własna przydomowa stajnia

No to faktycznie uczciwy rolnik i nie ma co go opierniczać 🙂  u nas bardzo często zdarza się przypalone zboże, albo rzepak właśnie dlatego, że ktoś mądry robi opryski nie w pogodę.
Dlaczego od razu wroga? nie uważam, żeby zwrócenie uwagi w kulturalny sposób zmieniło nastawienie o 180stopni


Zwrócenie uwagi w kulturalny sposób, to nie to samo co opierniczanie z góry na dół  🤣

Ircia daj znać jak zadziałało, bo jestem ciekawa  🙂
oj tam, takie szczegóły  😉
ja sąsiaduję z sadem i mam o tyle fajnego sąsiada, że dzwoni do mnie około godzinę wcześniej, że będzie pryskał i żebym konie na padokach przy sadzie ściągnęła 🙂
I za każdym razem pokazuje mi etykiety czym pryska 🙂
aniaagre zapomniałaś dodać też, że ma zaje...te gruszki :-)
szamanka   Najwiecej nauczyl mnie moj arab...
03 maja 2016 21:47
U nas padla decyzja o zabraniu konia z hotelu i przeniesienie go do wlasnej stajni ale...
Tu zaczynaja sie schody, bo nie bardzo wiemy co i jak zaczac. Dzialka, ogrodzona na kawalku siatka , reszta pastuchem. Chcemy postawic budynek, ktory przerobimy na stajnie. Material docelowy - pustak, ale czy go ocieplac? A moze lepiej postawic drewniane boksy? Ktos moze stawial od zera i poleci co sie bardziej oplaca srednim wkladem finansowym, a w miare szybko?
Dodam ze dzialka rolna, wiec poki co, budynek nie bedzie wielki,dwa boksy, bo na dwa konie. Przydalby sie jeszcze pewnie jakis schowek na sprzet. Ale czy  w zimie nie zamarzie tam kon?
Finansowo to nie wiem co korzystniej, bo ceny się zmieniły odkąd budowałam. Ale czasowo zdecydowanie szybciej jest stawiać drewniane niż murowane (mniej przerw technologicznych). A i z mojego doświadczenia cieśle są bardziej ogarnięci niż murarze  🤣
wystarczy wiata. Trzy ściany i dach. Nie trzeba ocieplać i konie nie zmarzną. Konie są zimnolubne, o czym większość nie wie, niestety.
szamanka   Najwiecej nauczyl mnie moj arab...
04 maja 2016 06:02
No nie wiem czy moj arab jest zimnolubny 😉 jednak chcialabym postawic cos zamykanego, bo chce tez zostawic tam sprzet.
U mnie w Bieszczadach z tymi cieslami jest odwrotnie - predzej murarze postawia budynek 😉 ale popytam cenowo jednych i drugich 😉
Przydalby sie jeszcze pewnie jakis schowek na sprzet. Ale czy  w zimie nie zamarzie tam kon?


Schowek na sprzęt będzie użytkowy jedynie od późnej wiosny do wczesnej jesieni. W pozostałych okresach będzie kłopot z wilgocią i mrozem. Nie będzie sprzęt dosychał, może pleśnieć, generalnie nie polecam :/
Koń nie zamarznie, zamarzną poidła - warto myśleć o tym już na etapie projektu 🙂
szamanka   Najwiecej nauczyl mnie moj arab...
04 maja 2016 07:27
Automatycznych poidel nie mysle wstawiac, raczej wiadra i poidlo duze na pastwisku.
hmm to co ze sprzetem? Wozic ze soba? Czy moze ocielic kawalek budynku?
szamanka, ja bym wstawiła automaty z podgrzewaniem. Zimą wiadra zamarzną niemal równie szybko, jak poidła... Co do sprzętu - nie będzie nikogo na miejscu? Nie ma tam domu? Konie będą kompletnie same? tak to bym się bała... A co z mediami? Będzie prąd i woda?
Ocieplenie części budynku jest bez sensu. Aby sprzęt dosychał trzeba by grzać...
Ja radziłam sobie w przydomówce przenosząc w zimnym okresie sprzęt do domu. Było więcej noszenia, ale sprzęt się nie niszczył i dosychał.

Aa i pomyśl gdzie chcesz składować siano i słomę - na dworze nie specjalnie się powinno, bo moknie / łapie wilgoć i pleśnieje. A to niestety zawsze największa bolączka przydomówek - stodoła na siano bywa większa od stajni 😉
szamanka   Najwiecej nauczyl mnie moj arab...
04 maja 2016 07:40
Gaga narazie to pomysl - realizacja pewnie dopiero na jesieni. Mam sasiadow po obu stronach, wiec konie beda pod baczna obserwacja, ja niestety musze dojezdzac ok. 5 km. Tam gdzie stajnia tam mamy zwykle ogrodzenie ( moze psa tam kupie do pilnowania w nocy?). Stajnia ma miec poddasze, wiec tam mysle skladowac siano, a w przybudowce trociny i ziarno. Ale tak jak mowie - to wszytsko plany narazie. Rozgladam sie jak to wyglada finansowo i jakie mam mozliwosci realizacji pomyslu.
Siano na poddaszu to jest moim zdaniem kiepski pomysł. Cały kurz i pył leci koniom na głowy.
aniaagre zapomniałaś dodać też, że ma zaje...te gruszki :-)


no zapomniałam  😡 ja i tak się muszę nagimnastykować, by je zdobyć.. Nie mam Twojego wzrostu 😀
Jak się pojawią to uzbieram i wam przywiozę..
tak, tak wiem muszę was odwiedzić..  🏇
Dementek   ,,On zmienił mnie..."
04 maja 2016 11:29
szamanka- zamiast słomy, można ścielić pelletem, który zajmuje mniej miejsca. A co do tego, że sąsiedzi przypilnują konie... Koleżanka opowiadała , jak we wsi (dom przy domu praktycznie) w nocy podjechał złodziej pod bramę, otruł psy, zdjął metalowe drzwi od obory (zamknięte na kłódkę), wyprowadził krowy i nikt tego nie zauważył...
szamanka Jeśli stawiasz od zera i chcesz stajnię, a nie wiatę, to postaw murowaną. Postawienie drewnianej tylko pozornie jest tanie. Dolicz materiał, impregnacje, wkręty, okna, wylewkę.......  (budowałam na 2 boksy to wiem 🙂 ) Stajni nie musisz ocieplać. Poddasze na siano to super pomysł, a w stajni i tak jest kurz. Zresztą nie budowałabym stajni, w sytuacji, kiedy nie ma Cię na miejscu. Postaw wiatę i nic cennego na miejscu nie zostawiaj. Nie wierz, ze sąsiedzi czegokolwiek przypilnują.
Hej ja obecnie jestem na etapie budowania własnej stajni i zdecydowałam się na murowaną 🙂 Drewno na pewno bardziej "przyjazne" dla koni ale wizja pożaru drewnianej stajni przyprawia mnie o dreszcze  😲 Mam tylko spory dylemat co do podłogi w boksach... dużo czytałam, ale wiecie... najlepiej jak ktoś z autopsji coś doradzi co się najlepiej sprawdza.

- murarz proponuje mi wylewkę ocieplaną styropianem z rowkami odprowadzającymi.
- ja wyczytałam że najbardziej przyjazne dla koni są bale z drewna chyba bukowego... ale czy to nie gnije po czasie?  🙄
- osobiście jeszcze myślę o kostce brukowej ułożonej na piasku tak aby była przepuszczalna, ale to taki mój "wymysł" nie poparty żadnym mądrym argumentem i czy to się w ogóle sprawdzi? ...

Będę Wam bardzo bardzo wdzięczna za informację z czego Wy macie podłogi w boksach i czy Wam się dany system sprawdza czy coś byście zmienili po czasie 🙂
Niemiluch ja bym była za wylewką lub kostką - u siebie mam posadzkę robioną mixokretem ze spadkiem i kratką odpływu wzdłuż jednej ściany,zgapilam tylko i nie zrobiłam jednej rzeczy - mogłam to jeszcze przed wprowadzeniem konia pociągnąć gruntem co by beton gnojem nie przesiąkł - koszt żaden, a trwałość wieksza
Drewna bym nie chciała bo może robic się śliskie no i jak przesiąknie sikami...


Ja juz słupki o których wcześniej pisałam mam u siebie - na prawdę nikt z takich plastikowych profili okiennych nie korzystał?
Kurczak   Huculskie (nie)szczęście
04 maja 2016 20:34
Niemiluch, gdybym miała kasę, to na bank robiłabym podłogę z bali. Ponieważ jednak budując stajnię byłam ograniczona finansowo, to stanęło na wylewce. Sprawdza się dobrze. W środku zrobiliśmy kratki odprowadzajace wodę, żeby móc co jakiś czas wymyć podłogę i jest ok. Zastanowiłabym się tylko nad styropianem. Stałam w stajni, w której szczury zrobiły sobie z takiej podłogi świetne schronienie. Wytępić je było naprawdę ciężko.
Ja mam betonowa wylewkę ze spadkiem w kierunku kratek ściekowych. Kratki są za ścianą boksu, podniesioną nad podłogą 3 cm. Słomy nie ścielę do ściany. Wprawdzie z końskiej ściółki nie cieknie, ale kratki przydały się tej zimy jak pękła rura z woda 🙂 Szkielet i ściany stajni są umocowane na wylanym ma wylewce murku o wys 10 cm. W nim były zalane pręty, do których mocowana jest konstrukcja. Dzięki murkowi i solidnej impregnacji desek, nie ma szans ze deski będą gniły.
Na_biegunach   "It's never the horse - it's always you!" R. Gore
04 maja 2016 20:46
Szamanka, trzymam konie w wolnowybiegówce, miejscowi to stado arabków - zimno im nie przeszkadza zupełnie. Jest stajnia angielska otwarta i pusta. Podłoga kamienna ze szczelinamy wypełnionymi ziemią z piaskiem.
Znajomi od kilku lat trzymają konie nie mieszkając na miejscu, dopiero w tym roku zaczeli budowę domu. Pierwsze co było robione to system kamer monitorujących i płoty: wysokin wewnętrzny drewniany i pastuch, metr dalej siatka leśna. Jest zbudowany drewniany budynek. 1 część to zamykana szopa na sprzęt i siano. 2 cześć to wiata z dwoma wyjściami. Nie mieszkająć na miejscu nie zdecydowałąbym się na zamykanie koni. Ryzyko w razie pożaru za duże.
Z zebranych doświadczeń 2 rzeczy są najtrudniejsze: znaleść odbiorce obornika + miejsce na składowanie i wybrać właściwą podłogę  😜
szamanka   Najwiecej nauczyl mnie moj arab...
04 maja 2016 20:51
Maz proponuje podloge zrobic ze starych podkladow kolejowych i na to gumowe podlogi 😉


Jak to jest z pozwoleniami? Musze miec pozwolenie na stajnie 4x5 m ? Czy stawiajac stajnie na wylewce betonowej to juz musze miec pozwolenie?
Z tego co się orientuję to na budynek gospodarczy do 35 m nie musisz mieć pozwolenia 🙂 byle by nie stał na ziemi klasy I,II,III bo zabulisz ciężki podatek... ja miałam z tym duży problem i musiałam zmienić całkowicie ustawienie budynków na działce...
Na każdy budynek, który mazowieckie stajnią trzeba mieć pozwolenie na budowę. To o czym pisze Niemiłych dotyczy budynku gospodarczego, a ten ma bardzo precyzyjną definicję w stosownym rozporządzeniu i na pewno stajnia w tej definicji się nie mieści.
melehowicz ma rację, stajnia to budynek inwentarski, a nie gospodarczy i trzeba mieć pozwolenie i projekt. Oczywiście można postawić budynek gospodarczy na zgłoszenie i potem wstawić tam konie, ale w razie kontroli to będzie potraktowane jak samowola budowlana.

Ja mam podłogę z kostki brukowej. W boksach kostka jest położona na suchym betonie, sprawdza się dobrze. Na korytarzu była kładziona na piasku i w jednym miejscu zaczęła się zapadać  🤔 Gdybym stawiała od nowa, to chyba zdecydowałabym się na zwykłą wylewkę betonową. Z drewnianą podłogą mam złe doświadczenia. Zarówno bale, jak i podkłady kolejowe po pewnym czasie robią się dużo bardziej śliskie niż kostka czy beton.
Na podłogę bardzo dobra jest cegła (pełna)kładziona "na rąb" czyli nie na płask (leżąca),a stojąca na dłuższym boku.Może byc cegła z rozbiórki-często stare cegły są lepszej jakości i wytrzymalsze niż nowe..
Podłoga betonowa też ok,łatwo się sprząta.
Styropianu w okolicach podłogi nie polecam-myszy prują równo...
barbasia, dobrze zabezpieczony styropian nie będzie pruty przez myszy. Cegła nie jest zła, ale po kilku latach potrafi odpryskiwać. Mimo wszystko w praktyce najlepiej sprawdzał mi się jednak zwykły beton. Umyć można , wyszorować nawet, odkazić, nie śmierdzi jak drewno po kilku latach sikania...
szamanka   Najwiecej nauczyl mnie moj arab...
05 maja 2016 08:05
A gumowy podklad na betonie ktos ma? Jak sie sprawuje?
Kurczak   Huculskie (nie)szczęście
05 maja 2016 08:19
Nie mam ale zastanawiam się po co kładzie się taki podkład w boksach zdrowych koni?
Aby odpisać w tym wątku, Zaloguj się