Dopasowanie siodła

[quote author=kasia-pala link=topic=95.msg2489926#msg2489926 date=1454405575]
W ruchu się nie podnosi samo choć niestety luzuje się tyłem, ale ja nie spotkałam siodła które by się nie luzowało tyłem podczas anglezowania (może nie spotkałam dopasowanego nigdy - nie wykluczam, nie wliczam tu bezterlicówek, bo to inne sprawa).
[/quote]

No to nie widziałaś siodła dopasowanego, niestety.

Dobrze dopasowane siodło przylega do pleców konia i nie odstaje/nie odskakuje/nie luzuje się  ani podczas anglezowania, ani podczas skoku.
deborah   koń by się uśmiał...
04 lutego 2016 10:28


Dobrze dopasowane siodło przylega do pleców konia i nie odstaje/nie odskakuje/nie luzuje się  ani podczas anglezowania, ani podczas skoku.


tu się nie do końca zgodzę. bo jeśli koń bardzo pracuje grzbietem to nie ma siły, żeby siodło zostało przyklejone do grzbietu.
xequus   Miłość na dwa serca i sześć nóg...
04 lutego 2016 10:45
Ktoś się orientuje co oznaczają numery na siodłach Stubben  :kwiatek: Czyżby 28-rozmiar łęku, a reszta to nic nie znaczący nr seryjny?  👀

A czy czasem w Stubbenach łęki nie były oznaczane literami A-D? Coś mi się kojarzy. Wysyłałam ostatnio obrys konia (zmierzony krzywikiem właśnie) do p. Andersza, dopasował siodło do niego. W Schumacherach ten rozmiar to dokładna szerokość w cm między ramionami łęku na ich końcach, teoretycznie w innych też powinno tak być.
xequus   Miłość na dwa serca i sześć nóg...
04 lutego 2016 11:31
Zdania są podzielone jednak  🤣 teraz w wątku o siodłach znalazłam, że albo liczba na górze albo litera  😉
Dobra to inaczej skoro już siodło wrzuciłam, oceńcie mi proszę inne rzeczy, łęk chociażby, żebym wiedziała na co patrzeć, bo ten na foto wydaje mi się w miarę albo nieco za wąski.
Ushia kurde to co ja wyczuwam (ledwo co, bo koń jakby utyty nieco) to mi się wydaje że to siodło by nie wystawało, ale wezmę w wolnej chwili pastela i porysuje konia, przymierze siodło i dopiero się na bank wypowiem, bo pewnie się mylę.
Żeby nie było, nie trzymam się przy tym siodle kurczowo, ale chcę wiedzieć jak najwięcej żeby następne lepiej dopasować, choć nie wykluczam powrotu do bezterlicówki deubera tyle że z krótszymi panelami.
Dziewczyny, rozmiar łęku W w Kentaur to jaki w przeliczeniu na Stubbena albo Prestige?
xequus, w Twoim przypadku 28 = szerokość (wąskość 😉 ) łęku.
Olson,
Kentaury mają chyba łęki 1-5?
xequus   Miłość na dwa serca i sześć nóg...
04 lutego 2016 18:51
OK. dziękuję  :kwiatek: to by miało sens, bo siodło jest wąskie 😉
To znowu ja.  🙂
Siodło HB Contact wszechstronne o profilu ujeżdżeniowym. Wg mnie leży lepiej niż obecny Wintec ale gorzej niż ostatnio wrzucana ujeżdżeniówka Passiera, budową to siodło zbliżone jest do Winteca, więc chyba nic nie da się zrobić. Mylę się? 😉
Wszędzie podpięty popręg.









Osobiście uważam, że musze szukać dalej :/
Na oko tył wygląda na bardzo ruchliwy i chyba łęk za blisko kłębu (za szerokie?)? Dobrze widze?
No właśnie tak mi się wydaje - tył trochę odstaje - minimalnie anglezuje przy nacisku ręką, panele musiałaby być chyba bardziej proste. Pomiędzy łęk a kłąb wchodziły mi 2 palce, ale było już trochę ciasno 😉.
Z podkładką z korektą tyłu (trochę leci do tyłu bez) 2 palce weszły ledwo ledwo.

Ale boję się kupić teraz idealnie leżące siodło bez podkładki, ponieważ w moich planach kobyła ma przytyć i nabudować mięśnie grzbietu  😂. I potem się okaże, że kolejne siodło do niczego bo koń się zmienił, bo będzie np. za wąskie. A tak może po wywaleniu podkładki będzie ok.  😉
Lata ci tył bo siodło jest za szerokie. I jak dasz podkladke to ono bedzie dalej za szerokie.
Ale niech sie ktos kto sie zna wypowie bo ja jestem też ciekawa czy moje uwagi są słuszne.
A podkładka nie "zwęża" siodła?
julka177 To siodło leży źle i zdecydowanie nie jest dla twojego miśka. Panele mają niewłaściwy kształt. Twój koń potrzebuje prostych,dużych paneli. Tył lata i podkładka w przypadku tak niedopasowanych paneli nie pomoże. Dopasowania przedniego łęku nie widzę, bo zdjęcie jest źle zrobione, więc nie będę zgadywać. Podkładka może delikatnie skorygować niedopasowanie siodła, ale w tym wypadku siodło przylega zbyt małą powierzchnią i pojawiają się zbyt duże naciski punktowe. Powinnaś szukać dopasowanego siodła. Nie martw się, koń się tak błyskawicznie nie rozbuduje, żeby siodło przestało pasować. To chyba starszy koń prawda?
julka177, dokładnie jak pisze kwagga - panele mają zły kształt. Spróbuj siodło o takich panelach jakie ma np. Prestige Doge. Na 100% będą leżały lepiej.
a czy ktoś może wkleić zdjęcie prawidłowo dopasowanego siodła, jeśli chodzi o kształt paneli, przy widoku z boku i z tyłu? Jeśli koń ma problem, że wyciera sią od tylnych części paneli, to jak powinno być dopasowane siodło? powinno mocno przylegać na całej powierzchni czy wręcz przeciwnie?
gosiaopti Proszę bardzo. Siodło leży prawie  idealnie, więc jest przyzwoicie  dopasowane. Klacz przebudowana (zdjęcie robione pod skosem, wiec może mało widać). W związku z tym, ze krzyż wyżej niż kłąb, używam podogonia. Poza tym siodło leży stabilnie, nie buja się, nie zjeżdża na boki, a koń chodzi o niebo lepiej, niż w czasie kiedy miał za wąskie siodło z wysokimi panelami.
kwagga, - z tego co pamiętam jeździsz również w McClellanie. Teraz noszę się z zakupem owego. Czy istnieje jakaś zależnosć między siodłem wszechstronnym a McClellan? Tzn, czy jest szansa, że jak zmierzę łęk siodła wszechstronnego na krawędzi ramion terlicy to będzie pasować MCClellan zmierzony na krawędzi ławek? Czy to raczej ruletka? Jak się niejasno wyraziłam to mogę zobrazować zdjeciami 🙂
marysia550  kupno mcclellana to ruletka. To siodło ławkowe, dość  długie, ławki musza kształtem pasować do grzbietu konia. To decha, obciągnięta skórą, natomiast w siodle
wszechstronnym wypełnienie nieco niweluje lekkie, ewentualne niedopasowanie. Zanim kupisz, BEZWZGLĘDNIE przymierz i wypróbuj. No i musisz uważać, bo na rynku są oryginalne, indyjskie, robione przez pana Pydo z Legionowa i przez chyba ,,Siodlarza" tzw. siodło magellana. One maja diametralnie różne kształty terlicy. I jest jeszcze coś: nie wiem jak inne, ale oryginał, jako wzorowany na siodle hiszpańskim, wymaga użycia podogonia.
Znacie kogoś, kto handluje siodłami, przyjeżdża z kilkoma do przymiarki i weźmie stare w rozliczeniu?
kwagga, oryginała sobie nie kupię, bo nie mam takiej opcji. Chodzi mi przede wszystkim ( tzn na samym wstępie ) o rozmiar łęku -  czy masz taki sam rozstaw ławek, jak łęku?
marysia550 Porównując łęk ogólnouzytkowego do kulbaki, to ten mcclellana jest węższy i  jest większa przestrzeń miedzy kłębem a łękiem. Siodło leży zupełnie inaczej, wyżej nad grzbietem niż ogólnoużytkowe.
Może mi ktoś powiedzieć co oznacza zmierzwiona sierść pod tylnim łękiem?  ❓ 😕
Ze tylny lek lata i robi konikowi ku ku 🙂
zorilla ma rację, to wielce prawdopodobne. A może taka jazda była ze koniowi z wrażenia włosy dęba stanęły?  😀
kwagga, Olson potwierdziłyście moje przypuszczenia  😉 W takim razie szukam dalej
Koń ma 11 lat, więc chyba specjalnie stary nie jest  😉. Jak w takim razie powinnam zrobić zdjęcie przedniego łęku?
A czy podobnych paneli do Prestige Doge nie miała ta uj. Passiera stronę wcześniej?  😉
No nie  😁
Ale w takim razie wystarczy skorygować tył jakąś podkładką? a jeśli nadal będzie się ruszał?  🙁
kwagga, czyli teoretyzując jest mniejszy rozstaw niż w siodle ( czyli przypuszczalnie rozstaw łęku w siodle ma 34 cm, to jest szansa, że McClellan 30 cm będzie pasować)?
Aby odpisać w tym wątku, Zaloguj się