wrzody żołądka

dla kota nie wystarczy zwykła ranitydyna albo ludzki omeprazol z apteki?
Ranitydyny TEMU kotu nie podam. Chcę żyć. Ten koński najłatwiejszy będzie do przemycenia w jedzeniu.
xequus   Miłość na dwa serca i sześć nóg...
22 grudnia 2015 13:33
No nie wiem. Omeprazolu nie możesz rozpuścić, wiec będą niebieskie kuleczki gorzkie i niedobre... Ranitydyne w postaci tabletek ranigast rozkruszysz inwymieszasz z konserwa czy podasz strzykawka do pyska.
Gillian   four letter word
22 grudnia 2015 14:41
O matko. Przeczytałam o konserwie i zrobiłam karpika  🤔 zapomniałam, że to o kota chodzi  😂
Ma ktos  na odspedanie jaka kolwiek ilosc saszetek?poniewaz czekam na swoje  az przyjda, a potrzebuje juz podac?
No nie wiem. Omeprazolu nie możesz rozpuścić, wiec będą niebieskie kuleczki gorzkie i niedobre... Ranitydyne w postaci tabletek ranigast rozkruszysz inwymieszasz z konserwa czy podasz strzykawka do pyska.


Kilka ziarenek łatwiej przemycić niż pół mega gorzkiej tabletki.
Tuptek na szybko najlepiej w aptece na receptę kupić, przeliczyć dawkę i podać.
Ja z kliniki otrzymałam zapas do momentu kiedy przyjdzie zamówiony- jak go otrzymam to zwrócę pożyczoną ilość. Super podejście do klienta- nie zostałam z problemem sama.

Chiquita część gruczołowa czysta, odźwiernik również. Opóźnione opróżnianie spowodowane jest prawdopodobnie obydwoma czynnikami- ciężko jednoznacznie stwierdzić pierwotną przyczynę. Guzy są dwa, jednak nie jest to nowotwór- wyniki przyszły przedwczoraj, ulga. Skąd takie wrzody- nie wiemy, na pewno to nie czynnik żywieniowy. Podejrzewam, że metaboliczny-stresowy-genetyczny, czyli wszelka zależność pomiędzy hormonami,  prostaglandynami, cytokinami pro- i przeciwzapalnymi itp., itd.

Lily, a jakie macie zalecenia na opóźnione opróżnianie?
jakiś olej do żarcia czy siemie lniane? coś co da poślizg.
Hm, tu piszą że dodatek oleju kukurydzianego opóźnia opróżnianie żołądka: http://ker.equinews.com/article/how-does-corn-oil-affect-gastric-emptying-and-plasma-glucose-levels-horses

Więc olej chyba nie bardzo na opóźnione oprożnianie? Co zalecili z kliniki?
Dziewczęta, nie otrzymałam dokładnych zaleceń dot. usprawnienia procesu opróżniania żołądka. Jednak z doświadczenia i piśmiennictwa wiadomo mi, że na opróżnianie ma wpływ wiele czynników- stopień rozciągliwości ściany żołądka, konsystencja pokarmu (płyny czy postać sucha), lepkość, kaloryczność pokarmu,  gradient ciśnień itp. Do tego dochodzi ścieżka nerwowa opróżniania.
U koni najszybciej opróżniane są  pasze włókniste (czytaj: sieczki, wysłodki, mieszanki wysoko włókniste). Wszelkie pasze skrobiowe w postaci czystej- jęczmień, owies, kukurydza znacznie dłużej zalegają w żołądku- dlatego koniom wrzodowym zaleca się częste karmienie paszami włóknistymi (pomijam aspekt regulacji pH) z niewielkim dodatkiem pasz skrobiowych, a najwłaściwiej z dodatkiem pasz niskoskrobiowych/o bezpiecznej zawartości skrobi. Ponadto, jak w badaniach wykazano im większy udział tłuszczu, tym wolniej żołądek się opróżnia. Dodatek oleju stosuje się ze względu na stymulację wydzielania prostaglandyn, czyli substancji, które chronią błonę śluzową żołądka. Ponadto, olej wykazuje działanie p. zapalne i łagodzące (mam tu na myśli oleje bogate w kw. tłuszczowe o-3)- z tego względu podaję swojemu koniowi olej, a nie z powodu chęci podniesienia kaloryczności dawki (to aspekt zupełnie drugorzędny dla mnie).
Co więcej rozumując prosto- wszelkie patologie związane z zaburzeniami funkcjonowania żołądka wpływają na jego motorykę, ukrwienie, unerwienie. W związku z czym samo leczenie wrzodów z zachowaniem odpowiedniej profilaktyki (bądź już kliniki) żywienia wpływa na poprawę opróżniania żołądka.

Pozdrawiam,
K.
Dziękuję Lily za odpowiedź 🙂

Jaki olej podajesz i w jakiej dawce? Mi zalecono kukurydziany na wrzody, ale on ma więcej o-6 niż o-3.

Pasze włókniste szybko przechodzą przez żołądek? Miałam wrażenie, że raczej długo siedzą skoro do gastroskopii jest wymagane 24h bez siana, bo tyle właśnie może zalegać w żołądku. Jak to jest w takim razie? Po co 24h skoro szybko opuszczają żołądek?
Podaje lniany w ilości 100-150 ml, około 2-3 x w tygodniu, zależy jak jestem.

Jeśli chodzi o głodzenie 24 h przed gastro to ciężko mi się odnieść- najlepiej zapytać lekarzy (i zrobię to z ciekawości). U nas jedzenie zalegało w żołądku 3 dni ze względu na zaburzone już opróżnianie. Być może ciężko jest więc ocenić lekarzowi ile pokarmu może zalegać  i dlatego profilaktycznie się głodzi 12-24 h? Przy znieczulaniu obniża się również perystaltyka jelit- profilaktyka ograniczenia ryzyka kolki? Możliwy jest również refluks? Tak gdybam 🙄

24 h zalega włókno w jelicie grubym.

famka   hrabia Monte Kopytko
11 stycznia 2016 08:46
do. gastroskopi wymagane jest aby koń nie jadł około od 12 do 18 godzin
Mi wet uparcie zaleca co najmniej 24h. Ewentualnie minimum 18h jeśli koń jest na samej trawie, bez siana. Już parę razy próbowałam wynegocjować krócej (mieliśmy 3 gastro), ale się nie da.  Byłam pewna że wszyscy co najmniej 18-24h głodzą.
Zmieniając temat, czym ścielicie waszym wrzodowcom?
Mój stoi na trocinach.
Gillian   four letter word
13 stycznia 2016 17:56
Mój na słomie.
xequus   Miłość na dwa serca i sześć nóg...
13 stycznia 2016 19:42
Mój na słomie, żeby mógł sobie ja chrupać w międzyczasie 😉
famka   hrabia Monte Kopytko
13 stycznia 2016 20:09
mój stał i na trocinach i na słomie
Powiedzcie mi proszę, jeśli kobyła we wrześniu przechodziła operację kolki, potem była leczona omeprazolem na wrzody (kuracja trwała prawie dwa miesiące) to kiedy teraz powinnam dać jej ten lek i w jakich ilościach? Jak Wy podajecie i przez ile?
I przy okazji- czy ktoś będzie może zamawiał jakoś niedługo?
Gillian   four letter word
14 stycznia 2016 07:22
Będzie zamówienie pewnie na wiosenną porcję.
xequus   Miłość na dwa serca i sześć nóg...
14 stycznia 2016 12:12
nikas, ja leczylam konia podobnie jak Ty od wrzesnia i skończyłam kuracje końcem roku i podawałam na wiosnę jakos w marcu/kwietniu jak tylko przyszło nasze wiosenne revoltowe zamówienie. I powtarzam zawsze na wiosnę i jesień po 1 saszetce przez 28dni raz dziennie, bo mój przy drugiej gastroskopii byl juz okej(a miał 3 na 4 poziomy owrzodzenia).
Dziękuję bardzo!  tylko teraz tak się zastanawiam, bo zamierzam przenieść kobyłkę do innej stajni i powoli zacząć wdrażać w trening z powrotem, a to akurat wypadnie jakoś w marcu... I teraz myślę, że pewnie przeprowadzka i powrót do pracy mogą być dość stresującym momentem- lepiej podawać omeprazol podczas tego okresu, czy przed, a może po?
Ja w lecie odłączałam wrzoda od stada i dostał omeprazol, potem na wiosnę też  😉 Kuracja wiosna i jesień to taki standard, ale jeżeli w międzyczasie ma wydarzyć się coś stresującego dla konia to warto go wesprzeć.
Szukałam, ale konkretnej odpowiedzi nie znalazłam, czy ktoś z Was wyleczył wrzody u swojego konia?
Gillian   four letter word
16 stycznia 2016 19:29
No tak, chyba wszyscy tutaj.
Czyli gastroskopia u Waszych koni nie wykazuje zmian wrzodowych?
U mojego nie wykazuje. Mimo to nadal ma objawy wrzodowe podczas zmian pogody, jest leczony prewencyjnie dwa razy do roku, w sezonie startowym jest suplementowany i je jak wrzodowiec (dużo włókna, mało ziaren, często i niedużo, stały dostęp do siana). Wrzody to nie jest uleczalna choroba.
Tak właśnie powiedziała mi dr Kamionka-Flak. Może panikuję, ale po gastroskopii, która wykazała wrzody 2-go stopnia, płytkie, już prawie wysłałam 10 letniego konia na emeryturę 🙄 Czy w czasie leczenia po pierwszej diagnozie odstawiałyście konie całkowicie od pracy?
Aby odpisać w tym wątku, Zaloguj się