Choroby tarczycy - wszystko o :)

Zabeczka, moze u ciebie zadzialalo bo to gluten byl przyczyna hashi.  U innych moze to byc stres lub inne czynniki. Niemniej gratuluje. Ja juz jestem uwiazana do euthyroxu. Musze sprawdzic jakie to ja mialam te antyciala na poczatku.. Z tym ze mnie zdiagnozowano jak juz prawie funkcjonowac nie moglam, wiec raczej sama dieta by mi nie pomogla. Ale fakt ze odkad nie jem glutenu i ograniczylam slodycze to ogolnie czuje sie lepiej, szczegolnie brzuchowo i mniej migren.
Pamiętam u siebie APO 1300 🙁

Podawanie hormonu nie jest od obniżania stanu zapalnego. To jest dostarczenie organizmowi hormonu, jeśli tarczyca nie może sobie go wytworzyć wystarczająco dużo. No i stan zapalny nie jest wynikiem niedoczynności. Może jest tu jakiś lekarz, który się wypowie?
cranberry   Fiśkowo-Klapouchowo
13 kwietnia 2016 18:51
Oprocz ogolnego spadku formy fizycznej i mniejszej tolerancji na wysilek mam tez kolatania serca, duszenie w klatce poersiowej i szyi. Problemy z koncentracja, pamiecia. Mega zmniejszona tolerancja na stres. Stany lekowo-depresyjne. Problemy z krazeniem. Nie odpuszczajace poczucie zimna-rece i stopy jak lodowki. Czesto tez potliwosc dloni.  Wypadanie wlosow-teraz nieco pod kontrola. Mimo brania lekow objawy nie zniknely calkowicie. Raz jest lepiej raz gorzej. Teraz czuje nasilenie, co mnie niezmiernie martwi i zastanawia.

Mysle, czy nie sprawdzic  przysadki. Najpoerw oznaczyc choc prolakryne  i kortyzol , by sptawdzic co tu sie dzieje. Podejrzewam z pewnych objawow, ze beda podniesione. Moja mama miala problemy z przysadka. Mowilam o tym lekarzowi, ale nie byl zainteresowany.  Moze tu jest problem. Sama nie wiem....
To witaj w klubie  😵 zmniejszona tolerancja na stres to jest to z czym sie borykam rownież.
cranberry   Fiśkowo-Klapouchowo
13 kwietnia 2016 19:14
Najgorsze jest to ze suplementacja hormonu (juz przez poltora roku) powinna spowodowac poprawe samopoczucia a do tego daleko. Byl czas ze stracilam nadzieje, ze bedzie lepiej.w desperacji trafilam nawet do bioenergoterapetki. Troche popracowala nad przeplywami energetycznymi i przez jakis czas bylo nawet ok. W ogole okazalo sie to ciekawym doswiadczeniem. Teraz niestety znow kiepsciutko i oby nie gorzej. Chyba znow czeka mnie kilka sesji 😉 😉
Dementek   ,,On zmienił mnie..."
13 kwietnia 2016 21:02
Na początku brałam euthyrox w dawce 25, niedługo potem 50, później 75, następnie 50 i 3/4 tabletki, a teraz mam dawkę prawie 100.
Będę zbierała na badanie na nietolerancje pokarmowe, ale badanie jest strasznie drogie. Chciałabym sprawdzić, czy coś mi pomoże. Chorowałam długo, zanim zdiagnozowałam tarczycę...
efeemeryda   no fate but what we make.
14 kwietnia 2016 20:33
a badacie sobie poziom wit D ?
Na ostatniej wizycie endokrynolog oprócz zwiększenia dawki eutyroxu zaleciła również to badanie i okazało się, że mam 5krotnie za niski poziom, muszę suplementować, czuję się lepiej, ale nie jestem pewna czy to kwestia eutyroxu czy wit D czy jednego i drugiego razem.
cranberry   Fiśkowo-Klapouchowo
15 kwietnia 2016 07:52
Nie badałam poziomu, bo właściwie i tak wiadomo, że w naszym klimacie będzie jej za mało. Lekarz kazał brać  1000 j.m. . Łykam 2.000 jm 😉. Latem  raczej zejdę do 1000. W związku z pogarszającym samopoczuciem (mimo tego samego trybu życia i wykluczeniu glutenu) chyba włączę jakiś adaptogen.
Ja też przyjmuje wid. D w kroplach. Tak się też zastanawiam, mam do zrobienia morfologię z rozmazem, czy zapalenie tarczycy spowoduje wzrost OB?
Nie powoduje.

Moj lekarz za kazdym razem bada vit d i ferrytyne (zelazo), czasami glukoze. Poza tym robi wywiad: ze 20 pytan o skore, trawienie, samopoczucie, etc.

Czytalam ze dla hashimotowcow, lepiej miec vit d i ferrytyne w gornych granicach normy, podobne lepsze samopoczucie i niektorych.
Hmm ale OB pozwala wykryć stan zapalny w organiźmie, a skoro jest zapalenie tarczycy to tak na chłopski rozum powinno być podwyższone...?
Biorę wit. D, czasem badam. Tzn. ważne dla mnie było zbadanie na początku - punkt wyjścia i skuteczność suplementacji. Przy jednym preparacie wynik ani drgnął, czyli mogłabym go sobie brać do końca świata. Przy drugim - zmiana była. Na początku brałam 10 tys., teraz w ciemnej porze roku - 5 tys. Jak będę wystawiona na słońce, obniżę. I za wystawienie nie mam wyjścia po pod wieczór w miejskim ubraniu 😉
Czy badanie wit D jest w pakiecie bezpłatnych badań jeśli ma się skierowanie?
Nadal nie zrobiłam badań, bo nie miałam czasu, ale podliczyłam to co powinnam... i ręce mi opadły. Jeśli mogę chociaż na część dostać skierowanie od lekarza rodzinnego to przełamię się i pójdę. Jak dobrze pamiętam to ft3 i ft4 i tak nie są refundowane, przeciwciała też nie. No ale może na inne?
Lunitari poziom OB może być podwyższony w związku z chorą tarczycą, ale o takiej zależności można powiedzieć porównując kilka parametrów z wyników badań krwi.


Ascaia lekarz rodzinny może wystawić Ci skierowanie na TSH. Na inne badania, np. wit D, ft3, ft4, AntyTPO, może wystawić skierowanie specjalista endokrynolog lub ginekolog-endokrynolog, o ile była to wizyta w ramach NFZ. W przypadku wit D, może to być też lekarz innej specjalności (np. foniatra).
Dowiedziałam się tego od mojego lekarza rodzinnego, który leczy się u endokrynologa 😉

Czyli dobrze kojarzyłam... Jeden z wielu bezsensów leczenia się w Polsce... No nic, muszę sama zdecydować.
Hm...przyjmuję czasami u rodzinnego i z tego co wiem, bez problemu mogę zlecić nie tylko TSH, ale i ft3 i ft4, co właśnie robię.
Co do poziomu witaminy D, to nie mam pojęcia.
efeemeryda   no fate but what we make.
16 kwietnia 2016 07:45
Poziomu wit D rodzinny na pewno nie moze ;(
tunrida może to dlatego, że jesteś psychiatrą i jako specjalista masz większe "uprawnienia"? Problemy hormonalne mają duży wpływ na kondycję psychiczną pacjentów, więc aby wykluczać różnego rodzaju dysfunkcje i dobierać odpowiednie leki, musisz mieć możliwość zlecania badań szczegółowych.
Zrobiłam badania i niby są dobre. Niby... wyniki mieszczą się w normach, ale... Gdyby posiłkować się tym, co np. propaguje autorka tej strony
http://www.alpacasquare.pl/2014/02/jak-interpretowac-wyniki-badan.html to mam nieco za mało ft3.
Ktoś się spotkał już z taką interpretacją?
Zrobiłam badania i niby są dobre. Niby... wyniki mieszczą się w normach, ale... Gdyby posiłkować się tym, co np. propaguje autorka tej strony
http://www.alpacasquare.pl/2014/02/jak-interpretowac-wyniki-badan.html to mam nieco za mało ft3.
Ktoś się spotkał już z taką interpretacją?

Ja się napotkałam, ale podchodzę do tego bardzo ostrożnie. Kwestia wyników to bardzo osobnicza sprawa. Kluczem jest Twoje samopoczucie.
Wpadam z pytaniem. Byłam u gina i dostałam skierowanie na TSH, FSH i progesteron.

Okazało się, że TSH jest podwyższone = niedoczynność. Umówiłam się więc do endokrynologa. Przed wizytą na pewno chcę zrobić jeszcze FT4 i FT3. Zastanawiam się nad ATPO... Przejrzałam wątek i ktoś wspomniał, że o ile lekarz robi USG, nie jest to konieczne. Ktoś, coś? :kwiatek:
Ja bym dorzuciła mimo wszystko, może być punkt odniesienia na potem.
Dziękuję za odpowiedź. W takim razie zrobię też ten parametr.  🙂
Scottie   Cicha obserwatorka
24 maja 2016 17:09
nopebow, a do lekarza idziesz prywatnie? Jeśli tak, to poszłabym już z kompletem badań (TSH, FT3, FT4, ATPO, ATG) i z usg tarczycy, bo zaoszczędzi to czasu. Jeśli państwowo- wstrzymałabym się, szkoda kasy, a bezpłatne badania należą Ci się jak psu buda 😉
Prywatnie.  🙂 Przy takich kolejkach do wizyty na NFZ, to następnego cyklu mogłabym spodziewać się najszybciej w przyszłym roku :P bo niestety tarczyca zupełnie mi go rozregulowała  🙁
Scottie   Cicha obserwatorka
24 maja 2016 21:13
Wizytę na NFZ pewnie też miałabyś w przyszłym roku 😉 Przynajmniej u mnie w przychodni mówią, że zapisy nowych pacjentów prowadzą dopiero od października- na nowy rok właśnie.

Po zwiększeniu dawki leków (do 100) muszę wam powiedzieć, że wreszcie czuję, że żyję- nie jestem ospała, wystarczy mi 5h snu żeby być wyspaną i pracować na wysokich obrotach 🙂 Przestałam mieć mgły mózgowe i już tak nie plącze mi się język, no i waga zaczęła wreszcie spadać. Włosy mi nie wypadają 🙂 Z minusów zaobserwowałam tylko nadmierną suchość łokci, chociaż nakładam na nie codziennie balsam. Dorzuciłam więc kremowanie w ciągu dnia, ale poprawy nie ma.

TSH za to spadło mi z prawie 4,0 do 0,57 (przy normie od 0,55), ale lekarz mówi, że to dobrze i widocznie tak niski hormon jest mi potrzebny, żeby się dobrze czuć.
Czy ktoś orientuje jak jest z wypisywaniem skierowania na ft3, ft4 oraz usg tarczycy przez lekarza rodzinnego? Czy może je wypisać?  :kwiatek:

delene, tak, lekarz rodzinny je wypisuje 🙂

Edit:
Możesz tez prywatnie, ale każde badanie to ok 20zl 🙂
Mi rodzinny nie chciał/nie mógł wypisać skierowania na ft3, ft4. Na usg dostałam.
cranberry   Fiśkowo-Klapouchowo
02 czerwca 2016 07:11
W zeszłym roku dostałam skierowanie od rodzinnego na ft3 i ft4. Wg tej listy http://www.badania-medyczne.pl/na-co-moze-skierowac-lekarz-rodzinny-w-ramach-nfz/ może dac tez na usg tarczycy
Aby odpisać w tym wątku, Zaloguj się