kącik porad prawnych

Smoku, szczerze - wolę. Nie chcę, żeby mi Francuz prowadził sprawę przeciwko Francuzom, bo to jest bardzo dziwny naród, a mi zależy na wygraniu sprawy. Poza tym - nie znam się, nie wiem, więc pytam - czy nie ma międzynarodowych firm które po prostu mają siedziby w różnych krajach i mogę się zgłosić do nich w Polsce, a ich filia w FR będzie się bezpośrednio samą sprawą zajmować? Szczerze powiem, że tak to sobie wyobraziłam, ale nie wiem czy to może tak działać, dlatego pytam.

poza tym całą masę ludzi trzeba by latać na tą sprawę jeśli ją założę. na razie chcę znaleźć firmę i skonsultować czy to w ogóle ma sens, bo wyłożyć kasę na coś, czego się nie da wygrać - nawet jeśli prawda jest po mojej stronie - jest bez sensu. nie stać mnie i szkoda nerwów.
Proszę o poradę. Kupiłam nowe siodło. Przyjechała pani od pasowania siodeł, popatrzyła , coś zapisała i miało być super. Niestety super nie jest. Od początku mi coś nie pasowało ale zostałam zapewniona że siodło "puści" i bedzie dobrze. Niestety. Siodło leci do tyłu i uciska łopatki. Czy mogę domagać się od sprzedawcy zwrotu pieniędzy czy muszę się zgodzić na przeróbkę ?
Kaprioleczka - Naród może być dziwny ale wątpię żeby ci ktoś doradził brać kancelarię z Polski do prowadzenia sprawy we Francji. Oczywiście są kancelarie które współdziałają z kancelariami zagranicznym , możesz próbować poszukać . Myślę że jakbyś się dobrze postarała to znalazła być Polską kancelarie we Francji. Wejdź na forum prawnicze i zapytaj.  😉
tak zrobię  :kwiatek:
nadal natomiast jeśli ktoś z obecnych tu forumowiczów chciałby mi polecić albo odradzić konkretne kancelarie z którymi miał doświadczenie to proszę o opinie  :kwiatek:
Jeszcze w temacie sprzedaży ziemi
http://www.sadyogrody.pl/prawo_i_dotacje/104/maliszewski_projekt_ustawy_dotyczacy_obrotu_ziemia_ma_sporo_wad,4738.html

Największe zagrożenia i powód, dlaczego nazywana jest ona ustawą wywłaszczeniową:
1)"Agencja Nieruchomości Rolnych może skorzystać z prawa pierwokupu w momencie przekazywania gospodarstwa przez rodziców na rzecz dzieci ."
2) "w przypadku spadków, czy np. testamentowego rozporządzenia majątkiem. - Według projektu prawo do przyjęcia (zakupu, obdarowania) mają tylko ci, którzy spełniają definicję rolnika indywidualnego, a ten musi mieć np. wykształcenie rolnicze. Jest obawa, że dzieci nie posiadające takowego wykształcenia mogą ziemi nie dostać, bo wcześniej przejmie ją agencja"
3) "rolnik będzie mógł kupić ziemie tylko w tej gminie, w której na stałe mieszka " to absurd, biorąc pod uwagę, że są miejscowości leżące na pograniczu gmin, powiatów, a nawet województw! Mój kolega ma 50ha na terenie 3 gmin, w 3 powiatach. Za jego domem około 100m jest granica powiatu. głupota jakich mało!
4) "Kolejną barierą jest też konieczność bycia ubezpieczonym w KRUS-ie. - Czyli ten, kto jest dwuzawodowcem, albo obecnie mieszka, pracuje w mieście i podlega ZUS-owi nie może w myśl tego projektu ani kupić, ani otrzymać w spadku ziemi"
5) "niemożność zbywania ziemi przez 10 lat, co w przypadku chęci przejścia np. na wcześniejszą emeryturę właściwie uniemożliwia je"
Absurd goni absurd...może jednak ta ustawa nie wejdzie od maja...tylko ja dopracują wpierw
desire   Druhu nieoceniony...
07 marca 2016 18:22
Majowa, czyżby 'klinika siodła'? 😉

bera7, ja pierdziu, strach się bać... :/ 🤔
Majowa, czyżby 'klinika siodła'? 😉

gdyby tak było to bym się wstydziła tu pisać
Majowa - na odstapienie od umowy jest 14 dni.
desire   Druhu nieoceniony...
08 marca 2016 10:23
Majowa, taki żarcik. 😉  
Po pierwsze - osoba prywatna czy firma?
Masz jakikolwiek dowód zakupu?
Jak chcesz mogę Ci wysłać formularz odstąpienia od umowy, zrobiony przez RZK.
Jak wyślesz odstąpienie (musi być listownie, najlepiej z potwierdzeniem odbioru), a sprzedający nie uwzględni Twoich argumentów (niby może), to pozostaje Rzecznik Konsumenta. Mediacje. Ewentualnie potem RZK zakłada w Twoim imieniu sprawę w sądzie.
Osoba prywatna, mam fakturę. Tak poprosze o ten formularz i dziękuję  :kwiatek:
Właśnie w związku z tym projektem rodzice chcą mi przepisać gospodarstwo rolne (nie mam wykształcenia rolniczego). Notariusz woła 1800 zł od wartości 50 tys. Posiadłość jest warta trochę więcej. Czy w takiej sytuacji umowa darowizny nie będzie przez nikogo kwestionowana? Czy załatwi sprawę?
Huzar, moim zdaniem załatwi kwestię własności. Ale jeśli nie jesteś rolnikiem może być problem z dotacjami. Kwestia czy duże jest to gospodarstwo (po cenie zakładam, że nie), czy duże dopłaty macie i czy chcesz to rozwijać.  Zawsze znajdzie się jakaś droga, luka prawna. Tylko nie wiem po co utrudniać ludziom życie, skoro można je upraszczać :/
safie   Powyższy post wyraża jedynie opinię autora w dniu dzisiejszym.Nie może on służyć przeciwko niemu w dniu jutrzejszym, ani każdym innym następującym po tym termin
10 marca 2016 09:35
Ktoś się zna na sprawach kadrowych?

Dostałam L4 do połowy przyszłego tygodnia, ale końska dawka antybiotyku już mnie postawiła na nogi + mało optymistyczne telefony z pracy sprawiły, że wolałabym od poniedziałku stawić się normalnie w pracy. czy mogę iść jutro na kontrolę i jeżeli lekarz stwierdzi, że już jest ok to mogę skrócić zwolnienie?  🤔
Możesz. Poproś lekarza o zaświadczenie ze wskazaniem daty odzyskania zdolności do pracy, takie zaświadczenie zanieś do kadr. Pracodawca dopuści Cię do pracy, a za przepracowane dni będzie mógł wypłacić wynagrodzenie. Wynagrodzenie za czas choroby dostaniesz tylko za te dni gdy faktycznie byłas chora.
safie   Powyższy post wyraża jedynie opinię autora w dniu dzisiejszym.Nie może on służyć przeciwko niemu w dniu jutrzejszym, ani każdym innym następującym po tym termin
10 marca 2016 09:48
A nie będzie żadnych problemów dla lekarza czy dla mnie?
Huzar, co do wątpliwości, czy Urząd Skarbowy będzie się bardzo interesował faktyczną wartością darowizny, to... nie wiem (i chyba tylko praktyka danego US na to wskazuje). Wiem tylko, że w razie wątpliwości US (czy tam IS) może taką wartość weryfikować, czy to przez wycenę, czy np. przeciętną cenę gruntu rolnego na terenie gminy.

Natomiast, gdybyś była zainteresowana wykształceniem rolniczym (i nie tylko ty):
http://www.wir.org.pl/archiwum/siewca/kwalifikacje_rolnicze.htm

Tu proszę zwrócić uwagę na np. tytuł zawodowy wykwalifikowanego traktorzysty 🙂 i na możliwość zdawania eksternistycznych egzaminów zawodowych, by uzyskać np. tytuł wykwalifikowanego hodowcy koni.
Wynikałoby z tego, że akurat to forum nie powinno się zbytnio burzyć na preferencje dla "rolników", bo taki tytuł niemal z marszu powinien uzyskać każdy rasowy koniarz.
Dodatkowo coś dla Smoka10  😜 Nareszcie widać przydatność techników hodowli koni i innych "po co to komu" policealnych/podyplomowych  szkół "końskich".

edit: a tu jeszcze to
http://www.wir.org.pl/archiwum/prawo/przekazanie_gospodarstwa.htm z czego wynikałoby, że darowizna gospodarstwa własnemu dziecku jest zwolniona z podatku (pod pewnymi warunkami), to czemu US miałby się interesować formalnie wpisaną kwotą?
darowizna w pierwszej grupie pokrewieństwa np. rodzice - dzieciom , jest nie opodatkowana pod warunkiem, że w ciągu 6miesięcy od daty darowizny złoży się we właściwym Urzędzie Skarbowym deklarację SD-Z3, dlatego nie warto zaniżać wartości darowizny, jest jeszcze jeden ważny element, jeśli darowane są pieniądze, muszą one wpłynąć na konto bankowego obdarowanego.
Ślicznie dziękuję za odpowiedzi  :kwiatek:
Pociągnę temat odstąpienia od umowy i zwrotu towaru. Czy zakup towaru (ogłowie) na targach liczy się jako umowa zawierana poza lokalem przedsiębiorcy?
Znalazłam coś takiego i wg akapitu 3 - liczy się. Mam jakieś realne szanse, że sprzedawca przyjmie zwrot, czy nie? Jak sformułować pismo do nich? Dodam, że ogłowie jest za małe, natomiast na moje pytanie przy zakupie, czy ogłowie wypada tak samo, jak inne modele tej marki, czyli większe niż standard w tym rozmiarze, usłyszałam, że tak i że ta firma "nawet nie produkuje x-fulli" (produkuje... gdybym uzyskała taką informację, może bym się wstrzymała z zakupem, poprosiła o spytanie producenta o wymiary i zamówiła po targach).

Tu proszę zwrócić uwagę na np. tytuł zawodowy wykwalifikowanego traktorzysty 🙂 i na możliwość zdawania eksternistycznych egzaminów zawodowych, by uzyskać np. tytuł wykwalifikowanego hodowcy koni.
Wynikałoby z tego, że akurat to forum nie powinno się zbytnio burzyć na preferencje dla "rolników", bo taki tytuł niemal z marszu powinien uzyskać każdy rasowy koniarz.
Dodatkowo coś dla Smoka10  😜 Nareszcie widać przydatność techników hodowli koni i innych "po co to komu" policealnych/podyplomowych  szkół "końskich".

edit: a tu jeszcze to
http://www.wir.org.pl/archiwum/prawo/przekazanie_gospodarstwa.htm z czego wynikałoby, że darowizna gospodarstwa własnemu dziecku jest zwolniona z podatku (pod pewnymi warunkami), to czemu US miałby się interesować formalnie wpisaną kwotą?



halo - Żebyś ty chociaż raz doczytała to co pisze smok  😵

Rozumiem osoby które kończą THK bo mają zaplecze. Mają duże gospodarstwo rolne i chcą się zająć hodowlą koni. To ma uzasadnienie.

Nie rozumiem za to ludzi którzy końcżą THK tylko dla tego że kochają konisie ,a nie mają żadnego zaplecza ani perspektyw pracy po THK.

To są dwie różne sprawy.  🤣

Przykład. Znani zawodnicy i hodowcy oraz handlarze koni , młodzi chłopcy spod Łodzi  Kończą THK potem SGGW hodowlę koni . Gospodarstwo kilkaset ha, do tego 2 duże stadniny hodowla świń etc. Znam więcej takich przypadków i uważam że to dobry wybór.
Ale jeżeli THK kończy dziewuszka mieszkająca w bloku z dużego miasta bez najmniejszego zaplecza w branży ,to powiedz mi halo . Kto ją zatrudni i gdzie ????  Do czego jej to THK i co jej to da w życiu ??? Zasili szeregi w korytarzach pośredniaka 🙄
Smok10, z drugiej strony gdyby zmienić nieco program THK i "produkować" pracowników o bardzo technicznych i poszukiwanych umiejętnościach to może miałoby to sens. Kiedyś przygotowywałam całą listę kursów, które poszerzyłyby możliwości rozwoju i znalezienia pracy dla absolwentów THK.
Ja wychowywałam się w bloku a następnie w sypialni W-wy, co nie przeszkadza mi mieć dziś swojego gospodarstwa. To nie THK jest problemem, tylko system szkolnictwa oderwany od rzeczywistości.
Smok10,
złapie bogatego mieszczucha 🙂, i jako że ona rolniczka, będą mogli kupić ziemię  💃
(co setnej może się trafi)
poza tym: "rolnik szuka żony"  💃
Jeszcze opcja: wyjedzie do emiratów, będzie żyła na zupkach chińskich, po powrocie kupi 2 ha.
Jeszcze opcja: będzie mogła wejść w spółkę ze słyną  Indianką na Mazurach  💃
No i najważniejsza opcja: jak jeszcze się ciut dokształci, zostanie... prezesem stadniny koni arabskich  💃

A ty pytasz po co TH (i inne takie) dla "dziewuszek bez zaplecza"?  🤣
TRATATA   Chcesz zmienić świat? -zacznij od siebie!
13 marca 2016 08:29

edit: a tu jeszcze to
http://www.wir.org.pl/archiwum/prawo/przekazanie_gospodarstwa.htm z czego wynikałoby, że darowizna gospodarstwa własnemu dziecku jest zwolniona z podatku (pod pewnymi warunkami), to czemu US miałby się interesować formalnie wpisaną kwotą?



Jak również nabycie nieruchomości rolnej na cele rolnicze jest zwolniona od płacenia 2% podatku od nieruchomości, który pobiera notariusz przy zawarciu umowy - dlatego nikt nie powinien wnikać w realną wartość gospodarstwa bo i tak nie płaci się od tego podatku. Co innego w przypadku zakupu domu/mieszkania. Na jesieni kupowałam małe gospodarstwo/siedlisko i w/w podatku nie płaciłam. Mojemu bratu rodzice przekazali (w darowiźnie) gospodarstwo kilka lat temu i również podatku nie płacił.
Niestety, nie zawsze nabycie ziemi na cele rolnicze jest zwolnione z PCC - od 1 stycznia trochę się zmieniło:

http://www.topagrar.pl/articles/aktualnosci/nowy-podatek-od-nabycia-ziemi/

Pomijam fakt że wyjeżdżając do Emiratów na 2 lata nie będzie jadła Chińskich zupek ( chyba że ktoś lubi ) i bez problemu kupi więcej jak 2 ha. Chociaż fakt ,może to dopiero za 3 lata i 8 miesięcy.  😁 😁 😁 😁 Wtedy nastąpi tzw : ,,  DOBRA ZMIANA '' 🤣  😁
Jeszcze o interpretacji projektu ustawy o ziemi:
To nie może być prawda, bo to nie jest prawda. Ta ulotka. Prawdą jest: Zobaczcie Projekt sami w sieci.
Punkt 1. - nieprawda.
Punkt 2. - nieprawda.
Punkt 3. - nieprawda.
Nawet link nie działa (przepisany).
Nie ma też nazwy ustawy.
To proszę, link do pdf. z projektem ustawy. Zobaczcie sami.
https://legislacja.rcl.gov.pl/docs//2/12280704/12331605/12331606/dokument204056.pdf
Kaprioleczka,

Procesowalam się w Fr. Musisz mieć francuskiego adwokata, od nas nie może Cie reprezentować. Na PW mogę Ci dac namiary i info. Pozdrawiam.
halo, ulotka przerysowuje fakty, dlatego napisałam, że jest "interpretacja"

punkt 1) nieprawda jest z ceną, którą Agencja ma narzucać. Agencja ma prawo pierwokupu wg zaproponowanej przez rolnika cenie.
punkt 2) niestety jest niemal prawdą. Oczywiście ustawa przewiduje ustępstwa, ale zgoda będzie zależała od decyzji urzędnika, a to nie jest zdrowe.

halo, szczerze to dla mnie poprawki do ustawy to bełkot, bo są odwołania do punktów, których nie widzę. Żeby to zrozumieć ze szczegółami musiałabym przeczytać tekst jednolity.

Aby odpisać w tym wątku, Zaloguj się