Kryty lonżownik - projekty, zdjęcia

Zalezy co kto rozumie pod słowem "lonzownik". Sprawa wyglada tak samo jak z kupnem samochodu, mozna kupic za 50tys zl i stopniowo ulepszac jak i za 200tys zl od razu gotowy. 🙂 Dla mnie lonzownik to: konstruckja wykonana z drewna, przykryty plandeka, sciany od polowy przykryta folia lub innym materialem a druga drewnem. Podloze co kto woli. 😉
elucidate, w takim razie moze podzielisz sie zdjęciami i projektem?
Nie chce mi sie wierzyć zeby 10 tys starczyło Ci chociażby na sama konstrukcję (zakładając oczywiście że lonzownik ma odpowiednie wymiary i spełnia jakiekolwiek normy bezpieczeństwa).
za mega solidną wiatę drewnianą - na 2 auta - 7 m długa x 3,5 m szeroka z gontem, impregnacją, porządnie zalane słupy betonem, zakotwione, rynny, odpływy, spady, wydałam 9 tys.
Robione przez cieśli. Solidnie i porządnie.
Drewno oczywiście oni dawali.
Więc zakładam, że jak ktoś sobie sam zdobędzie drewno, kupi impregnaty, postawi sam nie licząc swojej pracy - też się zmieści z małą wiatą w cenie 10-15 tys.
Nasuwa mi się porównanie:
Jeżeli ktoś mi zrobi rower za 9 tys zł to mogę sobie samodzielnie zrobić samochód za 10-15 tys zł  🤣

Wiata 3,5 x 7m ma się nijak do lonżownika.
Jak ktoś nie wierzy to niech spróbuje przelonżować konia w garażu  🤔wirek:
Dodofon, jak można porównywać obiekt o powierzchni niespełna 25 metrów kwadratowych z takim, które ma ponad 10 razy więcej? Gdzie chociażby rozpiętość dachu poważnie zawyża koszty, trzeba stosować zupełnie inne materiały itd.

Lonżownik zrobiony przez górali, którzy specjalizują się w takich konstrukcjach dedykowanych stajniom, wykonują je od 10 lat i cały czas usprawniają konstrukcję, to 90 tys. zł w wersji krytej polskim gontem, albo 100 tys. w wersji z gontem kanadyjskim. Do budowy takiego obiektu potrzeba bardzo dużo drewna, a drewno jest drogie.
Jeśli ktoś mi zrobi identyczny taniej - zapraszam do kontaktu, akurat potrzebuję jednego do postawienia 😎
Jak chcesz taniej to zamiast gontem pokryj blachą i zrób zamiast pełnych ścian tylko bandę na wysokość np. 140 cm.
Tak z innej beczki.
Spotkał się ktoś z Was z rozbiórką i stawianiem w nowym miejscu istniejącego lonżownika?
Może się ktoś podzieli doświadczeniem. W tym roku może mi się szykować taka "przyjemnośc" i zastanawiam się jak to ugryść.
a możecie mi polecić (wskazać) firmę lub osobę prywatną, która się trudni stawianiem lonżowników i której można takie dzieło zlecić ?

i może jakiś namiar na tę 'grupę górali', którzy potrafią coś postawić
[quote author=A+A link=topic=1043.msg2479268#msg2479268 date=1452533486]
a możecie mi polecić (wskazać) firmę lub osobę prywatną, która się trudni stawianiem lonżowników i której można takie dzieło zlecić ?

i może jakiś namiar na tę 'grupę górali', którzy potrafią coś postawić
[/quote]

[CIACH]
Strzyga   Życzliwościowy Przodownik Pracy
20 lipca 2016 10:09
mafera, nie.
Tak wygląda obecnie nasz L.
Ściany do wys ok 1,5m z plandeki (wcześniej były to kostki słomy, ale nie mamy tam okapu więc mokły- zapaszek był 🙁 i estetyka się waliła ), powyżej siatka jaką stosuje się przy rusztowaniach (producent zamierzony przez google), dach z plandeki tak zespolonej z konstrukcją, że nie łopoce na wietrze (!) i jakby jakiś podmuch wiatru silny, to rwie kawałkami, a nie po całości (jakby co- mniejsze koszta naprawy), ale to się nie zdarzyło. Stoi 2 lata. Zimy były słabe, ale śniegu nieco było- zjeżdżał ślicznie nie zalegając więc nie stwarza zagrożenia. Widzicie przy słupach kostni słomy- tam są stopy betonowe. Planuję "wymianę" podłoża, bo jest teraz naturalne i miejscami zbyt grząskie, a raczej po całości nierówne. Dostałam do testowania stabilizujące maty geo i tam gdzie było zbyt grząsko, rzeczywiście pełnią swoją funkcję, koń nie zapada się tak jak wcześniej. Na razie są na śladzie zewnętrznym przy ścianie.  Maty pójdą potem na całość, bowiem 21m pozwoli spokojnie na wszelkie ćwiczenia.
Ogólnie fajna sprawa gdy: jest deszcz, wiatr, upał (!),- dach daje cień, siatka a nie lita ściana- przewiew. Znajomi mają halę namiotową ze ścianą blaszaną. W upał się da jeździć o 8.)) najpóźniej lub wieczorem.
U nas w upał to taka "lodóweczka".
Brama też ma siatkę. Owadów mniej co Bardzo Istotne!!!
I co ważne- prosty system nawadniający- pociągniesz węża, kręcący się zraszacz ogrodowy (koszt100-150zł) na 22m i nie kurzy się!!! Proste. Raz na kilka dni wystarczy jeśli się z niego codziennie korzysta.
rewelacyjny lążownik, jaki jest przybliżony koszt "opakowania"
Jak chcesz taniej to zamiast gontem pokryj blachą i zrób zamiast pełnych ścian tylko bandę na wysokość np. 140 cm.

Taniej? Szukałam wcześniej wykonawców i gotowców: blacha chyba tylko na 8miu słupach, bez band/ścian, średnica 18m- 75 tys. Tanio nie jest absolutnie.

ganasz  Chodzi Ci o plandekę czy całość? Nie będzie to miarodajne, bo bez vatu i sami znajomi robili (stal, plandeki). Projekt tylko zamówiony u arch- konstruktora z 30ma stronami obliczeń- 2,5 tys. bo do zatwierdzenia w starostwie. I by stało :-).    Taniej wiatki nie polecam stawiać.
Hej!

Jestem obecnie na etapie poszukiwania firmy, która zaprojektuje i wykona mi kryty lonzownik o średnicy około 17 m. Ma się trzymać kupy, nie musi być mega boski : ) Może być również sama konstrukcja, a ja resztę (obudowę) zrobią we własnym zakresie. Nie chcę też na to wydać mega pieniędzy... Myślałam o kwocie około 35 tys. zł ze wszystkim. Jesteście w stanie mi podpowiedzieć kogoś/firmę, która by mogła podjąć się takiego zadania?
Potrzebuję namiary na górali którzy w mazowieckim stawiali lonżowniki drewniane i są godni polecenia  :kwiatek: Będę wdzięczna za każdy kontakt. Chętnie z opinią/sugestiami na pw 🙂
Cieszę się z naszego- pierwszy dach, z którego zsuwa się śnieg to właśnie lonżownik. Czy mokry, czy suchy, powyżej pewnej ilości zjeżdża. Nie grozi więc zawaleniem, a o takich "przygodach" słyszałam.

Aniu,   http://www.tartakjww.pl/     Jeśli ma być drewniany- Polecam.
A czemu koniecznie Górale?
Cenowo nie są tańsi, owszem, kiedyś byli i tak się utarło.
podobno tańsi nadal.. chcę rozpytać. Robię rozeznanie 🙂 dzięki  :kwiatek:
asio, u mnie zjeżdża, czasami nawet lawinowo  🤣 wesoło jest wtedy na jeździe  🏇
aniaagre, telefon podeślę Ci na PW. Nie są tańsi. Lonżownik o średnicy 16 metrów, kryty najtańszym polskim gontem (którego wykonawca nie poleca) - 90 tysięcy. Ten sam lonżownik kryty bardzo dobrym gontem kanadyjskim - 100-110 tys.
to podrożało przez ostatnie 6 lat  😲
aniaagre a ci co u mnie robili, to stawiają jeszcze?
gosiaopti, nie dzwoniłam do nich. Numer chyba nawet mam zapisany 🙂
aniaagre
Jest jeszcze inna opcja kontra gont- wiór, ale speców od tego trzeba szukać raczej na wschodzie PL.  Śliczny jest, trwały, mamy tym kryty dom.
Jedna firma ew cieśla - konstrukcja, druga- pokrycie.
Jakby co, mam znajomego cieślę, który nie używa śrub, gwoździ, wszystko na starą dobrą ciesielkę (robił nam stajnię). Problem tylko z terminowością, ale za robotę Ręczę głową! Jakbyś miała pytanie , pisz na prv lub FB.
asio, dziękuję  :kwiatek: kwestia pokrycia dachu jest jeszcze do przeanalizowania. W razie co będę atakować Cię na pw 🙂
A dach z plandeki taki jak na halach ? Byłby lżejszy.
U nas jest z plandeki. Jest O'k.
asio  :kwiatek: a jakie są bandy dookoła ? u nas w stajni na otwartym lonżowniku są bandy z plandeki przymocowane na gumach do wbetonowanych słupkach metalowych. Jak dla mnie dobre rozwiąnie. A jaka powinna być wysokość lonżownika ?
ganasz U nas przy okapie jest 3,5m, szczyt 7,5m (wysoki) , dach w kształcie kopułki. Fi 21, banda z plandeki do 140 cm, potem do okapu siatka: przewiew latem więc nie jest duszno, 0 much, osłona przed większym wiatrem, śnieg nie zawiewa do wewnątrz, deszcz również, chyba że zdrowo zacina.
Stoi już 3ci rok.
Z początku były bandy z kostek słomy (ładne było z początku, potem słoma gniła), sukcesywnie jednak wszystko było zakładane, zmieniane.
asio dziękuję
znalezione przypadkiem, chciałam kupić, ale jednak zdecydowałam się walczyć o halę...
może ktoś się skuci
https://www.olx.pl/oferta/kryty-lonzownik-ujezdzalnia-dla-koni-CID103-IDhqwCt.html
Witam czy moglbym prosic o namiary firmy ktora sie zajmuje budowa loznzownikow ?
Aby odpisać w tym wątku, Zaloguj się