kącik żółtodziobów - czyli pytania o podstawy

Tak, śrut czy śruta to po prostu zmielone/rozdrobnione/rozkruszone ziarno 🙂
iwona9208   Konie to choroba, z której nie da się wyleczyć.
30 grudnia 2015 11:28
Dziękuję  :kwiatek:
Takie mielone to można dawać bez obaw bez zaparzania?
Trzeba zaparzać. Różnica jest chyba tylko taka, że można je tylko zalać wrzątkiem, nie trzeba gotować tak jak pełne ziarna.
BASZNIA   mleczna i deserowa
30 grudnia 2015 11:56
Nieprawda. Zmielenie nie zmienia właściwości chemicznych, a o to chodzi w gotowaniu, o neutralizacje powstającego przy kontakcie z wodą związku.  Przemyslowo przygotowane w meszu to inna para kaloszy.  Szeroko to omawialismy w którymś wątku.
Mrowak, są wątki " co mnie wkurza..." itp na towarzystkim 😉 Tam można wylać swoje żale;p
Nie wiem gdzie, więc zapytam tu... Co zrobić, jeśli koń wyciera się w miejscu, gdzie przykładam łydki? Da się temu zaradzić, czymś smarować albo coś? Dzieje się tak tylko w czasie zmiany sierści. Konio dostaje jeść Bayleys'a i Formula4Feet - biotynę. Typ delikatesa 😉
LatentPony   Pretty Little Pony :)
30 grudnia 2015 16:12
Wie ktoś może z jakiego materiału wykonana jest terlica w siodłach Siodlarz-Pleszew?
W którymś z wątków była podobno dyskusja na temat terlic drewnianych i z włókna szklanego - ich wad i zalet. Pamięta ktoś może w którym to było wątku? O dopasowaniu siodeł, czy w jakimś innym?  :kwiatek:
Zawartość popiołu surowego w suplemencie ma duże znaczenie? Sugeruję, że to jakiś ,,śmieć'' bo w tych droższych jest go ciutka a te tańsze mają po 60%  😡
Odysowa, sa takie specjalne pasy przeciw otarciom od ostróg, moze takie cos da radę 😉 tu trochę drogi, ale chodzi mi o zobrazowanie tego http://picador24.pl/Pas-przeciw-otarciom-od-ostróg 😉
Libeerte, dziękuję, widziałam już coś podobnego  🙂 zastanawiałam się tylko czy jest coś jeszcze. Słyszałam, że można te otarcia posmarować maścią tranową. Ktoś tak próbował i mógłby się podzielić wrażeniami?
Odysowa, może najpierw usuń źródło problemu i uspokój swoją łydkę 😉

Ja na takie otarcia kładę... Cornucresine. Taki smar do kopyt 😉 Sierść bardzo szybko po tym odrasta, ale nie usunie to powodu waszego problemu.






Robiłaś badania krwi? Może koń potrzebuje więcej miedzi, czy coś?
Spokojnie, łydka nie wędruje nigdzie podczas jazdy. Koń wyciera się także zaraz za siodłem, tam gdzie kończy się czaprak. Dziękuję, coś na pewno wypróbuję 🙂
JARA   Dumny posiadacz Nietzschego
31 grudnia 2015 09:02
Zawartość popiołu surowego w suplemencie ma duże znaczenie? Sugeruję, że to jakiś ,,śmieć'' bo w tych droższych jest go ciutka a te tańsze mają po 60%  😡


Im mniej tym lepieje 😉 Bo to taki odpad.
Spokojnie, łydka nie wędruje nigdzie podczas jazdy. Koń wyciera się także zaraz za siodłem, tam gdzie kończy się czaprak. Dziękuję, coś na pewno wypróbuję 🙂


raz widziałam konia który miał tak wytarte za czaprakiem futerkiem i siodłem. Jak na nastepny dzień widziałam jak siodło mu fruwało po grzbiecie (góra dół i na boki) to już się nie zastanawiałam czemu jest tak obtarty. Czaprak pracuje podczas jazdy (robisz kanał miedzy czaprakiem a siodłem?), ja bym sprawdziła siodło.
Nieprawda. Ponad 95% popiołu surowego stanowią makroelementy, a więc Ca, P, K, Na, Mg, Cl, S. Reszta to mikroelementy (Fe, J, Cu, Co, Zn, Mn, F, Se) i ewentualne zanieczyszczenia, np. piasek.
Popiół surowy stanowi materiał wyjściowy do oceny zawartości różnych pierwiastków, które  pełnią ważne funkcje w organizmie, więc akurat im więcej tym lepiej, jeśli oczywiście pasza ma dostarczać składników mineralnych.
drabcio nie, w sumie nie robię kanału zq siodłem, tylko przed. Siodło mogłoby minimalnie bardziej przylegac z tyłu, ale nie jest źle 😉 z resztą i tak rozgladam sie za siodłem skokowym, bo teraz mam wszechstronne, ale to już mały off top
Odysowa, maścią Tarnowa smarowałam otarcia od popręgu i faktycznie pomagało 😉 jest tłusta, wiec daje "poślizg", ale Twoje buty i czapsy bedą śmierdzieć ryba bardzo mocno
ushia   It's a kind o'magic
31 grudnia 2015 10:39
mozna uzyc witaminowej (np retimax jest fajny) - zdecydowanie ladniej pachnie

a dla beztroskich finansowo - neoderma z veredusa - jest zajefana w dzialaniu, zostawia dosc trwaly film po posmarowaniu
tylko droga, pomimo duzej wydajnosci
Jeśli chodzi o otarcie o czapraki, to jeszcze niektóre konie mają małą tolerancję na niektóre tkaniny albo chemikalia, jakich używamy do mycia tych czapraków. To już tak w sytuacji, kiedy siodło pasuje w 100% ok. Jak pracowałam w stajni huntingowej, to wszystkie konie wychodziły w czaprakach wyciętych, grubo obszytych owczym futrem i ZAWSZE mytych w umywalce, w wodzie z delikatnym mydłem dla alergików. Od kiedy szefowa zarządziła takie coś, duuuużo mniej koni cierpiało na otarcia 😉
Siemie lniane występuje w sprzedaży jako pełne ziarno i makuch czyli półprodukt po wyciśnięciu oleju . Każde ziarno można ześrutować lub zmielić ,albo zgnieść . Forma najlepiej przyswajalna to forma gnieciona . Podawać można normalnie , moczone , lub sparzone . Siemienia  nie gotujemy , ani nie zalewamy wrzątkiem {sparzamy wodą zagotowaną i przestudzoną do około 80 C }. Nie podajemy non stop , a tylko jako suplement . Zalecam podawać z marchwią .Beta karoten najlepiej przyswaja się z tłuszczami . 
niesobia, dlaczego siemienia nie gotuje się ani nie zalewa wrzątkiem?
Dlaczego nie podaje się non stop?
Co masz na myśli pisząc o paszy jako o suplemencie?
Co może oznaczać, że koń z jednej strony pyska jest bardziej spieniony na jeździe?
Dramuta12, jeśli z obydwu stron się pieni, to pewnie nic szczególnego, ale miałam do czynienia z podobnymi przypadkami w nieco bardziej kontrastowej wersji: z jednej strony koń miał pysk pięknie zaśliniony, a z drugiej zupełnie suchy. I jeden i drugi suchą miał stronę gorszą i jej nie rozluźniał dostatecznie, jeden egzemplarz był również dodatkowo na tę lewą stronę nie tylko pospinany, ale też krzywy. Jeden koń się wyrównał i ślinienie również zrobiło się symetryczne, drugi został już przekoszony i pysk z jednej strony zawsze był wyraźnie mniej zapieniony.
Z początku właśnie myślałam, że może ta gorsza strona, ale właśnie ta lepsza(lewa) mniej się ślini. Kobyłka chodzi luźna, gorsza strona zaczyna nawet powoli doganiać lepszą, w pysku nie mam z nią problemów, dlatego jak zsiadam to jestem zdziwiona, że z lewej strony ledwo ledwo. Może to być spowodowane, że prawa ręka jest aktywniejsza - w sensie- częściej działa? Jestem praworęczna, jakoś mi łatwiej zrobić tak półparadę 😁. Jak sobie pomyślę to chyba rzeczywiście mniej używam lewej. To może być przyczyną?
Dramuta12, - jako osoba, która praktycznie w ogóle kiedyś nie uzywała lewej ręki i była na tą stronę pokrzywiona - polecam sie jej dokładnie przyjrzeć na jeździe 😉 Często podświadomie mniej używamy swojej gorszej strony, co niestety negatywnie odbija się na jeździe. Spróbuj uruchomić mocniej lewą, odpuść nieco prawej 🙂
edzia69   Kolorowe jest piękne!
31 grudnia 2015 19:55
My dajemy makuch lniany na sucho, prosto do żłobu. mamy konia, który musi dostawać siemię [wrzodowiec] a na mokro nie tknie niczego. Dostaje tak na sucho już ze dwa lata, inne zresztą też i jest wszystko w porządku. Wrzody poszły sobie w siną dal. Warunek to dobrej jakości i w suchym przechowywany makuch.
Nie bardzo wiem, gdzie zadać to pytanie, więc padło na ten wątek. Znalazłam takie zdjęcie : KLIK w czeluściach facebooka, a że nie znam się za bardzo na "naturalsowych" sprzętach do jazdy - czy ktoś obeznany mógłby mi wytłumaczyć, po co aż tyle supłów? Nie widziałam nigdy tak wielu na halterze, ale może mało jeszcze widziałam  😡 Chyba ma dużo mocniejsze działanie niż taki "zwykły" halterek?
Uprzedzając - kieruje mną zwykła ciekawość, nie chcę wywoływać żadnej burzy.
harja każdy dodatkowy supeł zwiększa moc haltera. Jesli sa one oczywiście w odpowiednich punktach na końskiej glowie.
Ale tak dużej ilości to też nigdy nie widziałam  😲 
Może ktos wie czy to ma w ogóle zastosowanie czy ktos przesadzil.
Sonika, mniej więcej tak sobie to tłumaczę - im więcej supłów, tym mocniejsze działanie, tylko właśnie nie wiem, czy aż taka ilość rzeczywiście ma jakieś większe znaczenie?
Nie ma to nic wspólnego z halterem. Jakaś radosna twórczość  🤔. Węzły przy pociągnięciu wywierają większy nacisk niż biegnąca linka więc IMHO- ich obecność i rozmieszczenie ma znaczenie. Halter jest narzędziem do wywierania presji (choć na jedne konie z tą presją jest bardziej na inne mniej  :hihi🙂 i takie "ulepszenia" to dla mnie przegięcie.
Aby odpisać w tym wątku, Zaloguj się