Nasza twórczość fotograficzna cz. II

madmaddie   Życie to jednak strata jest
23 kwietnia 2016 19:19
Cheerful, bardzo fajne zdjęcia 🙂 takie delikatne i świeże. nieustannie próbuję i jeszcze nie udało mi się uzyskać takiego efektu 😉

u mnie wiosna tydzień temu taka była:
wymodelowana pobawiłam się w LR, rozjaśniłam modeli i faktycznie wygląda to lepiej  :kwiatek:

Cheerful łoooo, przepiękne! Dawno nie widziałam tutaj zdjęć, które by mnie tak urzekły!
Czy w LR da się zapisać kilka ustawień do eksportowania? Czy za każdym razem muszę zmieniać "dane" przed eksportem? Mam LR 5.2
thaya
Nie jestem pewna czy o to chodzi, ale możesz eksportować na raz wiele zdjęć. Przy kolejnym eksporcie LR proponuje dane z ostatniego.

Cheerful - cudowne!  😍

W weekend udało mi się uczestniczyć w zawodach Global Champions Tour, jeszcze nie przejrzałam kilku zdjęć, ale jedno z moich ulubionych wstawiam poniżej. Więcej póki co tylko TUTAJ.

[img]https://scontent-fra3-1.xx.fbcdn.net/hphotos-xfp1/v/t1.0-9/s851x315/13043677_1075464675844092_5363401807449104160_n.jpg?oh=0ba5b5a578393415cb6c7b9d319fb3be&oe=57BF16A1[/img]
Facella   Dawna re-volto wróć!
24 kwietnia 2016 23:00
armara, uwielbiam Twoje zdjęcia z zawodów  😍 a szerokie kąty kocham miłością ogromną 😉
Armara chodzi o to, że eksportuje w dwóch różTynych ustawieniach. Inaczej dla zdjęć do druku inaczej tylko do wyświetlania na kompie.
Facella   Dawna re-volto wróć!
25 kwietnia 2016 07:16
Ja bym zrobiła tak, że najpierw bym wszystko obrobila, potem wyeksportowala za jednym zamachem wszystkie zdjęcia wg ustawień do druku i drugi eksport z ustawieniami tylko na komputer. Ja czasami eksportuje jedno zdjęcie po kilka razy, jeśli mam taką potrzebę. Pomiędzy eksportami zmieniam ustawienia ręcznie, ale prawie zawsze są one takie same dla danej wersji.
Facella tak to ja robię od zawsze 🙂 Chciałam podpytać czy przypadkiem nie ma po prostu magicznej opcji tworzenia szablonów ustawień, żeby tego ręcznie nie zmieniać za każdą sesją.
Moje 2 z sobotnich Gajewnik:





No i napatrzyłam się na zdjęcie Facelli i zachciałam mieć podobne  😁. Mam nadzieję, że się nie obrazisz  :kwiatek:



Wybaczcie, że z tym pytaniem akurat tutaj, ale w tym temacie Was - fotografów - najwięcej.
Dziewczyny, jak to jest z pracami, które zostały od Was kupione?
Przykładem:
Jest konkurs, osoba wstawia zdjęcie Waszego autorstwa (z Waszym logiem), ale wcześniej za nie zapłaciła...
Pytanie czy może i czy możecie od niej wyciągnąć konsekwencję?

I na jakiej zasadzie.
Dziękuję!
Facella   Dawna re-volto wróć!
26 kwietnia 2016 11:21
To zależy jak się wcześniej dogadasz.
maluda, jak dla mnie, jeśli płacę za zdjęcie, to mogę je wykorzystać. Tym bardziej, jeśli jest z logiem. Jakie konsekwencje chciałabyś wyciągnąć?
anai, to w jaki sposób możesz wykorzystać zdjęcie określa licencja i uwzględnione w niej pola eksploatacji. Krótko mówiąc fotograf może się nie zgodzić na takie wykorzystanie zdjęcia. Warto przy zakupie zdjęć wszystko ustalić, żeby poźniej nie wywoływać zgrzytów.
abre, czyli jeśli kupuję z każdych zawodów po kilkanaście zdjęć od kilku fotografów, to za każdym razem, kiedy chcę coś z tym zdjęciem zrobić powinnam spytać fotografa? Mimo, że żaden z fotografów nie wystawia rachunków?
Jeśli kupujesz zdjęcia to powinnaś się dowiedzieć, czy np. możesz użyć zdjęcia w ogłoszeniu jeśli będziesz konia sprzedawać. Ceny są różne, najczęściej niższe w przypadku użytku osobistego a wyższe, gdy zdjęcie ma zostać wykorzystane komercyjnie.
Czyli kupując zdjęcia pytaj czy są jakieś zastrzeżenia co do wykorzystania i poproś o formę pisemną odpowiedzi. Wystarczy choćby e-mail.
Z tym, że praw autorskich raczej nie da się zbyć. Tzn. autor zawsze jest autorem. Można zbyć autorskie przwa majątkowe do różnego rodzaju wykorzystania dzieła.
Czyli pytanie, jaki to konkurs. Jeśli "na najładniejszego siwka w różowym czapraku", to raczej osoba, która nabyła zdjęcie bez zastrzeżeń co do wykorzystania tegoż, jak najbardziej może go użyć.
Tak jak kupując zdjęcia paszportowe możemy je wykorzystywać i nie trzeba pytać fotografa. Domniemywa się takie użycie.
Ale jeśli konkurs fotograficzny, na urodę/jakość/styl/treść/kompozycję zdjęcia to autor jest tylko jeden (chyba, że zdjęcie jakiejś agencji reklamowej np., praca zespołowa). Ew. może być konkurs na najładniejsze zdjęcie z naszej kolekcji itp. i wtedy wypadałoby mieć prawo do publikacji. Jednak szczerze wątpię, czy dziś ktoś kupuje zdjęcia bez jakiegokolwiek prawa do publikacji. Może są jeszcze miłośnicy zachwycania się w zaciszu domowym.
Strzyga   Życzliwościowy Przodownik Pracy
26 kwietnia 2016 21:27
anai, jak nie ma umowy, to jest to nielegalne. W razie W i po tyłku dostajesz Ty i fotograf.
halo, kupują. Np. sesje rodzinne, gdzie zdjęcia idą przede wszystkim do druku a w bonusie dostaje się wersję cyfrową.
Strzyga, czekaj, co jest nielegalne? I dlaczego mam dostać po tyłku?
abre, dlaczego nie mogę użyć zakupionego zdjęcia w ogłoszeniu o sprzedaży konia bez pytania fotografa o zdanie?  Koń mój. Po to zdjęcia kupuję.
Bo fotograf może mieć rożne stawki na rożne rodzaje zdjęć. I za zdjęcia komercyjne może liczyć drożej. W przypadku zdjeć nie kupujesz ich na własność. Płacisz za licencję na ich wykorzystanie. Jak w przypadku np. programu komputerowego.
Dziękuję za szeroki odzew na moje pytanie.

Po prostu byłam ciekawa, ponieważ mam koleżankę o dość specyficznym podejściu do tego tematu i zamiast mi wytłumaczyć to się wkurza.
Rozumiem, że w takiej umowie można zastrzec, że prac dalej nie można sprzedawać?
Używać do celów prywatnych itd. już tak, o ile jest zgoda fotografa?

Czyli wychodzi na to, że trzeba dobrze konstruować umowę.
Bez przesady, jak kupuje zdjęcie, to co komu przeszkadza, ze użyje go w ogłoszeniu? Jak bym chciała sobie tylko na nie popatrzeć, to wystarcza mi te z wielkim podpisem...
abre, tylko, że najczęściej ja zamawiam zdjęcia ze swoich przejazdów przed przejazdami. Taka sytuacja zdaje się bardziej podchodzi pod nabycie autorskich praw majątkowych (bo są na moje zamówienie). I wtedy mogę zdjęciami dysponować dowolnie.
Strzyga   Życzliwościowy Przodownik Pracy
27 kwietnia 2016 17:19
Libeerte, taka jest, że chcesz zarobić na wykorzystując te zdjęcia. Na co fotograf może się nie zgodzić. Albo zechcieć więcej pieniędzy.
anai, wszystko zależy od tego jak jest skonstruowana umowa z fotografem. Serio.
Strzyga, na oczy żadnej umowy nie widziałam. Dlatego trochę śmieszne wydają mi się ewentualne pretensje, co do wykorzystania zakupionych zdjęć, skoro żaden z fotografów nie przedstawił umowy 😉 ale wszystko to bardzo ciekawe, będę wiedziała ciut więcej na przyszłość.
Strzyga   Życzliwościowy Przodownik Pracy
27 kwietnia 2016 17:34
anai, jak nie było żadnych ustaleń, to się potem można wzajemnie, z dwóch stron szarpać :P
Facella   Dawna re-volto wróć!
27 kwietnia 2016 22:39
cervus, czy Ty byłaś ostatnio na zawodach w Jaroszówce? Chyba widziałam Twoją galerię na FB, dopiero teraz powiązałam nazwisko z nickiem. Czemu się nie ujawniłaś?
armara, galeria przepiękna, jak zwykle. Jesteś moim zdjęciowym guru 🙇 Naprawdę oglądanie Twoich wszelkich zdjęć, to sama przyjemność. Chciałabym kiedyś dojść do takiego poziomu!

breakeawayy, te zdjęcia chyba nie są ostre? Szczególnie tego siwka. Natomiast podoba mi się kadr ze stawem 🙂

Jeśli chodzi o sytuacje z konkursem, to chyba zależy od rodzaju konkursu. Jeśli jest to konkurs "wyślij swoje najładniejsze zdjęcie z koniem" czy coś w tym stylu, to nie miałabym nic przeciwko wykorzystaniu mojego zdjęcia, ale jeśli byłoby to "wyślij swoje najładniejsze zdjęcie" (swojego autorstwa) i ktoś wysyła moje, no to już jest nie halo 😉
Co do zdjęć użytych do ogłoszenia - również nie miałabym nic przeciwko, jeśli ktoś wcześniej zdjęcie z zawodów zakupił. Ale może faktycznie, szczególnie profesjonalni fotografowie, mają różne stawki za różne wykorzystanie zdjęć.


Dzisiaj miałam przed obiektywem moją przyjaciółkę ze swoją mamą. Fantastyczne doświadczenie 😀





Facella   Dawna re-volto wróć!
01 maja 2016 22:14
smartini   fb & insta: dokłaczone
04 maja 2016 15:59
Facella, fajny lasek 😀 klimatyczny!
na pierwszym wyczyściłabym tylko ten prześwit nieba w górnym prawym...  😀

odrywając się od palącej pracy na kursem foto w Podolinie - wczorajszy Prymus na przypadkowych, poterenowych zdjęciach 😀
[img]https://scontent-waw1-1.xx.fbcdn.net/v/t1.0-9/13177470_948048948627497_8688321007086262965_n.jpg?oh=2e1386075d8105fbdf534668283b82ec&oe=579A195C[/img]
(lepsza jakość na 500px)https://500px.com/photo/152223799/blossom-boy-by-dominika-dubowik
Aby odpisać w tym wątku, Zaloguj się