Siodła syntetyczne a skórzane

MoniaaA, nie polecam, bo mozesz uszkodzic terlice.
Majorowa, czy masz w związku z tym jakieś doświadczenia? Bo w teorii wiem, iż jest nie zalecane. Zdaje sobie z tego sprawę.
MoniaaA, mialam Wintec Pro Dressage i Wide Dressage. W obydwu siodlach najszersze leki wchodzily na styk.
Livia   ...z innego świata
01 kwietnia 2016 07:43
MoniaaA, ja miałam Izabelkę i też biały łęk wchodził na styk, bałabym się dawać tam cokolwiek szerszego.
Sprawdzone na własnym siodle-nawet nie da się włożyć fioletowego (3XW) łęku do pro dressage 😉 A chciałam tylko na sucho przymierzyć siodło na konia z fioletowym łękiem czy będzie duża różnica między tym a białym. Samo się zweryfikowało 😉
edit. natomiast biały wchodzi bez problemu
Szukam dla męża wygodnego siodła w tereny. Koń ma wybitnie proste, długie plecy więc dobrze leżą na nim albo całkiem płaściutke close contacty albo b mocno dopchane z tyłu panele. W temacie syntetyków nowa izabelka leżała na nim tyłem świetnie (ale jak już wspomniałam, mają być tereny małe skoki więc ujeżdżeniówka nie szczególnie). Czy macie doświadczenia, które z Winteców mogą mieć panele podobne do nowej IW pasujące na prostoplecowca?
Jeszcze jeden problem to że mąż wysoki, długonogi- nie wiem jak z tybinkami we wszechstronnych modelach...
kasiakliczkowska, miałam winteca 500dressage i był prościusieńki. Moja kobyła ma proste plecy, ale to siodło było na nią aż za proste.
dziękuję 🙂 Dostałam też przed chwilą info, że prościusieńki jest również 2000. Gdzieś wyczytałam, że 2000 jest szerszy (jak to te nowe Wintec) i taki bardziej dla facetów więc jego chyba przymierzymy w pierwszej kolejności 🙂
kasiakliczkowska ja mam nowego 2000 i na pewno wysokiemu mężowi wygodnie nie będzie - ja mam 180 cm wzrostu i długie nogi dosyć - mimo długich strzemion to niestety ale rzepki kolan mam prawie na styk z końcem poduszki kolanowej... męczy to bardzo, spycha łydę do tyłu, a tułów prowokuje do wychodzenia do przodu. Ja za to serdecznie polecam Daw-Maga Huberta - miałam starszy model i był idealny, w tereny bajka bo i skoczyć coś można i dobrze trzyma w razie dzikich wybryków spłoszeniowych 😉 Nie wiem jak nowe modele ale te stare były właśnie dobre na proste plecy, bo panele z tyłu ładnie dopchane i proste 😉 Ja swojego Winteca sprzedaję i kupuję DM właśnie 😉
My odwrotnie- sprzedajemy Huberta 18" bo nijak nie będzie pasował na plecy naszego starszego, on ma naprawdę bardzo proste 🙁 Mimo dopchania tyłu leży tylko środkiem (a już było poszerzane z M do L). To, że jest za wąski potęguje, że leży jak łódka, ale z tym tyłem już się nic nie zrobi, nie da się więcej dopchać- była u mnie do mojego siodła Pani Beata od Equipe i przy okazji pokazałam siodło męża (jestem teraz na finiszu ciąży i przyznam, że dawno nie sprawdzałam jak siodło leży na naszym starszym)- p Beata się załamała i powiedziała, żeby absolutnie nie jeździć w tym an tym koniu. Zresztą nie musiała mówić- widziałam to od razu po nałozeniu, myślałam, że się spalę ze wstydu... W Hubercie mąż ma tybinkę zupełnie na styk- ale w tym modelu każdy rozmiar siedziska ma tę samą długość tybinki, a w Wintecku chyba różni się w zależności od rozmiaru siedziska (przynajmniej tak było w izabelkach)? Jeśli masz 18" to może mogłabyś mi zmierzyć tybinkę od górnej części zamka?
PS. o dziwo najlepiej z DM na naszym starszym leży... GP 🙂 Z tym, że trzeba by kupić nowe (nie ma 18ek praktycznie na rynku wtórnym plus jeszcze z szerszym łękiem- na poszerzanie ostatniego czekałam ok miesiąc), a to już wydatek ok 4 tys (żeby było z przedłużoną tybinką)...
W tereny polecam Winteca australijskiego. Bardzo wygodne.
Gdzie można dostać wymienne łęki do siodeł Thorwgood? Jest jakaś strona internetowa polskiego dystrybutora, ale działa tylko strona główna, po przejściu na inne zakładki jakieś błędy wyskakują.
kasiakliczkowska o proszę, mój DM był stary (teraz to już ze 12 lat by miał), więc może się rodzaj paneli zmienił? Winteca mam 17,5, ale jest dosyć spory. Tybinkę mogę Ci zmierzyć dzisiaj 😉
Fokusowa bardzo chętnie. Panele mógł mieć zupełnie inne, a też słyszałam opinię (tylko to znowu takie "wieści z eteru" 😉 ), że starsze DM bardzo różniły się od siebie nawet w obrębie jednego modelu. Poza tym pewnie też całokształt grzbietu/ łopatek ma wpływ na postrzeganie danego siodła na danym koniu... no nic, będziemy szukać, mierzyć 🙂
Ja się chciałam spytać czy ktoś mógłby mi tu zidentyfikować do jakiego siodła ten łęk? Ktoś mi dorzucił przy zakupie siodła(Winteca, a łęk od nich to na pewno nie jest) taką niespodziankę i nie mogę tego rozszyfrować  🤔
posiada któraś z Was wintec 2000 cair bądź ten bez systemu cair i moze powiedziec ktory lepszy/ jakie sa roznice w uzytkowaniu?  :kwiatek:
Livia   ...z innego świata
16 maja 2016 09:33
Jagoda, może to Daslo / Fair Play?
Fair Play to to też raczej nie jest, zdaje mi się że w nich inaczej wyglądały te łęki.
Mozii   "Spełnić własną legendę..."
16 maja 2016 15:20
Daslo i Fair Play mają takie łęki jak Wintec 😉
Jagoda45, moze thorowgood? Podobnie sa wyprofilowane chyba
ushia   It's a kind o'magic
16 maja 2016 16:12
chyba nie, google wypluwa podobne do wintecowych

Jagoda, jakbys si edowiedziala to daj znac - wyglada na lek typu "u", czyli moje marzenie  i obsesja 😉
Wyglada jak do siodla z wycietym lekiem
Miał ktoś do czynienia z siodłem thorowgood T4? Szukam siodła na szerokiego,dość płaskiego i krótkiego hucka. T4 pony to coś w rodzaju winteca wide. W thorowgoodzie jeździłam sto lat temu i był to maxam, więc punkt odniesienia marniutki  😁
To nie jest Fair Play ani Daslo to nie jest, bo one mają łęki takie 'proste' jak Wintec, o Thorowgoodzie myślałam, ale nie widziałam nigdy jakie mają łęki, też takie wycięte(Google mi nic nie wypluło)?
Jagoda45, Jeszcze mi do głowy przyszło Claridge House, bo też mają wymienne łęki. Tylko w życiu tego łęku nie rozmontowałam, a jedynie widziałam od spodu, więc nie wiem czy to ten na 100%
Thorowgood odpada 😉, ma łęki mniej więcej takie jak wintec czy daslo,tylko śrubki idą w cztery miejsca a nie dwa i brzegi łęku są "lekko ścięte".
Na_biegunach   "It's never the horse - it's always you!" R. Gore
06 czerwca 2016 20:19
Łęk Jagody zdecydowanie nie jest z Thorowgooda. Może z jakiś rajdowych siodeł?
Obiś, mam T4 i kocham je miłością nie słabnącą. Podobnie wszystkie kobitki, które w nim siedziały. Na hucuła szukaj wersji cob. TG ma 2 typy łęków: 1 do siodeł cob i 1 do standard i high wither. Starsze wersje T4 nie mają wymiennych łęków, dopytaj się przed kupnem czy nie jest regulowane tylko przez wkładki fish 🙂
Obiś ja niedawno przymiezałam na klacz huculską mojego thorowgooda, ja mam chyba model high wither T4, ale nie jestem pewna niestety. Siodło ma założony czarny lęk i było na nią za szerokie, a na grzbiecie leżało bardzo kiepsko. Zaznaczam tylko że mój egzemplarz wymaga poprawienia paneli, ale ogólnie odniosłam wrażenie że kształt tego siodła nijak się nie zgra z prostym grzbietem klaczki. Jesli by Ci to pomogło to mogę porobić zdjęcia, żebyś miała jakieś wyobrażenie.
Dodam też że zdobycie wymiennych lęków nie jest takie proste, ja kilka razy przymierzałam się do zakupu na stronie polskiego dystrybutora (thorowgood.pl chyba)  i za każdym razem jakieś błędy były, a ostatnio strona wygląda tak jakby była zdjęta  🤔 Na angielskim ebayu szukam używanego, bo nowe chodzą po 22 funty, plus kolejne 10 za wysyłkę (na terenie Anglii, a nie wiem ile kosztowałaby wysyłka do Polski.
Ale jeśli się zdecydujesz i siodło bez pasować to super, moje jest używane 5 rok i jedyne ślady użytkowania to lekkie zmechacenia w miejscu, gdzie trzyma się kolano i przyrdzewiałe kółka od przystuł  😎
Dzięki dziewczyny, choć już po fakcie  🤣. Siodło u mnie od kilku dni i na szczęście to był najlepszy wybór jakiego mogłam dokonać. Mam właśnie te T4 pony, jest małe, panele są stosunkowo płaskie a w przyrównaniu do daslo czy winteca pro dressage,którego miałam wcześniej,są bardzo płaskie. No i jest znacznie szersze niż biały łęk winteca (dostałam je z dwoma łękami i oba są szersze  🙂😉. Normalnie szaleństwo takie małe siodełko a szerokie jak na hipopotama, co oczywiście w kontekście pleców mojego kucynka oznacza zbawienie  😁. Nareszcie nic mi nie lewituje tyłem,nic nie ma ochoty wstawać ze mną, nawet jak wsiadałam z ziemi to nie drgnęło  😜. A jakie ono skubane wygodne, jakie mięciutkie  😍
Ogólnie znając plecy mojego konia i moje oczekiwania myślę,że nie mogłam wybrać lepiej. Jestem mega zadowolona  🏇
Super że zakup się udał  😍 Mogłabyś mi powiedzieć gdzie kupowałaś siodło i czy masz jak zdobyć wymienne łęki?  👀
Aby odpisać w tym wątku, Zaloguj się