będzie dobrze!  :kwiatek:
Np. na sor z dzieckiem po szczepieniu jechałabym w ostateczności bo jeszcze można jakimś paskudztwem dobić. Jest jeszcze pomoc świąteczna - jakaś dyżurująca przychodnia ale to też ostrożnie 😉
Zresztą jeśli to poszczepienne to nic innego niż zbijanie i obserwacja nie zadziała. Wiem bo mieliśmy taką sytucję - 3 dni walki z temp w okolicach 39, też po szczepionce tylko nie tej bo my bardzoooooo opóźnieni co mi pasuje.
kenna, U noworodków 37,1 do 37,5 to przyjęte normy temperatury ciała. U starszych dzieci również.
Człowiek nie ma stałej temperatury 36,6. W ciągu doby masz wahania od 36,3 do 37,3.
Ja nie mowie żeby czekać nie wiadomo ile ze zbiciem.
Ja tylko chce uświadomić ze temperatura 38 to " dobra temperatura" pobudzajaca organizm do walki z nieprzyjacielem
leosky   im więcej wiem, tym bardziej wiem, że mało wiem.
19 grudnia 2015 17:04
O Aszhar masz rację  😀 właśnie, nam się zdarzyła gorączka i właśnie tak powyżej 38,5 zbijałam jakoś intuicyjnie. Bo do tego pułapu dziecko wyglądało ok.

leosky ja wiem, że trudno zachować spokój, ale wiesz wdech wydech, będzie dobrze!  :kwiatek:
Np. na sor z dzieckiem po szczepieniu jechałabym w ostateczności bo jeszcze można jakimś paskudztwem dobić. Jest jeszcze pomoc świąteczna - jakaś dyżurująca przychodnia ale to też ostrożnie 😉



dlatego w tym momencie wizyta w takich miejscach to dla mnie ostateczność bo boję sie ze coś złapie. Natomiast inną bajką jest to że u nas zaraz czerowna lampka sie pali jak się coś dzieje po przeżyciach z zapaleniem nerek przy ZUM. ZUM ma tendencje do nawracania niestety. Nadal zgodnie z zaleceniami 2razy w miesiacu badamy ogólnie mocz , raz w miesiacu posiew. W poniedziałek mocz był ok. Bo akurat robiliśmy. Ale u dziecka to jest kwestia chwili i stan sie może zmienić. Zwłaszcza że walczymy z zasadowym moczem u Mili dosć nieskutecznie. A zasadowy mocz to super warunki dla bakterii. Inne parametry ma prawidłowe od dłuższego czasu.
Jak temp nie wzrośnie bardzo to czekam do poniedziałku i badam mocz.
Dziś przez dzień wzrost maks do 37,9.
a kobiety to w ogóle pół miesiąca 37 z groszami🙂
a poważnie, to u starszego już Michała zbijam ok 38 bo on zwyczajnie źle znosi taką temperaturę, a dwa że już zdarzyło mi się już parę razy, że czekałam do magicznych 38,5 i potem nie wiedziałam co łapać- mrożonka, paracetamol, ibum, pogotowie, bo było chwileńkę potem 40 i ni  hu hu
To jednak mocno indywidualne, teraz Michał zdrowy to Michał do 37C. Póki roku nie miał, to skoki dobowe miał do 37,5C

Pytanie techniczne - czy 4 pajace na rozmiar 56 wystarczą na początek? Coś mało mi tego wyszło. Body mam x7, śpioszki x2 i tych pajaców chyba mało, bo do samego szpitala każą mi wziąć 3 :/ Dokupić?


ja się jeszcze dorzucę. Przed porodem miałam panikę, a co jak za mało 56 a co jak w ogóle się 56 nie przyda. Kupiliśmy 5 -6 zestawów 56 jednak. Koniec końców urodził się 54 i nosił przez 2 tygodnie rozmiar 56. Mieliśmy tylko pajace, body i śpiochy. Teraz dopiero/już przeniósł się na 68 od jakiegoś tygodnia.
to ile urosl??  😲 😀
Jessu, niecałe 2 miesiące i 68?? To ja obstawiałam, że półroczniak będzie w 68 jeszcze śmigał!
Gienia-Pigwa   Vice-Ambasador KAV w Dojczlandii, dawniej pigwa :P
19 grudnia 2015 20:02
loesky a nie warto kupić porządnych pasków na mocz i przynajmniej na cito sprawdzać podstawowe parametry w domu? Moze byś sie uspokoiła mając taki zestaw zawsze po ręka 🙂

Bylismy na szkole rodzenia dzis... Nic sie nie dowiedziałam dzis nowego 😉 na końcu wylądowałam i tak na  ginekologii z mega migrena ale paracetamol do żyły mi pomógł na szczescie. Jutro druga cześć szkoły, ciekawe czy sie cos nowego dowiem :p
ash   Sukces jest koloru blond....
19 grudnia 2015 20:13
Jessu, niecałe 2 miesiące i 68?? To ja obstawiałam, że półroczniak będzie w 68 jeszcze śmigał!


Ha! Tymek ma 10 msc i dopiero wskoczył na rozm 74 🙂
Dzionka ja też nie przewidywałam dużego dziecka, brzuch miałam raczej mały i na usg też przybierał standardowo, ale dzień miał swój plan, siedział długo (po terminie rodziłam) i robił masę - 4 kilo... 56 ubrałam parę razy i to tylko te bardzo elastyczne😉 obecnie zaczynamy 68...
A takie śliczne miałam czapeczki i bodziaki dla maluszka... Może kiedyś😉
thaya dobrze słyszeć, że nie tylko mój tak szaleje z rozmiarówką 😉

nerechta nie wiem jak Marcin thaya'i ale mój centymetrowo podrósł z 54 na około 60 a ubranka i tak 68 już trzeba było zacząć wprowadzać.  👀

Dzionka pewnie też się w końcu zdecyduję na spotkanie z doradczynią bo to jednak najwięcej da i wszystkie 3 wiązania będzie można przećwiczyć. 🙂 A jeśli o ilość chust chodzi to słyszałam właśnie, że to uzależnia i z każdą kolejną chce się więcej (a jak widziałam ceny niektórych to ło matko  😁 ). Co do zdjęcia to wrzucę na chwilę jedno jak się szykowaliśmy na spacer. 😉
Grafi, ale maleństwo 😍 Przyzwyczaiłam się do widoku trochę większych dzieci w chustach, a tu taki mikro 😉

DoSia, no właśnie, jak przenoszę to urośnie 🙂 A pewnie przenoszę, bo chyba tak jest najczęściej w przypadku pierwszych dzieci. Jak na razie wydaje się mała, ale kto to wie co będzie za parę tygodni.

ash, i na to liczę 😀

Lotnaa melduj się, bo się boję, że rodzisz 😁
Lotnaa   I'm lovin it! :)
19 grudnia 2015 22:41
Dzionka, haha  🤣 No bez przesady, co prawda biegam co chwile do lazienki i szlag mnie przez to trafia, ale jakichkolwiek skurczów i rozwarcia brak. Nawet jarmark świąteczny dziś zaliczyłam. Zamierzam rodzić za 2,5 tyg, nie wiem, jakiego zdania jest Dzidzia  😉

Grafi, urocze zdjęcie  🙂
leosky   im więcej wiem, tym bardziej wiem, że mało wiem.
20 grudnia 2015 06:37
Gienia-Pigwa no popatrz nie przyszło mi na myśl, ze takie są. Zaraz poszperam w necie. A może macie coś sprawdzonego i podlinkujecie?
Grafi Iga tez ma 60cm i ciuszkowo jest miedzy 62-68 (choc wciaz blizej 62), ale jej leci 4 mc!!! 🤣 2 mce i 68 to brzmi jak jakis smok a nie dziecko  😁

piekna chusta, cudnie malenstwo wyglada 🙂 Prosta jest kolkowa do zalozenia? Mi sie niestety odechcialo motac ta moja gruba 5metrowa szmata... ostatnio mialam okazje zamotac mala w elastyczna, gdyby nie to ze byla jakas specyficzna niestandardowa (z finlandii do jakiegos dziwnego motania) to byloby elegancko! Lekka, dobrze sie ja czulo. Chyba sobie sprawie jakas...

Gienia nawet ja sie mecze jak czytam co przezywasz i chce zeby juz byl Twoj termin! 🤣
Lotnaa jaaaa, to juz tak niedlugo, jestem podeksctowana!!!  😜
ash Piona! My tez mamy rozm. 74 dopiero. I cale 8kg zywej wagi  😉 Kupilam wczoraj rajtuzy na 74/80 i Paulina w nich plyyywa. W ogole te lamane rozmiarowki generalnie w ciuszkach to jakas katastrofa! 62/68 za male 74/80 mega duze. Rzadko trafiam 68/74, a byloby idealne!
Ja z kolei nie moge znalezc  ciuchow dla mojej :-( kupilam w smyku 68 pajacyki i ci? Nogawki za dlugie a wbija sie jej w krovze :-( chyba jakas nie wymiarowa jest.

Dzionka moja tez na poczatku nosila 50 ;-)
w krocze czy ciasno w pieluszce jest? Moze pieluszka za duza?
nerechta, tylko pamiętaj, że w elastycznej ponosisz dziecko do circa 8 kg, potem będzie już za ciężkie i nie będzie się dobrze nosiło, a i chusta nie będzie trzymała. a nie myślałaś o skróceniu tej 5 metrowej? może byłoby wygodniej, a ze skrawka mogłabyś jeszcze nerkę uszyć - bardzo to popularne wśród mam chustujących. 🙂
w krocze czy ciasno w pieluszce jest? Moze pieluszka za duza?

raczej nie. Dopiero 2 zaczynamy. Patrzac na wage to rowniez 2. Agata wazy gdzies 5,5
zreszta 62 czasami tez jest dobre :-) wiec chyba to zalezy od marki
Emilka w rozmiarze 56 pochodziła 2 tygodnie i koniec. Teraz ma 8 miesięcy  i nosi 86 /80 😉
Ojej spore niektóre maluchy. Helcia nosi 86 teraz dopero 😀

A mnie dziś niespodziewanie wypuszczają ze szpitala 😅
Aby odpisać w tym wątku, Zaloguj się