Kącik Ujeżdżenia

lostak   raagaguję tylko na Domi
20 lutego 2016 03:59
Linka1z, tak z praktyki i doswiadczenia..... Po prostu je rób. Każdemu koniowi ze względu na budowę, motorykę ruchu i charakter inne rzeczy mogą sprawiać problem. Jesli chodzi o zmiany to trzeba kontynuować ich uczenie, strasznie pilnować siebie aby używać prawidłowych pomocy, ja na młodych koniach zawsze po cichu liczę sobie trzy fule przed zmianą jako przygotowanie, upewniając sie ze wyprostowalam, ze prowadzę na nowej zewnętrznej wodzy, ze cofnęłam wystarczajaco zewnętrzną łydkę i jestem gotowa moim ciałem, czy skręciłam fule na szybką i bardziej w Mielcu zeby samą zmiane moc troche wyjechać. Druga rzecz, to przed zmianą warto konia podnieść z przodu i utrzymać to na polparadzie aby w momencie jej wykonywania nie zanurkował co tylko pomaga w bryknieciu. Kolejna, Znajdz sobie sposób który najmniej go pobudza, cZy jest to na ścianie z kontrgalopu, czy jest to w momencie dojechania do ściany z przekątnej czy na kołach. Zawsze chwal po zmianie, nawet niechcianej czy złej. Miałam kiedys konia który po zrobieniu złe zmiany był karcony, w efekcie po każdej próbował uciekać i bardzo długo zajmuje zmiana takiego zachowania.  Nie zgadzam sie ze stwierdzeniem, ze zmiany wymagają równowagi, jest to chyba najmniej ważny powód, bo Ten akurat element konie swietnie wykonują na padokach, jako źrebaki, jak ganiają luzem. Potrzebna jest nasza samokontrola i cierpliwość. I znowu, z jednym pacjentem, który nauczył sie ciągów, piruetów w galopie, piafu i jest mega zdolnym koniem nad zmianami pracowaliśmy..... poltora roku. Zawsze brykał i wysadzal mnie z siodła, często nie odpowiadal, jarał się, przechodzil do klusa. I nagle któregoś dnia po prostu przestały byc problemem. Robiłam je do wyrzygania, oczywiscie nie codziennie na serpentynie o dużej iloscinzakretow. Bo zakręt podstawia, potem łatwiej wyprostować jadąc takim ustepowaniami na dobrą nogę i przygotwać sie do zmiany. Powodzenia.
I znowu, z jednym pacjentem, który nauczył sie ciągów, piruetów w galopie, piafu i jest mega zdolnym koniem nad zmianami pracowaliśmy..... poltora roku.

Ciekawe czemu, skoro tak łatwo to przychodzi na padoku. Wychodziłoby, że "jeździec nie przygotował się dostatecznie"?
lostak, twoje uwagi są słuszne i cenne, ale nie trawię sprzeczności i niespójności w pojedynczych wypowiedziach.
Beata Stremler 5 w Neumunster z wynikiem 72,4%! Ktoś widział cały przejazd?
halo, dlatego, że konie są różne, mają różny poziom emocji, panowania nad nimi i nad własnym ciałem.

Mam teraz młodego konia, zajeżdżonego 4,5 miesiąca temu, który robi czyste zmiany w zasadzie od pierwszego przełożenia pomocy, lądując w dobrym galopie, bez napięcia, bez spiny, temat jest dla niego łatwy i naturalny. Mam drugiego, z którym pracuję 1,5 roku dłużej. Do lotnych jest nam jeszcze daleko, i nie chodzi o sam moment zmiany, tylko dojechania do niej bez trybu hurra, prostym koniem (który zgaduje, co się za chwile stanie i od razu nabiera ochoty na pływanie miedzy pomocami), a po samej lotnej podniecony targa długachne szyjsko na wędzidło.

Czyżbym na tym świeżaku była lepiej przygotowana, niż na koniu, którego mam od trzylatka i znam jak własną kieszeń?
ashtray był na livestreamie, link na dressage24.pl, nadal można obejrzeć. Przejazd śliczny, bardzo płynny, przejścia pasaż- piaff- pasaż w mojej ocenie miodzio  😍

edit: Przejazd Pani Beaty rozpoczyna się w okolicach 1:46:45
Wspaniałe wiadomości! 😅 Piękny przejazd!
ElaPe   Radosne Galopy Sp. z o.o.
20 lutego 2016 14:51
Rzeczywiście bardzo niezłe piaffy i pasaże i przejścia między nimi. W ogóle bardzo ładny przejazd, równy.
Weiderowa dzięki śliczne :kwiatek: Czad!! 😍 😅
lostak   raagaguję tylko na Domi
20 lutego 2016 17:57
[quote author=lostak link=topic=11.msg2499548#msg2499548 date=1455940753]
I znowu, z jednym pacjentem, który nauczył sie ciągów, piruetów w galopie, piafu i jest mega zdolnym koniem nad zmianami pracowaliśmy..... poltora roku.

Ciekawe czemu, skoro tak łatwo to przychodzi na padoku. Wychodziłoby, że "jeździec nie przygotował się dostatecznie"?
lostak, twoje uwagi są słuszne i cenne, ale nie trawię sprzeczności i niespójności w pojedynczych wypowiedziach.
[/quote] to proste halo, problemem nie było tak jak napisałaś brak równowagi, równowagę ma rewelacyjną, wiec kompletnie nie było to z tym związane, siłę w zadzie i szybkość. Po prostu brykał i podrzucał zadem, choć zmiany były czyste i tak sie jarał nimi, że poltora roku zajęło mu robienie ich prawidłowo.
quantanamera, lostak, to zależy kto co rozumie przez "równowagę".
Jeśli koń samowolnie zmienia rytm/tempo/takt, z jakichkolwiek przyczyn = nie ma równowagi = nie ogarnia swojego ciała na poziomie oczekiwanym przez jeźdźca. I naprawdę średnio istotne, czy robi to z przyczyn aparatu ruchu czy mentalnych, bo wszystkim zarządza układ nerwowy.
Ja sprawy lotnych rozwiązuję różnie, różnorako, ale ci co "w książkach napisali", żeby wcześniej doskonale opanować zwykłą (i kontrgalopy) mają masę racji. To Zawsze oszczędza masy roboty.
Zwykla zmiana a lotna to raczej inna bajka, zdarzalo mi się robic zwykla zmianę książkowo we wszystkich konfiguracjach jakie przyszly do głowy mi lub trenerce, a lotna wiazala sie z wywaleniem w kosmos 😉 Lub na odwrót.
Nie ma innej rady jak ćwiczyć, ćwiczyć i jeszcze raz ćwiczyć. Na spokojnie, bez emocji i z wyrozumiałością.

A, może warto zwrócić uwagę czy reka nie blokuje. Mi brykaly jak blokowalam rękę bo nie miały wystarczająco swobody żeby sie zbalansować przy lotnej zmianie.
ashtray był na livestreamie, link na dressage24.pl, nadal można obejrzeć. Przejazd śliczny, bardzo płynny, przejścia pasaż- piaff- pasaż w mojej ocenie miodzio  😍

edit: Przejazd Pani Beaty rozpoczyna się w okolicach 1:46:45



Napewno w tych minutach?
nie 🙁
2.52 Beata
2.34 dzeko
Sorki, jak oglądałam na dressage24.pl, to było inaczej  🤔
lostak   raagaguję tylko na Domi
21 lutego 2016 05:53
quantanamera, lostak, to zależy kto co rozumie przez "równowagę".
Jeśli koń samowolnie zmienia rytm/tempo/takt, z jakichkolwiek przyczyn = nie ma równowagi = nie ogarnia swojego ciała na poziomie oczekiwanym przez jeźdźca. I naprawdę średnio istotne, czy robi to z przyczyn aparatu ruchu czy mentalnych, bo wszystkim zarządza układ nerwowy.
Ja sprawy lotnych rozwiązuję różnie, różnorako, ale ci co "w książkach napisali", żeby wcześniej doskonale opanować zwykłą (i kontrgalopy) mają masę racji. To Zawsze oszczędza masy roboty.
kontrgalopy na 10 m woltach, zwykła zmiana w dowolnej konfiguracji. Ja chce tylko pokazać, ze książkowe stwierdzenia sa fajne ale generalizowanie nie. Bo kazdy kon jest inny i kazdy kon wymaga innego podejścia po prostu trzeba próbować najróżniejszych rzeczy a i tak nie zawsze działa tak dobrze jak dr czas.
Pani Beata Stremler dziś 76.325% !!!  👍 😅 😍
Niewiele brakowało do podium. Naprawdę rewelacja  😅
Gdzie można obejrzeć?
Była transmisja live na FEI TV, ale niestety nie mam tam konta i nawet nie wiem, czy można dorwać się do przejazdu. Jakby pojawił się na youtube, dajcie znać koniecznie!
ashtray dzięki  :kwiatek:
Dziewczyny, upewnijcie mnie, czy faktycznie program L4 to jest ten:
http://pzj.pl/sites/default/files/plikoteka/L4_0.pdf
? Kiedys byl inny, stad moja watpliwosc...
W 2015 były zmiany w programach, więc najprawdopodobniej to ten 😉
lostak dzięki za tyle wspaniałych informacji jestem chłonna jak gąbka wody 😉 uwielbiam zdobywać nowe informacje i je wykorzystywać, chociaż ostatnio moje umiejętności zostały wystawione na ciężką próbę bo zaczęłam pracować z młodziakami, od zera do bohatera i nie z jakimś sportowym papierem ale uratowane z " transportu śmierci ", i niestety są to często konie z nieprawidłowościami budowy ( przebudowane zady, kiepsko osadzone szyjki ) i one dopiero teraz uczą mnie pokory.... ale cieszy mnie ze sa jeszcze tacy ludzie co chcą je ratować ! bo te konie maja w sobie tyle miłości....

a co do lotnej myślę że u nas to bardziej kwestia jarania się samym faktem jej robienia, bo galop mamy zrównoważony, po zmianie mi nie przyspiesza ani przed tylko czasem dodaje bryka 😉
tak ćwiczyć, ćwiczyć zacieram rączki i jadę dziś do stajni o mojego czarnuszka !!!
evescool   Konia nie możesz do niczego zmusić...
22 lutego 2016 21:17
Dziewczyny pytanie z innej beczki,

znany jest Wam koń Sandro Stacord  (Ojciec: Stedinger / Sandro Hit. Matka: Arena / Acord II. Rok urodzenia: 2005. Płeć: Wałach_? Możecie coś więcej o nim napisać?Widziałam go kilka razy na zawodach ujeżdżeniowych. Może któraś z Was go jeździła?Bardzo proszę o info. Na pewno stał w Golden Dreamie.

ps. polecam Wam link:



Zakochana w Moorelands Totilas...
xequus   Miłość na dwa serca i sześć nóg...
23 lutego 2016 06:59
evescool nie wstawiłaś linku  😉
evescool, startowała na nim chyba Julka Moczak. Najłatwiej chyba jak zadzwonisz do Asi albo Oli Szulc - pewnie Ci powiedzą wszystko na jego temat 😉 Ja osobiście nie lubię koni po Stedingerze, ale jego konkretnie nie znam.
Sandro - super koń 🙂
Bardzo przyjemny do jazdy, polecam zadzwonić do dziewczyn 😉
evescool   Konia nie możesz do niczego zmusić...
24 lutego 2016 21:12
Bardzo Wam dziękuję za informację :-))

Popytam o niego więcej dziewczyn.

Pozdrawiam 🏇



Aby odpisać w tym wątku, Zaloguj się