wypieki i słodkości domowej roboty

_Gaga dzięki, zapomniałam o tym deserze  :kwiatek:
epk musiałabym kupić kilka litrów tych lodów, to nie byłby najlepszy pomysł  😁
espana, eee tam ja to zjadam pół na pół 😉
epk przekonałaś mnie  :emota200609316:
Oj dawno mnie tu nie było. Tyle tu pyszności  👀 Wpadam tylko na moment, z jednym z ostatnich  tortów 🙂 Ciężarówka to oczywiście metalowy model 😉





emptyline   Big Milk Straciatella
11 maja 2016 00:50
Czy ktoś umie (o ile się w ogóle da) zrobić domowe czekoladki/czekolady, które po wyjęciu  lodówki nie rozpływają się? Chciałam zrobić je jako prezent, ale dotąd wyszła mi tylko, owszem smaczna, ale czekolada, która jest w formie stałej tylko w lodówce. Chciałabym zrobić ja od podstaw samemu, a nie rozpuszczając już gotowe czekolady.
[quote author=_Gaga link=topic=236.msg2525233#msg2525233 date=1460021514]
espana, panna cotta - szybki , prosty i pyszny deser 🙂
Ja najbardziej lubię z białą czekoladą i wanilią  😍
[/quote]
Ja z mascarpone
mam pytanie - ciasto z bezą, robię od jakiegoś czasu - kruchy spód + na to owoce i piana mega ubita

I teraz zaczyna sie problem - ciasto jest smaczne - OK, pięknie rośnie - beza jest twarda i sztywna (tak jak sama beza) po czym po godzinie beza siada - robi się "miętka" i klejąca - nie sztywna i chrupka

Co poszło nie tak?
Dodofon, odparowało ciasto (głównie owoce) po pieczeniu? Ja jeszcze nie widziałam na takim cieście chrupiącej bezy. Ona zawsze taka gumowata.
w kupnych są sztywne bezy - ale oni pewnie sypią jakąś chemię do tych białek i to stoi jak ogierowi na wiosnę
Dodofon, heh, ja w ogólę nie znoszę bezy więc i nie kupuję ciast z takim dodatkiem. Z bezą jadłam tylko domowe i one zawsze z taką mokrą. Może jest na to jakiś patent.
Dodofon, nasiąka od kremu i owoców?
Dodofon, ale przecież o to chodzi, żeby była taka ciągnaca, mniam
🙂
Dodofon bo to na cieście to nie beza, a piana z białek. Pieczesz ją tak samo jak ciasto, prawda? Beza, żeby była chrupiąca, musi w piecu się suszyć, nie piec. Tutaj masz wskazówki, jak upiec bezę na krucho: http://www.mojewypieki.com/post/beza---to-sie-musi-udac
ogurek też wolę ciągnącą  :emota200609316:
[quote author=budyń link=topic=236.msg2566769#msg2566769 date=1467617595]
Dodofon, nasiąka od kremu i owoców?
[/quote]

no pewnie ze nasiąka - to widze  😉
kurcze - moze faktycznie nie da się zrobić sztywnej bez tego suszenia...
Upiecz ciasto na 95 - 99%. Wyłóż pianę. Włóż na suszenie do pieca 🙂
podejmę próbę
[quote author=budyń link=topic=236.msg2566769#msg2566769 date=1467617595]
Dodofon, nasiąka od kremu i owoców?


no pewnie ze nasiąka - to widze  😉
kurcze - moze faktycznie nie da się zrobić sztywnej bez tego suszenia...
[/quote]

Jak jest dobrze zrobiona beza to nie nasiąka tak łatwo. Pavlova to ciasto z bezy, które przekłada się owocami, a mimo to zachowuje kruchość. Dodofon powodzenia 🙂
espana, ale tu nie chodzi o nasiąkanie (przez skórkę) sokiem z owoców bo tak jest w przypadku Pavlovy, tylko o gorącą parę "ze spodu" ciasta.
JARA   Dumny posiadacz Nietzschego
04 lipca 2016 17:10
Dodofon, prawdopodobnie beze pieka oddzielnie od ciasta, bo sama w sobie beza bardzo długo sie suszy.
madmaddie   Życie to jednak strata jest
08 października 2016 22:34
potrzebuję dobrego sosu czekoladowego- żeby był ciemny, gęsty i nie spływał z talerza. polecicie coś? 🙂
Jeszcze jedna jest modyfikacja - dodać do tego maku pokrojoną w kostkę, namoczoną w mleku chałkę - proporcje w/g uznania. To się nazywało w domu mojej babci makiełki, ale nie wiem czy pochodzi tylko z Łodzi czy z kresów, bo nie pamiętam co tam babcia opowiadała od kiedy przepis był wykorzystywany.

[quote author=ogurek link=topic=20.msg2628766#msg2628766 date=1482359601]
Od kiedy można kupić mielony mak to namaczanie, potem jak wyżej ale na gorąco, jak przestygnie na tyle, że można zawijać to do maku dodaje jeszcze ubite białka. Ciasto cienko jak się da. Latem moja mama przy porządkach w zamrażarce znalazła ostatni zapomniany kawałek, po rozmrożeniu trochę suchy, te nie zapomniane 😉 kończą się góra pod koniec stycznia i nie czuć, że są z zamrażarki


Po kolei poproszę - jak przygotować mak mielony? Pytałam w innym wątku i nikt nie odpowiedział. To bardzo ważna informacja, bo nie cierpię kręcić maku, wolę gnój półroczny wyrzucać.
[/quote]

W skrócie wg instrukcji 😉, mak kupiony w Lidlu namacza się chyba kilka godzin w mleku. Jutro spytam, bo to robiła dzisiaj moja, ja od rana będę robił strucle
madmaddie, szczerze to ja kupuję gorzką czekoladę z Wawela (odpowiada mi smakiem) i śmietankę kremówkę i rozpuszczam w niej czekoladę. Trochę na oko, żeby była dobra konsystencja. Świetnie zastyga (jest elastyczna i nie kruszy się) i śmietana kremówka nie niszczy tego "gorzkiego posmaku" za bardzo.
11 z makiem i 2 z wiśniami
To wiesz jak ten mak przygotować? Na opakowaniu z carrefoura chyba nie ma szczegółowego przepisu. Jak on jest taki sypki to muszę go namoczyć w konkretnej ilości czy jakoś potem odlewam no i jak i kiedy słodzić? Zawsze wrzucałam na wrzątek cały, odsączałam na ściereczce i przepuszczałam przez maszynkę już z cukrem. A tak to nie jestem pewna co z tym robić.
madmaddie   Życie to jednak strata jest
22 grudnia 2016 20:28
epk, niby tak, ale nie chce mi się z tym ciapkać 😉 jak pracowałam w restauracji, to mieliśmy super sosy, ale nie znalazłam nic takiego w markecie
madmaddie, to dla mnie trwa 5 minut i jest najlepsze 😉
CzarownicaSa   Prosiak statysta, który właściwie nie jest ważny.
23 grudnia 2016 15:31
Chcę dziś zasiąść do baby piaskowej, ale nie wiem który przepis jest najlepszy. Wybrałam dwa pasujące, o te:
http://www.przyslijprzepis.pl/przepis/babka-piaskowa-halinki
http://www.domowe-wypieki.pl/przepisy/ciasta/464-babka-piaskowa

Ten pierwszy mi się podoba bo jest totalnie banalny i nie skomplikowany. Ale z kolei drugi wydaje się być jakiś taki bardziej szczegółowy i bez dodatku aromatu, którego nie mam... i nie wiem czy nie będzie lepszy :/
Przesłodziłam sernik. Ma ktoś pomysł na ratunek?
Dodałam gorzkie kakao (niewiele pomogło), teraz siedzi w piecu bo już nie miałam co dodać...
Myślę albo o polewie z gorzkiej czekolady albo o jakichś wiśniach wyłożonych na wierzch.
Chess, gorzka czekolada, wiśnie mimo, że kwaskowe to mają sporo słodyczy w sobie. Zrobiłabym polewę z Lindt 70%.
Przesłodziłam sernik. Ma ktoś pomysł na ratunek?
Dodałam gorzkie kakao (niewiele pomogło), teraz siedzi w piecu bo już nie miałam co dodać...
Myślę albo o polewie z gorzkiej czekolady albo o jakichś wiśniach wyłożonych na wierzch.


Ja mogę polecić na przesłodzone serniki coś w tym stylu: http://www.mojewypieki.com/przepis/sernik-zurawinowy
lub taki mus: http://www.mojewypieki.com/przepis/sernik-z-musem-malinowym
Ten mus uwielbiam, łatwo się go robi, zawsze nadaje kwaskowego posmaku i można go zrobić praktycznie ze wszystkiego. Można robić z owoców świeżych/mrożonych i z dżemu (wtedy trzeba go podgrzać lekko do bardziej płynnej konsystencji i dodać trochę soku z cytryny jeśli jest słodki).
Aby odpisać w tym wątku, Zaloguj się