Dopasowanie siodła

Arroch Drobiazg. Ja w poszukiwaniu siodła dla swojej porównywałam większość firm dostępnych w Polsce. I w końcu zamówiłam DM GP. Niestety 33 będzie wąskie, bo moja jest jak beczółka 🙂
Mając 63 kg i 179 cm oraz długie nogi, jaki rozmiar siedziska będzie odpowiedni z Prestiga? 17 czy 18? 🙂 Jakby ktoś się orientował ile mają one w cm, to już w ogóle :kwiatek: :kwiatek: :kwiatek:
To zależy od modelu prestiga ale 18'' skokówce się ''utopisz''
ja przy 174 i rozmiarze tyłka 38/40 lepiej się czułam w 17''
Zastanawiam się nad GP lub Romą VSD. Przez telefon słyszałam jednak, że w GP 17 mogę mieć za krótką tybinkę 🤔
Do tej pory jeździlam w Wintecu 17,5 i było w sam raz
Ja mam 160 cm wzrostu i 57 kg (czyli chuda nie jestem) i mam siodło Prestige w rozmiarze 16 cali. Wcześniej jeździłam w Kiefferze 17 cali.

Prestige 16 cali dla mnie jest super.
julka177, raczej 17-tka z przedłużaną tybinką. Tybinki w 17" i 18" sa takie same - tyle, że standardowa przy twoim wzroście będzie na bank za krótka i klocek wypchnie cię na tylni łęk, wiec w 18" miałabyś więcej miejsca na to. Tyle, że to nie o to chodzi. Raczej bym poszła w przedłużaną tybinkę.
A wie ktoś ile one mają cm?  👀 Nie bardzo uśmiecha mi sie branie na testy wszystkich modeli we wszystkich rozmiarach 😁
Wie ktoś może o ile dłuższa jest tybinka w siodle Fair Play Pro Light 18" od 17,5" ?
doloruu,  to są różnice rzedu ok 2 cm
julka177, 18" możesz sobie zupełnie odpuścić, 17" są różne w zależności od modeli i profilu, ale nawet mała Venuska czy Helen Ci spokojnie wystarczą. Bierz na testy tylko to, co mają z przedłużaną tybinką, w standardową się nie wpasujesz!
OK mam ograniczone pole manewru - szukam siodła z wełna czyli głównie Roma i GP, a testowki z tych modeli sa chyba w standardzie  🙁 (jutro się jeszcze dokładnie dopytam)
Jeździłam w Fair Play Rimini 17,5 i tybinka była idealna, siedzisko mogłoby być trochę większe. Boję się, że jak wezmę 18" to będę miała za długą tybinkę, bo mam krótkie nogi i jestem niska (165 cm). W normalnych siodłach (tzn. innych niż Rimini, np. wintec, kieffer) mam rozmiar 17,5", a nawet 17 ale Fair Play jest innej budowy dlatego się pytam.
doloruu, prolighty teraz wypadają malutkie w porównaniu do starszych modeli Dadlo PL - stara 16 i nowa 17,5 nie różnią sie więcej niż o dwa centymetry. Ja mam 170 cm wzrostu i w starej 17" sie topilam a w nowej 18" jeździ mi sie bardzo spoko 🙂
Orzeszkowa , jednak ty mając 170 wzrostu, masz dłuższe nogi, na mnie 17,5 jest na styk, nie wiem, czy brać 18, czy 17,5.
doloruu, moja mama ma 155 cm i jezdzila w PL 18 i nie byli dramatu typu tybinka do kostek, wiec ja bym brala 18" 😉
Orzeszkowa, a masz może jakieś zdjęcie jak twoja mama wyglądała w 18 ?  I jeszcze się zapytam może nie w temacie, ale  jak bym brała 18 to mattes L czy XL?
Szukam, czytam, "mierzę wirtualnie" różne "używki" i ... jestem coraz głupsza chociaż ponad ćwierć wieku się końmi zajmuję ... Wychodzi na to, że w szkółce dopasowanie siodła graniczy z cudem. Dobrze, jak koniowi leży, ale nie wyobrażam sobie 2-3 siodeł dla każdego konia ... I nie tylko w szkółkach. Mam dwa konie, jeździmy z córką, raz na sto lat ktoś z rodziny czy znajomych "się przewiezie". A wychodzi na to, że powinnam mieć ... 4 siodła. Do niedawna jedno siodło pasowało na moje obie baby a teraz młoda się tak rozrosła, że przypomina czołg ... Więc szukam siodła ... Wzrostu jesteśmy z córką już zbliżonego, ale ona rośnie (a ja już tylko wszerz) tylko ona jest chudą 11-latką i waży 2/3 tego co ja ... No i jak tu sensownie dobrać rozmiar siedziska? ... Nie pytam konkretnie, takie mnie różne refleksje nachodzą i ciekawi mnie jak sobie takie sytuacje układacie ... I po jakim czasie udało Wam się trafić sensowne siodło na niezbyt typowego konia? Nie mam aktualnie nadmiaru kasy, ale chyba skończy się tym, że trzeba będzie robić na miarę ...
Mierzyłam pożyczone siodło Fair Play 17.5 z czarnym łękiem. Siodłałam bez podkładki. Przy siodłaniu wszystko zdawalo się być dopasowane-4 palce mieściły się pod przednim łękiem, wszystko dobrze leżało. Podczas jazdy miałam wrażenie, że tył klapał dlatego zsiadłam i zaczęłam macać siodło, pod przednim łekiem mieścił się ledwo 1 palec, odstawały ławki, cały tył można było podnieść i nim anglezować. Czy węższy łęk załatwi sprawę?
doloruu,  moglo pojechac do przodu.
marysia , nie pojechało, po prostu opadło.
Przepraszam, że post pod postem, ale teraz w innej sprawie. Na tych zdjęciach jestem w pożyczonym Fair Play 17,5". Kupić 17,5 czy 18? Nie zwracajcie uwagi na jakość zdjęć ani na mój dosiad, bo chciałam usiąść jak najgłębiej, ale coś mi to nie wyszło  🙄
Za duże zdjęcia to raz, a dwa cofnęłabym siodło.

maluda zdjęcia zmniejszam, a konia nie ja siodłałam, wsiadłam tylko to zdjęć, nawet koń nie mój.
Wg mnie siedzisko jest sporo za małe. I myślę, że też z tego względu siedzisz, jak siedzisz - usadza Cię na tylnym łęku i stąd wypchnięta do przodu łydka...
doloruu, pół cala nie załatwi sprawy.
To wziąć 18"?
Przecież epk napisała, że pół cala nie załatwi sprawy - czyli jeśli to jest 17,5, to 18 nadal będzie za małe.
Więcej niż 18" nie ma.
doloruu, to musisz poszukać czegoś innego. Jak będziesz miała za małe siodło to zawsze będziesz siadać na tylnym łęku robiąc kuku koniowi, nie mówiąc o braku możliwości uzyskania poprawnego dosiadu. I nie chodzi tylko o tyłek, chodzi też o uda - muszą się mieścić tak aby nie posyłać tyłka jeszcze bardziej do tyłu. W tym siodle wszędzie masz za mało miejsca.
To musisz poszukać siodła innej firmy/innego modelu.

Edit: O, epk mnie uprzedziła.
Aby odpisać w tym wątku, Zaloguj się