Umowa pensjonatowa

bera7, widziałam umowy pensjonatowe z firmami... jak pisałam w mojej okolicy wiele stajni płaci VAT... Nie różniły się od tych z rolnikami. Dlatego w kółko pytam co to zmieni dla właścicieli koni (pozafinansowo) pomijając fakt, że w najbliższym czasie raczej do tego nie dojdzie.

niesobia, pudło, dziś jestem wcześniej w domu. Telewizji nie oglądam, wolę książki. I nadal czekam aż odpowiesz chociaż na jedno moje pytanie w tym wątku, bo na razie to tylko blablasz nie podając żadnych konkretów - a sam temat domniemanych zmian w polskim prawie zacząłeś...
Gaga jak się czyta to jeszcze tekst trzeba rozumieć . Napisałem ,że na razie koń jest zwierzęciem hodowlanym i jako takie może być odchowywane w gospodarstwach rolnych { stajniach pensjonatowych prowadzonych przez gospodarstwa } ,  bez zbędnych formalności zakładania działalności poza rolniczej . Oraz to ,że istnieje  Log by,  które chce zmienić ten zapis w ustawie uznając konia jako zwierze towarzyszące , a zapis taki miałby konsekwencje dla wszystkich rolników hodujących konie jaki odchowujących . Nic nie słyszałem o planowanych zmianach w prawie , ale jak usłyszymy to może być już za późno żeby im zapobiegać .
niesobia, zapobiega temu cały czas m.in. PZHK oraz lobby hodowców - szczególnie koni mięsnych
Koni zimnokrwistych w Polce jest dużo dużo więcej, niż szlachetnych (2014 r: 2500 źrebiąt szlachetnych i ponad 15 000 zimników). Zatem nie przejmowałabym się tą Tarą aż tak mocno. Warto obserwować i bronić konia jako zwierzęcia gospodarskiego, ale nie rozumiem Twoich wielkich obaw, że prawo się zmieni. Sądzę, że nie ma na to większych szans 🙂
A ile Vatu jest, gdy wystawiam pensjonariuszowi fakturę? Firma, nie rolnik. 23%, czy 8?
bera7 Dziękuję bardzo.  :kwiatek:
Jak ma się w praktyce taki zapis umowy pensjonatowej :

W przypadku, gdy Właściciel konia nie uiści opłaty, o której mowa w §6 ust.1 niniejszej umowy prze okres 3 miesięcy, Właściciel konia oświadcza, że na mocy niniejszej umowy przenosi prawa własności konia na Właściciela stajni, a umowa pensjonatowa ulega rozwiązaniu ze skutkiem natychmiastowym.

Czy to w ogóle jest zgodne z prawem ?
arabianka22, poczytaj może ten wątek? to tylko 4 strony...
czy był by ktoś tak miły i podesłał by mi na pw wzór umowy pensjonatowej  😀
...
wwolodia, nie ma żadnego wzoru szczególnie, że  treść wypowiedzenia zależy od treści umowy...
Generalnie każdy chyba potrafi takie wypowiedzenie napisać...
eMi1428  trochę póżno ale czy dostałaś wzór umowy?? Jak coś mogę podesłać
Opiszę sytuację mojej znajomej, może będziecie mieć pomysł jak to rozwiązać. Znajoma ma konia w stajni sportowej, bardzo zależy jej żeby codziennie wychodził na padok/pastwisko, więc zanim konia tam wstawiła ustaliła to z właścicielem. Dla pewności ma dopisany punkt w umowie, że koń codziennie ma wychodzić na padok i na początku rzeczywiście tak było. Od pewnego czasu przestali go puszczać, jak się pyta to właściciel mówi, że był rano albo że właśnie miał go wypuścić. Znajoma jest na 100% pewna że koń nie wychodzi, ale właściciel twierdzi że puszcza konia. Co może w takiej sytuacji zrobić, jak to udowodnić? Ten punkt w umowie coś daje w takiej sytuacji? Czy tylko pozostaje zmiana stajni.
ElaPe   Radosne Galopy Sp. z o.o.
01 sierpnia 2016 20:45
jedynie zmiana stajni pozostaje
Ten punkt w umowie coś daje w takiej sytuacji? Czy tylko pozostaje zmiana stajni.

Tak, o ile umowa reguluje też kary umowne za jej nieprzestrzeganie. Np. właściciel konia płaci o 100zł. mniej, jeżeli właściciel stajni nie wywiązuje się ze swoich obowiązków. Mówie np. A jeżeli w umowie nie ma zastrzeżonych kar umownych, to tak naprawdę nic z tym nie da się zrobić.
BASZNIA   mleczna i deserowa
02 sierpnia 2016 07:49
Rolnicy, jak rozliczacie chów na zlecenie?
BASZNIA, zlecenie podlega pod ZUS, musisz wpisywać że to umowa zlecenie? Ja mam umowę chowu konia spisaną na GR. W US powiedzieli, że to podlega pod działalność rolniczą i nie rozliczam tego.
BASZNIA, zlecenie podlega pod ZUS, musisz wpisywać że to umowa zlecenie? Ja mam umowę chowu konia spisaną na GR. W US powiedzieli, że to podlega pod działalność rolniczą i nie rozliczam tego.


Co to jest "GR" ? Jeżeli gospodarstwo rolne to niestety nie jest to działalność rolnicza
Gospodarstwo rolne. . Wg info z mojego US nie wymaga rozliczania. Tak jak sprzedaż płodów rolnych czy zwierząt.
jak macie zapisy  w umowach w razie szkód spowodowanych przez konia ?

u mnie w umowie wychodzi na to, że stajnia nie bierze żadnej odpowiedzialności w żadnym wypadku za szkody spowodowane przez konia.

Co np w sytuacji kiedy konie uciekną i narobią szkód np na polach rolnikowi, zniszczą ogrodzenie, nie daj boże spowodują wypadek itp. ...
Odpowiadam ja bo to mój koń czy powinna odpowiadać stajnia jako że konie były pod ich opieką?
Rozumiem, ze jeśli umowa moja brzmi jak brzmi to jestem w czarnej d......
Zastanawiam się czy w innych stajniach jest podobnie


nuczka27, czy nie prościej jest wykupić sobie polisę OC w życiu prywatnym w razie takiej sytuacji? Koszt roczny niewielki, a właśnie w tego typu wypadkach bardzo pomaga.
Czardasz tak masz rację, zamierzam to zrobić.

Czy orientujesz się może, czy w każdej ubez można? Ewentualnie możesz coś polecić ?

Hej, czy jakaś dobra dusza podeśle mi na maila: korastarkonie@o2.pl wzór sprawdzonej, dobrej umowy pensjonatowej? Będę zobowiązana 🙂
Witam,
W jaki sposób legalnie wziąć 1 lub 2 obce konie do stajni przydomowej w sytuacji kiedy właściciel nieruchomości nie prowadzi działalności gospodarczej?
Oczywiste jest, że przy 2 koniach w pensjonacie założenie działalności gospodarczej nie ma kompletnie żadnego sensu, bo właściciel stajni co miesiąc będzie do tego dopłacał. Z drugiej strony jakaś umowa by się przydała jako zabezpieczenie dla właściciela konia i stajni.
Umowa o nieodpłatne przechowanie rzeczy ruchomej. Wtedy nie jest to działalnościa zarobkową i nie trzeba tego nigdzie zgłaszać. A można legalnie oddać/przyjąć konie.
E. a nikt ,,się,, nie doczepi że dopłacasz bo go karmisz ?
Ja też bym prosił dobre duszki o umowę pensjonatową . Mam swoje kopytka i wolne boksy
A nie można podpisać umowy na wynajem części pomieszczenia gospodarczego na takiej zasadzie jak się wynajmuje garaż/mieszkanie?
Witam,
W jaki sposób legalnie wziąć 1 lub 2 obce konie do stajni przydomowej w sytuacji kiedy właściciel nieruchomości nie prowadzi działalności gospodarczej?
Oczywiste jest, że przy 2 koniach w pensjonacie założenie działalności gospodarczej nie ma kompletnie żadnego sensu, bo właściciel stajni co miesiąc będzie do tego dopłacał. Z drugiej strony jakaś umowa by się przydała jako zabezpieczenie dla właściciela konia i stajni.

A jeżeli właściciel stajni ma zarejestrowane gospodarstwo rolne, ale nie odprowadza KRUS to coś zmienia?
Przy przychodach miesięcznych mniejszych niż połowa minimalnego wynagrodzenia (obecnie 1300 zł) nie trzeba rejestrować działalności gospodarczej.
Aby odpisać w tym wątku, Zaloguj się