Co zrobić, żeby koń przytył/ schudł ?

Czy ktoś spotkał się z karmieniem koni otrębami gryczanymi?
Ostatnio usłyszałam, że są świetne na podtuczenie, ale przyznam, że nigdy wcześniej się z tym nie spotkałam i chętnie poznałabym jakąś opinię 👀

Jestem na etapie tuczenia tej pani:


litewski koń zimnokrwisty, ponoć coś pokroju naszego sokólaka  🙄 Na zdjęciu aż tak nie widać, ale jak przyjechała dało się każdą kostkę policzyć.
Trochę maskuje ją ooooogrom sierści (dawno nie widziałam tak zarośniętego konia)
Zdjęcie robione miesiąc temu, aktualnie jest duuuużo lepiej, ale też dużo jeszcze brakuje do stanu normalnego.
Póki co dostaje owies, wysłodki, otręby pszenne i witaminy, no i oczywiście siano do oporu. Zastanawiam się nad dorzuceniem otrębów ryżowych.
Macie jakieś sugestie?  :kwiatek:
ae, - może olej? Konie często obrastają mocniej jak są w kiepskiej kondycji, próbują się w ten sposób dogrzać. Ogólnie zwierzaki jak kiepsko są karmione to zwykle mają takie długie, matowe kudły.
keirashara  :kwiatek: dobry pomysł - tylko jaki olej najlepszy? 
Z sierścią by pasowało, nie wiem co ona jadła całą zimę, ale porcje zapewne jak dla szetlanda  🙄
Mam problem z moja kobyłką. Ma  15 lat i jest bardzo gruba. Ma ograniczona dawkę owsa, siana nie zmniejszam ale podaje w siatkach aby jadła wolniej i dłużej. Czasami jakieś owoce. Zima miała mało ruchu ze wzgledu na pogodę i brak hali. Teraz chodzi ok 4 razy w tygodniu. Czy znacie jakies sprawdzone sposoby na odchudzanie takiego delikwenta ?
ae, - mnie tu pewnie zaraz zlinczują, ale uważam, że każdy będzie dobry. Polecany często jest ryżowy lub lniany, ale kilka lat byłam w stajni, w której skarmiano zwykły słonecznikowy (konie dostawały do kolacji, wszystkie, wszystkie wyglądały jak pączki w maśle, ale insza inszość, że siano, słoma i owies zawsze też tam były kapitalnej jakości i do oporu, więc nie wiem, czy jakiekolwiek większe zasługi można temu olejowi przypisać, poza tym, że jak ręka komuś drgneła i się chlusnęło za dużo, to czyszczenie końskich jelit gratis 🤣 ). Nie kupowałabym oleju z metką "dla konia", bo będzie droższy, tylko właśnie rozejrzała się za w miarę rozsądnym cenowo lnianym lub ryżowym. Olej też wpływa na poprawę sierści i kopyt, oraz lepsze trawienie, więc w tym przypadku może dużo pomóc. Może jeszcze siemie lniane dorzucić z raz w tygodniu?
allthewind, - ruch. Inaczej nie da rady, ew. można jeszcze postawić na niejadlaną ściółkę, ale bez większej ilości ruchu będzie ciężko. Strone temu był poruszany temat chudnięcia i preparaty, które rzekomo mają wpływać na to pozytywnie, proponuje przejrzeć posty 🙂
ae - olej olejowi nie równy - już kiedyś było wklejane : http://baileys.com.pl/artykuly/czytaj/10/nie-wszystkie-oleje-sa-takie-same
allthewind - może najpierw zrób badania krwi i wyklucz niedobory i np kwestie metaboliczne/ tarczyce.
keirashara dzięki  :kwiatek: siemię lniane testowałam - księżniczce nie pasuje, były 3 podejścia  😜
za to dzisiaj ją odrobaczałam, prawie mi strzykawkę z pastą zjadła i zlizywała jakąś resztkę z rąk 🤔wirek:
zoyabea dziękuję bardzo za link, poczytam  :kwiatek:
BASZNIA   mleczna i deserowa
02 kwietnia 2016 07:40
W skrócie dla dramatycznie chudego konia olej rzepakowy-najlepsza korelacja ceny z jakością 🙂.
ae- u nas w stajni konie dostają otręby gryczane razem z pszennymi i jęczmiennymi. Koniom bardzo smakują,  wyglądają jak paczki. Mój jeszcze jest w trakcie tycia, ale idzie mu to powoli( szybko się spala).
allthewind na odchudzanie najlepsze jest ograniczenie podawania energii i tłuszczu. I więcej treningu.
Ile tego siana kobyłka dostaje? 8 kg powinno jej wystarczyć. Wbrew pozorom siano tez może tuczyć. Szczególnie dobrej jakości siano. Część siana można zastąpić sieczką ze słomy owsianej.

Ja bym odstawiła owies. Zamiast tego dała jej gotową paszę lub mieszankę z łusek (owsa, słonecznika soi), wysłodki buraczane tez sa dobre. Tylko przy takim samodzielnym mieszaniu trzeba uważać na stosunek Ca:P.

ae ile lat ma ten koń? Wygląda na młodego🙂 Nota bene śliczna maść 😍 Mesz byłby super na podtuczenie! Spróbuj może innych proporcji siemienia do dodatków lub gotowego.

BASZNIA olej rzepakowy owszem🙂 Też stosuję🙂 Jest najlepszy nie tylko ze względu na cenę, ale też kwasy omega 3 i 6 i nie trzeba go przechowywać w lodówce jak lnianego. Trzeba tylko zwrócić uwagę, żeby nie był rafinowany.
Jak jeszcze raz ktoś zasugeruje obcięcie ilości siana jako sposób na odchudzanie, to eksploduję.
k2arola weź się trochę doucz na temat żywienia koni, zanim zaczniesz radzić takie rzeczy. A wysłodki są na przytycie.
👿 👿 👿
Uważajcie z tym olejem przy odpasaniu koni. Mój koń (wielki prawie 170cm) po 4 miesiącach regularnego podawania 100ml oleju sojowego miał podwyższoną bilirubinę i cholesterol.

Zwróćcie na to uwagę, zwłaszcza, jeśli podajecie dodatkowo np. musli, w którym również jest olej.





Obecnie podaję 50ml oleju sojowego 😉
Z tego co ja wiem to ja daje swoim wysłodki na to by wyglądały jak pączki a nie by schudły o.O
Właśnie się dziwilam bo wyslodki tez mamy przepisane na przytycie, a ograniczenie siana to raczej siatką zeby wolniej jadł,  a sieczkę to do owsa dorzucic a nie skarmiac..
Murat-Gazon Swoją eksplozję kieruj proszę w innym niż mój kierunku. Nie napisałam, żeby obciąć siano. Napisałam, że 8kg powinno wystarczyć jeśli siano jest dobrej jakości? Niektóre konie nawet na samym sianie mogą mieć nadwagę.
A wysłodki zaproponowałam zamiast owsa - mają więcej włókna i trochę mnie energii.
Kraja czyżbyś miała rozdwojenie jaźni? 😉 Pisałam do k2aroli.
Wysłodki mają więcej włókna niż owies, owszem, natomiast konie tyją od włókna. Z czego bierze się to, że wysłodki polecane są na przytycie koni "nieodpasalnych".
Podobnie nie wypisywałabym "stwierdzeń ostatecznych" w rodzaju 8 kg siana powinno wystarczyć, bo ktoś się może zasugerować i obciąć do tylu, koniec kropka, w efekcie czego koń będzie stał o suchym pysku. Siano należy limitować w sensie spowalniania konsumpcji, nie fizycznego ograniczania ilości, natomiast koń powinien mieć do niego stały dostęp.
I przede wszystkim - jak ma schudnąć, to niech się rusza. O.
a co Ty masz dwa konta?
Gillian   four letter word
12 kwietnia 2016 13:20
8 kg siana to ja mam na dwa karmienia dla mojego konia 🙂 a gdzie jeszcze wieczorne i siano na noc?
Nie dwa konta tylko jeden komputer i rodzinę. Nie przelogowałam się. 😜

Murat-Gazon
czyli wg Ciebie owies zostawić jak jest u tej kobyłki? Czy postawić ją na samym sianie? A jak reszta stajni dostanie papu to ona co?
k2arola, aby odchudzić konia należy
a) zapewnić mu odpowiednią ilość ruchu
b) zapewnić odpowiednią ilość paszy treściwej - tu owsa - aby koń był wystarczająco energiczny (owies bym zwiększała raczej)
c) zapewnić mu jeszcze więcej ruchu
W takich przypadkach nie wolno:
a) obcinać siana
b) wprowadzać dodatków tuczących (wysłodki, otręby, sieczki olejowane, etc.)
c) ograniczać ruchu 😉

Zatem porada o zamianie owsa na wysłodki jest jak kulą w płot co najwyżej
k2arola dokładnie jak napisała Gaga.
Nie chcemy, żeby koń zamienił się w wieszak z widocznymi żebrami i kręgosłupem, tylko żeby przepalił tłuszcz w mięśnie  😉
_Gaga te wytyczne należy kierować do allthewind - ona pytała o odchudzanie kobyłki. Ja napisałam co bym zrobiła. Ty też możesz jej coś poradzić 😉

Gillian moja kobyła przeje z 15 kg dziennie, ale nie ma problemu z otyłością. Najlepiej jak koń ma stały dostęp do paszy objętościowej. Ilość którą zasugerowałam jest wzięta z norm żywienia koni, nie z głowy.

Murat-Gazon
A - Przecież napisałam, że więcej treningu.
B - Konie nie tyją od włókna tylko od nadmiernej podaży energii i tłuszczy w stosunku do aktywności fizycznej jaką wykonują na co dzień.
C - Nie wiem czego chce właścicielka konia. Podejrzewam, że nie żeby koń zmienił się w wieszak 😉 Myślę, że nikt by nie chciał konia wieszaka. Po drodze od tłuścioszka do chudzielca jest jeszcze stan "akurat" i wtedy odchudzanie należy zakończyć i zmienić dzienną rację na taką, która utrzyma wagę idealną.

Pozdrawiam :kwiatek:


Gillian   four letter word
12 kwietnia 2016 19:49
k2arola, czyli sama widzisz gdzie można sobie te normy wsadzić 🙂
Po 1 - ruch, ćwiczenia, praca,...... to podstawa i tu wszyscy się zgadzamy

Po 2 - ktoś kto doradza zwiększenie owsa naprawdę nie wie o czym mówi, owies powinno się odstawić w całości !!!!!

tak jak napisała k2rola - powinno się zwiększyć włóko i tu ma racje że wysłodki mają więcej włóka i mniej szybkiej energii od owsa, ja co prawda bym stosował sieczkę owsianą lub łuskę owsianą z dodatkiem łuski słonecznika i niskobiałkowej sieczki z lucerny (sieczki ale nie granulatu!!!) lub gotowe musli (jest parę firm które robią paszę "na odchudzanie" D&H, Baileys, Saracen, St hyppolyt, Egersmann ....)

dla tych co potrzebują potwierdzenia - http://www.pavo.pl/porady/odchudzanie

Po 3 - Odnośnie siana - są faktycznie normy żywieniowe i tam jest opisane jakie min. ilości siana koń powinien dostawać dziennie - i to znowu jakieś brednie że powinien mieć siana do oporu - jeżeli ma problemy z nadwagą to powinno mu się ustalić dietę tak aby bilans energetyczny był tak dobrany żeby nie przybierał na wadze, oczywiście powinien to zrobić specjalista - ale na pewno określi ograniczoną ilość siana (8, 9 a może 10 kg ale nie 15kg) i zaleci aby spowolnić spożywanie tego siana co pozwoli uniknąć braku siana w boksie!!! Dobrym sposobem jest też moczenie siana.

I tu znowu dla tych co by chcieli zaraz pyskować i hejtować - http://konzdrowyjak.com.pl/moczone-siano-w-walce-z-konska-nadwaga/

I na pewno cennymi informacjami będą dane z badania krwi !!!
Luckygda noooo... według tego artykułu to moja klacz musiałaby tego siana dostać 5,6 kg dziennie  😲 Sorry, ale ona zjada dwa razy więcej, a zimą to i ze trzy. Plus treściwe, i nie jest za gruba.
Mówimy o odchudzaniu koni, a nie o głodzeniu ich.  🍴
I zdecydowanie nie chciałabym, żeby podczas "odchudzania" mój koń był tak głodny, żeby musiał wyładować stres i frustrację na innych koniach i należałoby pilnować, żeby tego nie robił.
Sorry, ale takie "badania naukowe" to można sobie wsadzić.
Podałem ten artykuł jako przykład racjonowania siana ...

Też jestem zdania, że normalny koń powinien mieć siano bez ograniczeń, ale nie koń który ma problemy z nadwagą. Przy czym ponownie wspomnę, że dietę powinien ustalić wet lub co najmniej specjalista żywieniowy od koni po oglądnięciu szkapy.



Ja wiem że mój koń który miał problem z nadwagą (klacz fryzyjska) dostawał ograniczoną ilość siana 5 razy dziennie w siatce (na noc dostawała 2 siatki) - łącznie 8-9kg/24h do tego paszę slimmer musli i po 1,5-2 mc wróciła do formy - dietę zalecił dr. L. Januszewski.
Luckygda, możesz proszę wyjaśnić w prostych słowach dlaczego koń, który ma zgubić kilka kg ma mieć zabrany owies?
Rudzik   wolę brzydkiego konia, niż piękną sukienkę
13 kwietnia 2016 07:11
a ja myślę, że przerzucanie się argumentami dotyczącymi uniwersalnej diety odchudzającej jest bezcelowe, bo nie ma czegoś takiego. Inaczej będę odchudzać wielkiego hanowera, który robi trening 6 razy w tygodniu, a inaczej prymitywnego kuca, który potupta czasem do lasu. Trening treningowi nierówny.

Nie wyobrażam sobie pozwolić poniższemu koniowi na nielimitowany dostęp do siana i skarmianie owsem trzy razy dziennie
[quote author=_Gaga link=topic=727.msg2528367#msg2528367 date=1460526261]
Luckygda, możesz proszę wyjaśnić w prostych słowach dlaczego koń, który ma zgubić kilka kg ma mieć zabrany owies?
[/quote]
Ja Ci tego nie wyjaśnię naukowo, ale mam takie doświadczenie z Dinem: na tej samej ilości siana przy zmniejszeniu owsa zdecydowanie chudnie, a po dodaniu kilograma owsa ładnie trzyma masę.
Rudzik, amen.
Ja myślę, że zmniejszeniem ilości owsa rzeczywiście można konia odchudzić, na zasadzie takiej, że jeśli koń pracuje nadal tak samo, a obetnie mu się ilość energii, jaką dostaje, to musi przepalić to, co już ma, czyli własny tłuszcz.
Tylko jeżeli koński metabolizm działa podobnie do ludzkiego, to taka metoda spowoduje efekt jojo - po powrocie do poprzedniej ilości energii koń natychmiast przytyje z powrotem.
Zdrowe to nie jest.

Rudzik, uniwersalnej diety nie ma, ale są uniwersalne reguły dotyczące tego, jak ustalić dietę, by oprócz odchudzania była także zdrowa. Czyli np. - jak przy okazji odchudzenia nie zafundować koniowi wrzodów.
Aby odpisać w tym wątku, Zaloguj się