kącik zaprzęgowca

Kejsa A to nie to?

http://pobierzpliki.net/fudumwu/1/4061&plik_nazwa=ABC+powo%C5%BCenia.zip&plik_rozmiar=2548838&ilosc_pobran=22431
Jak prawidlowo przerobic zwykla uprzaz szorową z takij do jednego dyszla na taka do dyszołków?  Są jakies bardziej wskazane rodzaje szorek do jazdy w pojedynkę?
Wystarczy do nagrzbietnika po obu stronach doszyć półkółka, aby była możliwość zakładania pasków do dyszelek.
No i dyszelki powinny być podpięte ze sobą pod brzuchem konia, żeby przy zatrzymywaniu, hamowaniu nie podnosiły uprzęży.

Dla przykładu tak wygląda uprząż od pary, wykorzystana do jazdy w pojedynkę :


Euforia_80   "W siodle nie ma miejsca dla dupków!"
04 grudnia 2015 14:02
a czy ten dyszel nie wbja się koniowi w łopatkę, bo na tym zdjęciu tak to wygląda ale może to tylko złudzenie?
montana- a czemu tam pasy macie tak wysoko podpięte?
Nic się nie wbija w łopatkę, to jakieś przekłamanie na zdjęciu.
Tak się zapina również w oryginalnej jednokonnej uprzęży, tu widać pod innym kątem :
[quote author=Euforia_80 link=topic=1168.msg2460924#msg2460924 date=1449237734]
a czy ten dyszel nie wbja się koniowi w łopatkę, bo na tym zdjęciu tak to wygląda ale może to tylko złudzenie?
[/quote]

złudzenie

montana- a czemu tam pasy macie tak wysoko podpięte?


Nieuzpełnie rozumiem pytanie. Chodzi o podpięcie pasów pociągowych do orczyka tak ? Ano fabrycznie orczyk jest tak wysoko.

montana- tak, o to mi chodziło. Dziwnie, ale w sumie ok. Myślałam, że to jakiś specjalny patent.
Hej 🙂
czy znacie może kogoś, kto zajmuje się profesjonalnym przyuczaniem konia do bryczki w okolicach północno- wschodniej polski najlepiej? 🙂
Wyposażyliśmy się w kompletną profesjonalną uprząż, skróciliśmy dyszelki i chyba wszystko działa nam całkiem ok, dziękuję za rady.
Powinnam zakładać natylnik ?

A masz hamulec w bryczce? jak nie, zakładaj natylnik 🙂
Nie mam hamulca, dziękuję,
zatem następnym razem w pełnym komplecie, być może już w sankach 🙂
TRATATA   Chcesz zmienić świat? -zacznij od siebie!
15 grudnia 2015 17:21
montana super wyglądacie!

Plamkakochanie -ja kojarzę najbliżej siebie tylko SK Wyłudy u Państwa Pacek (powiat Węgorzewski)
TRATATA stokrotne dzięki  :kwiatek:
jakby ktoś coś jeszcze wiedział to też chętnie poszerzę horyzonty 🙂
montana
świetnie wygląda,
Przyznaj, że frajda niesamowita  😀

Hej 🙂
czy znacie może kogoś, kto zajmuje się profesjonalnym przyuczaniem konia do bryczki w okolicach północno- wschodniej polski najlepiej? 🙂


jest jeszcze forumowa Atea, warto zapytać, bo u nich odbywa się to bardzo profesjonalnie
montana Jeśli tylko ten kucyk ma chodzić w tych dyszlach to dobrze byłoby je zwężyć, czyli najprościej mówiąc wygiąć te rurę tak, by nie odstawała tak od kucyka. Inaczej będzie mu mniej wygodnie, bo odstające dyszle mogą go uderzać po bokach w czasie pracy.

elita17 Dziękujemy to bardzo miłe!  :kwiatek:
Szukacie osoby do nauki koni w zaprzęgu proszę  bardzo 😀 😲

vissenna   Turecki niewolnik
15 stycznia 2016 22:06
a to to chyba jakaś użytkowniczka miała przyjemnosć oglądać (?). Najlepszy moment jest na końcu, jak baba spada i widać tylko trampki :P
Weźcie przestańcie bo mi się ciśnienie podnosi  😤

To chyba nieodpowiednia chwila, żeby się naszymi podopiecznymi schweres warmblut pochwalić? 😁
pokaż!
ja mam kobyłkę po Ewento, którą oprzęgam, tzn jestem na etapie wożenia opony.
To też pokaż! 🙂

My mamy jednego niemal 4-latka Enzo M, który w zaprzęgu już chodził, ale miał problem z zatrzymaniem.


Film z treningu zatrzymania
Tandem i nasze metody pracy  😁

Drugi wałaszek (Enzio) ma 3 lata i przyjechał do zajazdki. Jeszcze niepewnie, ale już jeździmy w zaprzęgu. Teraz pracuje w parze z naszą Rosą.

Film z pierwszego zaprzęgania.

Bardzo przyjemne konie do pracy 🙂 Są u nas półtorej miesiąca, wyjeżdżają na koniec stycznia.

Jakby ktoś był ciekawy to inne filmiki z chłopakami:
Enzo M
Praca nad zatrzymaniem z Enzo M na dwóch lonżach
Praca z Enzo M w terenie w parze

Enzio
Praca z oponą
Luzem

chyba chwilowo nie mam jak pokazać, brak materiałów, muszę dopiero jakiegoś dzieła dokonać :-)

postaram sie pamiętać i pokazać :-)
atea- świetne te filmiki, szkoda, że nie jesteś bliżej mnie 🙁

Jak się oponę podczepia to trzeba wydłużyć pasy prawda? Ile mniej więcej orczyk powinien znajdować się za koniem żeby było bezpiecznie? Czym przedłużacie i czym montujecie oponę do orczyka?
marysia550, Tak, należy wydłużyć pasy w taki sposób, by koń swobodnie nie zahaczał o orczyk piętką.  Długość zależy od wykroku i budowy konia. Nie może też być za daleko, żeby w razie paniki konia (wyrwania do przodu, galopu po kole) opona go nie wyprzedzała. Na przedłużenie pasów jest wiele sposobów. My przedłużamy starymi naszelnikami, co ma wiele zalet - wymysł małża 🙂

Oponę do orczyka montujemy łańcuchem, bez krztyny romantyzmu 😉

zembria   Nowe forum, nowy avatar.
21 stycznia 2016 18:25
Mam pytanie dotyczące rozmiaru uprzęży, o najzwyklejszy półszorek chodzi. W związku z piękną zimą natchnęło mnie na oprzęganie jednego z moich chłopaków, nic wielkiego sanki będzie ciągał docelowo, podjazd odśnieżał, plac równał itp. 😉 Póki co zmontuję coś na szybko z pasów do lonżowania i będziemy się powoli uczyć. No ale zaczęłam się rozglądać za jakimś półszorkiem dla niego i mam problem z rozmiarem, nie wiem tak szczerze mówiąc jak to wygląda. Przeglądając internety widzę tylko "na dużego konia" i "na kuca", a mój koń ma 155cm wzrostu ale jest dosyć masywnej budowy, nie ciężki jak ziemniaczek, wielkopolak wszak to jest  😎 , no ale jak na tą rasę to trochę jednak za ciężki, zadek rozłupany, klata szeroka. W co powinnam celować? Albo może jak go zmierzyć? O jakie ewentualnego sprzedawce wymiary poprosić? Logiczne wydaje mi się zmierzenie pasa napierśnika od "popręgu" do "popręgu", bo tej długości się chyba regulować nie da (chyba 👀 ) Czy coś jeszcze?
I mam jeszcze jedno laickie pytanie, czy jest tak możliwość żeby sanie/bryczka miały możliwość zmiany "przodu"(nie wiem za bardzo jak to nazwać  😁 ) tak, żeby można było zaprzęgać pojedynczego konia, a w razie potrzeby parę? Wiem, że da się zaprząc jednego konia do bryczki na parę, ale to chyba nie jest zbyt wygodnie dla konia na dłuższą metę?
Edit. Dorzucam fotkę konia, tu wyszedł dosyć szczupło, ale to najbardziej aktualne zdjęcie jakie mam, a koń młody więc na starszych jest mniejszy nieco  😉
Po pierwsze witam bo to pierwszy post na forum(od jakiegoś czasu czytam i postanowiłem się zarejestrować)
Wracając do tematu to z szorami najlepiej do rymarza choć to często droga sprawa może być, to nie koniecznie. Na alledrogo można spotkać tanie szorki od rymarza z Jasła, nie są to cuda ale dość ok wykonane, dorobi na wymiar konia pewnie bez większych problemów.
Co do sań/bryczki to nie jest to problem tylko kwestia tego jak mają one rozwiązane mocowanie dyszla/dyszułów.
zembria   Nowe forum, nowy avatar.
22 stycznia 2016 16:54
Rumcajs dziękuję za zainteresowanie, ale chyba nie zrozumiałeś pytania 😉 Nie pytam gdzie kupić, tylko jaki dobrać rozmiar pod konia konkretnego.
A jeśli chodzi o dyszle, to właśnie interesuje mnie trochę konkretniej, jak by to miało wygladać? czego szukać? jak to się nazywa? Żebym wiedziała czego szukać jak będę chciała coś kupić.
Zmierz sobie obwód konia za kłębem przez miejsce na popręg i o ten wymiar pytaj sprzedawce 🙂 To będzie wymiar pod siodełko uprzęży. Po opisie konia celowałabym w full ale lepiej zapytać o wymiary 🙂 (w arednie i daw magu zrobią też 'na miarę'😉
Tak są bryczki i sanie z wymiennym dyszlem na dwa konie, lub dyszułkami na jedynkę . Sama mam taką i nie jest to rzadkością 🙂 Kiedy chcesz jechać parą zakładasz dyszel , na pojedynkę zamieniasz na dyszułki.
Dla pary i do singla są różne uprzęże (różnią się sposobem przypięcia koni do dyszla / dyszułek) Więc jak chcesz jezdzic jednym koniem szukaj uprzęży typowo singlowych 🙂
zembria   Nowe forum, nowy avatar.
22 stycznia 2016 18:25
Akatash Bardzo Ci dziękuję :kwiatek: Na tą chwilę rozglądam się za jakimś prostym półszorkiem dla tego Pana ze zdjęcia, ale kto wie czy docelowo para by nie poszła. Pomyślę wtedy o jakieś lepsiejszej uprzęży na parę 🙂
Edit. Fajnie, że są takie wymienne dyszle/dyszułki, że sobie tego nie wymyśliłam 😁
Aby odpisać w tym wątku, Zaloguj się