Jakie pasze dajecie swoim koniom?

Edytka   era Turbo-Seniora | Musicalowa Mafia
01 lutego 2016 12:08
Dziewczyny i chłopaki,

możecie mi proszę przypomnieć, które sieczki są miękkie i drobne? Dobra wypięła się na Dengie Senior, podejrzewam, że po prostu dla jej emeryckich zębów jest to zbyt twarde  🤔

Dobrze kojarzę, że np. Dodson Safe&Sound było takie milusie? A Fibre Performance?

Wszelkie Molichaffy też odpadają - to już chyba ze względów smakowych.


Z opóźnieniem, ale rozwiązałam mój problem z sieczkami. Trochę z duszą na ramieniu zamówiłam dobrego sprawdzonego Dodsona Fibre Performance i wreszcie mam coś co Dobra je. Niby ta sieczka nie jest miękki jak kaczuszka, ale chyba też nie jest zbyt twarda. Dodatek zbóż i ziółek ewidentnie poprawia smak. Jak ktoś tak jak ja ma konia wypinającego się na różne sieczki, to pasza z Dodsona jest lekarstwem na takie bolączki.

estena   Wariat nad wariaty.
01 lutego 2016 13:40
Stosował ktoś tą paszę ->http://pro-linen-shop.pl/pl/p/Pro-Linen-Rice-Boost-Otreby-Ryzowe-dla-koni-Zarodki-15-KG/343? Daje efekty? Konie lubią? Jak z dawkowaniem i podawaniem razem z owsem? Zaznaczam, że jestem zielona jeśli chodzi o takie pasze, dlatego będę wdzięczna za wszelką pomoc  :kwiatek:
estena ja dawałam w zeszłą wiosnę.
Efekt był fajny, w połączeniu z pracą konia szybko przybyło, gdzie trzeba.
Moja jadła bez problemu, ale ona nie jest miarodajna jako "próbnik smaczności pasz", bo raczej jest z tych jedzących wszystko (przynajmniej jak dotąd).
Dostawała normalnie zmieszane z resztą paszy - tylko jeśli ktoś daje paszę na mokro, to trzeba uważać i te otręby wrzucać jako ostatnie tuż przed podaniem, bo się naprawdę wściekle kleją, więc jak się rozmoczą, to potem trudno cokolwiek innego z tym wymieszać.
anetakajper, moje też nie chciały jesc trawokulek z prolinen, wypluwaly polowe.

Edit: miałam kiedyś próbkę ich musli, wszystkozerny kon stwierdził, że tego nie będzie jadł.
Zamówiłam właśnie z Pro-Linen sieczke regular i otręby pszenne. Konie jedzą chętnie? Moja ma ostatnio jakieś humorki  🙄
estena   Wariat nad wariaty.
01 lutego 2016 15:44
Murat-Gazon dzięki za opinie. A powiedz w jakim stosunku mieszałaś to z inną paszą? np. z owsem? i lepiej na mokro czy na sucho?  :kwiatek:

Teraz tylko pytanie czy to aby dla nas taka pasza? Mój koń się dość mocno spala, chodzi max raz w tygodniu i to na lekkie tereny  👀

Edit: ew ktoś może mi jeszcze powiedzieć coś o tej paszy -> http://pasze.sklep.pl/asortymenty-konie-html/pasze/agrobs-pre-alpin-senior-15-kg-1513.html  🤣
smartini   fb & insta: dokłaczone
01 lutego 2016 16:16
u mnie od pro-linen trawokulki, otręby ryżowe i łuska słonecznika. wszystko jedzą
Budyń bardziej na wysłodki wybrzydza i rzuca paszą po boksie ale ostatecznie zjada, obiad bez wysłodków z trawokulkami moczonymi i sieczką zjada chętniej

ryżowe przyszły niedawno więc ciężko stwierdzić jak dają radę, za jakiś czas mogę zdać raport czy raowiec zaczął tyć
estena ja traktowałam te otręby bardziej jako suplement niż paszę, więc dostawała tego jakieś 350 g dziennie, tak po prostu dorzucane do codziennej porcji jedzenia. Na sucho też by się spokojnie dało, ale ja wszystko daję na mokro, bo podstawą żywienia u mojej są wysłodki, więc siłą rzeczy.
Moja też rekreant, od wiosny do jesieni pod siodłem trzy albo czasem cztery razy w tygodniu. Jak dla mnie zadziałało fajnie, po zeszłej zimie była chuda i bez mięśni i mam wrażenie, że w połączeniu z powrotem do roboty te otręby spowodowały zdecydowanie szybszy przyrost masy i mięśni niż by to się działo bez wsparcia. A przy okazji koniowi po tym nie dymi z uszu  😉
Zamiast otrębów olej ryżowy, też daje efekt . Trzeba tylko sprawdzać procentową zawartość gamma oryzanol. Tawokulki z pro-linen kupione na próbę -takie sobie - zalewam gorącą wodą, dodaje ziółka, olej i dopiero klacze jedzą. Wg mnie najlepsze trawokulki są z st hyppolita.
BUCK   buttermilk buckskin
01 lutego 2016 19:20
estena wprawdzie tej konkretnej sieczki firmy AGROBS nie skarmiałam, ale bazując na ich filozofii karmienia - trawy, zioła, zdrowe oleje, a mając duże doswiadczenie z produktem  http://provender.pl/agrobs-prealpin-wisenflakes.html  ja bym sie nie wahała 🙂  żadna sieczka, żadne trawokulki - wiem co mówię 🙂 nie PACHNĄ tak jak te trawopłatki 🙂 byłabym mocno wstrząsnięta gdyby inny ich produkt odbiegał jakoscią 🙂
estena   Wariat nad wariaty.
01 lutego 2016 20:34
BUCK wszystko ok, tylko to z Twojego linku dla koni z nadwagą, a u mnie problem jest odwrotny - potrzebujemy przytyć  😉

A mniej więcej na ile wystarcza taki worek 15 kg?  😉


I jest ktoś, kto mógłby (na PW) powiedzieć co sądzi o dawce, którą chce ustalić dla mojego konia?  :kwiatek:
BUCK   buttermilk buckskin
01 lutego 2016 20:57
estena skoro potrzebujesz na przytycie, to sieczka z kalorycznoscią 7-8 MJ to zupełnie nie to.... jesli obstawiasz przy sieczce to szukaj takich chociaż z 10 MJ lub więcej i z olejami 🙂 a jesli masz czas i konia mało marudzącego, to na przytycie jednak najlepsze i najtańsze jest dołączenie do klasycznego owsa, mieszanki: wysłodki, otręby, jęczmień 🙂  z mocno patykowatego xx zrobiłysmy w stajni w 5-6 tygodni konia "za milion dolarów" 🙂 same byłysmy zaskoczone że tak szybko zareagował na takie karmienie 🙂
estena   Wariat nad wariaty.
01 lutego 2016 21:04
taki mam plan, tylko myślałam o tej sieczce jako dodatek na trawienie, poza siemieniem   😉
smartini   fb & insta: dokłaczone
01 lutego 2016 21:06
taki mam plan, tylko myślałam o tej sieczce jako dodatek na trawienie, poza siemieniem   😉

to może łuska słonecznika? na perystaltykę i róg kopytowy?
BUCK   buttermilk buckskin
01 lutego 2016 21:16
estena sprawdź sobie, że ta sieczka agrobs pre-alpin senior, ewidentnie przeznaczona jest dla koni mających problem z żuciem... Twój to już taki senior..? jesli nie, to nie rozleniwiaj mu czynnosci żucia i trawienia zbyt wczesnym podawaniem specyficznie przygotowanego pokarmu, bo tak wygląda ta sieczka na zdjęciu... pooglądaj sieczki DENGIE, zwłaszcza seria ALFA A 🙂 tam bym szukała w Twoim przypadku 🙂
estena   Wariat nad wariaty.
01 lutego 2016 21:22
BUCK 20 nam stuknie za niedługo  🏇 ale poczytam,  dzięki za rady  :kwiatek:

smartini też nad tym myślałam,  tylko obawiam się,  że mój tego nie zje,  kiedyś dostawał parę razy i tylko na mokro zjadł bo inaczej potrafił wybierać ziarna owsa spomiędzy łuski  😵
BUCK   buttermilk buckskin
01 lutego 2016 21:30
estena  mój w sumie nieomal też  (rocznik '98) 🙂 powodzenia w utrzymywaniu kondycji 🙂 ale Twój dopóki ma wszystkie zęby, to dawaj mu karmę tak by musiał żuć 🙂  a na pre-alpin senior i tak przyjdzie czas........
BUCK, moja rocznik 1987 ma zęby, żuje ale pre - alpin też dostaje 🤣 na podwieczorek żeby przemycić w nim wszelkie dodatki, które z owsem  nie mają wzięcia,  łuska dla seniora ? mało przydatna. Nie przyczyni się do wzrostu wagi, to taki zamulacz.
BUCK   buttermilk buckskin
02 lutego 2016 18:30
Ganasz  🤣  wiem, wiem 🙂 wątek seniorowy to mój ulubiony 🙂 czekam, aż się dopiszę 🙂  🤣  ale przyznasz, że koń esteny ma 10 lat mniej niż Wadera 🙂🙂 stąd moje przekonanie, że "agrobs senior" w celu przybrania na masie, to szkoda obecnie kasy, lepiej kupić teraz cos idealnie w cel 🙂
Po przedyskutowaniu z paroma osobami karmienia mojego konia (ja się nie znam... ) stanęło na połączeniu sieczki dengie hi-fi lub tej z jar-paszu (na razie zamówiona dengie) i dodaniu do niej musli.
Musli będzie miało na celu dodanie trochę energii jednak bez przesady. Po prostu chodzi o to, by koń nie zamulał gdy wróci do pracy (powoli już wraca).
Myślalam o pro-linen, bo ceny są okej i aktualnie karmię musli light, które klacz wcina i wylizuje po nim żłób  🤣 (tylko to jest niskoenergetyczne)
Polecacie jakieś musli z pro-linen, które doda trochę siły i konie chętnie jedzą? A może jakieś innej firmy? (fajnie jakby cena była przyjemna bo docelowo ma zostać ono na dłużej 😀)
BUCK a bo ty mnie tymi zębami sprowokowałaś do odpowiedzi 🤣 Nie śpiesz sie z dopisywaniem do seniorów, bo twój koń, to szczypior jeszcze jest 😉
BUCK   buttermilk buckskin
02 lutego 2016 20:15
ganasz  to nie ja Cię sprowokowałam tylko firma AGROBS twierdząca iż koń zaczyna być stary w wieku 18-20 lat. A sieczka Pre Alpin Senior przeznaczona jest dla koni mających problem z żuciem w związku z utratą zębów – słuszna troska + świetny produkt, nie tylko ten 🙂  polecam wszystkim zainteresowanym WYSOKOWŁÓKNISTYMI karmami 🙂

cytat: Agrobs Pre Alpin Senior specially designed for older horses with missing teeth and chewing difficulties. 

też "jadamy" min. Agrobs Pre Alpin
BUCK   buttermilk buckskin
02 lutego 2016 20:45
arlyn  może wystarczy zmienić proporcje musli do sieczki 🙂 Dengie HI FI  mają kaloryczność 7MJ / 8MJ / 8,5MJ 🙂 Pro-Linen musli light  ma 9,5MJ 🙂 mniej sieczki, więcej musli i masz mniej lub bardziej wyższą kaloryczność podając to samo i podając to co kobyłka lubi  🤣


ganasz szepnij do ucha Waderze słowa podziwu  🤣
BUCK 😅 przekażę Waderze osobiście.
Moja juz na agrokompleksie, granulat z garstka owsa i mesz 2-3 razy w tygodniu🙂
bjooork   sprawczyni fermentu na KZJ-cie
03 lutego 2016 14:32
estena wprawdzie tej konkretnej sieczki firmy AGROBS nie skarmiałam, ale bazując na ich filozofii karmienia - trawy, zioła, zdrowe oleje, a mając duże doswiadczenie z produktem  http://provender.pl/agrobs-prealpin-wisenflakes.html   ja bym sie nie wahała 🙂  żadna sieczka, żadne trawokulki - wiem co mówię 🙂 nie PACHNĄ tak jak te trawopłatki 🙂 byłabym mocno wstrząsnięta gdyby inny ich produkt odbiegał jakoscią 🙂


BUCK zainteresowałaś mnie mocną tą sieczką, mój stary niestety w trybie "co drugi ząb wystąp" :/ i cały czas kombinuje jak mu zwiększyć ilość włókna w paszy. Trawokulki pro-linena średnio chętnie wciąga niestety.

Może ktoś je widział w stołecznych hurtowniach  👀?
BUCK   buttermilk buckskin
03 lutego 2016 19:00
Bjoork  tę sieczkę dla koni bez zębów skarmia ganasz 🙂 ja używam tych „wisenflakes”, to taka inna wersja trawokulek, taka bardzo, bardzo lekko uformowana. Trawokulki przy ich to takie raczej „kamienie” 😉

a gdzie kupować produkty AGROBS to i ja bardzo chętnie się dowiem 🙂 ja akurat kupuję w „provender.pl”, widziałam też w "hippovetpl.shoper.pl" 🙂
tak o zęby trzeba dbać na zapas żeby nie wypadły za szybko 😀 , najbardziej lubiana przez klacze są te trawokulki http://www.animavet.pl/st-hippolyt-prealpin-wiesencobs-25-kg.html
BUCK   buttermilk buckskin
03 lutego 2016 19:17
ciekawe czemu St.Hippolyt Pre Alpin Wiesencobs mają kaloryczność 9,5 MJ !!  a AGRBOS PreAlpin Wiesenflakes maja 7,98 MJ !! jaka różnica..... 
Aby odpisać w tym wątku, Zaloguj się