wysłodki buraczane

czy ktoś ma doświadczenie w żywieniu wysłodkami buraczanymi i makuchem lnianym?co wg własnych doświadczeń polecilibyście dla klaczy której ciężko przytyć a energii ma wystarczającą ilość?
Tufatka Ja łączyłam te dwie pasze przez pewien okres, ale raczej nie było to spowodowane chęcią "przytycia" moich koni dawałam młodym jak akurat rozpoczynały pracę pod siodłem. Makuch ma dużo białka. Konie żywię wysłodkami już chyba 5 rok. Niestety obecnie są za grube, ale to nie wynik wysłodków ani podawania makucha bądź nie tylko dostępu do dobrego siana i łąki. Ta sama ilość wysłodków dawana przy ograniczanej ilości siana powodowała spadek masy.
dziękuję za odpowiedź, źle zadałam pytanie-chodzi mi o to czy lepiej 'tuczy' konie dawanie owsa i wysłodków, czy owsa i makucha; kobyła została przeze mnie kupiona 3 miesiące temu wychudzona, na owsie gniecionym  ( cały bardzo szybko pochłaniała i w większości wydalany był w kupie) i dużej ilości siana ładnie mi przybrała na wadze, niestety brzucho też jej urósł; zaczęłam więc więcej jeździć, brzucho spada ale i traci tłuszczyk na całym ciele; nie chciałabym zwiększyć ilości owsa ponieważ energii ma wystarczająco dużo🙂
To wyjaśnia sytuacje. Ja cały czas pracującym koniom daję również owies. Także cały czas dostają owies, otręby wysłodki, do tego właśnie czasami włączam makuch. Z tym że makuch jest wysokobiałkowy, w zaleceniach co do dawkowania znalazłam żeby nie przekraczać 1 kg dziennie i to u koni w intensywnym treningu. Ja dodawałam około 250 g dziennie. Jeżeli koń ma dostęp do siana to, to połączenie pasz treściwych o którym piszę zawsze powodowało, że konie utrzymują się w fajnej kondycji.
dziękuję; makuch i otręby moczone?czy otręby podajesz cały czas, czy z przerwami?nie boisz się zapiaszczenia?
Mam pytanie z czym podajecie wysłodki? Owies, czy może coś jeszcze?
smartini   fb & insta: dokłaczone
04 lutego 2016 14:33
Mam pytanie z czym podajecie wysłodki? Owies, czy może coś jeszcze?


ja podaję z trawokulkami i sieczkami tyle że moje nigdy owsa nie dostają i póki co oba stoją
Ja daję z otrebami pszennymi i łuską słonecznika. Wszystkie konie (30szt) zjadają bez marudzenia.
smartini   fb & insta: dokłaczone
04 lutego 2016 14:42
o, moje tez dostaja luske, zapomnialam
Ja daję z otrębami pszennymi i jęczmieniem 🙂
Tufatka Tak całą paszę daję na mokro, owies też zwilżony. My po prostu do wysłodek namoczonych sypiemy otręby, owies mieszamy i podajemy do tego też można dosypać suplement. Moje w tej mieszance zjadaja też suplement od podkowy który jak wyczytałam na forum uchodzi za niesmaczny. Wiele osób pisało że konie nie chcą jeść. Makuch ześrutowany też dołączałam do tej mieszanki. Po wymieszaniu wysłodków z otrębami raczej nie należy tego przetrzymywać bo szybko kiśnie.
Tufatka Tak całą paszę daję na mokro, owies też zwilżony. My po prostu do wysłodek namoczonych sypiemy otręby, owies mieszamy i podajemy do tego też można dosypać suplement. Moje w tej mieszance zjadaja też suplement od podkowy który jak wyczytałam na forum uchodzi za niesmaczny. Wiele osób pisało że konie nie chcą jeść. Makuch ześrutowany też dołączałam do tej mieszanki. Po wymieszaniu wysłodków z otrębami raczej nie należy tego przetrzymywać bo szybko kiśnie.

Jeśli podajesz makuch z siemienia  razem z lekami/suplementami to może on podobnie jak siemię gotowane "na gluta" blokować bądź znacząco utrudniać wchłanianie tych  dodatków  paszowych.
Risa z owsem i otrębami jako stała baza, do tego w zależności od potrzeb inne dodatki.
Witam mam pytanie czy do wysłodków st hippolyt mineralizowane trzeba dodawać otręby ?
pytanie nieaktualne już wiem
Mam pytanie do tych którzy bilansują wysłodki otrębami. Podajecie otręby przez cały okres karmienia wysłodkami, czy robicie przerwy w podawaniu otrąb zgodnie z teorią (nie wiem czy właściwą) o własciwościach zapiaszczających ?
BUCK   buttermilk buckskin
23 marca 2016 20:20
Mam pytanie do tych którzy bilansują wysłodki otrębami. Podajecie otręby przez cały okres karmienia wysłodkami, czy robicie przerwy w podawaniu otrąb zgodnie z teorią (nie wiem czy właściwą) o własciwościach zapiaszczających ?


nie robię przerw  w podawaniu otrąb pszennych, ponieważ bilansuję nimi Ca:P (wapń do fosforu) 🙂 mój nie je owsa, więc otręby to jedyna konkretna możliwość 🙂 proporcje 1 "miarka" suchych wysłodków do 2 "miarek" otrąb pszennych 🙂
Buck dziękuję za odpowiedź
słuchajcie, czy ktoś zalewa wysłodki EASY z Agrokompleksu zimną wodą? zastanawiam sie czy obejdzie się bez targania czajnika do stajni...
Kochani ratujcie, bo jestem zielona w temacie wysłodków!  😡

Zamówiłam zwykłe z Optifeed, mam dawać 0,5 kg (liczone w suchych) co drugi dzień zamiast meszu.
No więc odmierzyłam wczoraj te pół kilo, zalałam wodą, i...

...pomocy! Napuchły mega, wyszło ich pełne wiaderko (ok 3 kg). Czy mogę podać to kobyle na raz? Czy mam podzielić? I czy to ok, że one tak mocno puchną? Czy mam jakoś ograniczyć to puchnięcie czy to tak wygląda i się nie stresować?  😡
ekhem, ja. Dwadzieścia minut i są gotowe.
xxmalinaxx tak puchną, z małej garści wychodzi pół wiadra. Spokojnie możesz docelowo dać tyle naraz, z tymże przy wysłodkach jak przy wszystkim trzeba zachować zasadę stopniowego wprowadzania nowej paszy.
xxmalinaxx tak wysłodki puchną dosyć mocno, mi z >pół kilo wychodzi ok pół wiaderka tego z pałąkiem na boks, z tym ze przy wdrażeniu miał dodawane stopniowo, a wcześniej podawany probiotyk no i dostaje codziennie żeby nie robić imprezy w bebechach i wg zaleceń podajemy na wieczór 😉
xxmalinaxx, żadnej paszy nie powinno się podawać co 2 dzień
Albo codziennie, albo wcale...
xxmalinaxx, ja taką ilość suchych miałam podawać rozłożone na 3 posiłki.
[quote author=_Gaga link=topic=64.msg2529786#msg2529786 date=1460721011]
xxmalinaxx, żadnej paszy nie powinno się podawać co 2 dzień
Albo codziennie, albo wcale...
[/quote]
Bez przesady. Przecież napisała, że w jeden dzień idzie mesz, w drugi wysłodki. Ja czasami też zamiennie stosuję z makuchem mój wysłodkowy zestaw.
Meszu też nie daje się codziennie, nawet nie powinno się.
espana, ja daję mesz codziennie... a podawanie czegoś co 2 dzień , zamiennie, różnie, to proszenie się o kłopoty niestety.  Ale wolnoć Tomku 🙂
Rudzik   wolę brzydkiego konia, niż piękną sukienkę
15 kwietnia 2016 13:30
a co z ograniczoną pojemnością końskiego żołądka? Utkwiło mi w głowie, że nie należy podawać dużych ilości treściwej na raz.
Rudzik, ale a propos wysłodków piszesz czy a propos czego?
Pamiętasz, że wysłodki to nie do końca pasza treściwa? 🙂 (przy czym żołądek nadal jest mały i nie należy przesadzać z ilością paszy)
Rudzik   wolę brzydkiego konia, niż piękną sukienkę
15 kwietnia 2016 13:40
Gaga piszę odnośnie tej wypowiedzi:
...pomocy! Napuchły mega, wyszło ich pełne wiaderko (ok 3 kg). Czy mogę podać to kobyle na raz? Czy mam podzielić? I czy to ok, że one tak mocno puchną? Czy mam jakoś ograniczyć to puchnięcie czy to tak wygląda i się nie stresować?  😡


no niby nie treściwa, ale osobiście bałabym się na jedno skarmianie dać wiadro żarcia, nawet jeśli to wysłodki. Wiem w jakim tempie koń zjada mi siano i wiem, że wysłodki wciąga pierdyliard razy szybciej

Mój dostaje tyle na raz:



Bez jabłek. Jabłka i marchewki dostaje osobno.  W wiadrze są wysłodki, jęczmień i otręby pszenne. Mój jest taki, że nie je wszystkiego od razu, jak się naje. Zje trochę wysłodków, zagryzie marchewką, przejdzie do siana.
Aby odpisać w tym wątku, Zaloguj się