literatura końska

Hej, piszę pracę na studia na temat hipoterapii / wpływu koni i jazdy konnej na psychikę człowieka i szukam jakiś książek o tej tematyce. Czy komuś się może coś rzuciło w oczy?  :kwiatek:
Czy ktoś może ma w pdf "Kottas o ujeżdżeniu"?
Ma ktoś może Seabiscuita w pdf? :kwiatek:
Mam pytanie: czy te książki są coś warte?

http://www.agroswiat.pl/zasady-jazdy-konnej-czesc-3-lonzowanie.html
http://www.agroswiat.pl/101-cwiczen-z-ziemi.html

Poczytałabym sobie coś "ogółem" na temat lonżowania czy też szeroko pojętej pracy z ziemi, bo mnie to po prostu teoretycznie ciekawi. Nie chciałabym jednak po raz kolejny wtopić kilkudziesięciu złotych na książkę z herezjami lub książkę kiepskiej jakości 😉
Misskiedis   Jeździj nocą, baw się i krzycz na całe gardło!
25 kwietnia 2016 18:45
Zasady jazdy konnej to wydawnictwo akademii jezdzieckiej. Ogolna ksiazka o lonzowaniu, o podstawach. Ja czulam po niej niedosyt 😉
Cwiczenia z ziemi to jak nazwa wskazuje cwiczenia. Jest tam troche naturala, jak konia prowadzic itp., nie jest stricte o lonzowaniu. Nie wiem czy nie da sie juz jej dorwac w pdf gdzies w necie
Dziękuję za opinię, może jeszcze ktoś coś podpowie 🙂
Źle to wróży, że czułaś niedosyt 😀 , ale z drugiej strony nigdy nie czytałam nic na taki temat, więc może takie ogólne podstawy będą na początek dobre 🙂 Ostatecznie nie potrzebuję tego "do pracy" a z ciekawości  🙂
Książka w pdf tak czy inaczej odpada - wystarczająco długo siedzę przed komputerem, żeby przez kolejne kilka godzin monitor "walił" mi w oczy 😉
Jeżeli znasz język angielski/niemiecki/rosyjski to lepiej celować w oryginały/tłumaczenia, trochę wiecej kosztują, ale przynajmniej są coś warte, na powyższe książki raczej bym $ nie wydała
drabcio Angielski znam wystarczająco, żeby książkę zrozumieć, niemiecki trochę gorzej, ale sporo rozumiem i chętnie poczytam. Ponadto miałabym łatwe dojście do książek po niemiecku. Coś konkretnego polecasz w którymś z tych języków? 🙂 Rosyjski też od biedy (i raczej z ciekawości) mógłby być 🙂
упражнения для работы в руках - хильбергер - oryginał niemiecki, z pewnoscią są angielskie tłumaczenia, tą posiadam i serdecznie polecam, jest głównie o pracy w ręku, na kawecanie i wędzidle, z dokładnymi opisami i zdjeciami, jak się wpisze w amazona lunging to wychodzą taaaaakie cuda, ale ostatnio wydałam 400 zł na rajdowe ksiażki więc na razie się wstrzymuję ;d
drabcio - konkretnie chodziło mi o drużyny harcerskie z specjalnością jeździecką 🙂

Dziękuję za podesłanie "Hipologii. Podręcznik dla oficerów kawalerii i artylerii, t.I - II" już biegnę szukać!  :kwiatek:
Tam masz rzeczy w stylu co powinien jeść koń, jak powinien być osiodłany etc i do tego w diabeł to drogie  😉
упражнения для работы в руках - хильбергер - oryginał niemiecki, z pewnoscią są angielskie tłumaczenia, tą posiadam i serdecznie polecam, jest głównie o pracy w ręku, na kawecanie i wędzidle, z dokładnymi opisami i zdjeciami, jak się wpisze w amazona lunging to wychodzą taaaaakie cuda, ale ostatnio wydałam 400 zł na rajdowe ksiażki więc na razie się wstrzymuję ;d

Wygląda na to, że za parę dni ruszy do mnie oryginał niemiecki (akurat to było dla mnie najłatwiej osiągalne).
Zapewne cuda wychodzą, jak się szuka książek zagranicznych, ale ja sobie tego wolę nawet nie wyobrażać a tym bardziej wolę nie oglądać  😀 Choć i tak trzeba wiedzieć, co kupić, żeby nie wtopić 😉
Cóż, będę teraz niecierpliwie czekać 🙂 I dziękuję Ci za informację  :kwiatek:
malinowaa   Życie zaplątane w końską grzywę...
11 maja 2016 20:33
Poszukuję książek z serii "101 ćwiczeń...", Trening konia skokowego oraz Metodę Mastersona w formie pdf, na wymianę mam 101 ćwiczeń z ziemi, Antony Paalman też gdzieś się znajdzie i parę mniej znanych książek, jeśli nie usunęłam z dysku  :kwiatek:
Rudzik   wolę brzydkiego konia, niż piękną sukienkę
12 maja 2016 05:37
malinowaa w galaktyce jest wyprzedaż 30% na 101 ćwiczeń, nie lepiej kupić oryginał?
malinowaa   Życie zaplątane w końską grzywę...
12 maja 2016 22:35
malinowaa w galaktyce jest wyprzedaż 30% na 101 ćwiczeń, nie lepiej kupić oryginał?


Wiesz, ale jak chcę 3 książki z tej serii + dwie o których wspomniałam to jest to 200 zł- a jestem osobą niepracującą i po prostu nawet nie mam takich pieniędzy 😉 Oczywiscie to nie jest tak, że nie kupuje książek jeździecki w ogóle, bo mam dwie półki zapełnione...
Rudzik   wolę brzydkiego konia, niż piękną sukienkę
13 maja 2016 05:13
malinowaa ale tak po prostu z praktycznego punktu widzenia, jeśli chcesz ze sobą wozić książkę i korzystać z niej w stajni, to drukowana po prostu ci się rozleci.
Gdzieś na chomiku widziałam 101 z dresażu i skoków, a chyba nawet na revlocie można kupić używki oryginalne za kilka zł.
Czy ktoś posiada w PDF "Wstęp do psychologii konia" - Wilhelm Blendinger?
Szukam książek podobnych do serii ,,Heartland" jako prezentu dla kuzynki, ktoś coś  :kwiatek:
Zasady lonżowania to dla mnie jakaś pomyłka. Skupienie się na tym ile cm ma mieć bat do lonżowania, pisanie o wypinaczach jako jedynie słusznym patencie na wszystkie problemy i dosłownie kilka znań o problemach w lonżowaniu. Oczekiwałam czegoś znacznie lepszego.
Brakuje na polskim rynku porządnej książki o lonżowaniu. Opis różnych pomocy, kiedy stosować a dla jakich koni unikać. I jak stosować, bo zapiąć patent to nie problem ale wyregulować dla danego konia to już czasem metoda prób i błędów. Opis jak przepracowywać problemy z ziemi. Jak urozmaicać pracę, żeby nie była ganianiem w koło. Jak pracować ręką itd.
Mi się najbardziej podobał moment o lonżowaniu w jednej z książek sławnych jeźdźców, chyba nawet kottasa, gdzie dla lepszego ustawienia powinno się lonżować na wewnętrznym wypinaczu skróconym o 5-7(!) dziurek. Fakt lonżowanie to bardzo niszowy temat, ja się w końcu ogarnę i zacznę kupować angielskie i szukać tam czegoś ciekawego.
z takich których nie wymieniłam mozna się jeszcze przyjrzeć mini-poradnikom,  nazwisko autora to prawdopdobonie Paul Fielder - wszystko o pracy na lonzy i wszystko o pracy na długich wodzach, mam wersje rosyjskie. Jest sporo fotek i ale sa podrozdzialy kontrola balansu i energii, techniki pracy na lonży, a w pracy na dlugich wodzach - krok za krokiem, przejscia, półparady
Mi się najbardziej podobał moment o lonżowaniu w jednej z książek sławnych jeźdźców, chyba nawet kottasa, gdzie dla lepszego ustawienia powinno się lonżować na wewnętrznym wypinaczu skróconym o 5-7(!) dziurek

Czy mi się wydaje, czy mówisz o fragmencie książki "Jeździectwo. Skoki przez przeszkody" Anthony'ego Paalmana? 🙂 Też mnie to zaciekawiło, z tym że on opisywał wypinacze jako niezbyt dobry patent, za to zalecał czambon jako pomoc w przypadku praktycznie wszystkich problemów z koniem. Do tych wypinaczy napisał, że jeśli już, to wewnętrzny musi być właśnie wyraźnie krótszy.

Co sądzicie o książce "Das DressurPferd" Harry'ego Boldta? Warto, bo tania nie jest?
Mi się najbardziej podobał moment o lonżowaniu w jednej z książek sławnych jeźdźców, chyba nawet kottasa, gdzie dla lepszego ustawienia powinno się lonżować na wewnętrznym wypinaczu skróconym o 5-7(!) dziurek

Czy mi się wydaje, czy mówisz o fragmencie książki "Jeździectwo. Skoki przez przeszkody" Anthony'ego Paalmana? 🙂 Też mnie to zaciekawiło, z tym że on opisywał wypinacze jako niezbyt dobry patent, za to zalecał czambon jako pomoc w przypadku praktycznie wszystkich problemów z koniem. Do tych wypinaczy napisał, że jeśli już, to wewnętrzny musi być właśnie wyraźnie krótszy.

Co sądzicie o książce "Das DressurPferd" Harry'ego Boldta? Warto, bo tania nie jest?


Kottasa, możliwe że w paalmanie też coś jest
Merka Elena wygrać z losem 🙂
Ma ktoś w pdf ''kopyta doskonałe'' ?
vissenna   Turecki niewolnik
23 maja 2016 21:48
Ja z kolei bardzo chciałabym polecić Ujeżdżenie na XXI wiek Paul'a Belasik'a.

To chyba najkompetentniejsze kompendium wiedzy o szkoleniu ujeżdżeniowym w języku polskim. Czasem lekko "amerykańsko-sekciarskie" ale na pewno doskonale opisane, zilustrowane i omówione. Nadal czytam zafascynowana, bo książka jest wielka.
Taaaaaaaaaaaaaak jest przegenialna, wszystko od A do Z opisane bez owijania w bawełne, super opisy dosiadu i poszczególnych figur. A tak w ogóle to 😍 😍
Mam pytanie: czy te książki są coś warte?

http://www.agroswiat.pl/zasady-jazdy-konnej-czesc-3-lonzowanie.html
http://www.agroswiat.pl/101-cwiczen-z-ziemi.html

Poczytałabym sobie coś "ogółem" na temat lonżowania czy też szeroko pojętej pracy z ziemi, bo mnie to po prostu teoretycznie ciekawi. Nie chciałabym jednak po raz kolejny wtopić kilkudziesięciu złotych na książkę z herezjami lub książkę kiepskiej jakości 😉


Mam 101 ćwiczeń na ujeżdzlani i z ziemi i jak dla mnie na początek są ok, przejrzyste i czytelne informacje, zawsze z dwóch persapektyw westowo i klasycznie. W promocji możesz się skusić 🙂
Dementek   ,,On zmienił mnie..."
25 maja 2016 08:29
A ja nie polecam książki ,,101 ćwiczeń z ziemi". Kupiłam i stwierdziłam, że sama ,,wymyśliłam" i przerobiłam większość ćwiczeń  😉 Szkoda pieniędzy.
Jeśli "101 ćwiczeń z ziemi" jest takie same jak "101 na ujeżdżalni" to podziękuję... 👀 "Zasady lonżowania" też mi się odechciało...na szczęście dostałam tego Hilbergera w oryginalnej wersji i jak tylko skończę dwie inne książki które czekają w kolejce, to się za to zabiorę. Mam nadzieję, że zaspokoi to moją ciekawość jeśli o teorię chodzi 🙂 Także dziękuję wszystkim za opinie, myślę, że dzięki Wam zaoszczędziłam jednak trochę pieniędzy  😀
Dementek, jak dla mnie fajne, bo czasem człowiek wpada w rutynę i przypomina sobie "co jeszcze" można robić z koniem.
Aby odpisać w tym wątku, Zaloguj się