Dopasowanie siodła

Kastorkowa, nie odważe się ocenić łęku, ale panele w czarnym przylegają fatalnie. patrząc gdzie wypada środek ciężkości siodło prawie na pewno bedzie anglezować.
Kastorkowa   Szałas na hałas
20 stycznia 2016 19:54
Wiem, czarne leży mocno kiepsko. Chcemy kupować właśnie Daw-maga tylko patrząc na to jak leży ten to czy szerszy łęk by cokolwiek pomógł?
mi się wydaję że ono jest przewalone na przód, dlatego ten tył tak sterczy >najgłębszy punkt siodła wypada jakby za bardzo z przodu.
Szerszy łęk tu raczej nie załatwi sprawy. Swoją drogą, to brązowe siodło na twoje oko jest rzeczywiście znacznie szersze?
Kastorkowa   Szałas na hałas
20 stycznia 2016 20:23
Sprawdze jutro, zmierze je. To 33 było na nim napisane, ale ile w tym prawdy to nie wiem. Czyli w tym czarnym to kwestia wyjeżdżenia tego siodła bardziej? Postaram się jutro zrobić zdjęcia jeszcze innego siodła.
Zairka   "Jeżeli jest Ci pisany to będzie Twój..."
20 stycznia 2016 20:23
Oba te siodla kiepsko leza, poztym kupowanie takiej "deski" (brazowe) raczej dobrze by na konskie plecy nie zrobilo 🙁
Kastorkowa   Szałas na hałas
20 stycznia 2016 20:25
Kupowane będzie nowe, to są siodła które mam pod ręką by zrobić zdjęcia. Spokojnie nie mam zamiaru w tym jeździć to siodło jest stare jak świat.
Nie nie, na pewno nie wyjeżdżenia. Raczej dopasowania kształtu paneli do kształtu grzbietu. Może byłoby lepiej, jeśli przy odpowiednio szerszym łęku miałabyś podkładkę podnoszącą przód, a może trzebaby odjąć wypełnienia w środkowej części siodła... ale oba to tylko moje gdybanie.

Pooglądaj sobie te siodła od spodu, poszukaj różnic we wszystkich płaszczyznach. Na pewno brązowe leży lepiej z jakiegoś powodu, jak znajdziesz ten powód, to będziesz wiedziała jakich siodeł szukać 😉
ejj a mi nikt nie doradzi nic w kwestii siodel?🙁
Zairka   "Jeżeli jest Ci pisany to będzie Twój..."
21 stycznia 2016 07:40
Distario 3 palce na sucho to jest ok, a jak wsiadasz to ile palcow sie miesci?
Wedlug mnie siodlo lezy calkiem ok na obu koniach, chociaz moze na klaczuche troche ciasne w leku i lopatkach.
Az zazdroszcze ze mozna tak bezproblemowo dobrac 1 siodlo do 2 koni 😉
Ja nie
Moge dobrac siodla do jednego 🙄
A mi nie podoba się na żadnym koniu. O ile nie jest to kwestia perspektywy zdjęcia, na obu koniach siodło leży pod górkę, chociaż na wałachu mniej.
Po przesunięciu siodła do tyłu może być lepiej - a wygląda na to, że jest jeszcze miejsce żeby je przesunąć. Spróbuj przesiodłać.
Na klacz bym w ogóle nie wsiadała przy tak dopasowanym siodle. Popręg ciągnie siodło do przodu, będzie cisnąć za łopatkami, a równowaga przesunięta do tyłu dodatkowo będzie kumulować tam ciężar.
Kastorkowa szukaj prostych paneli.
dzięki dziewuchy :*
otóż fakt, na kobyłce nie leży dobrze, jest na pewno za ciasne więc nie jeździmy póki co... I jak wsiadam to przód wydaje się wyżej. W podkłace lepiej ale nadal za ciasne. A na wałachu, który ma cudowną budowę [ltzn śledzik 😀] po przesunięciu do tyłu, gdzie dużo jeszcze jest miejsca, łopatka jest odblokowana z zapasem, siodło się nie przesuwa [żadnych problemów nawet na niedociągniętym popręgu na lonży], jak siedzę na koniu to wchodzą 3 paluchy, a z tyłu jest jeszcze miejsce 😀
Zairka ja z moją wiedzą to na tym Twoim koniu to bym w gapie na kucyka jeździła pewnie  🤣
LatentPony   Pretty Little Pony :)
21 stycznia 2016 15:52
dzięki dziewuchy :*
otóż fakt, na kobyłce nie leży dobrze, jest na pewno za ciasne więc nie jeździmy póki co... I jak wsiadam to przód wydaje się wyżej. W podkłace lepiej ale nadal za ciasne. A na wałachu, który ma cudowną budowę [ltzn śledzik 😀] po przesunięciu do tyłu, gdzie dużo jeszcze jest miejsca, łopatka jest odblokowana z zapasem, siodło się nie przesuwa [żadnych problemów nawet na niedociągniętym popręgu na lonży], jak siedzę na koniu to wchodzą 3 paluchy, a z tyłu jest jeszcze miejsce 😀
Zairka ja z moją wiedzą to na tym Twoim koniu to bym w gapie na kucyka jeździła pewnie  🤣


Jak przy za ciasnym siodle może być lepiej w podkładce? Podkładki są przewidziane pod za szerokie siodła. NIGDY nie pchamy podkładek pod siodło które jest za wąskie, ponieważ w ten sposób jeszcze bardziej je zawężamy. Za wąskie siodło z podkładką nie ma prawa lepiej leżeć. Można to porównać do wkładania grubych skarpet w za małe buty - ok, będzie miękko, ale w butach będzie jeszcze mniej miejsca.
spokojnie, nie jezdzilam na kobyle ani w tym siodle ani w podkladce 😀 probowalam po prostu na wszystkie sposoby robic zdjecia, a ze w podkladce ewidentnie bylo ciasniej, to nawet nie wrzucalam zdjęć...
Nam się dziś trafiło do przetestowania a raczej przymierzenia FP Rimini koleżanki. Moje oko mało wprawne by ocenić jak ono leży dlatego przybywam do Was ze zdjęciami. Pod przedni łęk wchodzą mi 3 palce.








Blondek, nie osiodłałaś przypadkiem na łopatce?
Patrząc na przedostatnie zdjęcie Blondek - czy powierzchnia, na której siodło przylega do grzbietu w poprzek konia jest wystarczająca ❓
Kastorkowa   Szałas na hałas
23 stycznia 2016 20:04
Ponownie ja z innym siodłem






ushia   It's a kind o'magic
25 stycznia 2016 09:25
no o niebo lepiej niz te dwa rzęchy co poprzednio 😉

dalej bym się lekko czepiła tyłu  - szukaj klinowych paneli

nie widze co sie dzieje przy kłebie, ale zaczyna to wyglądac jak siodło które daje szanse na dopasowanie 😉
nekti   Pająk stajenny..
25 stycznia 2016 10:02
Mam nietypową prośbę.  🙂
Czy ktoś mógłby mnie poratować zdjęciem (linkiem do zdjęcia) dobrze dopasowanego siodła daw-mag max na koniu?

Kastorkowa   Szałas na hałas
25 stycznia 2016 13:45
Przy kłębie mieszczą się 3 palce .
Mam jeszcze takie



Kastorkowa, tak mi przyszło do głowy, jak możesz ułatwić sobie zadanie pt: które siodło najlepiej leży 🙂 Ja w wakacje ten sposób przetestowałam. Weź białą(albo lepiej czarną) pastele suchą/krede i obrysuj sobie wszystkie elementy, tak żeby powstał Ci obszar w którym ma się zmieścić siodło. Zaznacz sobie ostatnie żebro, łopatke w stój, łopatke przy wyciągniętej nodze do przodu, wymacaj szerokość kręgosłupa i obszar wokół niego. Jak Ci powstaną te linie, to zakładaj po kolei wtedy siodła 😀 powinno być Ci wtedy łatwiej ocenić
Wrzucam foty, bo znalazłam jak to robiłam na swoim koniu:


Polecam też miarkę Winteca, przydatna rzecz żeby raz na jakiś czas skontrolować, czy nie trzeba zmienić łęku 🙂 Ja wtedy musiałam zmienić o 1 rozmiar szerszy, trochę siodło latało na początku ale teraz leży idealnie, szybko koń nadbudował puste miejsca przy kłębie.
Kastorkowa, Z zaprezentowanych to przedostatnie jest całkiem git. Pierwsze i drugie tragedia. Pierwsze przede wszystkim dlatego, że tył siodła jest w powietrzu, a nie przylega do konia. Drugie, nawet gdyby leżało na koniu najlepiej na świecie, to koszmarek dla jeźdźca, twardy, płaski naleśnik, bez oparcia. Termin przydatności takich siodeł minął w ubiegłym wieku. 😉  Ostatnie ma trochę za szeroki rozstaw, a poza tym, jeździłaś w takim siodle? Wygląda nawet nie jak skokowe, a wyścigowe. W nim by trzeba jeździć na bardzo krótkich puśliskach, z kolanami prawie pod brodą. 😉
Kastorkowa   Szałas na hałas
26 stycznia 2016 12:20
Dziękuje wszystkim za opinie.
Julie jeździć nie jeździłam, ale to tylko do zdjęć by wiedzieć czego szukać dla niego. Też mi się wydaje, że przedostatnie najlepiej. O zgrozo jest to pfiff który został mi po kucu koleżanki.  🤣
Mam wysłać siodło do rymarza do poszerzenia łęku. Dziś, jak je oglądnęłam zauważyłam, że się załamuje w miejscach, które zaznaczyłam na obrazku - czyli w miejscu, gdzie się kończy terlica. To jest stare siodło, więc ma prawo. Czy to się jakoś poprawia?
ushia   It's a kind o'magic
26 stycznia 2016 13:02
Kastorkowa - to szukaj czegos o podobnym "kroju", pfiffowe siodla nie sa mile dla konskich plecow

marysia - trudno powiedziec - czy to tylko kwestia "wiotkowsci" skory i wypelnienia i poprostu w miejscu gdzie konczy sie okucie siodlo sie zgina bo moze, czy kwestia zlamanego liscia terlicy - ale jak wysylasz siodlo do rymarza to Ci powie 😉
Proszę o ocenę co do dopasowania siodła  :kwiatek: . Jak widać jest to FP ProLight, łęk aktualnie zamontowany standardowy, czyli czarny.
Na moje laickie oko to siodło leży w równowadze, panele przylegają. Waham się co do tego czy nie jest za wąskie/ za szerokie. Między kłębem a łękiem mieszczą się mi 4 palce (z tym,że dłoń mam drobną,a palce szczupłe), po bokach kłębu - 3 palce.
Przepraszam za zabłoconego konia
Dla mnie na 3 i 4 zdjęciu wygląda na za wąskie.
Mogłabym prosić o ocenę?  :kwiatek:
Wg mnie bez podkładki siodło leci na tył, ale leży lepiej niż mój Wintec, z podkładką z korektą tyłu jest we względnej równowadze  😉. Pomiędzy kłąb a łęk wchodzą spokojnie 2 palce, 3 mają ciasno.









To są zdjęcia przy lepszym świetle, mam jeszcze takie:





julka177, co ty chcesz do czego porównywać? Tylko na zdjęciu z podkładką z boku siodło nie leży na łopatce.
Aby odpisać w tym wątku, Zaloguj się