ciąża, wyźrebienie, źrebak

Jutro mija rok od zaźrebienia mojej klaczy a ona jeszcze się nie zrebi. Co mam robić?  To moja taka pierwsza sytuacja
Mustang1208 Może głupie pytanie ale... była badana czy jest źrebna?


U nas 16.02.2016 pierwszy źrebaczek się pojawił, klaczka. 9 dni przed terminem i w dodatku zaskoczyła nas swoim umaszczeniem, a dokładnie kropkami na dupce. Choć mama też nietypowo umaszczona. Ojciec izabel. Ciekawa jestem co z niej wyrośnie.
Tuż po urodzeniu:

I niecałą dobę po:


halooo !!! u nas od wczoraj kapie mleko po nogach a źrebaka nie ma 🙁
ile to może trwać  😵
desire   Druhu nieoceniony...
17 lutego 2016 17:25
amazonka*, konie z 16.02 są wyjątkowe, zobaczysz !!  😍 😍
Ircia   Olsztyn Różnowo
17 lutego 2016 17:58
iwona9208,  lusia722 Dziękuję  :kwiatek:
A to konik polski po matce i ojcu tinkerze  😉
amazonka* śliczności  niech sie zdrowo chowa  💘
Ja mam ogierka tez urodzonego wczoraj, ale charakterek to on ma  😀iabeł:
naovika moja wczoraj rano miała świeczki, wieczorem przy kolacji mleko leciało po nogach a  przed 22 był już źrebak, gdyby nie kamerka to bym przegapiła i źrebaka by nie było, niestety było ciężko.
amazonka była badana po kryciu i cztery miesiące po. Jest na 100% źrebna bo to widać.  Dzisiaj dzwoniłem do weterynarza i trochę mnie uspokoił że nawet do 13 miesięcy może chodzić źrebna.
Który to dokładnie dzień ciąży?

13 miesięcy to raczej trochę "poleciał"...  😲
Teraz dokładnie policzyłem  to wychodzi mi 367 dni od daty inseminacji
iwona9208   Konie to choroba, z której nie da się wyleczyć.
17 lutego 2016 18:44
Lusia Księciuniu śliczny i mina na zdjęciu iście książęca  😜
Z tej mieszanki to można utworzyć odrębną rasę  😉
galopada_   małoPolskie ;)
17 lutego 2016 18:54
roczna Merida (Justus - Barok)



i 3 miesięczny sierotek wariat 🙂 (Justus - Cyborg xx )









i czekamy na smoka 😉



amazonka* śliczne maleństwo  😍
Galopada Ale mamuśka wielka  😲
Siedzę właśnie w stajni i pilnuje bo nie mamy kamerki 🙁
I tu pytanie : Ona nie ma świeczek. Ma male wymiona ale leci juz siara/mleko.
Jest pierwiastką 🙇
Jak ma mleko to w ciągu 12 godzin powinna się źrebić ale zawsze zdarzają się wyjątki.  U mnie przy każdej klaczy ta zasada się sprawdza
Jak ma mleko to w ciągu 12 godzin powinna się źrebić ale zawsze zdarzają się wyjątki.  U mnie przy każdej klaczy ta zasada się sprawdza

Trzymam Cię za słowo 🙂 choc już to mleko na nogach bylo dzisiaj rano o 8 wiec minęło juz troche więcej...
Tak jak napisałem są wyjątki ale jak ma mleko i jest przygotowana do porodu to powinna się w najbliższym czasie oźrebić  😉
Nawet jak nie ma nabrzmiałych wymion?
naovika
"Świeczki" mogą się pojawić nawet godzine przed porodem.

Dla hodowców bez kamerki polecam proste rozwiązanie. Refraktometr. Można kupić na allegro (koszt ok. 100 zł) - wystarczy kropelka wydzieliny/mleka do badania i sporo można się dowiedzieć. Klacz przed porodem ma duży skok brixów - powyżej 20. testowałam tę metodę na dwóch klaczach (czytałam o niej w angielskojęzycznych publikacjach) i jest naprawdę pomocna (też nie mam kamerki).
naovika nie pilnuj, bo przeszkadzasz. potem pojdziesz siku i zrebak bedzie juz lezał.
na 24 godz przed porodem wargi sromowe sie rozpulchniają i wydłuzaja, klacz moze tez polegiwac, tarzac się jakby kolke lekką miala... moze kopac sie tylnymi nogami w brzuch.. mleka i swieczek byc nie musi wcale.
Dzięki. To pilnowanie polega na byciu za ścianą i czekaniu na nerwowe zachowanie po prostu. Mamy stajnie drewnianą, wiec słyszę z siodlarni 😉

Jak na razie cisza  😕
amazonka była badana po kryciu i cztery miesiące po. Jest na 100% źrebna bo to widać.  Dzisiaj dzwoniłem do weterynarza i trochę mnie uspokoił że nawet do 13 miesięcy może chodzić źrebna.

U mnie w ubiegłym roku urodził sie ogierek huculski 385 dni od ostatniego skoku. Czekaj cierpliwie  😉
OBIBOK
Jak klacz przyzwyczajona do tej osoby, to nic nie przeszkadza. Zdarzają sie takie, które za wszelką cenę szukają samotności, ale bez przesady 😉
Ircia, amazonka* gratki! niech się maluchy zdrowo chowają
armara spoko, ale to pierwiastka, wiec nie wiadomo ktorm typem klaczy jest 😉 .
poza tym jednej nie przeszkadza halas i dzwieki w ogole, a innej owszem.
naovika akcja porodowa zaczyna sie od skórczów macicy- to nie przyjemne/ bolesne. klacz ci pokaze kiedy bedzie rodzic 😉
Do 4 rano kręciła się, parskała etc. Albo to ja jestem przeczulona, moze tak konie w nocy się zachowuj, nie wiem pierwszy raz spalam w stajni. Po 4 uspokoiła sie i zasnęła. Może dzisiaj się pojawi.
moze juz skórcze sie zaczeły  💃
Cieknie mleko a źrebaka nie widac  🥂
armara,  osobiście znam klacz i jej zrebaka, która przenosiła 2 miesiące, zrebaka był nad wyraz wyrośnięty, taki rosły jakby faktycznie miał te 2 miesiące
gacek a jak było z porodem?  Ciężki był czy normalnie się oźrebiła?
naovika heh, bedzie nad ranem źrebaczek 😉 trzymam kciuki! 😉
Nie maaaaaaaa 🙁  😕 Musze dzisiaj umyć jej nogi bo całe w mleku  🤔wirek:
Aby odpisać w tym wątku, Zaloguj się