WAŻNE! ARABY petycja PRZECIW ODWOŁANIU A.Stojanowskiej, J.Białoboka i M.Treli

Może mi ktoś łopatologicznie wyjaśnić na czym polega ten zarzut dotyczący Polturfu? Bo czytam, czytam i nie rozumiem co tam jest nieprawidłowością.


Zarzut polega na tym, że Polturf za dużo zarabia, więc to na pewno przekręt.  Nikt co prawda nie wie, ile dokładnie Polturf zarabia, bo znane są tylko przychody firmy, ale kwoty przychodu rzędu 2-3 mln zł, są dla niektórych wystarczającym powodem do oskarżenia o układy i korupcję. Zarzut dotyczy też tego, że co roku nie jest ogłaszany przetarg na organizację Pride of Poland, tylko od 15 lat imprezę organizuje ta sama firma.

Na szczęście w tym roku nowy prezes prawdopodobnie ogłosi przetarg na organizację imprezy  z kryterium najniższej ceny. Nawet zastanawiam się czy się nie zgłosić do przetargu. Szwagier ma kombiaka i przyczepkę do przewozu koni, więc transport koni będzie zapewniony. Wyżywienie też się zorganizuje. Grochówka z kuchni polowej i pętko kiełbasy popularnej na głowę. Z reklamą też nie będzie problemu. Wrzuci się parę ogłoszeń na OLX. Może nawet wydrukuję jakieś ulotki i katalogi, tylko muszę dokupić tuszu do drukarki, bo mi się kończy.
Wątpię, żeby ktoś dał niższą cenę niż ja, więc prawdopodobnie moja firma będzie teraz organizować Pride of Poland. W końcu będzie prawo i sprawiedliwie 😀iabeł:
Perszeron Tego się właśnie obawiałam, że chodzi o te nieszczęsne przetargi. Zastanawiam się co ludzie sobie wyobrażają - ile powinna kosztować organizacja takiej aukcji dla szejków z Arabii?

W ogóle idea przetargów z kryterium najniższej ceny to jest jakiś totalny absurd: sromotnie wybiła wiele świetnych, ambitnych firm, spieprzyła do cna mnóstwo imprez, które mogły być dobre.

Dziękuję, że wracam od jutra do pracy i znowu będę mogła siedzieć z głową w niepolitycznych chmurach.
Link do raportu CBA. Jest na dole w tym artykuje. Uprzedzam, że nie jest to lektura ani lekka ani przyjemna  😉

http://telewizjarepublika.pl/kulisy-odwolania-dyrektorow-stadnin-protokol-z-kontroli-cba-dokumenty,30186.html

Szkoda, że nikt nie zauważył, że Poltruf jest wygradzany w systemie tylko prowizyjnym. Otrzymuje wynagrodzenie raz w roku po aukcji, ale to jest wynagrodzenie za cały rok działań promocyjnych, planowania, przygotowania, organizacji i działań związanych z obsługą po aukcji. Kwoty są wysokie, ale to tylko przychód! Koszty do niewielkich zapewne nie należą przy tak wysokim poziomie i randze gości, którzy tam przyjeżdżają. Zróbmy przetarg 100% cena i będziemy gościć szejków na papierowych talerzykach kiełbaską z grilla...
nagana, dodajmy jeszcze do tego, że Poltruf zatrudnia ludzi do obsługi tej imprezy. Nie wiem jak dokładnie są podzielone zadania, ale to nie jest tak, że jedna P. Mazur dostaje wypłatę kilka mln rocznie na czysto 😉
zduśka   Zbrodnia, kara, grzech. .. litr wina
02 marca 2016 15:57
KresPas   żyj i daj żyć
02 marca 2016 16:32
a może mi ktoś uczony w piśmie wytłumaczyć czy normalne jest zarządzanie największym w historii skarbem polskiej hodowli koni arabskich czyli Pianissimie traktowanej jako wzorzec piękności światowej koni, która zdobyła wszystko co było do zdobycia i nigdy nie była na sprzedaż ... była po prostu bezcenna... tak że w efekcie amerykanie posiadają więcej koni z genem Pianissimy niż my sami....
Pianissima urodziła 9 źrebiąt, z czego 8 dla lub u hodowców w USA, a JEDNO i to dosłownie chwilę przed śmiercią dla Polski. Normalny hodowca najpierw zapewnia trwałość genów w rodzimej stadninie, a dopiero potem sprzedaje obcym. Pan Trela postąpił odwrotnie. Amerykanie mają u siebie 5 klaczy i 3 ogiery po tej najcenniejszej matce w historii( i to za za grosze a nie za grube miliony), a my mamy jedno roczne źrebię, od którego zależy przetrwanie linii żeńskiej Pianissimy, a ogiera już po niej w Polsce nie ma, trzeba jeździć do Stanów.
w petycji było coś o dobru narodowym itp itd....
Pan Trela myślał podobno nie tylko o " cudzych interesach", ale [font=Verdana]przede wszystkim[/font] o tym by zabezpieczyć interes Polski" no to jeszcze raz.. tak dbał ze w obcych rękach jest ( zresztą za grosze a nie za grube miliony) więcej koni z genami Pianissimy niż w naszych  ... 
a to że mamy jakiś prawa do Prometeusza który jest w USA w Gallun Farms stajni z wielkimi tradycjami aż od 1977 roku he he i tam zapładnia ( znaczy nasienie jego kosztuje 3000 $ )he he... ech .. no Pianova, do niej też mamy prawa, na chwilę wróciła do Polski... mam nadzieję że po tych zmianach już nie wyjedzie ..
a co do ogiera Prometeusz o to dowód dbania o interesy stadniny... konik który niby jest nasz noo na papierze na pewno póki co he he... swoim nasieniem zasila kasę Galluna (w linku http://www.gallunfarms.com/wp-content/uploads/2014/10/1014_Prometeusz_Packet.pdf oferta)... he he
bo mnie się wydaje że za samo roztrwonienie takiego skarbu jakim była Pianissima i jej geny to należał im się kop w dupę, reszta machlojek, interesików, zależności i układzików to tylko nic nie znaczące dodatki ... a oni jeszcze śmią sie bronić ze przecież mamy tyle potomstwa i wnuczki.... amerykanie maja juz 2 razy więcej.... i to  za grosze...
abstrahując juz od tego że szeik który niby im obiecał pracę to ten sam co za Tuska chciał ratować stocznie.. pamiętacie jeszcze tę ściemę he he:P ? ... to jakby u niego tak zarządzali bezcenną klaczą i jej genami to  według mnie oddzielenie głowy od reszty tułowia nastąpiło by szybciej niż doszedłby pierwszy przelew za sprzedany za grosze embrion :P
safie   Powyższy post wyraża jedynie opinię autora w dniu dzisiejszym.Nie może on służyć przeciwko niemu w dniu jutrzejszym, ani każdym innym następującym po tym termin
02 marca 2016 16:35
[quote author=pawel_asola link=topic=99140.msg2504812#msg2504812 date=1456783185]
obejrzałem ,
brakowało mi aby ktoś zadał jedno pytanie, Pianissime wszyscy określają jako ideał , ( zaznaczam że nie bronię tu decyzji odwołania Pana Marka Treli i mianowania Pana Skoromowskiego który pewnie nie odróżni klaczy arabskiej od wałacha huculskiego ) czemu plan hodowlany tej klaczy ułożony był tak że klacz ta ma tylko jednego potomka w Polsce :

Pianissima ur. 2003 

rocznik imię płeć ojciec 
2007 EVG Piassondra (US) klacz Pershahn El Jamaal (BR) 
2007 Nismat Albidayer (US) klacz Ames Charisma (US) 
2008 AJ Penelope (US) klacz El Nabila B (HU) 
2008 PA Encore (US) ogier Enzo (US) 
2009 Pia (US) klacz Ganges 
2011 Pianova (US) klacz Eden C (US) 

2011 Royal T Phorte (US) ogier Eden C (US) 
2012 Prometeusz (US) ogier FA El Shawan (US) 
2015 Pamina klacz Pogrom 
rocznik imię płeć ojciec 

Rozumiem że nikt nie zakładał że klacz ma paść, ale sami weterynarze przy omawianiu zgonu Pianissimy podkreślają że to ryzyko u koni występuje.

Efekt jest taki że mieliśmy idealna klacz, teraz US mają od niej 5 klaczy i 3 ogiery a my jedna klacz.


Pianova, Pia, i Pamina oraz Prometeusz należą do stadniny Janów Podlaski... Pia i Pianova urodziły w tym roku klaczki, więc rodzina się powiększa  🙄
[/quote]

Mnie wychodzi, że Janów posiada 3 klacze i ogiera

Dam sobie rękę uciąć, że Prometeusz nie został wydzierżawiony i dopuszczony do stanówek za darmo (skąd wiesz, że za grosze? umowy czytałeś?).  Trzeba też pamiętać, że i Janów miał dostęp do najlepszych ogierów
KresPas   żyj i daj żyć
02 marca 2016 16:44
ja nie zaprzeczałem ze Janów nie jest właścicielem Prometeusza ani pozostałych klaczy.... przeczytaj to co napisałem jeszcze raz i zajrzyj do linku.. a co do wartości Pianissimy.... wystarczy poczytać jej dokonania i to co pisali o niej na świecie.... jej geny był skarb, który według mnie został roztrwoniony...
a dlaczego uważam ze za grosze.... bo żadne pieniądze nie zrekompensują tego że elitarnych genów Pianissimy nie jesteśmy już monopolistą .. takie wymianki to sa dobre dla średniej wartości koni a nie dla skarbu narodowego jak o niej sam Trela mówił... tu powinno sie sprzedawać produkt finalny, źrebaki, konie.. za grubą kasę a nie pozbawiać się elitarności i  monopolu  przez sprzedaż embrionów, przez co koni z  jej genami jest wiecej teraz u innych niż u nas
KresPas   żyj i daj żyć
02 marca 2016 16:53
dubel
safie   Powyższy post wyraża jedynie opinię autora w dniu dzisiejszym.Nie może on służyć przeciwko niemu w dniu jutrzejszym, ani każdym innym następującym po tym termin
02 marca 2016 16:57

Ojjjj a sądzisz, że nowi "prezesi" nie wyprzedadzą najcenniejszych koni, żeby słupki się w zestawieniach zgadzały?  👍

Swoją drogą ciekawe, że pełniący obowiązki obiecuje pracownikom podwyżki pod koniec roku

Nie widziałam umów dzierżaw więc nie będę się wypowiadać co do opłacalności takich kroków  🙄

i niestety hodowla czegokolwiek w ramach własnego zasobu genetycznego nie przynosi niczego dobrego, trzeba zwiększać pulę genetyczną.
KresPas   żyj i daj żyć
02 marca 2016 17:01
ja pisałem o starych cwaniakach oderwanych od koryta a nie o nowych ... jedno co myślę ze ta "afera" może wpłynąć na nowych dyscyplinująco.. przynajmniej mam taką nadzieję ...
aa czym innym jest zwiększanie puli genów a czym innym rozmienianie na drobne za drobne swojego skarbu
miłego dnia.
ja pisałem o starych cwaniakach oderwanych od koryta a nie o nowych ... jedno co myślę ze ta "afera" może wpłynąć na nowych dyscyplinująco.. przynajmniej mam taką nadzieję ...
aa czym innym jest zwiększanie puli genów a czym innym rozmienianie na drobne za drobne swojego skarbu
miłego dnia.

A skąd wiesz, że to są "starzy cwaniacy oderwani od koryta", a nie ludzie którzy poświęcili swoje życie koniom i uczciwie i z oddaniem wykonywali swoje obowiązki?

Poza tym - znasz pana Trelę i pana Białoboka na tyle dobrze, żeby w tak wstrętny i obelżywy sposób się o nich wypowiadać? Wiesz cokolwiek na temat rozliczeń finansowych dzierżawców ze stadniną, żeby oceniać czy warunki dzierżawy były korzystne? Wiesz cokolwiek na temat planów hodowlanych stadnin żeby oceniać, że były głupie i nieodpowiedzialne?


Ja tradycyjnie cytuję..".Normalny hodowca najpierw zapewnia trwałość genów w rodzimej stadninie, a dopiero potem sprzedaje obcym. Pan Trela postąpił odwrotnie. Amerykanie mają u siebie 5 klaczy i 3 ogiery po tej najcenniejszej matce w historii( i to za za grosze a nie za grube miliony), a my mamy jedno roczne źrebię, od którego zależy przetrwanie linii żeńskiej Pianissimy, a ogiera już po niej w Polsce nie ma, trzeba jeździć do Stanów. "...następnie
"......ja nie zaprzeczałem ze Janów nie jest właścicielem Prometeusza ani pozostałych klaczy..." 😂
...poza tym nie byłoby PIanissimy gdyby nie Gazal nie oszukujmy się ..co do genów ciekawe jak jej potomstwo które już wydalo źrebaki szanowny Pis-fanie odziedziczy też sklonności do kolki ...zapewne pamiętasz w jakim wieku padła jej matka?
Jak już czytujesz prawicowe gazetki to może sięgnij też do rzetelnych wiadomości?W Janowie są 3 klacze po Pianissimie i jeden ogier  😀iabeł: osobiście moją faworytką jest Pamina ...zobaczymy co z jej dzieci wyrośnie ( oczywiście jak piss pozwoli)..
Ja tradycyjnie cytuję..".Normalny hodowca najpierw zapewnia trwałość genów w rodzimej stadninie, a dopiero potem sprzedaje obcym. Pan Trela postąpił odwrotnie. Amerykanie mają u siebie 5 klaczy i 3 ogiery po tej najcenniejszej matce w historii( i to za za grosze a nie za grube miliony), a my mamy jedno roczne źrebię, od którego zależy przetrwanie linii żeńskiej Pianissimy, a ogiera już po niej w Polsce nie ma, trzeba jeździć do Stanów. "...następnie
"......ja nie zaprzeczałem ze Janów nie jest właścicielem Prometeusza ani pozostałych klaczy..." 😂
...poza tym nie byłoby PIanissimy gdyby nie Gazal nie oszukujmy się ..co do genów ciekawe jak jej potomstwo które już wydalo źrebaki szanowny Pis-fanie odziedziczy też sklonności do kolki ...zapewne pamiętasz w jakim wieku padła jej matka?
Jak już czytujesz prawicowe gazetki to może sięgnij też do rzetelnych wiadomości?W Janowie są 3 klacze po Pianissimie i jeden ogier  😀iabeł: polecam czytanie ze zrozumieniem  😀iabeł:osobiście moją faworytką jest Pamina ...zobaczymy co z jej dzieci wyrośnie ( oczywiście jak piss pozwoli)..
Ja się dziwię p. Prezesom że jeszcze chce im się użerać z tym .....  😵 Mją pracę u szejka , w ciepłym klimacie za pierdyliardy dolarów i jeszcze nieograniczony dostęp do wszystkiego. Będą robić to co kochają i jeszcze będą ich czcić jak bogów , po co im to .  Słuchać inwektyw pod swoim adresem , za kilkadziesiąt lat gównianej pracy za grosze. ?  😲 Po to żeby wysłuchiwać opinii jakichś buraków o swoich dokonaniach. A kto k...a wyhodował ta Pianissimę . Ile ona była warta ? 2 /3 4/ Miliony . I co z tego , padła na kolkę jak koń za 3 tyś z re-voltowego ogłoszenia . Za Oki Doki dali 7 mln Euro i chwilę potem zdechł na kolkę i co ???
dziś w tvrepublika był Pan Trela i odpowiadał na pytania w sprawie Polturfu (nie widziałam, nie wiem, czy to to samo, co z radia wnet)

ma być też coś o stadninach w Czarno na białym w tvn24
Od 14 minuty.
http://www.radiownet.pl/czytaj#/publikacje/poranek-2-marca-2016
Ależ pan minister bredzi!!!  🙇
Po prostu szlag mnie trafia, jak słucham takich farmazonów.
Bo ludziom się wydaje że taki drogi koń jest jak drogie auto - wystarczy raz w tygodniu nawoskować, i czasem zajrzeć pod maskę, to przetrwa pół wieku...
Dobrze że nie wyhodowaliśmy Hisksteada bo to by była dopiero afera .... 😤...
...za to teraz będą plany hodowlane senatorów ( jaak wieść gminna niesie) ....
[quote author=Murat-Gazon link=topic=99140.msg2505728#msg2505728 date=1456941162]
Od 14 minuty.
http://www.radiownet.pl/czytaj#/publikacje/poranek-2-marca-2016
Ależ pan minister bredzi!!!  🙇
Po prostu szlag mnie trafia, jak słucham takich farmazonów.
[/quote]

Zaraz zaraz , przecież na nich głosowałaś . 😲
a co do wartości Pianissimy.... wystarczy poczytać jej dokonania i to co pisali o niej na świecie.... jej geny był skarb, który według mnie został roztrwoniony...
a dlaczego uważam ze za grosze.... bo żadne pieniądze nie zrekompensują tego że elitarnych genów Pianissimy nie jesteśmy już monopolistą .. takie wymianki to sa dobre dla średniej wartości koni a nie dla skarbu narodowego jak o niej sam Trela mówił... tu powinno sie sprzedawać produkt finalny, źrebaki, konie.. za grubą kasę a nie pozbawiać się elitarności i  monopolu  przez sprzedaż embrionów, przez co koni z  jej genami jest wiecej teraz u innych niż u nas

Rozumiem, KresPas, że masz doświadczenie w hodowli elitarnych koni, wartych setki tysięcy euro. Przy czym nie mam na myśli koni na howrse  🤣
No i jaka elitarność genów? Koń jest elitarny, nie geny. To nie jest tak, że po świetnym koniu, będą same świetne źrebaki...  🙄 Połowę genów Pianissimy ma Gazal, sporo zapewne jej rodzeństwo i półrodzeństwo, jej dzieci i wnuki. Więc jaka elitarność genów?
Zapominasz też chyba, że gdyby Pianissima nie była wystawiana na pokazach na całym świecie, to nikt by o niej nie usłyszał. A to wystawianie kosztuje i trzeba za to zapłacić. No ale przecież lepiej takiego konia zamknąć w stajni i strzec zazdrośnie, nikomu nie pokazywać i nikomu źrebaków nie sprzedawać  🤣
Wydawałoby się, że hodowla koni arabskich to trudna dziedzina, ale widać u nas światowej klasy specjalistów nie brakuje... szczególnie jak chodzi o hodowlę cudzych koni, to po prostu wszyscy mądrzy i wszystko wiedzą najlepiej  🙄
Według mnie, pracę Prezesów należy oceniać w całości. Albo nam odpowiada to co robili i jesteśmy zadowoleni, albo nie. Nie ma sensu analizowanie poszczególnych decyzji hodowlanych. Ja jestem zadowolna z tego jak wyglądała hodowla, kiedy oni się tym zajmowali i nie widzę jak nowi prezesi mieliby to zrobić lepiej, dlatego bronię starych prezesów i uważam, że powinni być przywróceni na stanowiska.
Najbardziej zadziwia mnie jednak to, że przed ich zwolnieniem nikt nic nie mówił. Nikt nie krzyczał, że w stadninach źle się dzieje, że prezesów trzeba zwolnić i nie pisał petycji żeby ich odwołać... A w każdym razie do moich uszu nie dotarło. 🤣 A teraz nagle wyciąga się raporty sprzed 4 lat i mówi, że od 16 lat Poltruf nielegalnie ciągnie zyski. Dziwi mnie to, że można tak po prostu kłamać, manipulować i oczerniać ludzi, i to jest "w porządku". A w niedzielę do kościółka  😤
Jedna z okładek w sklepie dzisiaj, generalnie było takich kilka..

[quote author=KresPas link=topic=99140.msg2505698#msg2505698 date=1456937083]
a co do wartości Pianissimy.... wystarczy poczytać jej dokonania i to co pisali o niej na świecie.... jej geny był skarb, który według mnie został roztrwoniony...
a dlaczego uważam ze za grosze.... bo żadne pieniądze nie zrekompensują tego że elitarnych genów Pianissimy nie jesteśmy już monopolistą .. takie wymianki to sa dobre dla średniej wartości koni a nie dla skarbu narodowego jak o niej sam Trela mówił... tu powinno sie sprzedawać produkt finalny, źrebaki, konie.. za grubą kasę a nie pozbawiać się elitarności i  monopolu  przez sprzedaż embrionów, przez co koni z  jej genami jest wiecej teraz u innych niż u nas

Rozumiem, KresPas, że masz doświadczenie w hodowli elitarnych koni, wartych setki tysięcy euro. Przy czym nie mam na myśli koni na howrse  🤣
No i jaka elitarność genów? Koń jest elitarny, nie geny. To nie jest tak, że po świetnym koniu, będą same świetne źrebaki...  🙄 Połowę genów Pianissimy ma Gazal, sporo zapewne jej rodzeństwo i półrodzeństwo, jej dzieci i wnuki. Więc jaka elitarność genów?
Zapominasz też chyba, że gdyby Pianissima nie była wystawiana na pokazach na całym świecie, to nikt by o niej nie usłyszał. A to wystawianie kosztuje i trzeba za to zapłacić. No ale przecież lepiej takiego konia zamknąć w stajni i strzec zazdrośnie, nikomu nie pokazywać i nikomu źrebaków nie sprzedawać  🤣
Wydawałoby się, że hodowla koni arabskich to trudna dziedzina, ale widać u nas światowej klasy specjalistów nie brakuje... szczególnie jak chodzi o hodowlę cudzych koni, to po prostu wszyscy mądrzy i wszystko wiedzą najlepiej  🙄
Według mnie, pracę Prezesów należy oceniać w całości. Albo nam odpowiada to co robili i jesteśmy zadowoleni, albo nie. Nie ma sensu analizowanie poszczególnych decyzji hodowlanych. Ja jestem zadowolna z tego jak wyglądała hodowla, kiedy oni się tym zajmowali i nie widzę jak nowi prezesi mieliby to zrobić lepiej, dlatego bronię starych prezesów i uważam, że powinni być przywróceni na stanowiska.
Najbardziej zadziwia mnie jednak to, że przed ich zwolnieniem nikt nic nie mówił. Nikt nie krzyczał, że w stadninach źle się dzieje, że prezesów trzeba zwolnić i nie pisał petycji żeby ich odwołać... A w każdym razie do moich uszu nie dotarło. 🤣 A teraz nagle wyciąga się raporty sprzed 4 lat i mówi, że od 16 lat Poltruf nielegalnie ciągnie zyski. Dziwi mnie to, że można tak po prostu kłamać, manipulować i oczerniać ludzi, i to jest "w porządku". A w niedzielę do kościółka  😤
[/quote]

👍

dzięki za ten wpis, bo po tym http://www.radiownet.pl/czytaj#/publikacje/poranek-2-marca-2016 to tych co głosowali na 'dobre zmiany' to -> 🤬 zobaczymy skąd wezmą na utrzymanie stadnin jak przestaną dobre konie sprzedawać... "Nie mamy przemysłu radiowego, nie mamy cementowni..." a niedługo im wszystkie SKOKi padną i jakoś się nie przejmują...
weia - lubię to! 🙂 Mnie już witki opadają od tłumaczenia ludziom manipulacji w artykułach z "niezależnych" i "niewygodnych". I ciągle ten Nik i Cba i Cba i Nik i tak do usr..ej śmierci... Na robocie się nie mogę skupić   😤 😤 😤
Nikt nie przeczyta źródeł, nie wyciągnie wniosków samodzielnie tylko poddają się manipulacji jak stado baranów... Wstyd mi jest, że tacy wspaniali ludzie jak Pan Trela, Białobok i Pani Stojanowska muszą udowadniać teraz, że nie są wielbłądami!  😤

Smok - wyluzuj i odpuść Murat bo to porządna kobieta jest!
KresPas, trzeba myśleć, a więć mylisz się do koryta to dorwali się właśnie teraz dyletanci hodowlani. 
za min na tvn24 ( tak donosi mój mąż)


ps. mój mąż ( nie związany z końmi) mówi właśnie, że ludzie im tego nie darują. Że lepiej jest rozdmuchane niż TK i cokolwiek.
[quote author=milenka_falbana link=topic=99140.msg2505778#msg2505778 date=1456946134]
[b]Smok [/b]- wyluzuj i odpuść Murat bo to porządna kobieta jest!
[/quote]

Nie mam co do tego wątpliwości , zwłaszcza że walnęła skruchę i zgłosiła czynny żal  😉  😁

Tyle że decyzje podjęte 100 dni temu będą się nam odbijać czkawką przez całe lata , a to co mamy teraz to dopiero preludium  Można się trochę wkurzyć . 😤
milenka_falbana jak ktoś nie chce słuchać, to choćbyś do kaloryfera przykuła i do ucha wrzeszczała i tak nic nie dotrze.
KresPas jest jak widać takim właśnie przykładem bezmózga, do którego nic nie dociera oprócz pier...nia swojego pisowskiego guru. Nie przerywaj sobie człowieku i idź oglądać dalej tv Trwam  😵
Aby odpisać w tym wątku, Zaloguj się