konie fryzyjskie

Włos daje ogólny pogląd. Bardziej realistyczny przynajmniej wg tego co mnie uczono.
na zdrowy rozum, badanie włosa nie pokazuje aktualnego stanu, tylko stan w ciągu ostatnich kilku miesięcy, chyba ze ktos się pobawi w odcinkowe badanie włosa z grzywy lub ogona.....( teoretycznie wszystko mozna). wiadomo, ze badanie włosa stosowane jest w patomorfologii i toksykologii ,kryminalistyce. Ale najlepsze badanie i suplementacja nie uchroni "czerwonego" fryza przed płowieniem 😉
To racja ale może znacząco je zmniejszyć
słyszałam o słoncu, amoniaku z obornika i wiadomo ze prawidłowa kondycja (czyli wszystko w normie +/-) poprawia wygląd sierści/włosa, ale do tego wystarczy zapewnienie podstawowego dobrostanu.Jesli z czyms nie mozna wygrac, to najlepiej to polubic albo zainwestowac w odpowiedni genotyp. Beart 411 tez na niektórych zdjęciach ma ciepły odcień 😉
Nie może być nosicielem genu kasztanowatości wszystkie ogiery są sprawdzane i nie mogę go mieć. A co do odcienia wiele rzeczy można osiągnąć przez obróbkę np odcień.
Oczywiscie ze TAKI OGIER nie ma tej wady, napisałam to z przymrużeniem oka, bo na niektórych zdjęciach ma cieplejszy odcień, a raczej nikt nie obrabia zdjęc w tę stronę. Jesli ktos fałszuje zdjęcia swoich fryzów to raczej w odwrotnym kierunku.
Wystarczy zrobić zdjęcia o złotej godzinie tak lubianej przez fotografów lub mieć np canona który najczęściej jest bardziej czerwony niż nikon. Niektórzy też nakładają maski bo tak lubią.
Wystarczy zrobić zdjęcia o złotej godzinie tak lubianej przez fotografów lub mieć np canona który najczęściej jest bardziej czerwony niż nikon. Niektórzy też nakładają maski bo tak lubią.

Może trochę off, ale serio taka jest prawidłowość z canonami? Bo właśnie strasznie się dziwiłam, że jednemu z fotografów Wala zawsze wychodzi bardziej ruda niż innym i wychodzę na marudną. Miałam wrażenie, ze na żywo aż tak tej rudości nie widać jak na gołych fotach z tamtego canona.
Np. tutaj Wielki Beart w cieplejszym odcieniu
zaczerpnięte z Jego fb


😅 😅 😅
Oskary rozdane na 2016 r.
Czempion  Tsjalle 454, vice: Markus 491
https://www.facebook.com/KFPSRoyalFriesian/photos/a.338857519527019.82557.337468272999277/966462980099800/?type=3&theater

Żegnaj Wielki mistrzu  🙇 Sir Norbert 444 jedzie do Stanów

Zna ktos potomstwo lub ogiera Hotse fan de Koaten po Beart 411 Sport preferent 172 cm wzrostu, 82 pkt. bonitacji


jeszcze raz ponawiam pytanie, jak Wam się podoba ten ogr, jeden z trzech synów mojego ulubionego Bearta, których znalazłam w Polsce. Akurat do niego mam najdalej dlatego pytam o opinię!
Zlockie - a gdzie stacjonuje ten ogier? 🙂

Sucha - mogłabyś rozwinąć temat tego genu kasztanowatości? Wiem, że taki istnieje, ale to wszystko 😉 Jak to się ma do oceny koloru podczas przeglądów hodowlanych? - mój koń dostał prawie jet black (1 oczko przed jet black), a były lata kiedy była niemal totalnie czekoladowa. Poprawiło się, kiedy zaczęłam suplementację miedzią, a w tym roku latem praktycznie w ogóle nie wyblakła odkąd zaczęłam dawać karmę St. Hippolyta (zaczęłam około marca) z przeznaczeniem dla naszych fryziów.
[url=http://koniefryzyjskie.org.pl/n/index.php?option=com_content&view=article&id=85😀laczego-fryz-jest-kary&catid=38:readb&Itemid=2]http://koniefryzyjskie.org.pl/n/index.php?option=com_content&view=article&id=85😀laczego-fryz-jest-kary&catid=38:readb&Itemid=2[/url]
tutaj możesz znaleźć dużo informacji.
Wiem że niektóre czarne konie płowieją ale to np jak mają brudno w boksie i pobrudzą się amoniakiem (rozjaśniacz), ale wtedy jest to bardzo charakterystyczne.
Mojemu pomaga nie na blaknięcie suplementacja (choć nie zawsze) ale najbardziej spłukiwanie potu po każdym treningu, nie mycie bo to zmywa lanolinę z włókien włosa i bardziej je jeszcze naraża na blaknięcie ale właśnie płukanie.
Co do koni płowiejących, są takie które płowieją bardziej i mniej. Mój jest z tych mniej.
Hotze kryje w Wierzchaczewie. Dla mnie rewelacyjny ze zdjęć w ogłoszeniu i najbardziej odpowiada mi w porównaniu z resztą z tabelki pzhk na 2015 (oczywiscie nie mają aktualnych wykazów). Wysoki, 172cm, 82 pkty i ten ojciec :mniam:.. Znalazłam jeszcze 2 na olx po beart, ale (przynajmniej ze zdjecia) mają mniej zadu i nie ta szyjaaaaa.


cytuję z art... każdy koń o umaszczeniu karym, do momentu gdy nie zostanie wystawiony na działanie słońca, jest w odmianie kruczo karej (intensywnie czarny z połyskiem), natomiast w momencie gdy wyjdzie on na pastwisko pod wpływem promieni traci on głębokie czarne umaszczenie sierści i pojawiają się brązowo rdzawe włosy, wówczas możemy być pewni że koń jest kary płowiejący. Konie o maści kruczo karej nigdy się nie odbarwiają....


za moich starych (i oczywiscie dobrych) czasów rozróznialo sie masc kruczokarą o głębokim  granatowym polysku i wronią, ze słabym metalicznym polyskiem i oczywiscie kary płowiejący, ktory w zimie jest kary a w lecie b. ciemnym kasztanem, takze, co kto lubi🙂😉

zdjęcie z ogłoszenia, mam nadzieje ze nikt nie bedzie miał mi za złe kopii; ale doskonale widac tu odcienie karosci, w moim odczuciu to 2 fryzy.
[quote author=zlockie link=topic=1677.msg2478382#msg2478382 date=1452372113]
Zna ktos potomstwo lub ogiera Hotse fan de Koaten po Beart 411 Sport preferent 172 cm wzrostu, 82 pkt. bonitacji


jeszcze raz ponawiam pytanie, jak Wam się podoba ten ogr, jeden z trzech synów mojego ulubionego Bearta, których znalazłam w Polsce. Akurat do niego mam najdalej dlatego pytam o opinię!
[/quote]

Ogiery przedstawione na przeglądzie 2015 r komisji KFPS . Jak widać w tym zestawie nie widnieje żaden Hotze , ale jak ma pozwolenie z PZHK ,  pewnie nic mu nie brakuje  🤔. Potomstwo też ocenia PZHK ? Tam pytaj .
https://www.facebook.com/ZwiazekHodowcowKoniFryzyjskichWPolsce/posts/908554402570068
Hotze kryje w Wierzchaczewie. Dla mnie rewelacyjny ze zdjęć w ogłoszeniu i najbardziej odpowiada mi w porównaniu z resztą z tabelki pzhk na 2015 (oczywiscie nie mają aktualnych wykazów). Wysoki, 172cm, 82 pkty i ten ojciec :mniam:.. Znalazłam jeszcze 2 na olx po beart, ale (przynajmniej ze zdjecia) mają mniej zadu i nie ta szyjaaaaa.

Nie no błagam, ile razy będziemy tu powtarzać , że PZHK nie prowadzi ksiąg hodowlanych rasy fryzyjskiej ❓ To co robią jest jakimś absurdem, bo nie wiem na jakiej podstawie mogą oceniać ogiery rasy, której ksiąg nie prowadzą? Kryjąc ogierem fryzyjskim z licencją PZHK kryjesz wyglądem i tyle. Nie jest to koń uznany jako reproduktor przez holenderski związek, no ale z pewnością wyjdzie Ci dużo taniej. Co z tego wyjdzie nikt Ci tu raczej nie powie.
To moze powinien byc osobny watek, konie fryzyjskie wpisane do rejestru PZHK, bo jest ich całkiem sporo, pewnie nawet więcej niż tych z papierami holenderskimi, samych ogierów udostepnionych w bazie, ocenionych i dopuszczonych do krycia jest 16, a tych których nie udostępniono podejrzewam, ze drugie tyle. Pzhk prowadzi baze rodowodową koni rowniez fryzyjskich. Ogier Hotze ma rowniez holenderskie papiery i b. utytuowanych rodziców. Nie pytam co wyjdzie, bo rownie dobrze mogę sobie z fusów powrózyc. Myslałam, ze moze ktos obiektywnym okiem oceni ogiera, bo ogloszenia i zdjęcia to co innego, ale widac stare czasy minely i solidarnosc konskiego swiatka...teraz sie tylko liczy co komu wyjdzie(najlepiej jesli nie wyjdzie) i za ile. No coz sama i tak go musze obejrzec.

cyt Katasia Kryjąc ogierem fryzyjskim z licencją PZHK kryjesz wyglądem i tyle... To bzdura Katasiu, wykozystuje ich wielowiekowy naklad pracy  i zaangazowanie w stworzenie tej pieknej rasy o cudownym charakterze. Nie  powiesz chyba, ze piękny ogier fryzyjski po doskonalych rodzicach z wieloma czempionami w rodowodzie, to jakis niepowtarzalny mutant. Moze Tobie rodzice mowili, ze dzieci przynosi bocian lub mozna się zapatrzyc na listonosza. Ja z pzryjemnoscia chodzilam na lekcje biologii, dlatego wiem, ze to co nas tworzy  to geny i srodowisko.
No błagam  :emota2006094: co za bzdury 
To moze powinien byc osobny watek, konie fryzyjskie wpisane do rejestru PZHK, bo jest ich całkiem sporo, pewnie nawet więcej niż tych z papierami holenderskimi

Chyba raczej tak, powinien być z dopiskiem dla betonu !

Moze Tobie rodzice mowili, ze dzieci przynosi bocian lub mozna się zapatrzyc na listonosza. Ja z pzryjemnoscia chodzilam na lekcje biologii, dlatego wiem, ze to co nas tworzy  to geny i srodowisko.

😅  😵
To wszystkie chłopaki po Beart 411 i reszcie niech kryją w PZHK , będzie większa baza środowiska
Na pewnych poziomach tam gdzie sie koncza argumenty, zaczynają sie inwektywy. Niestety argumenty wywodzą sie z wiedzy a tu 0. Watek nie dla mnie, spadam.
PZHK nie ma prawa prowadzić żadnych ksiąg rasy fryzyjskiej, bo nie ma w tym zakresie tej wielowiekowej wiedzy, którą posiadają Holendrzy. Może jakąś bazę sobie prowadzą, ale to tylko ich wewnętrzny wykaz.
Nie wiem czemu niektórzy nie chcą zrozumieć, że obecny kształt tej rasy zawdzięczamy ogromnej dbałości Holendrów o swoje dziedzictwo. Niestety z tym się wiążą wysokie ceny nasienia. Bo taki ogier z holenderska licencją lub z holenderskim pozwoleniem na krycie musi spełnić szereg wymogów. A taki z papierem PZHK jest oceniany na podstawie czego? Zdaje się, że jedynie wyglądu. A gdzie próba użytkowa, gdzie badania genetyczne? 

Niestety nie każdy koń po doskonałych rodzicach jest również doskonałym reproduktorem - gdyby tak było, to hodowla byłaby dziecinnie prostym zajęciem, a nie jest. Jedyna gwarancją, że koń jest dobrym reproduktorem są holenderska licencja i kolejne tytuły zdobywane przez ogiera na podstawie oceny jego potomstwa. Oczywiście nie gwarantuje to sukcesu hodowlanego, bo trzeba jeszcze odpowiednio dobrać matkę i mieć szczyptę farta.

Ja naprawdę kibicuję prawdziwym hodowcom fryzów, ale nóż mi się w kieszeni otwiera jak się za to bierze ktoś kto nie ma pojęcia o rzeczy i chce zrobić sobie fryza po kosztach. Skoro jesteś taką fanką Bearta, to ściągnij sobie jego nasienie z NL, choć i to może być trudne, bo zdaje się, że właśnie wyjechał do USA. A jak Cię na to nie stać to kryj ogierem z holenderskim pozwoleniem na krycie w PL. W ten sposób uszanujesz "tą piękną rasę"

Lekcje biologii mam co prawda już dawno za sobą, ale jako mężatka doskonale wiem skąd biorą się dzieci i nie życzę sobie takich tekstów.

edit:
Na pewnych poziomach tam gdzie sie koncza argumenty, zaczynają sie inwektywy. Niestety argumenty wywodzą sie z wiedzy a tu 0. Watek nie dla mnie, spadam.

Nie wiem o jakiej wiedzy tu mówisz, ale na pewno nie o swojej w zakresie hodowli rasowych fryzów.
Katasia szacunek za wyrozumiałość i rzeczowe odpowiedzi , ja niestety przy takim podejściu do tematu już kapituluję 😕 😵
Miałam odpuscic....
ale po paru budujących wpisach na pw
zapytam tylko:
skoro fryz nie moze miec polskiego paszportu, dlaczego Polak moze miec paszport holenderski? 🙂😉
zapytam tylko:
skoro fryz nie moze miec polskiego paszportu, dlaczego Polak moze miec paszport holenderski? 🙂😉

Ja nie znam paru budujących wpisów na PW  .
  I właśnie , kto Fryzowi broni mieć paszport polski  ?  🤔
Chodzi Ci o konia fryza, czy człowieka pochodzącego z Fryzji (bo z pisowni wynika człowiek)??
 
Chodzi mi o przedstawiciela rasy Fryzyjskiej , ja ją  bardzo szanuję i kocham 
I jeszcze raz pytam /bo mnie to przestrasza / kto zabrania  ❓ Tak jak pytasz . 
Ciekawe ze to są zawsze budujące wpisy, ale koniecznie na PW...

Temat wbrew pozorom jest istotny: paszport konia jest dokumentem "dla służb" i w założeniu nie ma wiele wspólnego z hodowla. Rasowe zwierzęta maja rodowody( z tego co wiem to nawet w Rosji) wystawione przez prowadzące KSIĘGI HODOWLANE organizacje.
Organizacje te - maja opracowane programy hodowlane, wzorzec rasy( !!!!), metody selekcji, prowadza badania  itd.
Dokumenty hodowlane wystawione przez organizacje hodowlane są uznawane na całym świecie czyli np. fryz z papierem( RODOWODEM) holenderskim jest rasowym fryzem w Afryce czy Chinach. Tak samo, na całym świecie honorowane są jego oceny.

A jak to działa w praktyce?
Ogier wystawiony(albo i nie- szczególnie w przypadku gdy właściciel liznął nieco wiedzy o fryzach i wie co sobą reprezentuje jego koń) na przeglądzie KFPS,  oceniony tak, ze gdyby był wałachem, lub klaczą nie otrzymał by wpisu do głównego rejestru, natychmiast zostaje cudownym( z super ruchem i budowa!!!!- patrząc w rejestr PZHK ogierów fryzyjskich podejrzewam ze bonitacja przebiega wg schematu-kary i ma cztery nogi? to 80 pkt  😉 ), ponad 80-cio punktowym reproduktorem PZHK. I może kryć jak leci- kucyki, konie sp, grubasy...nie wiadomo po co, dlaczego i wg jakiej koncepcji. jaki to ma związek z hodowlą? Ano słaby niestety... hodowla to przede wszystkim: "zabiegi zmierzające do doskonalenia cech dziedzicznych hodowlanych zwierząt".
Zmierzam do tego że żeby rzetelnie odpowiedzieć na pytanie- "co sadzicie o takim a takim ogierze" trzeba wiedzieć cokolwiek i o klaczy, która ma być kryta, a przede wszystkim co chcemy w efekcie finalnym otrzymać u potomstwa.... takie informacje są po prostu niedostępne w przypadku koni z polskim paszportem( nadal  li i jedynie unijnym dokumentem identyfikacyjnym dla koniowatego)


Tam ta da damm, wiadomo było, że ten kto się na tym najlepiej zna odpowie najbardziej konkretnie  👍 Zapewne ta wypowiedź też zostanie uznana za nieważną, bo nie jest pytającemu na rękę, ale może innym się przyda  🙂
Ja wiem ze są zmiany , ze świadomość i chęć uzyskania rzeczowych informacji o rasie w naszym kraju jest naprawdę dużo wyższa , niż parę chwil temu .
Kiedyś, tu w tym wątku była sugestia, by nie kupować FRYZÓW Z CZIPAMI !!! .
Bardzo śmieszne , ale przecież tak było , a autor tej odkrywczej tezy był święcie przekonana o potrzebie, by przestrzec potencjalnych baranów - nabywców trefnego konia . Myląc pewnie chipy /jako wadę z oznakowanie rasowego konia
Oczywiście zdążają się jednostkowe przykłady na bardzo ograniczone myślenie , jednak świadomość ludzi zainteresowanych posiadaniem konia tej rasy, jest dużo większa teraz niż kiedyś
Tyle tylko, że bardzo martwi i złości ignorancja tych właśnie jednostek .
Informacje są, wystarczy odrobinę wysiłku by po nie sięgnąć .
A przecież można zajrzeć w kartę ocen własnego konia i konia drugiego / oczywiście jak był oceniony i takową posiada. 
Ja dalej nie wiem ,kto zabrania w naszym kraju wyrobić koniowi drugi paszport np. polski
I chodzi mi o paszport , nie rodowód ! 
Widek: przepisy unijne. Jeden koniowaty powinien miec jeden paszport- podwojne identyfikowanie jest nielegalne.
OK  😀 , to unijne , a są respektowane  ❓ 💡 ❗
Aby odpisać w tym wątku, Zaloguj się