Dopasowanie siodła

julka177 jeśli uważasz, że to siodło nie pasuje idealnie, szukaj dalej. A jak pod innymi siodłami koń się zachowuje?

Mam kiepskie porównanie, bo po zakupie konia jeździłam tylko w tym niepasującym Wintecu :/. A nie pamiętam jak było na "jeździe próbnej" w siodle poprzedniej właścicielki.  😉

No i te zęby, które zdecydowanie trzeba zrobić tez nam nie pomagają  😉.

No nie wiem, dla mnie leży dużo lepiej niż Wintec. Nie klepie, całe panele przylegają, łęk jest chyba dobry, nie przesuwa się do tyłu tak jak Wintec. Jedyne co, to leci na tył, ale tu może pomóc to dopchanie, bo z podkładką jest w miarę dobrze. Mi też jest wygodnie.  🤔
julka177, tylko że ta podkładka, jak już ktoś pisał Ci poprzednio, jest ZA MAŁA. Tylne panele nie mogą leżeć na futrze. To tak, jakbyś pod tył siodła włożyła wałek z koca - robi się coś w stylu "siodło mostkujące", czyli będzie uciskać mocniej na miejsce, gdzie jest wałek z futra.. Oczywiście w wymiarze mini, ale każdy szczegół ma znaczenie w kwestii dopasowania siodła.
kenna na chwilę obecną nie dysponuję większą. W stajni pytałam, to jak na złość wszyscy mają równe, a nie korekcyjne, nikt nie ma nic co podnosi tył. 🙁

Po dopchaniu paneli problem powinien zniknąć, nie? Tylko to oznacza zaryzykowanie i kupienie siodła w sumie w ciemno :/
Jak dopchasz u kogoś kto ci popatrzy na konia to nie ma ryzyka ale taka zabawa to dużo set złotych.
nekti   Pająk stajenny..
14 marca 2016 18:40
Witajcie,
Próbuję dopasować siodło na młodego, ale niestety nie mam doświadczenia w dopasowywaniu siodeł opartych na ławkach.
Mam wrażenie, że to siodło za bardzo odstaje tyłem. Niestety nie udało mi się znaleźć w sieci zdjęcia dobrze dopasowanej rajdówki daw-maga  🙁
Mógłby ktoś rzucić fachowym okiem na to siodło i podzielić się opinią  :kwiatek:




Kastorkowa   Szałas na hałas
14 marca 2016 18:46
U nas akurat nie DM, ale w miarę dobrana rajdówka leżała kiedyś tak na jednym z moich poprzednich podopiecznych jeśli Ci to coś pomoże
koleżanka ma takie i tak jej nie odstają
nekti To siodło jest za wąskie. Szukaj większego rozstawu łęku, wtedy ławki ułożą się inaczej i być może będą pasować. Czemu akurat chcesz rajdowe ławkowe? DM robi też rajdówki z panelami i normalną terlicą. Ja mam ławkowe McClellana. Może nie jest mięciutkie, ale ławki łatwiej dopasować.
nekti   Pająk stajenny..
14 marca 2016 21:40
Dzięki dziewczyny  :kwiatek:
kwagga szukam pasującego na konia, w miarę głębokiego siodła do spokojnej jazdy w terenie 🙂
Zastanawiałam się nad jakimś siodłem westowym/australijką, ale doradzono mi rajdówkę daw-maga jako łatwiejszą do dopasowania.
Może faktycznie sprawdzę jeszcze tą wersję z normalną terlicą  🙄
nekti, przy większym rozstawie leku przód osiądzie a lawki będą odstawać z tylu jeszcze bardziej. Sam koniec lawek moze/powinien odstawać, ale cale siodło nie może sie bujać na ławkach jak na biegunach - łatwiej to ocenić na zywo niz po jednym zdjęciu 😉 Szczerze to jeszcze nie widziałam tej rajdówki dobrze dopasowanej do konia, marysia550, jak masz foto to chetnie zobaczę :kwiatek:
kwagga, na drugim zdjęciu wygląda jakby lawki tworzyly węższy ja niz grzbiet, czyli opierają sie na samych zewnętrznych krawędziach. Czy nie powinny przylegac równo cala powierzchnia?
iwona9208   Konie to choroba, z której nie da się wyleczyć.
15 marca 2016 07:44
Witam , czy ja też mogłabym prosić o ocenę siodła? Jest to Daw Mag, łęk XL. Według mnie ok, tym bardziej, że koń absolutnie nie pokazuje żadnego dyskomfortu, ewidentnie pasuje mu.
Od razu przepraszam za jakość zdjęć.
tutaj mieszczą się na luzie 2 palce


iwona9208  Siodło przesuń troszkę do tyłu (jakieś 3 cm?) Pierwsze zdj powinno być zrobione z większej odległości  bo nie potrafię porównać kąta grzbietu z kątem łęku.
orzeszkowa To oryginalny MCclellan, siodło o dość specyficznej konstrukcji, w której ławki ustawione są kątowo i nie przylegają na całej powierzchni. Pod spód dawano wojskowy koc składany na cztery, wiec warstwa była dość gruba. Ja używam czapraka western.
iwona9208 a te wytarte placki sierści to od tego siodła czy od poprzedniego?
iwona9208   Konie to choroba, z której nie da się wyleczyć.
15 marca 2016 11:54
kwagga siodło leży tuż za łopatką, to arab dlatego obawiam się, że jak przesunę to będzie leżeć na nerkach  🙁 Postaram się zrobić poprawne zdjęcie.
tuch od poprzedniego  🙄 Na szczęście siodło zmienione, czaprak, który najprawdopodobniej do tego też się przyczyniał też zmieniony i już porosło sierścią.
Orzeszkowa- nie mam zdjec, podziwialam jak kupila i mierzyla, ale całkiem mozliwe ze na miare miala szyte
Dopasowanie siodła przy pomocy sprzętu Equiscan Topograph Pro dostępne już w Polsce ; )

http://www.equiscan.pl/
Userid, wow, super informacja, i jeszcze nawet cene da się przeżyć 😀
Ja wiem... To jest cena samego sprawdzenia, przerobki to juz inna sprawa...
Na podobnej (?) zasadzie dziala przyrzad ktory mieli panowie z travelling saddler a cena byla zupelnie inna. Chociaz oczywiscie nie mam takiej wiedzy zeby ocenic jakosc 1 i drugiego 😉
Sama cena do przyjęcia. Ciekawi mnie jednak czy wykonawca nowego siodła czy firma siodlarska dokonująca korekcji będzie umiała skorzystać z zapisów końskiego grzbietu. Czy będzie w stanie wykonać terlice na zamówienie czy sciągnie gotowca i dopasuje poprzez dopchanie siodła?
kwagga, Zorilla, no właśnie, póki ktoś nie spróbuje i sie nie wypowie to cięzko będzie stwierdzić. Szkoda że nie współpracują z konkretną firmą, wtedy byłaby nadzieja, że ci co będą potem wykonywac siodło, zrobią dokładnie takie jakie ma być.
Ja kiedyś podobny szkielet zrobiłam i zawiozłam do Siodlarza w Pleszewie. Idealnie mi siodło dopasował do szkieletu no i do konia oczywiście 😉 Więc jeśli ktoś by chciał spróbować to polecam Siodlarza, poradzi sobie.
Sama cena do przyjęcia. Ciekawi mnie jednak czy wykonawca nowego siodła czy firma siodlarska dokonująca korekcji będzie umiała skorzystać z zapisów końskiego grzbietu. Czy będzie w stanie wykonać terlice na zamówienie czy sciągnie gotowca i dopasuje poprzez dopchanie siodła?


Czy będą w stanie wykonać terlice raczej tak, ale jeśli ktoś ma pytania to jest telefon na stronie, można zadzwonić 🙂
Polecacie kogoś kto dokona przeróbki siodła i dopasuje je do konia?  🏇
najlepiej województwo dolnośląskie i okolice.
No tam masz wlasnie wspomnianych travelling saddler, ale to droga przyjemnosc. Ja nie korzysatalam! Bylam tylko na takim szkoleniu tego pana, moje dwie znajome korzytaly (jedna kupowala calkiem nowe siodlo od nich, druga dopychala swoje), ale to jest na tyle swieza sprawa ze tez nie wiem czy one sa zadowolone 🙂
Hej! Mógłby ktoś ocenić to siodło? Koń trochę krzywo stał  🙄 . Z góry bardzooo dziękuję http://re-volta.pl/galeria/album/6568
Banandi Na podstawie zdjęć które zamieściłaś to niemożliwe. Przejrzyj proszę chociaż kilka ostatnich stron wątku i zrób podobne foty. Widzę, że siodło leci na tył mimo wysokich paneli, wiec może zbyt wąski przedni łęk, albo siodło na łopatce albo koń stoi przednimi nogami wyżej - nie wiem 🙂 Żeby móc cokolwiek ocenić układamy siodło (elementy terlicy) 2 cm za tylną krawędzią łopatki i robimy zdjęcie:
z boku - całego konia na równym podłożu
z tyłu od strony paneli (ale nie pod światło, bo nic nie widać)
z przodu od strony przedniego łęku, tak by było widać prześwit i kat jaki tworzy bok konia z ramieniem przedniego łęku
robimy też zdjęcie grzbietu i jednocześnie całego konia oraz zdjęcie grzbietu od strony zadu
Zorilla czy mogłabyś wziąć jakieś dobrze zrobione zdjęcia z wątku i umieścić je w galerii jako wzór? (bo ja blondi, nie umiem tego technicznie ogarnąć) Narazie wkleję swoje
Czy ktos korzystał z usług rymarskich pana ze sklepu Elfab horse?
Z okolic Katowic oni są.
:kwiatek:
🤔
Potrzebuje namiarów do rymarzy/firm którzy zmienią mi rozstaw łęku w siodle firmy passier (mam nadzieje ze sie da zmienic- passier a tempi)
Evson, jak w PL nikogo nie znajdziesz mogę dać ci kontakt do Niemiec, skąd ja zamawiałam swoje. U mnie bez problemu zwężali łęk.
Aby odpisać w tym wątku, Zaloguj się