FUTRO NATURALNE, owcze, medyczne

vissenna   Turecki niewolnik
22 stycznia 2016 10:14
Ojej... Tępym jak parapet...  😕 Nie dość, że nigdy zagramanicą nie pracowałam, nie znam się na futrach i ogólnie mam parcha to teraz jeszcze tęp jak parapet 🙁

A teraz na poważnie:

distario Ciężko brać na poważnie kogoś, kto twierdzi, że bliżej mu do lat 30 niż 20 a piszę z taką emfazą i w takim stylu. Jak nastolatka doznająca objawienia.
Oczywiście, że wiemy o co Ci chodzi, ale twoje podejście do tematu i sposób w jaki zareagowałaś dały pożywkę dla małego trollingu.
U nas na prawdę da się poważnie, merytorycznie i rzeczowo porozmawiać na każdy temat. Trzeba tylko samemu dyskusję zacząć w ten sposób.

I skoro już zaczęłam pisać, to może już na poważnie.
Kiedy zaczęłam nową pracę w Berlinie pierwsze co zrobiłam, to schowałam wszystkie te owieczkowe podkładki pod siodło. Siodła były spasowane tak, że miejsca nie było na nie zwyczajnie. Ludzie kupują to i myślą, że konikowi będzie wygodniej, a taka podkładka to sporo miejsca zabiera i sprawia, że siodła stają się za ciasne.  Dobre siodło i dobrze dopasowane samo w sobie amortyzuje to, co powinno i prawidłowo przekazuje wszystko to co powinno tyłkowi jeźdźca. Podkładka dodana pod spasowane siodło potrafi tą komunikację zakłócić. I potem się widzi (głównie na parkurach) siodła skaczące po grzbiecie konia wraz z jeźdźcem...  🙄
http://www.naturaity.pl/artykul/545,wlasciwosci-owczego-runa.html

Wiele starszych osób zwłaszcza w krajach bliskiego wschodu korzysta z skór owczych jako pledu, który ma uśmierzać ból. Ja mam z skór narzutę na łóżko i lubię zmęczona na niej poleżeć. To nie żadne czary tylko ciepło. Ochraniacze na nogi z skór mają to samo zastosowanie co syntetyczne ocieplacze, tylko mogą mieć lepsze efekty, przez naturalne właściwości wełny. Minus jest taki, że wełna szybko brzydko wygląda, nie łatwo ją prać a już doprowadzić do wyglądu sklepowego to nie lada sztuka.
Jako ochraniacze sprawdza się, bo to nie powinna obcierać tak jak sztuczne materiały i wchłania pot a nie go wywołuje jak sztuczne futerko.
W krajach wschodu wykorzystuje się jako czapraki owcze skóry, bo są trwałe, świetnie absorbują pot i pozwalają na wielogodzinną wędrówkę w siodle z niskim ryzykiem obtarć. I znanych nam kolorowych czapraczków nie ma gdzie i w czym uprać, żeby nie obcierały konia.
Niestety z tymi owcami nie chorującymi na nowotwory jest tak, jak z długowiecznością Hunzów
http://www.piwet.pulawy.pl/piwet7/newslet/2010-02/prace_dr/Praca_dokt_1.pdf

Ale może to dlatego, że ludzie im strzygą lecznicze futro.
NIE WIERZE 😀  w końcu otrzymałam informacje, które chciałam! 😀 A to przepraszam, że ja nie wiem jak pisać na revolcie, muszę być revoltowo poważna w wypowiedziach 😀 niestety nie umiem wypowiadać się po revoltowemu, więc jeżeli ktoś da radę odczytać z moich porąbanych wypowiedzi to, o co chcę zapytać, to super  🙄  I nie bliżej mi do 30dziestki, przesadziłam. Ale nie mam też nastu lat, więc może mam swoje nastkowe objawienie, nazywajta jak chceta, ja chciałam tylko otrzymać informacje od osób bardziej doświadczonych w tym temacie, których szukałam na revolcie i zastanawiam się, czy dobrze wybrałam forum czy nie  😎
Też nie rozumiem Twojej nagonki na pracę za granicą. Nie chodziło mi tu o "ja pracuję za granicą, więc wyżej sram niż dupe mam"  😲 nie wiem, czemu jesteś tak uczulona na tym punkcie, to tylko Ty możesz pracować za granicą?  😵 Po prostu co kraj to obyczaj, spotkałam się z ogrzewaniem nóg futrem właśnie za granicą, toteż o tym napisałam  🙄

Dziękuję również za info o podkładkach, właśnie na to m.in czekałam. Tylko rzeczywiście to nie amortyzuje wstrząsów, czy tam nie jest chociaż w połowie czymś dobrym, jeżeli używa się na konia z dopasowanym idealnie siodłem? Właśnie w tym chciałabym się doedukować. Tak samo apropo wkładów owczych do ochraniaczy - nie odparzają? Nie grzeją nadmiernie? A może są w ogóle niepotrzebne? I futra na popręg - jak to się ma do całości ?
vissenna   Turecki niewolnik
22 stycznia 2016 10:58
distario Futro potrafi amortyzować aż za bardzo (szczególnie nowe, jeszcze nie oklapłe) a to jest niewygodne zarówno dla konia jak i jeźdźca. Ja tam nie lubię jak za dużo "oddziela" mnie od końskiego grzbietu. Cienki żel również amortyzuje a problemów z nim mniej.

Jako stajenne ocieplacze u mnie najlepiej sprawdzają się duże Climatexy i owijki wełniane z Eskadrona.

Jedynym przypadkiem, gdy używam "barannka" to tunele na popręg lub inne paski końskiego rzędu dla różnych wrażliwców, co mi się obcierają.

I nie, nie uważam, żebym jako jedyna mogła za granicą pracować. Po prostu dla mnie to śmieszny argument, na potwierdzenie swojego autorytetu. Bo największych idiotów, którzy myślą że się na koniach znają właśnie spotkałam podczas pracy za granicą.  :kwiatek:
distario, wg mnie pod dobrze dopasowane siodło NIE wolno dokładać podkładki, bo wówczas nie będzie już dopasowane. Taka gruba podkładka zawęża łęk o jakiś 1 rozmiar. Poza tym podkładki mają różne kształty i mogą korygować różne niedopasowania siodła jako element tymczasowy, np. gdy koń chwilowo zatracił mięśnie pod siodłem i nie ma sensu na kilka tygodni kupować nowego siodła a możemy niedobory dopchać podkładką... ale to nie ten wątek i nijak się ma do medycznych właściwości.
visenna - powtarzam, nie chodzilo mi o pokazanie ze jestem fajna, tylko po prostu o to, ze akurat tam to stosowali. I w sumie podpisuje sie rekami i nogami pod tym co napisalas - ja tez najwiekszych idiotow spotkalam wlasnie tam. I idiotow i jeszcze bardziej idiotyczne podejscie do koni  🤣 poczawszy od szprycowania dla "hunterów", kończąc na oddawanie na "silo" bo szefowi się maść nie podoba.
edit : dlatego właśnie napisałam tu o futrze jako grzanie nóg podczas kontuzji, żeby odchaczyć jako kolejny idiotyzm lub wręcz odwrotnie, może to dobry pomysł.

no to teraz mi sie troche wyjasnilo 😀 Ale tak do konca nie wiem po co wklady do ochraniaczy 😀 Futro na popreg sama bede zamawiac, wlasnie na wrazliwca, ktory sie obciera, lecz nie wiem czy takie samo dzialanie moze mi dac np polar? Czy jednak futro w tej kwestii jest lepsze?
distario, polar jest sztuczny i wg mnie nie będzie tak dobrze się spisywał jako ochrona dla wrażliwca.
Polar generalnie jest słabą ochroną choćby dlatego, że się zwija (tworzy fałdki).
A futro w ochraniaczach bywa przy wrażliwych koniach przydatne. I nie, konie się nie odparzają.
bera7, gaga, dzięki, o to właśnie chciałam wiedzieć 🙂
Aby odpisać w tym wątku, Zaloguj się