Podłoże do jazdy - jak zrobić?

Dobrą alternatywa dla flizeliny są ścinki tekstylne (wiórki/płatki 5-30mm ) uzyskane w procesie rozdrobnienia wyrobów materiałowych/odzieżowych skład: poliester/akryl/poliamid/polar.
Poprzez optymalna granulację oraz  cechę pochłaniania i oddawania wilgoci  z piaskiem lub bez niego  tworzy swego rodzaju dywan który  staje się   niepylącym  stabilizatorem i  zarazem amortyzującym podłożem w ośrodkach treningowych/ rekreacyjnych i rehabilitacyjnych  dla koni . Ścinki tex nie kruszą się jak np. kora.
Na etapie produkcji następuje eliminacja wyrobów ze skóry naturalnej i bawełny, dzięki czemu ścinkę można stosować na zewnątrz bez obawy o gnicie/miazgę jak w przypadku stosowania trocin/biomasy czy sieczki.
Natomiast w przeciwieństwie do ścinek ''chipsu'' z opon i taśmociągów przemysłowych   ścinki tekstylne nie zawierają  drutów i twardych zbrojeń co może być groźne w następstwie upadku z konia jak i dla końskich kopyt.
Nie rozwarstwiają podłoża jak w przypadku zastosowania sztywnych  ścinek  z flizeliny Polipropylenowej lub flizeliny z Włókna Szklanego wymieszanych z piaskiem, w wyniku czego podłoże pozostaje nadal grząskie, jako że ścinki tekstylne maja bardziej elastyczna strukturę lepiej związują  piasek z wodą  i dłużej utrzymują wilgoć na zadanym poziomie co oznacza  mniej podlewania, mniej drażniącego kurzu i pyłu podczas treningu. Ścinki  tekstylne można zatem porównać do ścinek flizeliny Poliestrowej. Naszym dodatkowym atutem jest przystępna cena , wartość ścinek flizeliny  (ok. 2000zł/t) , natomiast cena naszych ścinek materiałowych jest dziesięciokrotnie niższa,  zaletą ścinek tekstylnych jest również większa odporność mechaniczna.
Ścinki tekstylne dość szybko osiadają mieszając się z piaskiem/ziemią tworząc zwartą elastyczna strukturę  która zabezpiecza je przed niekontrolowanym przemieszczaniem, stanowi także  doskonałą ochronę podczas  niekontrolowanego upadku z konia. Ścinki tekstylne maja kolorową strukturą, są dodatkową wizualną atrakcją dla dzieci i młodzieży w ośrodkach jeździeckich, oczywiście dla bardziej wymagających i  istnieje możliwość przygotowania ścinek tekstylnych w kolorze białym lub zielonym lub wg życzenia klienta, chodź jak sądzę mym skromnym zdaniem to chwilowa abstrakcja ponieważ po pewnym czacie intensywnego użytkowania, podłoże przyjmuje  kolor  piasku z którym ścinki są wymieszane, poza tym  na zewnątrz kolor biały powoduje pewien dyskomfort zmęczenia oczu/oślepiania  konia i jeźdźca w słoneczne dni . Oczywiście planując podłoże na zewnątrz duży wpływ ma  położenie geograficzne terenu  / region rzek jezior/ skały/gliny/iły /góry/niziny/ klimat oraz do jakiego celu podłoże będzie wykorzystywane / jak intensywnie itd.
Ze względu na korzystna cenę i zaletę absorbowania można stosować również do regulacji cieków, udrażniania,formowania skarp, napowietrzania gruntu oraz wymuszania przepuszczania wody  przez glinę/iły i darnie poprzez  wymieszanie glebogryzarką lub zaoranie.
1 tona ścinek tekstylnych luzem to około 7mp. Opakowanie  big-bag 2m3= 450kg=90zł. Produkt Polski, siedziba Kuj-Pomorskie.
ANATEX, a gdzie to jest przetestowane i wykorzystywane jako podłoże jeździeckie, czy to na razie tylko taki pomysł?

W jakim kolorze są te ścinki? Pewnie mieszanka i wyglądają trochę jak Reitex?
Witam ,  jak tylko to będzie możliwe będziemy  odpowiadać na każde pytanie.
Od 5 lat jesteśmy firma z branży tekstylnej , obecnie wdrażamy  nowy produkt jakim jest  ścinka tekstylna o granulacji do 30mm.

Na zapytanie czy jest ten produkt przetestowany w jeździectwie ? Otóż nie możemy się jeszcze pochwalić ze na dzień dzisiejszy  współpracujemy z choćby jednym liczącym się ośrodkiem tego typu w europie ,  ale testujemy produkt  w paru prywatnych ośrodkach rekreacyjnych  i wkrótce  w państwowym ośrodku rehabilitacyjnym dla dzieci ,  w jednym z ośrodków robimy test na  twardym/zbitym gruncie  nie klamrując/luzując dotychczasowego twardego podłoża przed wyłożeniem ścinki  ani nie mieszaliśmy ich z jakimkolwiek  piachem i nie lejemy woda na dodatek  prawie nie pada (technologia zaczerpnięta z Reitex) wstępne wnioski ; na sucho ścinki  tekstylne znacznie wolniej wbudowują się w strukturę twardego podłoża , tak więc przez jakiś czas przy silniejszych podmuchach wiatru ścinki jeszcze trochę sobie powędrują po placyku, za kilka tyg będzie foto i relacja. Oczywiście również zależy nam aby jak najszybciej zakończyć fazę testów (jeszcze około miesiąca) umożliwi nam to dokonania ew. korekt i poprawek oraz poszerzenie grona klientów z różnych regionów kraju, którzy po przetestowaniu również wyraża swoje opinie sugestie i doświadczenia, o bardzo realnych wynikach testów możemy mówić za ok 2 lata gdy zbierzemy opinie z kilkudziesięciu ośrodków tego typu. Dostajemy sporo e-maili z zapytaniami , na które tez staramy się w jak najszybszym terminie odpowiadać.

Na pytanie w jakim kolorze są kolorowe ścinki  ? Quntanamera  to pytanie absurdalnie może okazać się najtrudniejsze w odpowiedzi . Ścinki  koloru kolorowego są po prostu kolorowe (heh) a tak poważnie  główny odcień to szary z przebiciami  kolorów tęczy. Lecz jak znam życie  pewnie znajda się również  trochę zamożniejsi i bardziej wymagający klienci ,zapewne będą interesowały ich ścinki tylko w kolorze  białym lub w różowym bądź niebieskim czy jeszcze w innym  w jakim sobie  tylko wymyślą  , my oczywiście dołożymy wszelkich starań aby to stało się możliwe (właściwie ktoś już pytał ? chyba  o beżowe).

Na pytanie czy ścinki tekstylne to trochę jak Reitex ?  I tak i nie różni je technologia użycia ,a łączy pochodzenie nasze  ścinki Anatex zbudowane są głównie z poliestru , ścinki Reitex prawdopodobnie tez ponieważ ich pochodną jest rodzina dywanikowatych/filcowatych , a różni je przede wszystkim stopień rozdrobnienia który ścinkom Anatex nadaje bardziej ujednolicona barwę oraz tworzą bardziej jednolita strukturę . Ścinki  tekstylne budową pochodzeniem i strukturą są bardziej zbliżone do ścinek z flizeliny , oraz technologia zastosowania również jest podobna (przed wyłożeniem powinno się zluzować twarde podłoże lub mieszać z piachem i trzeba lać ). Tak na marginesie Reitex jest chyba fenomenem , ścinki o tak dużej frakcji bez konieczności mieszania z piaskiem bez konieczności zwilżania , a co na to porywisty wiatr ? i jak to możliwe po opadach śniegu lub deszczu mokra ścinka bez dodatku soli nie zamarza zimą ?

Reasumując ścinki  Anatex maja wspólne cechy i pochodzenie . leżą na półce pomiędzy ścinkami flizeliny, a ścinkami Reitex , raczej będą szły własną droga , zainteresowanie jest dość duże  , pierwsze zapytania o ścinki tekstylne z branży jeździectwa mieliśmy już kilka lat wstecz, ale z braku  dostępnej  technologii nie było to możliwe do zrealizowania z naszej strony.
Czyli ścinki wasze są przeznaczone do mieszania z piaskiem, podobnie, jak fizelina, nie jako samodzielne podłoże? Jak z ich zastosowaniem do podłoży skokowych? W przypadku Reitex są zdaje się jakieś ograniczenia?
Są takie ograniczenia dla reitex?
reitex polecane jest dla stajni rekreacyjnych, skoki do 110/120.
Anatex, możesz podać kontakt ? może strona internetowa? po wpisaniu - ścinki Anatex - nic związanego z tym produktem nie wyskakuje.
rudziczek   Małe i duże.
23 marca 2016 08:11
Też poproszę o kontakt do anatex.
to może napiszcie do użytkownika Anatex,
coś się zmieniło czy już można na r-v spokojnie reklamować swoje produkty?
dyskusja ciekawa,ale chyba już przekroczyła granice kryptoreklamy, tym bardziej, że pierwszy post Anatex przed edycją zawierał adres mailowy i jakoś przeszło to bez echa
Hej. Czy macie jakiś kontakt z użytkownikiem Anatex ? Albo tel lub jakiś mail na który odpowiada ? Jest to dość pilne. Potrzebuje czymś sprawdzonym ustabilizować piach na czworoboku. Zrobić taki materac. Ma ktoś może doświadczenie w którą stronę się kierować ?
Mail jest podany w profilu 😉
Ale to jest właśnie mail na który nie ma odzewu. Przynajmniej ja nie mam. Poczekam jeszcze i zobaczymy.
Byczek, no ja tez pisałam i na maila, i na pw, i niestety nie doczekałam sie odpowiedzi, widzę ze nie jestem sama :/
Nie jesteś 🙂
Może to przypadek i brak czasu ale liczę jednak na jakiś profesjonalizm, skoro firma się tutaj zareklamowała.
M.
Byczek dokladnie tak , przyszla wiosna jest masa-masa-masa MASA  roboty , nowe i jakiekolwiek zlecenia do realizacji będziemy przyjmowac za kilka tyg/ moze szybciej . Staramy odpowiadac na kazde zapytanie priv.prosimy o cierpliwosc. Prawda jest ze  podalismy do siebie namiary na forum , ale dostalismy za to po uszach. Pozdrawiam zajrzę za kilka dni pozdrawiam Piotr.
Zajmujemy się również takimi podłożami z wykorzystaniem ścinek flizeliny w kolorze białym o granulacie 5-40mm są to szarpane kawałki z flizeliny praktycznie w 100% z poliestru, bardzo świetnie się spisują i odgrywają znacząca role w sprężystości podłoża które jest bardzo ważne i zapobiega groźnym kontuzja konia. Dodatkowo dobrze trzyma wilgoć i podłoże się nie kurzy po wymieszaniu z piaskiem kwarcowym. Jeżeli jest ktoś zainteresowany takim podłożem można się odezwać na prywatnej wiadomości 🙂

Pozdrawiam.
I napiszcie prosze czy ktos testowal kwarc nie z Boleslawca. Moze jakies polecane miejsca ? A moze inny piach tez sie sprawdza ?
Poproszę o namiary na firmy które wykonują ujeżdżalnie otwarte, czyli takie z drenażem.
Mam pytanie do osób, które zdecydowały się na położenie geowłókniny z rolki między tłuczeń a piach - jaką konkretnie tkaninę zastosowaliście? Poliestrową czy polipropylenową? Jaką gramaturę?
Pytanie z typu bardzo pilnych...  :kwiatek: :kwiatek: :kwiatek:
I napiszcie prosze czy ktos testowal kwarc nie z Boleslawca. Moze jakies polecane miejsca ? A moze inny piach tez sie sprawdza ?


Biała Góra
Pozwolę sobie wyciągnąć wątek na wierzch i ponownie poprosić o informację 😉
Dzieki za info o piasku. Czy ktoś z Was ma namiar na przyzwoity piach w woj mazowieckim. Nie chcę kwarcu. W dwoch stajniach obok nas mają ogrom problemów z nim związanych. Potrzebuje jakiejs alternatywy. Piach ktory mam na placu jest grzaski. Niezaleznie od ilosci wody nie osiada. Czy dodanie kilku ton flizeliny lub innych scinek ma szanse go jakos ustabilizowac ? Ma ktos podobne problemy ? Plis help...
Też mam grząski piach... i też nie mam pomysłu co z tym zrobić 🙁
rudziczek   Małe i duże.
11 maja 2016 00:25
Ja jeszcze nie mam piachu i boję się go wysypać, bo z tym, który mam dostępny może być grząsko... Nic tylko się pochlastać😉 I tak jeżdżę po naturalnym podłożu i modlę się o suszę bo inaczej mamy błoooooooto.

Wydaje mi się, że fizelina spulchnia i trzyma wilgoć. Nie sądzę, aby mogła związać piach, ale specjalistą w tej materii nie jestem i mogę się mylić.
Z doświadczenia sasiednich stajni kwarc odpada.  Moge wymienic piach tylko na jaki. Mam nawodnienie, ale nie chce  5h dziennie polewac sam kwarc 🙂 co jest w golden horse w Korytach ? Wszyscy bardzo chwala a nie jest to jakis specjalny piac. Ktos wie ? Co jest w Agrosie na zewnetrznym placu?
rudziczek   Małe i duże.
11 maja 2016 08:27
Problem w tym, że jak już ktoś zrobi fajne podłoże, to niekoniecznie chce się dzielić przepisem, ale za to może z Tobą negocjować wykonanie zlecenia na podłożę😉

W naszym regionie (okolice Biłgoraja) piasek jest specyficzny- przesypywany z ręki do ręki zachowuje się jak woda. Niezależnie od frakcji ma takie gładkie, okrąglutkie ziarenka. Mam wrażenie, że nic się z tym nie da zrobić- po prostu nie nadaje się na podłoże. Możemy przywieźć piasek z większej odległości (oczywiście w granicach rozsądku) ale już ze sprawdzonego miejsca. Ktoś coś? Może być mazowieckie i inne województwa ościenne w stosunku do lubelskiego.
Dzieki za info o piasku. Czy ktoś z Was ma namiar na przyzwoity piach w woj mazowieckim. Nie chcę kwarcu. W dwoch stajniach obok nas mają ogrom problemów z nim związanych. Potrzebuje jakiejs alternatywy. Piach ktory mam na placu jest grzaski. Niezaleznie od ilosci wody nie osiada. Czy dodanie kilku ton flizeliny lub innych scinek ma szanse go jakos ustabilizowac ? Ma ktos podobne problemy ? Plis help...


Broniąc się przed kwarcem robiliśmy eksperymenty z lokalnym piaskiem z dodatkiem flizeliny.
Tragedia 🙁
Kupiliśmy kwarc. Jeżeli jest nawadniany - nie ma z nim problemów. Trzeba tylko mieć własną studnię i system armatek jak na boiskach piłkarskich.
To niestety kosztuje
Z tym kwarcem tez nie do konca tak jest. Sasiedzi maja czworobok z profesjonalbym drenażem, geowłóknina i systemem nawadniania z 8 armatkami wodnymi. Polewaja 4h dziennie, waluja po każdej ! jeździe i jest kopny masakrycznie za chwile. Drudzy nie maja drenazu, tylko geowloknine ale mają nawodnienie, jednak słabsze i mniej wydajne. Tam to wogóle nie da się wjechać. Obie stajnie mają piach z Białej góry. Dlatego szukam innego. Skoro oni nie daja rady. A lanie wody jak z weza strazackiego nie wchodzi w gre. Ani u nas ani u nich. Za slabe pompy i za mała ich wydajność.
vissenna   Turecki niewolnik
11 maja 2016 11:09
Dołączam się do pytania - jak zagęścić kopny piach i nie zbankrutować?
Ktoś coś wspomniał o korze  👀
Aby odpisać w tym wątku, Zaloguj się