kącik żółtodziobów - czyli pytania o podstawy

lusia722   poskramiacz dzikich mustangów i jednorożców
15 maja 2016 07:33
Polecam pojemniki typu SORTERA z IKEI można ustawić kilka jeden na drugim i nie ma problemu z miejscem, a każda pasza może być osobno.
ja wszystkie worki wyslodkow i otrebów powsypywalam osobno do beczek 120 l i stoją za drzwiami, a mniejsze rzeczy do tych pojemników z ikei
Znowu ja. Oszaleje juz z tym koniem, albo przestane mu macać nogi. Czy mozliwe jest aby fizjologicznie konce rysików były powiekszone? Bo u mojego konia te wlasnie zakonczenia rysików sa wyczuwalne jako takie duże 'główki', w odczuciu jakby w 1/3 wysokosci nadpecia miał nakostniaki na kazdej nodze po obu stronach... Nie przypominam sobie zeby kiedys byly tak wyczuwalne. U innych koni tez oczywiscie sa, ale w mniejszym stopniu.
Ponownie laickie pytanie.
Jeśli ma przyjechać do mnie weterynarz (kupujący zlecił badanie konia) to mogę prosić o przesłanie mi całej dokumentacji badania jeśli coś wyszłoby w nim nie tak? Czy raczej nie powinnam o to prosić 😀?
arylin rozumiem, że koń jest twój. Zawsze weterynarz ma obowiązek wydać ci dokumentacje związaną z leczeniem zwierzęcia przebytej choroby jak i środków, które podawał, historia leczenia jeżeli o to poprosisz. Tak samo powinien prowadzić taką historie choroby i wydawać rachunki(paragony, faktury) ja od momentu kiedy się nacięłam, za każdym razem proszę o druczek. W razie "W" kolejny wet wszytko wie.
skraweknieba, tyle, że arlyn, nie płaci za tę usługę, nie ma zatem bezpośredniego prawa do jej wyniku raczej. Jedyny sposób na ich uzyskanie to zapłacenie potencjalnemu kupującemu.
Evson, sporo folblutów tak ma. Utrącone i zagojone końcówki rysików. W niczym nie wadzą (o ile nie wadzą - to sprawdza wet). Gulki można zmniejszyć. Do dziś czasem żałuję, że kupiłam G. a nie jego kolegę - bo ten miał właśnie owe gulki. Nie wiedziałam wtedy, że w 90%to jest pryszcz.
amnestria   no excuses ;)
16 maja 2016 15:15
Ponownie laickie pytanie.
Jeśli ma przyjechać do mnie weterynarz (kupujący zlecił badanie konia) to mogę prosić o przesłanie mi całej dokumentacji badania jeśli coś wyszłoby w nim nie tak? Czy raczej nie powinnam o to prosić 😀?

Nie Ty zlecasz, więc nie masz prawa ot tak otrzymać wyników. To tylko dobra wola kupującego (nie weterynarza, on nie jest stroną).
Jako nabywca, płacący za TUV nigdy nie zgadzałam się na przekazywanie wyników badań za free.
Misskiedis   Jeździj nocą, baw się i krzycz na całe gardło!
16 maja 2016 18:33
Rozsądnym byłoby umówić się, że jeśli badanie wyjdzie ok i dojdzie do transakcji to płaci potencjalny kupujący, jeśli konia nie kupi to dzielicie się kosztem na pół i dostajesz badania. Wtedy kupujący nie wyrzuca całej kwoty w konia który nie jest czysty lub nie spełnia wymagań a ty masz wyniki taniej niż robione na własną rękę. Zadanie wyników za darmo moim zdaniem nie jest do końca fair 😉
Nie jest to TUV, a badanie i tak jeśli byłoby coś nie tak zlecilabym swojemu zaufanemu wetowi. No ale w takim razie nie będę nawet o to pytać 😉
Jak wygląda dobrze, poprawnie umięśniony koń? Zad, grzbiet, szyja?
Jakie ćwiczenia są najbardziej przydatne do rozwinięcia tych partii mięśni?
Prosze tez o podlinkowanie i opisanie poprawnie pracującego konia w stępie klusie i galopie,  jak poznać czy koń jest rozluzniony i poprawnie pracuje calym ciałem?
Chyba w końcu kupie taki zielony duży kubel, jak się okazało chodzi zarówno o miejsce jak i szybsze karmienie  (wola podać 1 miarkę niż pierdylion rzeczy na zasadzie 1/3), co w sumie rozumiem wiec wszystko wymieszam w proporcjach i dam do dużego pojemnika  😉

Czy musli, sieczke można moczyć? Będzie wymieszane z otrębami pszennymi, stąd pytanie  🙂
halo dziekuje za odpowiedź  :kwiatek: A czy one sie powiekszaja na takiej zasadzie jak nakostniaki (ale tu odpada uderzenie jako przyczyna) np od przeciążen czy złego bilansu ca:p w diecie? Czy to zupelnie nie ta bajka? Ja sie tym nie martwie i weci jak mu macali nogi to tez nigdy nie zwrocili na to uwagi.. Ale zastanawiam sie po prostu czy od jakiegos czasu 'to' jest wieksze, bo takie odnosze wrazenie, czy keidys po prostu mu tak wnikliwie nie macałam nóg .
Evson, mój poprzedni koń (Everest), po matce folblucie, też miał to powiększone, i dopóki wnikliwe nie macałam nóg to nie wiedziełam, że to ma, jak zaczęłam macać to też zaczęłam się przejmować 😉 Miał robione dwa TUVy (przy kupnie i sprzedaży, w odstępie 1,5 roku) i ani jeden wet nie zwrócił na to uwagi.
Dzieki, ja juz czasem mam schiza z tym koniem po prostu  😎 Przemacałam z 12 koni dzisiaj z ciekawosci i faktycznie jedne maja wieksze inne mniejsze.
Evson, mogą się okresowo powiększać, gdy w organizmie proces zapalny/coś się goi itp.

rosi, mam ogromną ochotę wrzucić twoje "pytania" do "Co mnie śmieszy na re-volcie". Bo też ubawiłam się setnie 🙂
Jak to sobie wyobrażasz? Że ktoś wrzuci ci do głowy 90% jeździeckiej wiedzy? Jeśli przeczytasz z 50% tematycznych wątków w końskiej części re-volty to coś tam już będziesz wiedziała.
zdrowe kości rysikowe nigdy nie kończą się ostro, rozmiar tych główek to sprawa osobnicza
rosi, część tej wiedzy znajdziesz w przepisach ujeżdżenia na przykład.
julka177, można moczyć musli i sieczkę. Byle nie stały za długo zamoczone w upały , bo zaczną fermentować.
Jak wygląda dobrze, poprawnie umięśniony koń? Zad, grzbiet, szyja?
Jakie ćwiczenia są najbardziej przydatne do rozwinięcia tych partii mięśni?
Prosze tez o podlinkowanie i opisanie poprawnie pracującego konia w stępie klusie i galopie,  jak poznać czy koń jest rozluzniony i poprawnie pracuje calym ciałem?


Proszę:



Ćwiczenia: Poprawne lonżowanie na wypięciu, praca na cavaletti, górki i ogólnie prawidłowa jazda.

Kilka obrazków dotyczących poprawnego poruszania się.
"Zły banan" czyli wklęsły (niezaangażowany) grzbiet, koń ciężki na przodzie, tył się wlecze:



Równie zły, nieważne, że koń zganaszowany:




"Dobry banan", czyli zaokrąglony grzbiet, koń lżejszy na przodzie, ciężar przeniesiony na zad, tylne nogi wkraczają głębiej pod kłodę:



Jeszcze dwa świetne obrazki.
Dobrze:



Źle:




Rozluźniony koń parska i opuszcza głowę, ale niekoniecznie powinien w tym momencie wyglądać tak:



- bo tu ciężar jest na przodzie, a tył się wlecze.


Tylko tak:



-przód lekki, zad zaangażowany, grzbiet zaokrąglony.
edzia69   Kolorowe jest piękne!
17 maja 2016 09:21
OOO widzę Julia ma jeszcze więcej fajnych obrazków.
totalnie laickie pytanie, w ujeżdżeniu trzeba startować z nachrapnikiem? 👀
edzia69, Mam mam. Zbieram. Dużo mam od naszej forumowej Teodory, a moim ostatnim hitem jest strona: http://herzenspferd.de/bemuskelung-pferd-training/ Bardzo polecam.
Gaga ok  :kwiatek:

Julie świetne obrazki  😀
Przyznam szczerze, że podjęłam się próby odpowiedzi na pytania rosi, trochę na przekór halo, która (słusznie  :kwiatek: ) stwierdziła, że odpowiedź na te pytania, gdyby dysponować wyłącznie słowem pisanym... to bardziej temat na artykuł, tudzież książkę.
Ale odpowiedzieć obrazkami, już łatwiej.  😀iabeł:
To jest takie moje hobby - jak najkrócej i najprościej wyjaśnić podstawy sztuki jeździeckiej.
Sama byłam jako dziecko źle uczona, lub w ogóle nie uczona (do tego co, jak i dlaczego, doszłam na zasadzie prób i błędów), więc takie hobby sobie wybrałam. 😉
W sumie, to mogę jeszcze pociągnąć dalej - konkretne obrazki/zdjęcia wyjaśniające różnice między dobrze/źle poruszającym się koniem w obrębie trzech chodów.
Ale poczekam na odpowiedź autorki pierwszych pytań, ciekawie czy jest usatysfakcjonowana.
JULIE
Dziękuję za wytłumaczenie, wyjaśniłaś mi trochę. Racja, jeździectwo to ogólnie temat rzeka, trudno opisac to online. Zależy mi też na pokazaniu przykładów w ruchu, o ile to możliwe, chętnie poczytam również o poszczególnych chodach.
PS. Obrazki bardzo pomagają 🙂
O dobrych chodach możesz poczytać na blogu quantanamery, rosi. 🙂
Julie, a idź, spojrzałam na ten obrazek umięśnienia, potem na fotę mojego konia i podupadłam na duchu 🤣
W sumie niegłupim pomysłem byłoby zebranie takich szerszych wypowiedzi, jak ta Julie, w jakieś takie podstawowe kompendium i wrzucenie w nowy zamknięty wątek. Tak jak info o rotacji nogi, które leży zapomniane na którejś stronie o dosiadzie :P
Julie, to jeszcze odpowiedz na drugie pytanie rosi 😜 Jakie ćwiczenia na jakie mięśnie - najlepiej na kilku obrazkach  😀
ElaPe   Radosne Galopy Sp. z o.o.
17 maja 2016 21:34
Julie, to jeszcze odpowiedz na drugie pytanie rosi 😜 Jakie ćwiczenia na jakie mięśnie - najlepiej na kilku obrazkach  😀


mogę na jednym w sumie 😉

ElaPe, a gdzie tu masz ćwiczenie?
Aby odpisać w tym wątku, Zaloguj się