Ogłoszenia re-volta - informacje dla oszukanych i oszukujących.

root   szef wszystkich szefów
18 grudnia 2015 03:12
Jako administrator serwera co jakiś czas otrzymuję z policji zapytania o konkretnych użytkowników, którzy korzystając z naszych ogłoszeń oszukali kogoś. Nie ma takich spraw wiele, ale jednak się zdarzają. Najczęściej chodzi o nie wysyłanie zakupionego towaru, czasem o wysyłanie innego towaru niż w opisie.

Po pierwsze informacja dla osób, które myślą o oszukiwaniu innych.

Wszystkie dane ogłoszenia, również skasowanego lub zedytowanego, adresy IP, z których się łączycie, numery kont, prywatne wiadomości, adresy e-mail i wszelkie inne dane, które posiadam przekazuję policji. Jeśli komuś się wydaje, że doda ogłoszenie, dostanie pieniądze, przestanie się odzywać i ujdzie mu to na sucho, to się myli. Namierzenie takiego użytkownika dla policji to pestka. Adresy IP wraz z godzinami połączeń pozwalają dość dokładnie ustalić kto się łączył z internetem, nawet jeśli korzystasz z komórki czy zmiennego adresu IP. To samo numer konta, numer telefonu, i wszelkie inne dane.

Jak ktoś oszukał kogoś na re-volcie, niech nie śpi spokojnie. Czasem po miesiącu, czasem po pół roku, policja i prokuratura was znajdą. Poniesiecie koszty dużo większe niż tylko zwrot wyłudzonych pieniędzy, a dodatkowo zawitacie w rejestrach policji, prokuratury i sądów. Być może za pierwsze przestępstwo wyrok będzie w zawieszeniu, lub tylko kara grzywny, ale kiedyś, przy kolejnym potknięciu ta sprawa wyjdzie.

Informacje dla tych, którzy chcą uniknąć oszustw.
Szczególnie przy zakupie droższych przedmiotów, za 1000 złotych i więcej, jak np. siodła.

1. Sprawdzaj profil użytkownika. Jeśli jest to stary, aktywny użytkownik forum, jest mniejsza szansa na oszustwo. Jeśli nie ma żadnych postów, zarejestrował się tydzień temu, nie oznacza, że to oszust, ale lepiej mieć się na baczności.
2. Ustalaj wszystko pisemnie - na e-mail, prywatnymi wiadomościami na RV, smsami.
3. Skontaktuj się telefonicznie ze sprzedawcą, aby potwierdzić czy podany numer telefonu jest prawdziwy.
4. Poproś o dodatkowe zdjęcia przedmiotu. Pamiętaj, że sprzedający też nie zawsze ma możliwość i czas, żeby dorabiać każdemu pytającemu zdjęcia, a takich osób mogą być dziesiątki, które potem się nie zdecydują na zakup. Proś o to tylko wtedy, gdy na 100% decydujesz się na zakup.
5. Ewentualnie sprawdź w wyszukiwarce grafiki google, czy zdjęcia nie są ściągnięte z internetu. Nie zawsze się coś znajdzie, ale w niektórych ogłoszeniach w sprawach których policja prowadzi śledztwo, zdjęcia były po prostu po chamsku ściągnięte z zagranicznych serwisów np. ebaya.
6. Sprawdź dane użytkownika w google. Może się coś znajdzie, np. wątki na innych forach, że ta osoba jest oszustem, albo potwierdzi się wszystko co mówi, i jest uczciwym użytkownikiem. Albo nic się nie znajdzie - to nie jest powód do niepokoju.

Informacje dla tych, którzy padli ofiarą oszustwa.

1. Jeśli towaru nie dostaniesz przez kilka dni od zakupu nie panikuj. Czasem wysyłka się opóźnia, poczta się nie spieszy itp. Daj czas sobie i sprzedawcy.
Jeśli użytkownik który miał wysłać towar nie odpowiada na maile, telefony, zbywa cię informacjami że już wysłał, albo właśnie wysyła etc. i trwa to minimum 2-3 tygodnie, poproś o zwrot pieniędzy. Jeśli znów cię zbywa i odwleka i znów przeciąga się to przez dłuższy czas, możliwe, że jest to oszustwo.
2. Nie obowiązuje tu zasada, że poniżej 300 czy iluś tam złotych to nie jest przestępstwo. To dotyczy kradzieży, a w przypadku oszustwa przez internet mamy do czynienia z wyłudzeniem. Nie ma żadnego limitu kwoty. Oczywiście przy wyłudzeniach za 30 czy 50zł można się spodziewać, że niestety policja nie będzie bardzo aktywna w działaniu. Zawsze jednak warto to zgłosić, jeśli ta osoba oszukała więcej osób istnieje szansa, że jej przestępstwa się skumulują i zostanie podjęte ściganie. Dlatego możesz pytać na forum, jeśli znajdziesz więcej oszukanych osób przez jednego użytkownika, możecie to zgłosić razem.
3. Przygotuj sobie wszystkie posiadane informacje: dane na które wysyłasz pieniądze, wszelkie dane użytkownika jakie posiadasz, numer ogłoszenia, a najlepiej jego kopię, informacje, że ogłoszenie było zamieszczona na portalu re-volta.pl, i adres e-mail do administratora portalu w celu uzyskania adresów IP użytkownika (adres e-mail podam na priv)
4. Aby zgłosić przestępstwo możesz albo udać się na najbliższy komisariat, albo wysłać listem poleconym zawiadomienie o przestępstwie do prokuratury okręgowej w twojej okolicy. Wzory pism znajdziesz w internecie.
5. Zgłaszaj przestępstwo z artykułu 286 punkt 1 Kodeksu Karnego:
Art. 286. § 1. Kto, w celu osiągnięcia korzyści majątkowej, doprowadza inną osobę do niekorzystnego rozporządzenia własnym lub cudzym mieniem za pomocą wprowadzenia jej w błąd albo wyzyskania błędu lub niezdolności do należytego pojmowania przedsiębranego działania, podlega karze pozbawienia wolności od 6 miesięcy do lat 8.
6. Dane osobowe, numery IP i wszelkie inne dane, podaję wyłącznie policji i prokuraturze na odpowiedni wniosek. Osobom prywatnym takich danych nie wydaję.
Świetna pigułka. Lata temu padłam ofiarą oszustwa. Zgłosiłam na policję (jako jedna z ok.50-60 osób) i dziewczyna została po pewnym czasie skazana prawomocnym wyrokiem. Nie musiałam jeździć do sądu.
Witam! proszę o kontakt , bo zostałam oszukana przez użytkownika sklepjezdzieckiparcus i chcę iść na policję , ale potrzebne mi są jakieś dane
Gillian   four letter word
26 kwietnia 2016 20:34
kogo dane?
Chodzi o jakieś informacje o tej osobie, bo mam tylko numer konta i nie wiem czy to wystarczy jak pójdę na policję
JARA   Dumny posiadacz Nietzschego
27 kwietnia 2016 07:24
A forum skad ma wziac dane tej osoby?
A to da się zrobić przelew mając jedynie numer konta?  🤔
Euphorycznie, da się zrobić przelew mając numer konta i fałszywe nazwisko 🙁
Kurcze, a ja cały czas myślałam, że jak się numer konta z danymi właściciela nie zgadza to bank nie księguje tej kasy.
O naiwności ludzka, dzięki Gaga - tylko wtedy, po czorta im wiedzieć jak się nazywa.  😵
Euphorycznie, podstawia się w ramach tego samego banku i wówczas można wykryć, ale robiąc w oddziale. Gdy wpiszesz nr robiąc przelew via net to nikt tego nie kontroluje.
Dziś mamy super szybkie przelewy, nikt tego ręcznie nie księguje ale to niestety jest kosztem właśnie braku kontroli nad przepływami kasy.
Witam
Zostałam oszukana na portalu re volta kupując niestety siodło skokowe za 1800 od fikcyjnego użytkownika Forsalle, który jednocześnie sprzedawał inne siodło pod nickiem Ale.wa.   Ja sprawę zgłosiłam na policję. Czy udostępni pan dane osobowe Foralle i Ale.wa? Dodam jeszcze, że utrudniony jest dostęp do administratora portalu.
Witam
Zostałam oszukana na portalu re volta kupując niestety siodło skokowe za 1800 od fikcyjnego użytkownika Forsalle, który jednocześnie sprzedawał inne siodło pod nickiem Ale.wa.   Ja sprawę zgłosiłam na policję. Czy udostępni pan dane osobowe Foralle i Ale.wa? Dodam jeszcze, że utrudniony jest dostęp do administratora portalu.

Przeczytaj ostatni, 6 punkt
ingmar - złodziejka i oszustka, przelane pieniądze zgodnie z umową. Miała wysłać czaprak i kamizelkę. Brak kontaktu. Znaleziony profil na facebooku. Napisałam - zablokowała mnie 🙂 Zadzwoniłam na nr tel - rówież zostałam zablokowana 🙂 Imię Nazwisko Adres tej Pani mam. I co z tego? Nadal wystawia ogłoszenia, również tego sprzętu, który zakupiłam 🙂

No i co?
Wystawiałam na re-volcie czaprak. Dałam się złapać na znany już niestety numer - odezwał się gość niby z Czech, pasowało mu wszystko. Następnie przysłał potwierdzenie, że bank przeleje kasę do mnie, jak dostanie numery paczki, która miała wyjść od nas. Wysłałam paczkę (o ja naiwna). Następnie poprosił o namiar na watsup, żeby wytłumaczyć, jak skończyć transakcję i tu zaczęły się schody. Otóż żeby dostać kasę, miałam przelać pieniądze do banku (WTF). Suma sumarum powiedziałam, żeby spadał, więc pocisnął maderfakerami, a ja poprosiłam kuriera o wycofanie paczki. Trochę chaotyczne, ale w ogólnym rozrachunku chodzi chujkom o to, żeby wyciągnąć dane do konta i... no wiadomo, co potem. Uprzedzam, nie dajcie się naciąć.
Ostrzeżenie przed oszustką!

Aleksandra Gajewska, Prawiedniki 142, 20-515 Lublin na olx konto "aaa", wystawiała też siodło na re-volcie, telefon 48500474582 jeździla i startowała w barwach SJ Alexander elizówka / Klub Jeździecki Alexander Elizówka/k Lublina Główna Strona

Zakupiłam siodło Ikonic od ww. Oszustki. Umówiły się na jazdę próbną i zwrot siodła jakby nie pasowało.
Niestety jak paczka przyszła okazało się że stan realny odbiega znacząco od opisu - siodło miało popękaną skórę oraz uszkodzone szwy.
Od razu zgłosilam sprawę sprzedającej, a ta w odpowiedzi stwierdziła że nie ma czasu odbierać paczki i nie przyjmie zwrotu, zaczęła mnie straszyć prawnikami i obrażać, uznała że popękana skóra to normalka w siodle za 5200zł.
Sprawa trafi na drogę sądową ale z góry ostrzegam bo widziałam, że ma jeszcze drugie siodło na sprzedaż!


W tym momencie to pani robi z siebie oszusta... pierwsza moja wiadomosc z odpowiedzia, byla "proszę odeslać siodlo". Pani nie odpowiadaly warunki zwrotu czyli najpierw odeslanie siodla, a pozniej odeslalabym pieniadze. Ciekawe jak inaczej mialabym stwierdzic czy siodlo nie zostalo dodatkowo uszkodzone. Nastepnie pani mi proponowala nizsza cene za siodlo, czyli jednak pasowalo nawet "popękane"! Najpierw prosze ta sprawe zalozyc bo jak na razie zadnego pisma nie dostalam, a nastepnie prosze ja wygrac, zeby wypisywac takie rzeczy w internecie. Za to pani sie moze zdziwic za kilka dni jak pani otrzyma pismo...
Kupił ktoś coś u Karolina Muras Warszawa? Kupiłam czaprak 25.05, zapłaciłam i nie mam kontaktu z kobietą ani informacji o wysyłce a bywa aktywna na swoich innych ogłoszeniach, nie odbiera tel. i nie odpisuje na wiadomości SMS i na revolcie
Uwaga na oszusta Pan Adrian Nowacki Władysławowo. Sprzedawał kilka sprzętów w tym podkładkę Mattesa. Po wpłacie na konto kontakt się urwał . Podkładki do dzis nie ma , pieniedzy na koto nie zwrócił. Ogłoszenia jego zostały anulowane.
Jeśli ktos ma zamiar od niego coś kupić to ostrzegam to oszust!
Beneget   Medical center
22 grudnia 2023 22:32
😉


Aby odpisać w tym wątku, Zaloguj się