Jakie pasze dajecie swoim koniom?

Kraja, jaki jest cel podawania przez Ciebie sieczki?
Ja podaje lucernę z Sukcesu zmieszaną z treściwą by konie wolniej jadły - ot cała "celowość".
Właśnie, żeby spowolnić zjadanie i zwiększyć ilość włókna (to ma też podobno dobroczynny wpływ na żołądek).
Kobył często dostaje sam owies, więc jakiś dodatek włóknisty chyba będzie przydatny?
smartini   fb & insta: dokłaczone
08 lutego 2016 15:13
zalezy czego potrzebujesz, wystarczy poczytac opisy sieczek na stronach, jest ich masa. jedne sa niskokaloryczne dla grubaskow albo jako zamiennik siana, inne maja dodatek biotyny i innych cudow na kopyta, jeszcze inne, te z olejami sa kaloryczne i daje sie je w ciezkim treningu.
Czy ktoś karmi pasza z decathlonu? Mam na próbę ale jestem ciekawa jak sie sprawdza przy dłuższym karmieniu  🙂
BUCK   buttermilk buckskin
08 lutego 2016 18:29
Właśnie, żeby spowolnić zjadanie i zwiększyć ilość włókna (to ma też podobno dobroczynny wpływ na żołądek).
Kobył często dostaje sam owies, więc jakiś dodatek włóknisty chyba będzie przydatny?


Kraja  dokłądnie TAK 🙂 włókno, czyli sieczka ma dobroczynny wpływ na żołądek 🙂 dodatek włóknisty do owsa będzie i przydatny i zdrowotny 🙂  i teraz masz pole do popisu 🙂 możesz dobrac sobie sieczkę idąc tropem podpowiedzi smartini 🙂  😀
BUCK smartini Gaga dziękuję za odpowiedź 😀
A rzucicie jakimiś nazwami - jest tego tyle, że nie wiem od czego zacząć poszukiwania...
Albo napiszcie chociaż które omijać 😉
karolciaequilano   marzenia się spełniają
08 lutego 2016 19:52
Czy karmi/ karmił ktoś swojego konia musli Hippolyt Reformmusli G? 🙂 chciałabym zapytać o kilka rzeczy
BUCK   buttermilk buckskin
08 lutego 2016 19:57
Kraja podpowiedz czego potrzebujesz 🙂  tylko dodania do żłobu (i żołądka) włókna ? 🙂 może coś dodatkowego ? np. zioła ? np. biotyna ? np. poprawa trawienia ? np.oleje ? a w jakim wieku koń ?  itp,itd  🙂 a w tej chwili to chyba już większość producentów ma i sieczki w ofercie, ponieważ wszyscy już wiedzą iż im większa ilość włókna w codziennej diecie tym jest lepiej i dla zdrowia fizycznego i psychicznego  😀 😀
Kraja, ja tam polecam Dengie. Pachnąca, miękka, mój Glorek się nią zajada 😉
smartini   fb & insta: dokłaczone
08 lutego 2016 20:20
ja mialam sukcesu ale nie podobala mi sie. Z Dengie mialam AlfaA Oil w trakcie treningu, teraz na chorobowym mamy good do-er a ochwatowiec ma healthy hooves, do wszystkich trzech nie mam zastrzerzen
karolciaequilano ja karmiłam Reformem  🙂
ponawiam pytanie o dawkowanie śruty sojowej?
Jaka pasze jako dodatek do owsa polecacie? Potrzebuje czegos co doda koniowi madrej energii - teraz takie warunki do jazdy sa, ze nie jezdze systematycznie, jak dostanie wiecej owsa a jezdze mniej to jej odbija a jak mniej a wiecej jezdze to mam osła. Wyslodki odpadaja. Cos smacznego musi byc co mozna do owsa dosypac, niedrogiego. Kiedys dostawala jakis granulat to chetnie jadla. Moze musli tez by zjadla.
karolciaequilano   marzenia się spełniają
08 lutego 2016 22:00
Tulipan leci pw  🙂
marysia550, ogólnie to przejrzyj ostatnie kilka stron wątku, bo często pasze się powtarzają. Jak chcesz zwykły zapychacz do owsa, to fajne i smaczne jest day complex musli z pro linen, kiedyś karmiłam też paszami Masters, bardzo tanie były. Ja obecnie jestem zakochana w paszach Spillersa, niestety są dosyć drogie, ale naprawdę warto..
smartini, dlaczego nie podobał Ci się Sukces (z ciekawości bo na prawdę lubię tę sieczkę)

marysia550, nie ma paszy która doda energii tylko w środę i niedzielę... 😉
smartini   fb & insta: dokłaczone
09 lutego 2016 01:26
glownie konsystencja mi nie pasowala, sucha, drobna. Do tego jest melasowana a moje oba konie wymagaja okrajania cukru gdzie tylko sie da.
w Rzeszowie mielismy w wozku obok siebie dengie alfaA oil i wlasnie sukces - pod kazdym wzgledem dengie wypadala lepiej

marysia, chcialam napisac to samo co gaga 😉 nie da sie tak, ze dasz energie magiczna, ktora bedzie dzialac tylko kiedy wsiadasz 🙂
moze w ogole problem tkwi gdzie indziej? bo ciezko mi sobie wyobrazic, zeby kon 2x w tyg albo sie slimaczyl albo zeby go roznosilo po scianach. No chyba ze przy tak malej ilosci treningow robisz je wyjatkowo wyczerpujace by konia bez kondycji zajechsc. Tu dodstkowa energia nie pomoze. Kon nie samochod, albo systematyka albo tuptanie bez celu. Czlowiek tez dwa rszy w tygodniu msrstonu nie przebiegnie chocby sie dozylnie faszerowal KJ 😉
prib, zasadniczo szklanka dziennie.
:kwiatek: Dzieki
(...)
w Rzeszowie mielismy w wozku obok siebie dengie alfaA oil i wlasnie sukces - pod kazdym wzgledem dengie wypadala lepiej (...)

Z ciekawostek: bardzo się Sukcesowa lucerna poprawiła i już jej nie melasują. Jest sucha, zwarta, niepyląca (kiedyś była jakaś taka hm rozmemłana). No i nie pod każdym względem Dengie wypada lepiej - Sukces kosztuje 20 zł za 10 kg 😉 Dengie ponad 5 razy więcej 😀 (ps zdaję sobie sprawę z różnic wynikających choćby z dodatków)
hm, aż chce się spróbować tego Sukcesu, tak zachwalacie... Porównując czystą lucernę Dengie (Alfa-A Original która notabene jest melasowna) i Sukces, różnica w cenie jest miażdżąca.

Zresztą co do dodatków w Dengie, lucerny nie są witaminizowane. Jedyny dodatek to olej w Alfa-A Oil - najzwyklejszy rzepakowy, więc nawet kupując osobno olej i dodając do lucerny Sukcesu, cenowo wychodzi to korzystniej.

Sukces chyba nie ma innej sieczki niż lucerna? Szukałam na stronie, ale nie znalazłam.
ekhem chodzi właśnie o sieczkę z lucerny 😉
_gaga ale Sukces dalej melasuje sieczki - tydzień temu odebrałam kolejny worek i jest naklejka, że lucerna melasowana, fakt, że jest o wiele mniej lepiąca niż kiedyś była (ponad 3 lata jej używam), ale w dalszym ciągu melasa jest 😉 Stosunek cenowy jest mega dobry, ja nie zrezygnuję z tej sieczki, bo jako spowalniacz żłobowy spisuje się świetnie, mój dostaje 2 garści do kolacji.
Moje oprocz standardowo owsa, dostaja wysłodki niemelasowe, lucerne, witaminki musli a raz w tygodniu mesz.
A dokładniej standardowo jak wszytskie inne 3 razy dziennie owies gnieciony, a dodatkowo codziennie ode mnie dostaje jeden kon (w treningu), wysłodki (które dzień wczesniej były zalane woda) sa nastepnie zmieszane z garscia lucerny (z sukcesu) i 3 kubki musli do tego troche witaminek (animinki). a drugi młody dostaje wysłodki zmieszane z dwoa marsciami lucerny i witamniki. A jak dostaja mesz to mieszam go z lucerna i dokrajam do niego jak juz jest ostudzony jablka marchew i gruszke.
a która w Waszej ocenie sieczka jest lepsza dla ochwatowca
spillers happy hoof
czy dengie healthy hooves ?
można dawać gruszkę? słyszalam, że łatwo po niej żeby koń dostał kolki.
Ja daję. Moja by się dała pociąć za gruszki, dostaje po dwie - trzy, a jesienią chodzimy na gruszki do sadu gruszkowego koło stajni i nigdy nic jej nie było.
moje nigdy nie dostaly po gruszce kolki, i chyba musialyby zjesc duzo tych gruszek, a nie jedna na jednego konia raz w tygodniu, a czasem rzadziej.
blackstones, akurat im częściej daje się rzeczy nietypowe tym mniejsza (nie tym większa) opcja kolki
Moje konie 15 lat stały w sadzie (znaczy na części pastwisk był sad) , mając nieograniczony dostęp do ... śliwek, gruszek i czereśni. Bardzo żałuję, że nie nakręciłam filmu jak się owoce zrzuca z drzewa, dokładnie strząsa trzęsąc gałęzią (gałąź w pysk i trzęsiemy) 🙂
BUCK   buttermilk buckskin
09 lutego 2016 18:51
a która w Waszej ocenie sieczka jest lepsza dla ochwatowca
spillers happy hoof
czy dengie healthy hooves ?


Julina  rewolucyjnej różnicy nie ma 🙂 ja w takich sytuacjach gdy "osiołkowi w żłoby dano" 😉 kupuje obie i mieszam 50/50  😀 🤣

SPILLERS HAPPY HOOF Analiza pokarmowa: Dengie Healthy Hooves
8,8                           Energia strawna(MJ/kg)                         8,5
4                                   Olej                                         2,5
8                                 Białko                                         9
25                             Włókno                                       27
4                               Skrobia                                          4

20 mg/kg                       Miedź                                   12 mg/kg
0,15 mg/kg               Selen                                       0,25 mg/kg
100 mg/kg               Cynk                                         64 mg/kg
brak danych             Biotyna                                 6 mg/kg
10                         Witamina A  (iu/kg)                     brak danych
1,5                         Witamina D  (iu/kg)                     brak danych
200                         Witamina E  (iu/kg)                     brak danych

domiwa   W poszukiwaniu prawdy, mojej prawdy...
09 lutego 2016 20:03
Fokusowa ja mam 4 worki sieczki Sukcesu niemelasowanej🙂 Kupiona z tydzien temu. Dla mnie bomba. Nie pyli, ladnie pociete, zadna drobnica. Kon wcina,az sie uszy trzesa🙂
Aby odpisać w tym wątku, Zaloguj się